Polska naruszyła prawo dostępu do sądu oraz wolność ekspresji sędziego Waldemara Żurka – orzekł w czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka. Zasądzono także na jego rzecz łącznie 25 tys. euro tytułem zadośćuczynienia.
Zjednoczona Prawica jest niezmiennie ugrupowaniem, które cieszy się największym poparciem ankietowanych – wynika z badania Social Changes zrealizowanego na zlecenie portalu wPolityce.pl.
Na kijowskim dworcu Macron został powitany przez ambasadora Francji na Ukrainie Etienne’a de Poncins oraz ukraińskiego ministra ds. europejskich. Na pokładzie tego samego pociągu jadącego przez Polskę towarzyszyli prezydentowi Francji kanclerz Niemiec Olaf Scholz oraz premier Włoch Mario Draghi – informuje biuro Macrona.
Dzikie łąki będące domem dla m.in. czapli oraz orłów, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski postanowił przekształcić w miejsce kolejnych "inwestycji". Mieszkańcom nie przypadł do gustu taki pomysł i sami ogłosili powstanie Parku Naturalnego Golędzinów. "Nie potrzebujemy tutaj ugładzonego parku od Rafała Trzaskowskiego" – podkreślają.
Donald Tusk odkrył nowe medium społecznościowe - platformę Tiktok, na której zamieścił krótki filmik pt. "Debata Tusk kontra Kaczyński 15 lat temu". Posłużył się tam kontrowersyjną techniką montażu z wykorzystaniem wypowiedzi oponenta tak, by zmienić ich przekaz. Nie brak głosów krytycznych dot. takiego zachowania lidera Platformy.
W Monitorze Polskim opublikowano postanowienie prezydenta z 15 czerwca, zgodnie z którym prezydent – na wniosek prezesa Rady Ministrów - odwołał ministra-członka.
Premier Włoch Mario Draghi, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz są w drodze do Kijowa - podała włoska agencja ADNKronos.
Wczoraj obchodziliśmy 82. Rocznicę I Transportu [Polaków] do Auschwitz. W związku z czym społecznik, członek zajmującego się pamięcią o polskich Więźniach Auschwitz Komitetu 14 czerwca, Sebastian Śmietana, opublikował na Facebooku post na temat jednego z Więźniów - Antoniego Wielkiewicza.
Jak donoszą Izraelskie media, rząd Izraela wstrzymuje wycieczki izraelskiej młodzieży do Auschwitz.
M.in telewizja BBC i Agencja Reuters opisują wstrząsającą historię z Chin, gdzie protest klientów banku został powstrzymany przez władze za pomocą zmiany kodów QR w aplikacji na smartfonach manifestujących.
– Problemem numer jeden jest zagrożenie bezp. energetycznego przez politykę klimatyczną. Mówiono o zielonym konserwatyzmie czy gazie, co było prezentem dla Władimira Putina. Trzeba się zastanowić, jak realizować politykę przez suwerenne państwo – mówił w Poranku „Siódma 9” Janusz Kowalski z Solidarnej Polski.
Na autostradzie A4 pod Wrocławiem, w kierunku Legnicy, po godzinie 18:00 zderzyły się cztery samochody osobowe. Na szczęście nikt nie ucierpiał; na drodze utworzył się korek, który przed g. 20:00 miał już ponad 7 km długości.
Jak wynika z najnowszego badania RTL/ntv, politykę Olafa Scholza dot. wojny na Ukrainie popiera większość Niemców.
Kamil Różalski, wieloletni pracownik i współpracownik stacji TVN, opisał w zeszłym roku w mediach społecznościowych historię swojej współpracy z tym medium, łamanie praw pracowniczych potwierdzali inni byli zatrudnieni przez telewizję. Firma tłumaczyła, że nie łamie przepisów. Sprawa skończyła się w sądzie.
Prezydent USA Joe Biden ogłosił w środę nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1 miliarda dolarów, w tym dodatkową artylerię i rakiety przeciwokrętowe. Zapowiedział też kolejną transzę pomocy humanitarnej w wysokości 225 mln dol.
Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, której głównym założeniem jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Takich zmian domagała się Komisja Europejska, uzależniając od nich akceptację polskiego KPO. Nie wszystkim jednak decyzja KE się podoba.
Włoski koncern energetyczny ENI poinformował w środę o otrzymaniu od rosyjskiego Gazpromu komunikatu o redukcji tego dnia dostaw gazu o 15 procent. Włoska firma zapewniła, że monitoruje rozwój sytuacji.
Konieczne są nowe rozmowy z Ukrainą - zadeklarował prezydent Francji Emmanuel Macron, przebywający aktualnie w Rumunii. Jak poinformowała agencja AFP, francuski przywódca nie potwierdził swojej wizyty w Kijowie, zapowiadanej wcześniej na środę lub czwartek.
11 sierpnia przed Sądem Rejonowym w Koszalinie ma ruszyć proces 28-letniej Joanny W. Jest ona oskarżona o narażenie swoich dzieci na niebezpieczeństwo utraty życia i nieumyślne spowodowanie śmierci dwojga z nich. Wypadły z okna na 9. piętrze, gdy ich matka była po zażyciu amfetaminy.
Andrzej Duda dał dobry przykład odwiedzając w połowie kwietnia Kijów i wygłaszając przemówienie w ukraińskiej Radzie Najwyższej – pisze w środę niemiecki dziennik „Handelsblatt”.