Niemiecki publicysta zdegustowany: "Rzeźnik, ludobójstwo: politycy używają słów, które mogą wpędzić w niezręczną sytuację"

Trwa brutalna inwazja Rosji na Ukrainę. Każdego dnia rośnie liczba ofiar, w tym ofiar pośród ludności cywilnej, dzieci. Tymczasem niemiecki publicysta na łamach internetowej wersji Die Zeit nawołuje do "umiarkowania".
Zniszczony rosyjski czołg. Wieś Kołyczywka na Ukrainie Niemiecki publicysta zdegustowany:
Zniszczony rosyjski czołg. Wieś Kołyczywka na Ukrainie / EPA/OLEG PETRASYUK Dostawca: PAP/EP

- Zmiana reżimu, rzeźnik, ludobójstwo: czołowi politycy w USA i Europie używają słów, które mogą ich jeszcze wpędzić w niezręczną sytuację.

- pisze na łamach internetowej wersji Die Zeit Michael Thumann w artykule pod tytułem "W pewnym momencie trzeba będzie ponownie zadzwonić do Putina"

- Z Polski często słychać uwagi na temat zachodnich zamiarów powstrzymania agresji Putina. Prezydent USA Joe Biden pod koniec marca zakończył swoje przemówienie w Warszawie takimi słowami pod adresem Putina: „Ten człowiek nie może pozostać u władzy”. Jego rzecznicy prasowi szybko jednak sprostowali, że żadna zmiana reżimu nie jest planowana. Ale pozostało jednak pewne echo tego wystąpienia. Politycy zachodni mówią w tej chwili dużo, ale niektóre wypowiedzi wydają się nieprzemyślane i po prostu ignorują dylematy, w jakie mogą się przez to wplątać w toku tej prawdopodobnie dość jednak długiej wojny.

- pisze niemiecki publicysta

"Oczywiście" o wiele lepiej na tym tle wypada Olaf Scholz, który ostrzega przed III Wojną Światową, ale jeszcze lepiej zrobiły gdyby nie mówił również tego.

- Podczas wizyty w Polsce Lloyd Austin powiedział: „Chcemy zobaczyć, jak Rosja jest osłabiona do tego stopnia, że ​​nie będzie w stanie zrobić już tego, co zrobiła najeżdżając Ukrainę”. Poważnie?

- oburza się Thumann

- Właśnie dlatego, że załamał się porządek bezpieczeństwa z 1990 roku, Europa i Ameryka będą musiały rozmawiać z Rosją jeszcze podczas trwania tej wojny rosyjsko-ukraińskiej lub po jej zakończeniu i określić swoje wzajemne relacje. Zwłaszcza wielkie mocarstwa nuklearne: USA i Rosja. Robili to nawet w najgorszym okresie zimnej wojny, nawet gdy się wzajemnie zwalczali. I dlatego dobrze by było, aby czołowi politycy nie rzucali bezmyślnie słowami, które utrudniałyby lub blokowały tę drogę.

- konkluduje

[z niemieckiego tłumaczył Marian Panic]

Z całością artykułu można się zapoznać TUTAJ


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nowy sondaż wyborczy. Sześć partii w Sejmie Wiadomości
Nowy sondaż wyborczy. Sześć partii w Sejmie

Nowy sondaż autorstwa IBRiS. Wynika z niego, że w dalszym ciągu liderem jest Prawo i Sprawiedliwość. Drugie miejsce przypadło Koalicji Obywatelskiej. Podium zamyka Lewica. Próg wyborczy przekracza łącznie sześć partii.

Kolejna fala mobilizacji w Rosji? Amerykanie nie mają wątpliwości Wiadomości
Kolejna fala mobilizacji w Rosji? Amerykanie nie mają wątpliwości

Kreml wezwał do „ignorowania” nieoficjalnych doniesień o nowej fali mobilizacji, wyraźnie próbując uciszyć niepokój społeczeństwa i odzyskać kontrolę nad przekazem dotyczącym tej sprawy – ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

Niemieckie media: Polska „internacjonalizuje” sprawę reparacji Wiadomości
Niemieckie media: Polska „internacjonalizuje” sprawę reparacji

Warszawa domaga się od Berlina 1,3 bln euro za zbrodnie popełnione przez Niemców w Polsce podczas II wojny światowej. Arkadiusz Mularczyk podczas swej pierwszej wizyty w Berlinie punktował kolejne zarzuty wobec rządu federalnego – analizuje pierwszy dzień pobytu wiceszefa polskiego MSZ w stolicy RFN publicysta dziennika „Welt” Philipp Fritz.

Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams Wiadomości
Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams

Departament Stanu USA zezwolił na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams oraz powiązanego sprzętu po szacowanym koszcie 3,75 mld dolarów – poinformowała we wtorek należąca do Pentagonu Defense Security Cooperation Agency (DSCA). To wozy w starszej wersji, które mają wypełnić lukę po czołgach ofiarowanych Ukrainie.

Premier powinien podać się do dymisji? Znamienne słowa polityka Solidarnej Polski Wiadomości
Premier powinien podać się do dymisji? Znamienne słowa polityka Solidarnej Polski

– Pieniędzy nie ma, to są fakty. Jeżeli ktoś chce podjąć decyzję o złożeniu wniosku, my nie blokujemy tego jako Solidarna Polska – mówił o braku środków z KPO poseł Solidarnej Polski Michał Wójcik. Został także zapytany o to, czy w związku ze sporem Brukseli z Warszawą i braku pieniędzy z KPO premier Mateusz Morawiecki powinien podać się do dymisji.

„Eksces orzeczniczy”. NSA uderzył w Trybunał Konstytucyjny. Jest odpowiedź prezes Julii Przyłębskiej Wiadomości
„Eksces orzeczniczy”. NSA uderzył w Trybunał Konstytucyjny. Jest odpowiedź prezes Julii Przyłębskiej

– Naczelny Sąd Administracyjny nie ma kompetencji do jakiegokolwiek kontrolowania działalności orzeczniczej Trybunału Konstytucyjnego. Wszyscy sędziowie TK wybrani przez Sejm, od których prezydent przyjął ślubowanie, jak i wszyscy sędziowie powołani przez prezydenta są sędziami w rozumieniu konstytucji – oświadczyła we wtorek prezes TK Julia Przyłębska.

Jego filmy znała cała Polska. Nie żyje reżyser takich hitów jak „Kogel-mogel” czy „Och, Karol” Wiadomości
Jego filmy znała cała Polska. Nie żyje reżyser takich hitów jak „Kogel-mogel” czy „Och, Karol”

W wieku 86 lat zmarł znany polski reżyser Roman Załuski. Reżyserował takie hity jak m.in. „Wyjście awaryjne” (1982), „Och, Karol” (1985) czy „Kogel-mogel” (1988).

Spore zaskoczenie w USA. Były doradca Trumpa „zdecydowanie rozważa” start w wyborach Wiadomości
Spore zaskoczenie w USA. Były doradca Trumpa „zdecydowanie rozważa” start w wyborach

John Bolton, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego za prezydentury Donalda Trumpa, powiedział, że "zdecydowanie rozważa" start w wyborach prezydenckich w USA w 2024 roku, w dużej mierze by rzucić wyzwanie Trumpowi - podała telewizja CNBC.

Rozmowy z Niemcami ws. rozmieszczenia wyrzutni Patriot. Błaszczak mówi o „rozczarowaniu” Wiadomości
Rozmowy z Niemcami ws. rozmieszczenia wyrzutni Patriot. Błaszczak mówi o „rozczarowaniu”

– Po rozmowie z niemieckim ministerstwem obrony z rozczarowaniem przyjąłem decyzję o odrzuceniu wsparcia dla Ukrainy. Przystępujemy więc do roboczych ustaleń ws. umieszczenia wyrzutni Patriot w Polsce i wpięcia ich w nasz system dowodzenia – przekazał we wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

„Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję”. Politico: Niemcy łamią swoje kluczowe zobowiązanie po rosyjskim ataku na Ukrainę Wiadomości
„Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję”. Politico: Niemcy łamią swoje kluczowe zobowiązanie po rosyjskim ataku na Ukrainę

„Niemcy wycofują się z obietnic dotyczących wydatków na obronność złożonych po inwazji na Ukrainę” – piszą Hans von der Burchard i Gabriel Rinaldi na łamach Politico. – Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję – komentuje europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe