Sejm podjął decyzję ws. nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził taryfy na sprzedaż energii dla czterech sprzedawców z urzędu oraz pięciu największych spółek. Rachunki za prąd wzrosną średnio o 24 proc.
Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, nazywana również przez media „lex TVN” wróci do Sejmu. – Komisje zwoływane są bardzo często z godziny na godzinę i sami wielokrotnie w takim zwoływaniu komisji pracowaliśmy – twierdzi współprzewodnicząca komisji posłanka PiS Joanna Lichocka. Posłowie opozycji nie kryją oburzenia.
Proszę państwa, wyżej, bo nie widać tego, jeszcze wyżej. O właśnie, super! (…) I proszę tak trzymać cały czas – kpiła z polityków opozycji, którzy urządzili kolejny happening, marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Do sieci trafił fragment wywiadu z polskim żołnierzem, który miał uciec na Białoruś i poprosić reżim Aleksandra Łukaszenki o azyl. Jego wypowiedzi są tak chaotyczne, że trudno do końca zrozumieć, co mężczyzna ma na myśli. W rozmowie padły jednak skandaliczne słowa o strzelaniu do migrantów, na których to słowach zapewne najbardziej zależało „dziennikarzom” białoruskiej propagandy.
„Białoruś bastionem wolności w porównaniu z Polską PiS?” – pyta na Twitterze poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Rosati, odnosząc się do informacji o polskim żołnierzu, który miał uciec na Białoruś i poprosić reżim Aleksandra Łukaszenki o azyl. Okazało się, że jego komentarz szybko został podchwycony i wykorzystany przez białoruską propagandę.
„Żołnierz, który wczoraj zaginął, miał poważne kłopoty z prawem i złożył wypowiedzenie z wojska. Nigdy nie powinien zostać skierowany do służby na granicę” – poinformował na Twitterze minister obrony Mariusz Błaszczak.
W piątek radio RMF FM, powołując się na białoruskie media, poinformowało, że polski żołnierz przeszedł na terytorium Białorusi i poprosił o azyl. „Tłumaczył, że nie zgadza się z polityką polskiego rządu” – poinformowano. Zaginięcie żołnierza podczas wykonywania zadań służbowych potwierdziło Dowództwo Operacyjne, a w chwili obecnej białoruskie media publikują zdjęcia żołnierza udzielającego wywiadu przed kamerami.
„Nie potwierdzamy informacji pojawiających się w niektórych mediach o rzekomej ucieczce żołnierza na Białoruś. (…) Poszukiwania cały czas trwają” – poinformowały PAP służby prasowe Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Przyznały, że żołnierz 11 Pułku Artylerii zaginął w czwartek podczas służby.
– Premier Donald Tusk nie wykorzystał możliwości zawetowania założeń klimatycznych UE – powiedział w piątek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki podczas trzeciego czytania projektu ustawy budżetowej na 2022 r.
Od kilku dni nie możemy wyjść z szoku. Zarzuty, z którymi spotykamy się ze strony francuskich związków zawodowych, mediów francuskich i polskich, dotyczące wywiadu, jaki przeprowadziliśmy z Marine Le Pen, i istnienia francuskojęzycznego portalu Tysol.fr są tak absurdalne i groteskowe, że nawet biorąc pod uwagę upadek pojęcia dziennikarstwa, mówią więcej o naszych krytykach niż o nas.
Dziennikarz RMF FM Marek Balawajder poinformował na Twitterze o szokującym zachowaniu jednego z polskich żołnierzy służących przy granicy z Białorusią. Według reportera wojskowy uciekł na Białoruś i tam poprosił o azyl.
– Budżet Warszawy jest drenowany przez Polski Ład, mamy olbrzymią inflację, podwyżki cen prądu i energii. trzeba rozważyć podwyżkę cen biletów komunikacji, przynajmniej o stopę inflacji – powiedział w piątek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.
Prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński pytany przez dziennikarzy, czy podczas piątkowego głosowania w sprawie budżetu na 2022 rok będzie problem z większością PiS do przegłosowania budżetu, odpowiedział: „Nie sądzę”.
„Mamy z wyborcami Lewicy odmienne poglądy na wiele spraw, ale jeden pogląd wspólny – że Lewica powinna pomóc odsunąć PiS od władzy, a nie grać roli potencjalnej przystawki PiS; z tego punktu widzenia powstanie koła PPS to ruch obiecujący” – ocenił lider PO Donald Tusk.
Dziś mija 51 lat od tzw. czarnego czwartku 17 grudnia 1970 r., gdy w Gdyni strzelano do idących do pracy stoczniowców.
"Nie mogliśmy sobie pozwolić, aby przyjąć konkluzje, które praktycznie byłyby puste" - powiedział na konferencji po szczycie UE w Brukseli premier Mateusz Morawiecki wyjaśniając, dlaczego przywódcy nie przyjęli konkluzji dot. rynku energii.
Potwierdziły się nieoficjalne informacje podawane w czwartek przez niektóre media, w tym Tysol.pl: przywódcy państw na szczycie UE nie doszli do konkluzji ws. Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (ETS) i cen energii. Jedyne konkluzje jakie przyjęła Rada Europejska dot. polityki obronnej, sytuacji na Ukrainie i Białorusi oraz kryzysu migracyjnego.
J.K. Rowling jest jedną z najbardziej znanych, prawdopodobnie najpotężniejszych kobiet na świecie. Mimo popularności jaką się cieszy, od lat spotyka się z publicznym „skasowaniem" – z efektami „cancel culture”. Jak się zdaje, obecnie kasowana jest ona nawet z filmu, który współtworzy, a wszystko dlatego, bo sprzeciwiła się… ideologii gender.
Ambasador Polski w Estonii Grzegorz Kozłowski otrzymał w czwartek nagrodę szefa MSZ Amicus Oeconomiae 2021 m.in. za powołanie Polsko-Estońskiej Izby Gospodarczej, zaangażowanie w gospodarczą konsolidację państw Trójmorza i rozwijanie współpracy energetycznej z krajami bałtyckimi.