– Mam nadzieję, że czwartkowa decyzja to przygrywka do czegoś więcej. Rosja używa swojego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa jako immunitetu na zbrodnie wojenne – mówił na antenie telewizji Polsat News Radosław Sikorski.
Światem wstrząsnęły zdjęcia opublikowane przez Ukraińców mające przedstawiać masakry cywilów m.in. z podkijowskiej Buczy. Jak komunikuje strona ukraińska, Rosjanie mieli zamordować kilkuset mieszkańców. Amerykański „The New York Times” wpadł jednak na trop nagrania, które miało ukazywać przeprowadzenie egzekucji przez ukraińskich żołnierzy na rosyjskim wojskowym. Rzekomo z powodu brutalności treści nagranie nie zostało dotychczas w całości opublikowane.
W obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy praktycznie nie ma już rosyjskich żołnierzy, ale najeźdźcy wciąż strzelają z wyrzutni rakiet, by siać panikę i zadawać straty ludności cywilnej – oświadczył szef władz obwodu Witalij Kim, cytowany w piątek przez agencję Ukrinform.
Mimo presji ze strony koalicjantów kanclerz Niemiec Olaf Scholz wstrzymuje dostawę pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Ukraina nie zgodzi się na status quo w sprawie okupowanych przez Rosję terytoriów i będzie walczyć o każde ukraińskie miasto kontrolowane obecnie przez wroga – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany w piątek przez agencję Ukrinform.
W Chinach wciąż obowiązuje strategia "zero koronawirusa", co wobec epidemii wariantu Omikron, który jako bardzo zaraźliwy, choć uznawany za znacząco mniej groźny niż poprzednie warianty, jest powodem objęcia 26-milionowego Szanghaju kwarantanną. Sytuacja się zaostrza
Koncern Meta poinformował w czwartek o usunięciu fałszywych grup i profili m.in. na Facebooku związanych z białoruskim KGB i zamieszczających posty oskarżające Polskę o złe traktowanie migrantów z Bliskiego Wschodu i nawołujące do protestów przeciwko polskiemu rządowi.
„Oficjalny nacjonalizm Polski utrudni wchłonięcie Ukraińców. Choć Polacy byli serdeczni, nowa oficjalna polska wersja historii opiera się na wykluczaniu i obwinianiu obcych” – pisze w „The Washington Post” publicysta „Gazety Wyborczej” Mateusz Mazzini. Jest mocna odpowiedź ministra Przemysława Czarnka.
Unia Europejska zatwierdziła embargo na rosyjski węgiel, a także zamknięcie portów dla rosyjskich statków. To efekt rosyjskiej agresji na Ukrainę – poinformowała agencja AFP powołując się na źródła w UE.
Sześć osób zostało ciężko rannych, w tym dwie są w stanie krytycznym po strzelaninie, do której doszło w czwartek wieczorem w Tel Awiwie – poinformował portal Times of Israel. Według najnowszych informacji w wyniku strzelaniny zginęły dwie osoby.
Redaktor naczelny „Nowej Gaziety” i laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2021 roku Dmitrij Muratow został zaatakowany w pociągu relacji Moskwa-Samara.
Mamy znaczące straty i jest to dla nas wielka tragedia – stwierdził w rozmowie ze Sky News rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Sejm podjął decyzję o nieuchyleniu immunitetu posłowi KO Sławomirowi Nitrasowi. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpiła prokuratura, która chciała postawić Nitrasowi zarzuty m.in. naruszenia nietykalności cielesnej posłów PiS: Iwony Arent i Sebastiana Kalety.
Fake-newsy, skłócanie, manipulacje, wyszydzanie, dyskredytowanie, czyli kulisy dezinformacyjnej „operacji Smoleńsk”. „Magazyn śledczy Anity Gargas” bierze pod lupę rosyjską propagandę z czasów katastrofy w Smoleńsku.
Rosjanie spodziewali się, że w Naddniestrzu zdołają zwerbować nawet 15 tysięcy najemników, którym zaoferowano 100 tys. rubli miesięcznie, co stanowi kwotę nieco ponad 1 tysiąca dolarów – informuje serwis censor.net. Okazało się, że rzeczywistość była zgoła inna.
Gdyby wybory odbyły się w niedzielę wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość kierowane przez Jarosława Kaczyńskiego – wynika z najnowszego badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl.
Zgromadzenie Ogólne ONZ opowiedziało się w czwartek za zawieszeniem Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka. To pierwszy raz, kiedy taki los spotkał stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęły skargi od widzów niezadowolonych ze sposobu przedstawiania inwazji Rosji na Ukrainę w polskich programach informacyjnych – pisze serwis WirtualneMedia.pl, który porozmawiał z rzeczniczką KRRiT Teresą Brykczyńską.
Po tym, jak dowiedziałam się o polityce marki wobec Rosjan, postanowiłem usunąć te torebki z mojego codziennego życia! – grzmi na Instagramie jedna z Rosjanek, która zniszczyła torebkę francuskiego domu modowego Chanel.
PiS złożył w czwartek w Sejmie projekt ustawy o zmianie konstytucji dotyczący możliwości przejęcia przez Skarb Państwa własności, która ma służyć do wspierania rosyjskiej agresji.