Słowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona o premierze polski Mateuszu Morawieckim są nieakceptowalne, to brutalna zniewaga o personalnym, nie merytorycznym charakterze - przekazał w piątek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
„Po debacie o kolejnych sankcjach na Polskę (dziś Komisja zabrała nam 69 mld euro) partia Donalda Tuska z lewicą zorganizowała w Parlamencie Europejskim debatę dot. «poszukiwania prawicy współpracującej z Rosją»” – napisał na Twitterze eurodeputowany Solidarnej Polski Patryk Jaki. Dodał, że pomógł znaleźć taką „prawicę”.
Polska dziennikarka Karolina Baca-Pogorzelska opublikowała nagranie, które ma przedstawiać stan gabinetu mera miasta Trościaniec po tym, jak miasto opuścili rosyjscy żołnierze. Rosjanie mieli tam urządzić libację alkoholową.
„Panie Prezydencie, drogi Emmanuelu, żaden porządny Polak nie popiera Madame le Pen, tak jak żaden porządny Polak nie popiera Orbána czy Putina. Polacy w przytłaczającej większości są za Europą, Ukrainą i wolnością, niezależnie od bzdur, które mówi premier Morawiecki” – napisał Tusk po bezczelnych słowach Macrona, który najpierw oskarżył Morawieckiego o to, że „ingeruje w kampanię we Francji”, a potem nazwał go „prawicowym antysemitą”.
Od początku rosyjsko-ukraińskiej wojny w mediach pojawiają się doniesienia o grabieżach, jakich mają dopuszczać się żołnierze Federacji Rosyjskiej na terenie Ukrainy. Agencja Ukrinform publikuje kolejne wiadomości na ten temat.
„«Tylko trzy kraje miały odwagę, by nie finansować ludobójstwa. Litwa, Łotwa i Estonia. Kupując rosyjskie surowce, finansujesz zabijanie Ukraińców» – powiedział prezydent Zełenski. Panowie Kaczyński i Morawiecki, usłyszcie wreszcie te słowa. Stop dla rosyjskiego węgla!” – napisał dziś szef Platformy Obywatelskiej i Europejskiej Partii Ludowej. Tymczasem prezydent Zełenski pisze coś „nieco” innego.
Na rakiecie, która uderzyła w piątek w dworzec kolejowy w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy, znajduje się napis: „Za dzieci” – podają media. W ataku zginęło co najmniej 39 osób, w tym czworo dzieci. Media niezależne dowodzą, że Rosjanie, którzy o atak oskarżają Ukrainę, używają systemów Toczka-U.
„Z uwagi na twierdzenia zawarte w wywiadzie Prezydenta Republiki Francuskiej dla «Le Parisien» minister @RauZbigniew zdecydował o wezwaniu Ambasadora Francji do @MSZ_RP [pisownia oryginalna – przyp. red.]” – podał rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
Przed Sądem Okręgowym w Warszawie rozpoczął się proces Justyny Wydrzyńskiej, działaczki grupy Aborcyjny Dream Team i Aborcji Bez Granic, organizacji mających promować aborcję i pomagać przy jej przeprowadzeniu. Przed gmachem sądu pojawiła się pikieta w ramach wsparcia oskarżonej.
– „Tygodnik Solidarność” poruszał m.in. kwestie społeczne i historyczne. Pierwszy raz mogliśmy mówić chociażby o II wojnie światowej, wcześniej to było zakazane. Bardzo istotny był dział listów. Zasada była taka, że każdy list musiał dostać odpowiedź, a te listy przychodziły workami – mówił Mateusz Kosiński, dziennikarz „Tygodnika Solidarność” w czasie debaty pt. „40 lat wolności słowa – doświadczenia z Polski i Słowacji” w Koszycach.
– Mamy dzisiaj rząd i partię rządzącą, które od rana do wieczora atakują Zachód, osłabiają UE i obiektywnie pomagają Putinowi – twierdził w piątek polityk PO. Tusk wyznał, że wstydzi się za pochwały, jakie premier Węgier Viktor Orbán otrzymał od polskiego rządu po zwycięstwie w wyborach.
– Fenomen Solidarności polegał też na tym, że była ona niejednorodna, niejednolita. Skupiała wokół siebie osoby świeckie i religijne. W tym okresie jak nigdy potem udało się te wszystkie środowiska połączyć i sprawić, że się zjednoczyły pod wspólnym szyldem. Dzięki temu możliwe było zwycięstwo nad komunistycznym reżimem – mówił redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” Michał Ossowski w czasie debaty pt. „40 lat wolności słowa – doświadczenia z Polski i Słowacji” w Koszycach.
– Nie bądźmy naiwni, on teraz chce pomóc Marine Le Pen przed wyborami! – grzmiał w rozmowie z „Le Parisien” prezydent Francji Emmanuel Macron.
Na antenie Radia Plus prezes PiS Jarosław Kaczyński odniósł się m.in. do medialnych doniesień wieszczących możliwy rozłam w rządzącej koalicji Zjednoczonej Prawicy.
W wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego na stację kolejową w Kramatorsku co najmniej 30 osób poniosło śmierć, a ponad 100 zostało rannych.
Rosyjska Gazeta.ru poinformowała, że na terenie obwodu biełgorodzkiego w rejonie miasta Wołokonowka słychać było wybuchy.
Na decyzję o usunięciu Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ Federacja Rosyjska odpowiada notą dyplomatyczną do członków Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Z krajów UE Polska jest krajem, który uchodźców z Ukrainy przyjął najwięcej. Pomoc dla uchodźców generuje koszty, a Polska nie otrzymuje w tym realnej pomocy od Unii. Co więcej, nakłada się na nią kolejne kary.
Ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski został wezwany do rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych – potwierdził w piątkowej rozmowie z PAP rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina.
W wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego na stację kolejową w Kramatorsku co najmniej 30 osób poniosło śmierć, a ponad 100 zostało rannych.