Niemiecki politolog: Niemcy muszą zrozumieć, że stosunki niemiecko-polskie są tak samo ważne jak stosunki niemiecko-francuskie

W niemieckiej debacie publicznej Polska, szczególnie pod rządami Prawa i Sprawiedliwości, funkcjonuje jako „czarny lud”. W niemieckich mediach sytuacja w Polsce jest przedstawiana jednostronnie, żeby nie napisać – kłamliwie. Tym bardziej cenna jest opinia niemieckiego politologa dr. Ulricha Specka.
Warszawa. Centrum. Wieżowce Niemiecki politolog: Niemcy muszą zrozumieć, że stosunki niemiecko-polskie są tak samo ważne jak stosunki niemiecko-francuskie
Warszawa. Centrum. Wieżowce / Pixabay.com

Niemcy muszą zrozumieć, że stosunki niemiecko-polskie są tak samo ważne jak stosunki niemiecko-francuskie – i dostosować się do specyfiki Polski, tak jak dostosowują się do specyfiki Francji, w interesie Niemiec i Europy.

W ostatnich trzech dekadach dla Niemiec ważniejsze były stosunki niemiecko-rosyjskie, ale akceptowano szkodę dla stosunków niemiecko-polskich. Na przełomie wieków stosunki z Polską i Europą Środkowo-Wschodnią stają się ważniejsze niż stosunki z Rosją.

Pomysł przez wiele lat polegał na tym, że nowi Europejczycy zajęliby miejsce z tyłu i zasadniczo podążali za tym, co Europa Zachodnia serwowała jako menu. To również doprowadziło do zniekształceń.

Nowa geopolityka Europy Wschodniej i Środkowo-Wschodniej, zapoczątkowana agresywną wojną rosyjską, powinna doprowadzić do ponownego zwrotu Europy Zachodniej, a zwłaszcza Niemiec, na Wschód

– pisze Ulrich Speck na Twitterze.

 

Antypolska postawa Niemiec

W ostatnich latach Niemcy wydawały się być spiritus movens agresji Brukseli wobec Polski, przejawiającej się w podwójnych standardach, działaniach pozatraktatowych i sankcjach finansowych. Symboliczną stała się wypowiedź niemieckiej wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Katariny Barley, która powiedziała w wywiadzie dla niemieckich mediów, że „Polskę trzeba zagłodzić”. Takiego podejścia nie zmieniła nawet inwazja Rosji na Ukrainę i fakt, że Polska przyjęła miliony ukraińskich uchodźców. I to pomimo tego, że zarówno w Berlinie, jak i w Brukseli proimigrancka retoryka jest dominująca. Polska nie otrzymała z UE na pomoc uchodźcom ani grosza.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Chiński balon szpiegowski namierzony nad terytorium USA. Biden zabrał głos Wiadomości
Chiński balon szpiegowski namierzony nad terytorium USA. Biden zabrał głos

Prezydent USA Joe Biden powiedział w sobotę, że władze "zajmą się" chińskim balonem szpiegowskim, który został namierzony podczas lotu nad terytorium Stanów Zjednoczonych.

Pożar w elektrowni w Odessie. Ukraina zwraca się z prośbą do Turcji Wiadomości
Pożar w elektrowni w Odessie. Ukraina zwraca się z prośbą do Turcji

W Odessie na południu Ukrainy doszło do poważnego pożaru elektrowni. Według informacji podanych przez media, w wyniku zdarzenia pozbawionych prądu jest około pół miliona mieszkańców.Duży sukces. Niemiecki koncern podpisał antyizraelską deklarację Wiadomości
"Duży sukces". Niemiecki koncern podpisał antyizraelską deklarację

Niemiecki koncern Siemens będzie sprzedawał pociągi tureckim kolejom, a warunkiem było podpisanie deklaracji związanej z bojkotem Izraela – informuje w piątek portal dziennika telewizyjnego Tagesschau, powołując się na ustalenia stacji SWR.

Beata Szydło: Wojna nie może odbywać się kosztem polskich obywateli Wiadomości
Beata Szydło: Wojna nie może odbywać się kosztem polskich obywateli

W tej chwili u władzy w Polsce ludzie odpowiedzialni, którzy rozumieją, że ta wojna nie może się też odbywać kosztem polskich obywateli – mówiła dziś w Staszowie była premier Beata Szydło.

Fenomenalny konkurs w Willingen! Polak na podium Wiadomości
Fenomenalny konkurs w Willingen! Polak na podium

Sobotni konkurs indywidualny w niemieckim Willingen wygrał norweski skoczek Halvor Egner Granerud. Drugie miejsce na podium przypadło Słoweńcowi Anze Laniskowi, zaś trzecie miejsce zajął Polak - Dawid Kubacki.

Złe wieści dla Małgorzaty Rozenek. Jest decyzja TVN Wiadomości
Złe wieści dla Małgorzaty Rozenek. Jest decyzja TVN

Władze TVN podjęły decyzję, która może być źle przyjęta przez fanów „Projektu Lady”.

Szef MON składał kwiaty przed flagą UPA? Jest reakcja resortu Wiadomości
Szef MON składał kwiaty przed flagą UPA? Jest reakcja resortu

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak nie składał kwiatów ani nie klękał przed flagą UPA; złożył wiązankę pod ścianą poległych w Kijowie, w miejscu, w którym hołd składają wszystkie zagraniczne delegacje - przekazało w sobotę MON. Jak zaznaczono, flaga UPA znajdowała się w sąsiedniej części muru.

„Dlaczego ją zatrudniliście?”. Burza w sieci pod zdjęciem z Małgorzatą Rozenek w Dzień Dobry TVN Wiadomości
„Dlaczego ją zatrudniliście?”. Burza w sieci pod zdjęciem z Małgorzatą Rozenek w Dzień Dobry TVN

Po raz kolejny na instagramowym koncie „Dzień dobry TVN” zawrzało. Wszystko za sprawą zdjęcia z Małgorzatą Rozenek.

„Le Soir”: Kwitnie europejski import skroplonego gazu z Rosji. Zaskakujące dane Wiadomości
„Le Soir”: Kwitnie europejski import skroplonego gazu z Rosji. Zaskakujące dane

Europejski import rosyjskiego gazu skroplonego wzrósł w ubiegłym roku o 36 procent - informuje belgijski dziennik „Le Soir”, powołując się na organizację ekologiczną Greenpeace.

Niemieckie media ws. Leopardów: Wina spadnie znów na Berlin Wiadomości
Niemieckie media ws. Leopardów: "Wina spadnie znów na Berlin"

Z informacji niemieckich mediów wynika, że państwa NATO mają zwlekać z potwierdzeniem udziału w procedurze tworzenia batalionów pancernych dla Ukrainy.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe