Podsumowanie 2022 roku. Kluczowe wydarzenia, osoby i hasła

„To nie był łatwy rok”. Z taką tezą zgodzą się chyba wszyscy. Z czym kojarzy nam się mijający 2022 rok, jakie były jego kluczowe wydarzenia, osoby i hasła?
 Podsumowanie 2022 roku. Kluczowe wydarzenia, osoby i hasła
/ fot. pixabay.com

Ranking ma charakter subiektywny, a hasła nie zostały ułożone w kolejności alfabetycznej.

BOMBA ATOMOWA – z chwilą rosyjskiego ataku na Ukrainę do powszechnego obiegu powróciły wyrażenia znane z okresu zimnej wojny. „Kiedy integralność terytorialna naszego kraju jest zagrożona, z pewnością wykorzystamy wszystkie dostępne nam środki, aby chronić Rosję i nasz naród” – powiedział Władimir Putin w jednym ze swoich telewizyjnych przemówień. „To nie jest blef. (…) Ci, którzy próbują nas szantażować bronią nuklearną, powinni wiedzieć, że wiatry mogą również zwrócić się w ich kierunku”.

INFLACJA – w listopadzie 2022 roku wyniosła 17,4 proc. i choć rządowe komunikaty zapewniają o jej spadku prognozowanym na wiosnę przyszłego roku, to coraz mocniej daje się ona we znaki zwykłym obywatelom. Najbardziej odczuwają ją osoby najbiedniejsze, ponieważ dotyczy ona w największej mierze podstawowego koszyka produktów i usług, w tym szczególnie żywności.

PUTIN – najbardziej znienawidzony człowiek roku 2022 – głównie za sprawą zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę, która otworzyła część wspierających go wcześniej zachodnich przywódców na wiedzę o tym, czym kończy się pośrednie lub bezpośrednie wspieranie dyktatorów.

COVID-19 – słowo wciąż budzące emocje, choć po trzech latach pandemii straciło nieco swoją złowróżbną moc. Odwołanie w Polsce na kilkanaście godzin przed rosyjską inwazją na Ukrainę restrykcji pandemicznych ani przyjęcie milionów uchodźców wojennych zza wschodniej granicy nie spowodowało znaczącego wzrostu liczby zakażeń. Potwierdziło to tezę naukowców zapowiadających, że covid stanie się chorobą sezonową, z którą będziemy mierzyć się co roku tak, jak ze „zwykłą” grypą.

No właśnie, GRYPA – jej wielki powrót obwieszczono jesienią 2022 roku. W tym roku jest wyjątkowo zjadliwa, a liczba zakażonych nią ludzi w okresie świątecznym dorównywała liczbie chorych na covid w szczycie pandemii.

Na przekór wszystkiemu: ESSA! – zwycięzca plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. „Trudno nie cieszyć się, gdy zwyciężyło słowo radosne, pełne entuzjazmu i luzu. «Essa» jest jak młodzież – różnorodna i niepoddająca się szablonowym definicjom, ale za to spontaniczna i ekstatycznie emocjonalna. Okrzyk «essa» towarzyszy zarówno zwycięzcom gier internetowych, jak i tym komentującym w ten sposób dobrą ocenę lub każde pozytywne doświadczenie. «Essą» można się też pozdrawiać, witać lub żegnać – «Essa z tobą!» – wyjaśniła w rozmowie z PAP prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, przewodnicząca jury plebiscytu.

PREZENT – po słynnym wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji pojęcie „prezentu świątecznego” nabrało szczególnego wymiaru. Prezent otrzymany od Ukraińców zranił – na szczęście niegroźnie – komendanta głównego policji Jarosława Szymczyka. Wyjaśnianie zawiłych okoliczności tego osobliwego wydarzenia trwa.

PRZEWODÓW – wieś położona w województwie lubelskim zyskała pod koniec roku 2022 smutną sławę za sprawą rakiety ukraińskiej obrony przeciwlotniczej, która spadła na polską miejscowość, zabijając dwoje naszych rodaków. Cześć Ich pamięci!

UKRAINA – od 24 lutego 2022 roku to słowo jest na ustach całego świata. Rosyjski atak na naszego sąsiada wywołał falę współczucia i solidarności, wielu uchodźców wojennych znalazło w Polsce schronienie, a w akcję pomocy zaangażowały się liczne organizacje rządowe i pozarządowe, w tym NSZZ "Solidarność". Według danych Straży Granicznej polską granicę od momentu rosyjskiej inwazji przekroczyło ponad 8 mln uchodźców z Ukrainy.

ELŻBIETA II – śmierć najsłynniejszej współczesnej monarchini unaoczniła w pełni popularność Elżbiety II. Transmisję z ceremonii pogrzebowej obejrzały 4 miliardy ludzi, czyli ponad połowa populacji globu. Do Londynu przyjechali przywódcy 145 krajów świata, w tym polski prezydent Andrzej Duda z Małżonką. Śmierć Elżbiety II ujawniła przywiązanie Brytyjczyków do monarchii i szacunek poddanych dla konsekwentnie pełnionej przez królową służby publicznej. „Oświadczam wobec was wszystkich, że całe moje życie, jakiekolwiek będzie – długie czy krótkie – poświęcę służbie wam i wielkiej imperialnej wspólnocie, której członkami jesteśmy my wszyscy” – brzmiała obietnica złożona przyszłym poddanym przez młodą księżniczkę. Jako królowa pozostała jej wierna przez całe życie.

MESSI – zwycięstwo Argentyny w tegorocznym mundialu przejdzie do historii – razem z kapitanem tej drużyny Leo Messim. Po zwycięskim meczu finału mistrzostw świata z Francją kapitan drużyny Argentyny odebrał statuetkę najlepszego piłkarza turnieju, a następnie trofeum Pucharu Świata FIFA.

MUSK – przejęcie Twittera przez miliardera Elona Muska, kojarzonego bardziej z opcją konserwatywną niż lewicową, wywołało poruszenie w szeregach jego pracowników oraz użytkowników kupionego przez niego medium społecznościowego. Nie brakuje wśród nich głosów zarówno entuzjastycznych, jak i wieszczących rychły upadek Twittera pod rządami najbogatszego (wg rankingu Forbesa) człowieka świata.

URBAN – jedna z najbardziej znanych, choć niekoniecznie najbardziej kochanych osób, które zmarły w 2022 roku. Rzecznik komunistycznej junty Jaruzelskiego, redaktor naczelny i wydawca tygodnika „Nie” Jerzy Urban zmarł w Warszawie 3 października 2022 roku. „Osobiście dołożę starań, by Jerzy Urban doczekał się uczciwej opowieści na swój temat, a więc takiej, która obnaża jego potworność” – zapewnił Mateusz Morawiecki. „To, co stało się po śmierci człowieka, który był jedną z najbardziej obrzydliwych postaci komunistycznej propagandy, przechodzi moje wyobrażenie. (…) „Jeśli tak dalej pójdzie, to Urban okaże się bohaterem, a ksiądz Jerzy Popiełuszko wichrzycielem i zdrajcą. W epoce postprawdy zatriumfuje już tylko propaganda. Mogę powiedzieć tylko: Po moim trupie. Osobiście dołożę starań, by Jerzy Urban doczekał się uczciwej opowieści na swój temat. Uczciwej, a więc takiej, która obnaża jego potworność” – dodał premier.

WOJNA – to chyba, niestety, najpopularniejsze słowo roku 2022 roku. Pojawiło się ono w obiegu publicznym nie tylko w kontekście rosyjskiej napaści na Ukrainę, ale także ewentualności wybuchu III wojny światowej. Dyskusje na temat realności rozprzestrzenienia się konfliktów zbrojnych z lokalnych miejsc zapalnych na cały glob podejmują kolejni komentatorzy życia publicznego – oby formułowane przez nich najbardziej pesymistyczne scenariusze nigdy nie znalazły odzwierciedlenia w rzeczywistości.

…i w nawiązaniu do tego: NADZIEJA – to słowo nie było możne najbardziej popularnym terminem roku 2022, ale z pewnością jest tym, czego wszyscy potrzebujemy i czego możemy życzyć sobie w nadchodzącym roku 2023. Zaśpiewajmy zatem za Janem Pietrzakiem:

Matką głupich Cię nazwali, nadziejo
Ludzie podli, ludzie mali, nadziejo
Choć się z Ciebie natrząsają
Głośno śmieją, ty nas jedna nie opuszczaj, nadziejo
Prowadź nas, nadziejo
W ciemny czas, nadziejo
W mrocznej mgle, wyczaruj iskrę wiary!

Tekst pochodzi z 1 (1771) numeru „Tygodnika Solidarność”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
„Casus Belli - Po co komu ta wojna?”. Filmowe spotkanie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP Wiadomości
„Casus Belli - Po co komu ta wojna?”. Filmowe spotkanie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP

Filmowe spotkanie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP. Gośćmi będą Michał Orzechowski i Maciej Maciejewski

Polska była atakowana pieniądzem rosyjskim, a wykonawcy byli w PE Wiadomości
"Polska była atakowana pieniądzem rosyjskim, a wykonawcy byli w PE"

Polska była atakowana pieniądzem rosyjskim - taka jest moja teza, a wykonawcy byli w Parlamencie Europejskim, pełnili funkcje europosłów - powiedział we wtorek europoseł PiS Tomasz Poręba. Myślę, że wcześniej, czy później to zostanie udowodnione - dodał.

Senat za nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. 14 poprawek Wiadomości
Senat za nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. 14 poprawek

Senat przyjął we wtorek późnym wieczorem nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym; wniósł do niej rekomendowane uprzednio przez senackie komisje14 poprawek, które znacząco przekształcają przepisy noweli.

Kobieta z bliznami, odzież uciskająca genitalia. Popularna gra The Sims z elementami transgender [FOTO] Wiadomości
Kobieta z bliznami, odzież uciskająca genitalia. Popularna gra "The Sims" z elementami transgender [FOTO]

Popularna gra symulacyjna "The Sims" wprowadziła uaktualnienie z elementami, które sprawiają wrażenie promocji postaw transseksualnych. Gra jest popularna wśród młodzieży.

USA: Biały Dom nie potwierdza wizyty Bidena w Polsce Wiadomości
USA: Biały Dom nie potwierdza wizyty Bidena w Polsce

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby odmówił we wtorek potwierdzenia, że prezydent Joe Biden odbędzie podróż do Polski. Nie odpowiedział też, czy "nie" Bidena dla dostaw myśliwców F-16 dla Ukrainy oznacza też brak zgody na wysłanie samolotów przez sojuszników.

Awaria terminali płatniczych w całej Polsce Wiadomości
Awaria terminali płatniczych w całej Polsce

Jak podaje portal Businessinsider, w poniedziałek wieczorem media społecznościowe zalała fala informacje dot. niemożnością płacenia terminali w sklepach. W wielu miejscach można płacić tylko gotówką. Informację o awarii potwierdza jeden z największych dostawców terminali w Polsce, firma PolCard.

Koniec ery najsłynniejszego samolotu pasażerskiego. Oddano do użytku ostatni egzemplarz Wiadomości
Koniec ery najsłynniejszego samolotu pasażerskiego. Oddano do użytku ostatni egzemplarz

Zakończyła się produkcja legendarnego Jumbo Jeta - ostatni Boeing 747 został oddany do użytku i będzie używany przez przewoźnika Atlas Air. "Oznacza to koniec ery, w której pierwszy w historii Jumbo Jet rządził w przestworzach" - informuje we wtorek agencja Reutera. Producenci zapowiadają, że 747 będzie jeszcze latać przez całe dziesięciolecia.

Trzy postacie z tytułem Człowieka Roku tygodnika „Wprost”, w tym... minister Mariusz Błaszczak Wiadomości
Trzy postacie z tytułem Człowieka Roku tygodnika „Wprost”, w tym... minister Mariusz Błaszczak

31 stycznia Tygodnik „Wprost” przyznał nagrodę Człowieka Roku. Zaszczytny tytuł otrzymał minister Obrony Narodowej i wicepremier Mariusz Błaszczak. Honorowym tytułem Człowieka Roku zostali uhonorowani prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, oraz Sekretarz Stanu USA Antony Blinken. 

Z. Kuźmiuk: Jakiego rodzaju „haki” Rosjanie mają na polityków PO? Wiadomości
Z. Kuźmiuk: Jakiego rodzaju „haki” Rosjanie mają na polityków PO?

Po skandalicznej wypowiedzi europosła Radosława Sikorskiego w radiu Zet, że Polska rozważała udział w rozbiorze Ukrainy, wydawało się przez parę godzin, że Platforma się od niej odetnie, a jej autora spotkają partyjne sankcje.

Jarosław Kaczyński przyjął ofertę Sikorskiego. Prezes PiS dokonał wpłaty 50 tys. zł Wiadomości
Jarosław Kaczyński przyjął ofertę Sikorskiego. Prezes PiS dokonał wpłaty 50 tys. zł

Ukraina walczy o swoją niepodległość i wolność, ale również o nasze bezpieczeństwo. Wspieramy ją i będziemy wspierać. Skoro wpłata na fundusz wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy zamyka mój kontrowersyjny spór z Radosławem Sikorskim, czynię to z satysfakcją - poinformował PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe