„Musi wyjaśnić swój udział”. Kłopoty von der Leyen. Czeka ją przesłuchanie

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ma być przesłuchiwana w Parlamencie Europejskim ws. wątpliwości co do jej zaangażowania w zakup szczepionek przeciwko Covid-19. – Musi wyjaśnić swój udział w zakupie i pokazać treść SMS-ów, jakie wymieniała z szefem firmy produkującej szczepionki – mówi europoseł Bogdan Rzońca (PiS).
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen „Musi wyjaśnić swój udział”. Kłopoty von der Leyen. Czeka ją przesłuchanie
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen / PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Portal „Politico” podał, że Komisja Parlamentu Europejskiego ds. COVID-19 wezwie przewodniczącą Komisji Europejskiej na przesłuchanie. Europosłowie chcą zapytać Von der Leyen o jej rolę w negocjowaniu ogromnego, wielomiliardowego kontraktu na szczepionkę przeciwko koronawirusowi, podpisanego w szczytowym momencie pandemii.

Z nieoficjalnych informacji medialnych wynika, że w trakcie negocjacji Niemka wymieniła wiadomości tekstowe z szefem firmy Pfizer, Albertem Bourlą. Komisja Europejska pytana o te sprawę poinformowała, że nie była w stanie znaleźć SMS-ów.

Przesłuchanie Von der Leyen może być wpisane w szerszy kontekst afery korupcyjnej w PE

Europoseł Bogdan Rzońca (PiS) zwraca uwagę, że przesłuchanie Von der Leyen może być wpisane w szerszy kontekst afery korupcyjnej w PE i rywalizacji między Socjalistami i Demokratami oraz Europejską Partią Ludową, do której należy szefowa KE. Uważa jednocześnie, że Von der Leyen musi wyjaśnić swój udział w negocjacji kontraktów na szczepionki.

„Zbliżają się wybory do PE. Socjaliści europejscy mają problem z korupcją i to obciążenie będzie wywoływało reakcje w postaci wyciągania przez nich innych spraw, które obciążą inne grupy polityczne. Wojna między obecnymi koalicjantami w UE będzie narastać, bo znają swoje "grzechy”. Przewodnicząca Von der Leyen musi wyjaśnić swój udział w zakupie, pokazać treść SMS-ów które wysyłała do i otrzymywała od szefa firmy produkującej szczepionki. Przewiduje więc atak na Europejską Partię Ludową przez Socjalistów i Zielonych. Żadna ze stron nie będzie brała jeńców” – powiedział PAP europoseł.

„Politico” przypomina, że ani unijny rzecznik praw obywatelskich, ani Trybunał Obrachunkowy UE „nie byli w stanie rzucić światła na te niejasne interesy” dot. kontraktów na szczepionki. Prokuratura Europejska, która dysponuje uprawnieniami których brakuje innym agencjom nadzorującym, wszczęła dochodzenie w sprawie umów na szczepionki, nie informując jednak, czy dotyczy ono przewodniczącej Komisji.

Zgodnie z regulaminem Parlamentu wniosek zostanie wysłany do przewodniczącej Parlamentu Roberty Metsoli, która następnie zdecyduje, czy wezwać von der Leyen na przesłuchanie. Metsola jest członkinią centroprawicowej grupy Europejskiej Partii Ludowej, tej samej, w której jest Von der Leyen.

Zaproszenie nie ma mocy prawnej. Von der Leyen może odmówić stawienia się.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym Wiadomości
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym

3 lutego 1982 r. Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni wydał najwyższy z wyroków wobec działaczy opozycji w stanie wojennym. Ewa Kubasiewicz, która pracowała w Wyższej Szkole Morskiej jako kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów uczelnianej biblioteki, została skazana na 10 lat pozbawienia wolności i 5 lat pozbawienia praw publicznych.

Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach Wiadomości
Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach

O godz. 22.00 w piątek zamknięto lokale wyborcze w Czechach po pierwszym dniu głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich. Lokale zostaną otwarte w sobotę o godz. 8.00, a głosować na kandydatów na prezydenta, byłego przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO Petra Pavla lub byłego premiera Andreja Babisza, będzie można do godz. 14.00.

Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock Wiadomości
Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock

Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".

Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski Wiadomości
Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski

Bez względu na to, jak nasi europejscy niepartnerzy wymyślili swoje próby przepisania historii na nowo, pamięć o radzieckich bohaterach wyzwolicielach i okropnościach nazizmu nie mogą zostać wymazane – twierdzi rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy Wiadomości
Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy

W Koziegłowach pod Poznaniem sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraż – informuje w piątek „Głos Wielkopolski”

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności Wiadomości
Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował Wiadomości
Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował

Onet.pl ma sprostować nieprawdziwe informacje dotyczące firmy the White House Writers Group i jej kontraktu z Polską Fundacją Narodową – zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny.

Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar Wiadomości
Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar

Siedem osób nie żyje, a 10 zostało rannych w wyniku ataku na synagogę w Jerozolimie – przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Izraela.

Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm” Wiadomości
Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm”

– Wiesz, możesz zająć się czymkolwiek. To seksizm, rasizm, mizoginia, homofobia, cokolwiek, wojna. A jeśli naprawdę się w to wgłębisz, przestudiujesz i poznasz historię, zrozumiesz, że wszystko jest połączone – twierdzi laureatka Oscara, jedna z legend amerykańskiego kina 85-letnia Jane Fonda.

Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe