Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: 33. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków

„Wyścig Solidarności i Olimpijczyków na stałe wpisał się jako ważny punkt zarówno w kalendarzu świata kolarstwa, jak i pośród istotnych wydarzeń z życia NSZZ „Solidarność”. To piękna inicjatywa będąca świetną promocją naszego Związku” – pisze w najnowszym „Tygodniku Solidarność” Mateusz Kosiński.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: 33. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków

A co jeszcze w artykule Mateusza Kosińskiego? 

W tym roku po raz dwudziesty w Wyścigu weźmie udział Marek Leśniewski, srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Seulu (1988), który uczestniczył w „Solidarce” jako zawodnik, trener i gość honorowy. – Moja historia z tym Wyścigiem jest bardzo długa. Sięga 1992 r., kiedy pierwszy raz wystartowałem, był to rok olimpijski. Wygrał Jewgienij Bierzin, drugi był Darek Baranowski, trzeci byłem ja. Drugi raz startowałem z ekipą francuską, wygrałem etap do Bielska-Białej. Następnie byłem na Wyścigu cztery razy jako prowadzący kadrę narodową i jako prowadzący grupę CCC Polsat Polkowice. W końcu szesnaście razy byłem zapraszany jako olimpijczyk. Oglądałem Wyścig z każdego poziomu – zawodnika na rowerze, trenera, teraz z poziomu olimpijczyka. To wspaniała przygoda. Wyścig co roku ma swoją renomę, co roku pojawia się nowa gwiazda, która później podpisuje kontrakt zawodowy. Mam nadzieję, że będzie to w tym roku kolarz z Polski. W tym roku mamie dwie ekipy polskie – żałujemy, że nie więcej – HRE Mazowsze Serce Polski i ATS Voster. W każdej z nich jest po trzech zawodników, którzy mogą liczyć na zwycięstwo. Wyścig będzie szybki i jak co roku rozegra się na bonifikatach. Zawodnik, który potrafi finiszować z grupy, którego grupa pomoże jak najlepiej wypaść na premiach, ma największe szanse wygrać – ocenia Marek Leśniewski. My mocno trzymamy kciuki, by był to zawodnik z Polski.

Z Waldemarem Krencem, przewodniczącym Zarządu NSZZ „Solidarność” Regionu Ziemia Łódzka i szefem komitetu organizacyjnego 33. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków, rozmawia Marcin Krzeszowiec.

Planujemy około 150 osób, to jest 25 ekip. Jest też lista rezerwowa zawodników, którzy chcieliby wziąć udział w Wyścigu. Faktycznie w przeddzień startu na konferencji technicznej ogłosimy finalną listę osób, które wystartują. Wówczas odbędzie się losowanie i przedstawione zostaną grupy – wtedy będziemy znać ostateczną liczbę uczestników. Trzeba mieć na uwadze, że w wielu państwach w Europie Zachodniej przed naszym Wyścigiem organizowane są mistrzostwa krajowe w kolarstwie, tak jak u nas odbywają się mistrzostwa Polski. Tam zawodnicy mogą złapać kontuzję, poturbować się i dlatego ta ostateczna liczba zawodników, która wystartuje w Wyścigu Solidarności, może ulec zmianie. Mogę natomiast zapewnić, że na sto procent nasze dwie polskie drużyny – Voster ATS i HRE Mazowsze Serce Polski – będą w pełnych składach. Wystartują ponadto trzy amatorskie drużyny z naszego kraju i to jest dobra wiadomość, że będą mogły się one ścigać w naszym Wyścigu. To da im szanse na zarobienie punktów i lepsze perspektywy na przyszłość

– słyszymy.

W numerze również rozmowa Marcina Krzeszowca z Dariuszem Baranowskim, trzykrotnym zwycięzcą Tour de Pologne, olimpijczykiem, uczestnikiem Wyścigu Pokoju i zwycięzcą Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków w 1993 roku.


W tym roku na trasie Wyścigu nie ma dużych gór, ale droga z pewnością będzie wymagająca. Myślę, że najważniejsze będą sekundy, walka na lotnych premiach i na metach, gdzie są bonifikaty. Przypuszczam, że Wyścig rozegra się w ten sposób, że będą nieduże różnice czasowe, dlatego warto walczyć o każdą sekundę. Na pewno drugiego dnia będzie bardzo ważny trzeci etap ze względu na ciężki pierwszy dzień Wyścigu. Kolarze nie lubią podwójnych etapów jednego dnia, gdzie rano jest jeden start i to dosyć długi, bo prawie 100 km, i tego samego dnia kolejny etap – ponad 120 km. Pierwszy dzień będzie zatem bardzo męczący, a drugiego dnia trzeba będzie znów przejechać kolejne ponad 200 km. Trudy pierwszego dnia, który skończy się o godzinie 20, przełożą się na to, że będzie mało czasu na masaż i regenerację, co wpłynie na kolejne etapy Wyścigu.

Ze Stanisławą Celińską rozmawia Bartosz Boruciak.

Chcę przytulić wszystkich. W książeczce do mojej płyty jest dołączona przedmowa, w której piszę, że chcę wszystkich przytulić, bo wszyscy na to zasługują. Każdy, niezależnie od wieku, potrzebuje przytulenia i pocieszenia. Teraz są takie czasy, że moja twórczość jest skierowana do różnych grup wiekowych. Cieszę się, jak na moje koncerty przychodzi młodzież. Ludzie potrzebują prostych wskazówek na dalsze życie, prostych słów i właśnie przytulenia.

Teresa Wójcik o otwarciu Trójmorza na Ukrainę.

Państwa uczestniczące w tegorocznym, 7. Szczycie Inicjatywy Trójmorza zaoferowały Ukrainie pewien rodzaj członkostwa i zdecydowanie poparły przyznanie jej statusu kandydata do UE. Prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier goszczący na Szczycie nie wyklucza, że za kilka lat Niemcy zechcą przystąpić do Inicjatywy „jako pełnoprawny członek Trójmorza”. W takiej sytuacji dla równowagi należałoby przyjąć do Inicjatywy Trójmorza Stany Zjednoczone.  

W numerze również: 

  • „Kampania rusza na dobre” – Jakub Pacan o nowym okresie w polskiej polityce
  • „Lato odsłoni pełnię kryzysu” – Wojciech Kulecki o nadchodzącej suszy 
  • „Niemcy się zmieniają” – Jakub Pacan rozmawia z dr. Piotrem Andrzejewskim, ekspertem ds. Niemiec Instytutu Zachodniego
  • „Pseudotrybunał walczy o uznanie” – Wojciech Kulecki o sądzie Donieckiej Republiki Ludowej 
  • „W baśniowych lasach” – Paweł Gabryś-Kurowski o filmie „Mała mama”
  • Barbara Michałowska o wystawie instalacji Wojciecha Korkucia „Pierwszy transport”
  • „Czarny czwartek” – Barbara Michałowska o czerwcu 1956 r. 
  • Mateusz Kosiński relacjonuje XXXIII Walne Zebranie Delegatów Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”
  • „Integracja w Spale” – Mateusz Kosiński z reportażem ze Spały 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz – „Tańczący chłopcy do dziś”
  • „Voyagery zaskakują naukowców” Wojciech Kulecki 
  • Sport: „Legenda opuszczę Real Madryt” – Łukasz Bobruk o odejściu Marcelo, „Polski (z sekretarz redakcji „TS” w składzie) zostały mistrzyniami Europy w brydżu sportowym.


 

POLECANE
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje z ostatniej chwili
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje

Policja potwierdziła odnalezienie ciała 57-letniego Tadeusza Dudy, który od piątku był poszukiwany w związku ze strzelaniną w Starej Wsi koło Limanowej. Mężczyzna zastrzelił swoją córkę i zięcia, po czym uciekł.

Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina tylko u nas
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina

UE przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Za głosowały nawet Węgry i Słowacja, które blokują przyjęcie 18. pakietu. Ale to nie tylko Fico i Orban starają się, by Rosja zbyt boleśnie nie odczuła sankcji europejskich.

Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec Wiadomości
Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec

Polscy żandarmi wojskowi pomagają Straży Granicznej odbierać od niemieckich służb nielegalnych migrantów. Przekazane dane tożsamości mają często opierać się wyłącznie na słowach zatrzymanych – alarmuje informator cytowany przez Dariusza Mateckiego.

Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń polityka
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.

Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich

Roman Giertych nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego. Co więcej poseł KO w swoim wpisie w mediach społecznościowych obraził sędziów SN.

To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat Wiadomości
To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat

NASA ogłosiła wyjątkową informację. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcie egzoplanety. Chodzi o planetę znajdującą się poza naszym Układem Słonecznym. To ogromny krok naprzód w badaniach nad odległymi światami krążącymi wokół innych gwiazd.

Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu Wiadomości
Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym polska tenisistka wygrała we wtorek w Londynie z Rosjanką Poliną Kudiermietową 7:5, 6:1.

Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej Wiadomości
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej

Od początku lipca Grecja wprowadza sezonową opłatę, która ma ograniczyć nadmierny napływ turystów na najpopularniejsze wyspy archipelagu Cyklady. Dodatkowe koszty poniosą pasażerowie rejsów wycieczkowych zmierzających m.in. na Mykonos i Santorini - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da z ostatniej chwili
Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da

Blisko 90 proc. ankietowanych nie zauważyło żadnych nieprawidłowości w przeprowadzaniu ostatnich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Przekonanie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyraziło 5 proc. badanych. Również 5 proc, nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci Wiadomości
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci

Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano, około godziny 9:15, na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Probark w gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało siedem osób, w tym troje dzieci.

REKLAMA

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: 33. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków

„Wyścig Solidarności i Olimpijczyków na stałe wpisał się jako ważny punkt zarówno w kalendarzu świata kolarstwa, jak i pośród istotnych wydarzeń z życia NSZZ „Solidarność”. To piękna inicjatywa będąca świetną promocją naszego Związku” – pisze w najnowszym „Tygodniku Solidarność” Mateusz Kosiński.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: 33. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków

A co jeszcze w artykule Mateusza Kosińskiego? 

W tym roku po raz dwudziesty w Wyścigu weźmie udział Marek Leśniewski, srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Seulu (1988), który uczestniczył w „Solidarce” jako zawodnik, trener i gość honorowy. – Moja historia z tym Wyścigiem jest bardzo długa. Sięga 1992 r., kiedy pierwszy raz wystartowałem, był to rok olimpijski. Wygrał Jewgienij Bierzin, drugi był Darek Baranowski, trzeci byłem ja. Drugi raz startowałem z ekipą francuską, wygrałem etap do Bielska-Białej. Następnie byłem na Wyścigu cztery razy jako prowadzący kadrę narodową i jako prowadzący grupę CCC Polsat Polkowice. W końcu szesnaście razy byłem zapraszany jako olimpijczyk. Oglądałem Wyścig z każdego poziomu – zawodnika na rowerze, trenera, teraz z poziomu olimpijczyka. To wspaniała przygoda. Wyścig co roku ma swoją renomę, co roku pojawia się nowa gwiazda, która później podpisuje kontrakt zawodowy. Mam nadzieję, że będzie to w tym roku kolarz z Polski. W tym roku mamie dwie ekipy polskie – żałujemy, że nie więcej – HRE Mazowsze Serce Polski i ATS Voster. W każdej z nich jest po trzech zawodników, którzy mogą liczyć na zwycięstwo. Wyścig będzie szybki i jak co roku rozegra się na bonifikatach. Zawodnik, który potrafi finiszować z grupy, którego grupa pomoże jak najlepiej wypaść na premiach, ma największe szanse wygrać – ocenia Marek Leśniewski. My mocno trzymamy kciuki, by był to zawodnik z Polski.

Z Waldemarem Krencem, przewodniczącym Zarządu NSZZ „Solidarność” Regionu Ziemia Łódzka i szefem komitetu organizacyjnego 33. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków, rozmawia Marcin Krzeszowiec.

Planujemy około 150 osób, to jest 25 ekip. Jest też lista rezerwowa zawodników, którzy chcieliby wziąć udział w Wyścigu. Faktycznie w przeddzień startu na konferencji technicznej ogłosimy finalną listę osób, które wystartują. Wówczas odbędzie się losowanie i przedstawione zostaną grupy – wtedy będziemy znać ostateczną liczbę uczestników. Trzeba mieć na uwadze, że w wielu państwach w Europie Zachodniej przed naszym Wyścigiem organizowane są mistrzostwa krajowe w kolarstwie, tak jak u nas odbywają się mistrzostwa Polski. Tam zawodnicy mogą złapać kontuzję, poturbować się i dlatego ta ostateczna liczba zawodników, która wystartuje w Wyścigu Solidarności, może ulec zmianie. Mogę natomiast zapewnić, że na sto procent nasze dwie polskie drużyny – Voster ATS i HRE Mazowsze Serce Polski – będą w pełnych składach. Wystartują ponadto trzy amatorskie drużyny z naszego kraju i to jest dobra wiadomość, że będą mogły się one ścigać w naszym Wyścigu. To da im szanse na zarobienie punktów i lepsze perspektywy na przyszłość

– słyszymy.

W numerze również rozmowa Marcina Krzeszowca z Dariuszem Baranowskim, trzykrotnym zwycięzcą Tour de Pologne, olimpijczykiem, uczestnikiem Wyścigu Pokoju i zwycięzcą Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków w 1993 roku.


W tym roku na trasie Wyścigu nie ma dużych gór, ale droga z pewnością będzie wymagająca. Myślę, że najważniejsze będą sekundy, walka na lotnych premiach i na metach, gdzie są bonifikaty. Przypuszczam, że Wyścig rozegra się w ten sposób, że będą nieduże różnice czasowe, dlatego warto walczyć o każdą sekundę. Na pewno drugiego dnia będzie bardzo ważny trzeci etap ze względu na ciężki pierwszy dzień Wyścigu. Kolarze nie lubią podwójnych etapów jednego dnia, gdzie rano jest jeden start i to dosyć długi, bo prawie 100 km, i tego samego dnia kolejny etap – ponad 120 km. Pierwszy dzień będzie zatem bardzo męczący, a drugiego dnia trzeba będzie znów przejechać kolejne ponad 200 km. Trudy pierwszego dnia, który skończy się o godzinie 20, przełożą się na to, że będzie mało czasu na masaż i regenerację, co wpłynie na kolejne etapy Wyścigu.

Ze Stanisławą Celińską rozmawia Bartosz Boruciak.

Chcę przytulić wszystkich. W książeczce do mojej płyty jest dołączona przedmowa, w której piszę, że chcę wszystkich przytulić, bo wszyscy na to zasługują. Każdy, niezależnie od wieku, potrzebuje przytulenia i pocieszenia. Teraz są takie czasy, że moja twórczość jest skierowana do różnych grup wiekowych. Cieszę się, jak na moje koncerty przychodzi młodzież. Ludzie potrzebują prostych wskazówek na dalsze życie, prostych słów i właśnie przytulenia.

Teresa Wójcik o otwarciu Trójmorza na Ukrainę.

Państwa uczestniczące w tegorocznym, 7. Szczycie Inicjatywy Trójmorza zaoferowały Ukrainie pewien rodzaj członkostwa i zdecydowanie poparły przyznanie jej statusu kandydata do UE. Prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier goszczący na Szczycie nie wyklucza, że za kilka lat Niemcy zechcą przystąpić do Inicjatywy „jako pełnoprawny członek Trójmorza”. W takiej sytuacji dla równowagi należałoby przyjąć do Inicjatywy Trójmorza Stany Zjednoczone.  

W numerze również: 

  • „Kampania rusza na dobre” – Jakub Pacan o nowym okresie w polskiej polityce
  • „Lato odsłoni pełnię kryzysu” – Wojciech Kulecki o nadchodzącej suszy 
  • „Niemcy się zmieniają” – Jakub Pacan rozmawia z dr. Piotrem Andrzejewskim, ekspertem ds. Niemiec Instytutu Zachodniego
  • „Pseudotrybunał walczy o uznanie” – Wojciech Kulecki o sądzie Donieckiej Republiki Ludowej 
  • „W baśniowych lasach” – Paweł Gabryś-Kurowski o filmie „Mała mama”
  • Barbara Michałowska o wystawie instalacji Wojciecha Korkucia „Pierwszy transport”
  • „Czarny czwartek” – Barbara Michałowska o czerwcu 1956 r. 
  • Mateusz Kosiński relacjonuje XXXIII Walne Zebranie Delegatów Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”
  • „Integracja w Spale” – Mateusz Kosiński z reportażem ze Spały 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz – „Tańczący chłopcy do dziś”
  • „Voyagery zaskakują naukowców” Wojciech Kulecki 
  • Sport: „Legenda opuszczę Real Madryt” – Łukasz Bobruk o odejściu Marcelo, „Polski (z sekretarz redakcji „TS” w składzie) zostały mistrzyniami Europy w brydżu sportowym.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe