Tak Rosjanie kupowali sobie europejskich polityków? Wyciekły e-maile. Wątek polski

OCCRP (Projekt Zgłaszania Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji) to globalna organizacja dziennikarzy śledczych. Właśnie ujawniła szereg dokumentów mających ukazywać wpływ Rosjan na europejskich polityków.
Sieć powiązań europejskich polityków z Rosją Tak Rosjanie kupowali sobie europejskich polityków? Wyciekły e-maile. Wątek polski
Sieć powiązań europejskich polityków z Rosją / Screen OCCRP.org

Powiązana z Kremlem grupa organizowała płatności dla europejskich polityków, by ci poparli aneksję Krymu przez Rosję.

Przez lata tajna organizacja prowadzona z wnętrza parlamentu Rosji skutecznie ingerowała w europejską politykę dotyczącą okupowanej Ukrainy. Wyciekłe e-maile dają nowy przegląd operacji i pokazują, jak politycy Unii Europejskiej, którzy pomagali forsować moskiewską agendę, otrzymywali pieniądze i korzyści

– czytamy na stronie OCCRP.

 

„Międzynarodowa Agencja Polityki Bieżącej”

Opublikowane e-maile mają pokazywać, jak Rosjanin Sargis Mirzakhanyan zbudował sieć analityków, dziennikarzy i innych osób, które pomagały mu forsować interesy Kremla za granicą. Jego grupa miała oferować europejskim politykom gotówkę za proponowanie prorosyjskich projektów w ich lokalnych ustawodawstwach i miała płacić aktywistom za publikowanie prokremlowskich artykułów w europejskich mediach. Sieć miała organizować wycieczki na okupowany Krym dla europejskich polityków i biznesmenów, przy czym podróż i zakwaterowanie miały pokrywać rosyjskie organizacje finansowane przez państwo. Niektórzy z werbowanych, z takich krajów jak Niemcy, Austria, Włochy, Czechy i Polska, mieli otrzymywać honoraria.

Szczegóły działalności grupy miały wyjść na jaw dzięki e-mailom z lat 2007–2017 ze skrzynek zhakowanych przez ukraińskich hakerów, należącym do jej koordynatora, rosyjskiego pracownika parlamentarnego Sargisa Mirzakhaniana, który prowadził tzw. Międzynarodową Agencję Polityki Bieżącej.

 

Pełne spektrum polityczne

Według e-maili grupa planowała, że włoski senator Paolo Tosato [Liga] i austriacki poseł Johannes Hübner [FPÖ], przedstawią w swoich parlamentach rezolucje o zniesieniu sankcji wobec Rosji. Zarys projektu nie zawiera szczegółów, w jaki sposób miałoby to nastąpić, ale wymieniono „budżet” w wysokości 20 000 euro zarówno dla włoskiej, jak i austriackiej rezolucji, z dalszymi 15 000 euro dla każdego „w przypadku udanego głosowania”. Wnioski parlamentarzystów zostały odrzucone.

Opisana jest również historia włoskiego samorządowca Stefano Valdegamberiego, za którego sprawą lokalna rada w Veneto we Włoszech przygotowywała wniosek uznający wyniki sfałszowanych rosyjskich referendów na Krymie i wzywający do zakończenia sankcji UE wobec Rosji. Uchwala została przyjęta.

Jak również przypadek Androsa Kyprianou, wieloletniego sekretarza generalnego cypryjskiej Postępowej Partii Ludzi Pracy, który zgłosił podobny wniosek, przyjęty później przez cypryjski parlament. W październiku 2016 roku Kyprianou miał zostać zaproszony na spotkanie w Moskwie z Kozłowem i dwoma czołowymi postaciami promującymi inwestycje na Krymie, Andrejem Nazarowem i Rustamem Muratowem.

Marcus Pretzell, były członek niemieckiej FDP, były europoseł, obecnie AfD, zaprzecza jakoby przyjmował pieniądze za uczestnictwo w forum w Jałcie. Również obecny poseł do parlamentu austriackiego Axel Kassegger [FPÖ] i była polityk Barbara Rosenkranz [FPÖ] zaprzeczyli jakoby otrzymali pieniądze.

Według OCCRP jedną z form „współpracy” miało być „obserwowanie wyborów” w Rosji, za co europejscy politycy mieli również otrzymywać wynagrodzenie.

 

Wątek polski

Z polskich polityków w opracowaniu wymieniany jest Mateusz Piskorski wraz z żoną Mariną Klebanowicz.

Piskorski został zatrzymany w Polsce w maju 2016 roku, dwa miesiące przed szczytem NATO w Warszawie. E-maile mają wskazywać, że Mirzakhanian zaplanował masową prorosyjską operację wpływu na to wydarzenie z pomocą partii Piskorskiego – Zmiana. Operacja miała polegać na promocji antynatowskich nastrojów w różnych krajach.

[Z całością materiału można się zapoznać TUTAJ]


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Atak na biuro poselskie szefa MON. Policja zatrzymała podejrzewanego mężczyznę Wiadomości
Atak na biuro poselskie szefa MON. Policja zatrzymała podejrzewanego mężczyznę

Policjanci z podwarszawskiego Legionowa zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o wybicie szyby w biurze poselskim wicepremiera, szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka - dowiedziała się w czwartek PAP.

Starsza pani na spotkaniu z politykami PO zapytała o reparacje. Zobacz reakcję [VIDEO] Wiadomości
Starsza pani na spotkaniu z politykami PO zapytała o reparacje. Zobacz reakcję [VIDEO]

Starsza kobieta w trakcie spotkania z politykami Platformy Obywatelskiej postanowiła zadać pytanie dotyczące reparacji wojennych od Niemiec. Na sali słychać było niezadowolenie z powodu tego pytania.

„Jak zaczną konkurować na antenie, to…” Szczere wyznanie prowadzącej o Dzień Dobry TVN Wiadomości
„Jak zaczną konkurować na antenie, to…” Szczere wyznanie prowadzącej o Dzień Dobry TVN

Prowadząca „Dzień dobry TVN” Agnieszka Woźniak-Starak w najnowszym wywiadzie opowiedziała szczerze o tym, jak jej się pracuje w duecie z Ewą Drzyzgą. Mówiła też o samym programie.

Rosyjski ambasador: Węgry zaliczamy do krajów nieprzyjaznych Wiadomości
Rosyjski ambasador: Węgry zaliczamy do krajów nieprzyjaznych

Węgry w zeszłym roku zostały uznane przez Kreml za „kraj nieprzyjazny”. Teraz na temat dalszych losów relacji Budapesztu z Moskwą wypowiedział się ambasador Rosji na Węgrzech Jewhen Stanisławow.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku. Jest stanowisko premiera Morawieckiego Wiadomości
Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku. Jest stanowisko premiera Morawieckiego

Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku to pomysł nie do zaakceptowania przez rząd PiS; zrobimy wszystko, żeby ochronić polskie rodziny przed kolejnym pseudoekologicznym wymysłem bogatych krajów i biurokratów z Brukseli - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki.

Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III i książę William nawet nie chcą go widzieć Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III i książę William nawet nie chcą go widzieć

Nic nie zapowiada, by relacje rodziny królewskiej uległy poprawie. Jak mówi dla Fox News królewski ekspert Christopher Andersen – książę Harry nie zostanie ciepło przyjęty przez króla Karola i księcia Williama.

Na takie skoki czekali kibice. Polacy dali popis w kwalifikacjach Wiadomości
Na takie skoki czekali kibice. Polacy dali popis w kwalifikacjach

Bardzo dobre wieści dla polskich kibiców skoków narciarskich. Kamil Stoch, Piotr Żyła i Aleksander Zniszczoł znakomicie zaprezentowali się podczas ostatnich w tym sezonie kwalifikacji.

To on miał wczoraj zabić dwie osoby. Policja opublikowała wizerunek poszukiwanego 24-latka Wiadomości
To on miał wczoraj zabić dwie osoby. Policja opublikowała wizerunek poszukiwanego 24-latka

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Międzychodzie poszukują Marcina Wolfa lat 24. Mężczyzna jest podejrzewany o dokonanie dwóch zabójstw na terenie powiatu międzychodzkiego.

UE wycofa się z zakazu aut spalinowych? Zaskakujące słowa polskiej minister Wiadomości
UE wycofa się z zakazu aut spalinowych? Zaskakujące słowa polskiej minister

Rada UE przyjęła we wtorek rozporządzenie określające bardziej rygorystyczne normy emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Regulacja zakłada 100 proc. redukcji emisji dwutlenku węgla w przypadku nowych pojazdów po 2035 roku. Zdaniem minister klimatu i środowiska UE być może wycofa się z tego założenia.

Rosja. Zatrzymano amerykańskiego dziennikarza Wiadomości
Rosja. Zatrzymano amerykańskiego dziennikarza

Korespondent amerykańskiego dziennika „Wall Street Journal” Evan Gershkovich został zatrzymany w Jekaterynburgu na Uralu – podała w czwartek agencja Reutera, powołując się na media rządowe w Moskwie. Twierdzą one, że reporter jest podejrzany o szpiegostwo.

Emerytury
Stażowe