Ogłoszono skład misji kosmicznej, która ma okrążyć Księżyc

Yusaku Maezawa ogłasza skład ośmioosobowej załogi, która weźmie udział w księżycowej misji na pokładzie statku Starship.
Księżyc Ogłoszono skład misji kosmicznej, która ma okrążyć Księżyc
Księżyc / Wikipedia CC BY-SA 2,0 Torsten Edelman

Yusaku Maezawa (dyrektor generalny Start Today, Inc.) poinformował, że wybrano 8 członków załogi i 2 rezerwowych członków załogi, którzy wezmą udział w projekcie „dearMoon”, pierwszej w pełni cywilnej misji obejmującej przelot wokół Księżyca na pokładzie statku kosmicznego Starship, wybudowanego przez SpaceX.

W marcu 2021 roku, Maezawa ogłosił nabór na oficjalnej stronie dearMoon, zapewniając bardziej zróżnicowanej grupie utalentowanych ludzi możliwość podróży w kosmos, po czym otrzymano ponad milion zgłoszeń z 249 krajów i regionów.

Ośmioro członków załogi, którym będzie towarzyszyć Maezawa, weźmie udział w przelocie wokół Księżyca, po czym po około siedmiu dniach wrócą na Ziemię.

 

Skład załogi

Członkowie załogi głównej to:

  • Steve Aoki: producent muzyczny dwukrotnie nominowany do nagrody GRAMMY, artysta, projektant mody i przedsiębiorca;
  • Rhiannon Adam: artystka fotograf;
  • Tim Dodd: twórca treści, fotograf, kamerzysta i muzyk; gospodarz kanału YouTube pt. „Everyday Astronaut”;
  • Yemi A.D.: twórca interdyscyplinarny, innowator społeczny i choreograf;
  • Brendan Hall: autor filmów dokumentalnych;
  • Karim Iliya: fotograf i autor filmów;
  • TOP/Choi Seung Hyun: muzyk, nagradzany aktor filmowy i zapalony kolekcjoner sztuki;
  • Dev D. Joshi: zawodowy aktor i influencer w mediach społecznościowych.

Są również dwie kobiety należące do załogi rezerwowej, mianowicie Kaitlyn Farrington, snowboardzistka i złota medalistka olimpijska oraz Miyu, tancerka i choreografka z Japonii.

Maezawa spełnił swoje marzenie podróży kosmicznej, przebywając w międzynarodowej stacji Kosmicznej (ISS) w grudniu 2021 roku. Jego kolejnym wyzwaniem jest pierwsza w pełni cywilna podróż wokół Księżyca w historii ludzkości.

 

Milion zgłoszeń

„Otrzymaliśmy zgłoszenia od blisko miliona osób z całego świata ... [Załoga] składa się z samych fantastycznych ludzi - skomentował Maezawa. - Nie wyznaczyliśmy im żadnych konkretnych zadań, ale mam nadzieję, że każdy z członków załogi będzie świadomy odpowiedzialności wynikającej z opuszczenia Ziemi. Zyskają wiele z tego doświadczenia i mam nadzieję, że wykorzystają to, aby przysłużyć się planecie i ludzkości”.

„Cały zespół SpaceX jest podekscytowany faktem, że te niezwykłe osoby dołączą do misji dearMoon - powiedziała Jessica Jensen, wiceprezes ds. relacji i integracji z klientami SpaceX. - Z niecierpliwością czekamy na podróż tej załogi złożonej z artystów, twórców treści i sportowców z całego świata, którzy znajdą się w odległości 200 km od powierzchni Księżyca, pokonując pełną trasę wokół Srebrnego Globu przed bezpiecznym powrotem na Ziemię”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Polska sprowokowała II Wojnę Światową i wymordowała Niemców? Wiadomości
Tadeusz Płużański: Polska "sprowokowała II Wojnę Światową" i "wymordowała Niemców"?

Zarówno w Niemczech, jak i Rosji coraz częściej słyszymy kłamstwa, że Rzeczpospolita nie była ofiarą, ale inspiratorem II wojny światowej. Wpływowi politycy i publicyści obu tych krajów nie tylko usprawiedliwiają, ale także chwalą pakt Ribbentrop–Mołotow, który dla nas oznaczał IV rozbiór Polski.

Jest postępowanie KRRiTV. TOK FM ma kłopoty Wiadomości
Jest postępowanie KRRiTV. TOK FM ma kłopoty

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski wszczął postępowanie z urzędu o ukaranie nadawcy programu TOK FM – Pierwsze Radio Informacyjne, w związku z naruszeniem art. 18 ust.1 ustawy o radiofonii i telewizji - przekazała w piątek na swojej stronie internetowej Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Zełenski: Dziękuję Polsce Wiadomości
Zełenski: Dziękuję Polsce

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Polsce za wsparcie w walce z rosyjską agresją i podkreślił jej ważną rolę jako inicjatora tzw. koalicji czołgowej. Szef państwa spotkał się w piątek w Kijowie z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, któremu wręczył Order Za Zasługi I Klasy.

USA. Minister Przydacz: Prezydent Biden przyjedzie do Polski, ustalamy szczegóły wizyty Wiadomości
USA. Minister Przydacz: Prezydent Biden przyjedzie do Polski, ustalamy szczegóły wizyty

Sekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta RP Marcina Przydacz poinformował, że prezydent Joe Biden w najbliższym czasie przybędzie do Polski.

Skandal w Niemczech. Poseł Bundestagu wystąpił w programie Sołowiowa Wiadomości
Skandal w Niemczech. Poseł Bundestagu wystąpił w programie Sołowiowa

Poseł AfD do Bundestagu Steffen Kotré wystapił w talk-show naczelnego propagandysty Kremla Władimira Sołowjowa. Po rozmowie w całych Niemczech wylała się na niego fala krytyki, a decyzja o występie nie spodobała nawet w jego partii. – Mimo wojny trzeba ze sobą rozmawiać i korzystać ze wszystkich kanałów – odpiera krytykę polityk.

Youtube usunął kanał Mediów Narodowych Wiadomości
Youtube usunął kanał Mediów Narodowych

Po kilku latach wytężonej pracy i codziennych wywiadach ze znakomitymi gośćmi kanał Mediów Narodowych na platformie Youtube został usunięty – informuje w piątek wieczorem redakcja Mediów Narodowych.

Z. Kuźmiuk: Prof. Belka krytykuje opozycję. Recesji nie będzie, a opozycja niezorganizowana i słaba intelektualnie Wiadomości
Z. Kuźmiuk: Prof. Belka krytykuje opozycję. "Recesji nie będzie, a opozycja niezorganizowana i słaba intelektualnie"

Opozycja w tym w szczególności Platforma, przez całą jesień i pierwsze miesiące zimy, budowała narrację o braku węgla i innych surowców energetycznych, a w konsekwencji problemów z ogrzewaniem i brakami prądu, które miały nie tylko sparaliżować polską gospodarkę ale także znacząco utrudnić normalne życie, większości ludzi w naszym kraju.

Depardieu prosi Francję o status uchodźcy. „Wstydzę się, że jestem Rosjaninem” Wiadomości
Depardieu prosi Francję o status uchodźcy. „Wstydzę się, że jestem Rosjaninem”

74-letni znany aktor Gerard Depardieu skrytykował wojnę z Ukrainą i zaapelował do władz francuskich o udzielenie statusu uchodźcy. 

USA: Administracja Bidena ogłosiła nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy. Jest „game changer” Wiadomości
USA: Administracja Bidena ogłosiła nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy. Jest „game changer”

Administracja prezydenta USA Joe Bidena ogłosiła w piątek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart łącznie ponad 2,1 mld dolarów. Po raz pierwszy znajdą się w nim „precyzyjne kierowane rakiety”. Według wcześniejszych doniesień mediów, chodzi o pociski GLSDB, mające zasięg 150 km, które pozwolą dwukrotnie zwiększyć zasięg rażenia ukraińskiej armii.

„Zostałem postrzelony w skroń z czterech metrów”. Górnicy ostro odpowiadają Tuskowi. Będzie pozew [WIDEO] Wiadomości
„Zostałem postrzelony w skroń z czterech metrów”. Górnicy ostro odpowiadają Tuskowi. Będzie pozew [WIDEO]

– To słynne kłamstwo o tym, że rząd Ewy Kopacz strzelał do górników. Jakoś ja nie zauważyłem żadnego rannego górnika – mówił Donald Tusk na spotkaniu z mieszkańcami w Płocku w listopadzie. Przewodniczącemu PO ostro odpowiedzieli dzisiaj poszkodowani na skutek użycia przez policję broni gładkolufowej górnicy, a poseł PiS Grzegorz Matusiak zapowiedział pozew przeciwko liderowi PO. 

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe