Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: 33. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków

„Wyścig Solidarności i Olimpijczyków na stałe wpisał się jako ważny punkt zarówno w kalendarzu świata kolarstwa, jak i pośród istotnych wydarzeń z życia NSZZ „Solidarność”. To piękna inicjatywa będąca świetną promocją naszego Związku” – pisze w najnowszym „Tygodniku Solidarność” Mateusz Kosiński.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: 33. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków

A co jeszcze w artykule Mateusza Kosińskiego? 

W tym roku po raz dwudziesty w Wyścigu weźmie udział Marek Leśniewski, srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Seulu (1988), który uczestniczył w „Solidarce” jako zawodnik, trener i gość honorowy. – Moja historia z tym Wyścigiem jest bardzo długa. Sięga 1992 r., kiedy pierwszy raz wystartowałem, był to rok olimpijski. Wygrał Jewgienij Bierzin, drugi był Darek Baranowski, trzeci byłem ja. Drugi raz startowałem z ekipą francuską, wygrałem etap do Bielska-Białej. Następnie byłem na Wyścigu cztery razy jako prowadzący kadrę narodową i jako prowadzący grupę CCC Polsat Polkowice. W końcu szesnaście razy byłem zapraszany jako olimpijczyk. Oglądałem Wyścig z każdego poziomu – zawodnika na rowerze, trenera, teraz z poziomu olimpijczyka. To wspaniała przygoda. Wyścig co roku ma swoją renomę, co roku pojawia się nowa gwiazda, która później podpisuje kontrakt zawodowy. Mam nadzieję, że będzie to w tym roku kolarz z Polski. W tym roku mamie dwie ekipy polskie – żałujemy, że nie więcej – HRE Mazowsze Serce Polski i ATS Voster. W każdej z nich jest po trzech zawodników, którzy mogą liczyć na zwycięstwo. Wyścig będzie szybki i jak co roku rozegra się na bonifikatach. Zawodnik, który potrafi finiszować z grupy, którego grupa pomoże jak najlepiej wypaść na premiach, ma największe szanse wygrać – ocenia Marek Leśniewski. My mocno trzymamy kciuki, by był to zawodnik z Polski.

Z Waldemarem Krencem, przewodniczącym Zarządu NSZZ „Solidarność” Regionu Ziemia Łódzka i szefem komitetu organizacyjnego 33. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków, rozmawia Marcin Krzeszowiec.

Planujemy około 150 osób, to jest 25 ekip. Jest też lista rezerwowa zawodników, którzy chcieliby wziąć udział w Wyścigu. Faktycznie w przeddzień startu na konferencji technicznej ogłosimy finalną listę osób, które wystartują. Wówczas odbędzie się losowanie i przedstawione zostaną grupy – wtedy będziemy znać ostateczną liczbę uczestników. Trzeba mieć na uwadze, że w wielu państwach w Europie Zachodniej przed naszym Wyścigiem organizowane są mistrzostwa krajowe w kolarstwie, tak jak u nas odbywają się mistrzostwa Polski. Tam zawodnicy mogą złapać kontuzję, poturbować się i dlatego ta ostateczna liczba zawodników, która wystartuje w Wyścigu Solidarności, może ulec zmianie. Mogę natomiast zapewnić, że na sto procent nasze dwie polskie drużyny – Voster ATS i HRE Mazowsze Serce Polski – będą w pełnych składach. Wystartują ponadto trzy amatorskie drużyny z naszego kraju i to jest dobra wiadomość, że będą mogły się one ścigać w naszym Wyścigu. To da im szanse na zarobienie punktów i lepsze perspektywy na przyszłość

– słyszymy.

W numerze również rozmowa Marcina Krzeszowca z Dariuszem Baranowskim, trzykrotnym zwycięzcą Tour de Pologne, olimpijczykiem, uczestnikiem Wyścigu Pokoju i zwycięzcą Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków w 1993 roku.


W tym roku na trasie Wyścigu nie ma dużych gór, ale droga z pewnością będzie wymagająca. Myślę, że najważniejsze będą sekundy, walka na lotnych premiach i na metach, gdzie są bonifikaty. Przypuszczam, że Wyścig rozegra się w ten sposób, że będą nieduże różnice czasowe, dlatego warto walczyć o każdą sekundę. Na pewno drugiego dnia będzie bardzo ważny trzeci etap ze względu na ciężki pierwszy dzień Wyścigu. Kolarze nie lubią podwójnych etapów jednego dnia, gdzie rano jest jeden start i to dosyć długi, bo prawie 100 km, i tego samego dnia kolejny etap – ponad 120 km. Pierwszy dzień będzie zatem bardzo męczący, a drugiego dnia trzeba będzie znów przejechać kolejne ponad 200 km. Trudy pierwszego dnia, który skończy się o godzinie 20, przełożą się na to, że będzie mało czasu na masaż i regenerację, co wpłynie na kolejne etapy Wyścigu.

Ze Stanisławą Celińską rozmawia Bartosz Boruciak.

Chcę przytulić wszystkich. W książeczce do mojej płyty jest dołączona przedmowa, w której piszę, że chcę wszystkich przytulić, bo wszyscy na to zasługują. Każdy, niezależnie od wieku, potrzebuje przytulenia i pocieszenia. Teraz są takie czasy, że moja twórczość jest skierowana do różnych grup wiekowych. Cieszę się, jak na moje koncerty przychodzi młodzież. Ludzie potrzebują prostych wskazówek na dalsze życie, prostych słów i właśnie przytulenia.

Teresa Wójcik o otwarciu Trójmorza na Ukrainę.

Państwa uczestniczące w tegorocznym, 7. Szczycie Inicjatywy Trójmorza zaoferowały Ukrainie pewien rodzaj członkostwa i zdecydowanie poparły przyznanie jej statusu kandydata do UE. Prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier goszczący na Szczycie nie wyklucza, że za kilka lat Niemcy zechcą przystąpić do Inicjatywy „jako pełnoprawny członek Trójmorza”. W takiej sytuacji dla równowagi należałoby przyjąć do Inicjatywy Trójmorza Stany Zjednoczone.  

W numerze również: 

  • „Kampania rusza na dobre” – Jakub Pacan o nowym okresie w polskiej polityce
  • „Lato odsłoni pełnię kryzysu” – Wojciech Kulecki o nadchodzącej suszy 
  • „Niemcy się zmieniają” – Jakub Pacan rozmawia z dr. Piotrem Andrzejewskim, ekspertem ds. Niemiec Instytutu Zachodniego
  • „Pseudotrybunał walczy o uznanie” – Wojciech Kulecki o sądzie Donieckiej Republiki Ludowej 
  • „W baśniowych lasach” – Paweł Gabryś-Kurowski o filmie „Mała mama”
  • Barbara Michałowska o wystawie instalacji Wojciecha Korkucia „Pierwszy transport”
  • „Czarny czwartek” – Barbara Michałowska o czerwcu 1956 r. 
  • Mateusz Kosiński relacjonuje XXXIII Walne Zebranie Delegatów Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”
  • „Integracja w Spale” – Mateusz Kosiński z reportażem ze Spały 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz – „Tańczący chłopcy do dziś”
  • „Voyagery zaskakują naukowców” Wojciech Kulecki 
  • Sport: „Legenda opuszczę Real Madryt” – Łukasz Bobruk o odejściu Marcelo, „Polski (z sekretarz redakcji „TS” w składzie) zostały mistrzyniami Europy w brydżu sportowym.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
To już koniec wczasów all inclusive jakie znamy? z ostatniej chwili
To już koniec wczasów all inclusive jakie znamy?

W Turcji pojawiły się pomysł przekształcenia popularnej formuły wyżywienia all inclusive, aby "była ona zgodna z zasadami zrównoważonego rozwoju". Taką propozycję wysnuł prezes tureckiego stowarzyszenia menedżerów hoteli.

Spotkanie Tusk-Duda odwołane. Podano powód z ostatniej chwili
Spotkanie Tusk-Duda odwołane. Podano powód

Ze względu na zaawansowaną formą zapalenia płuc, aktywność pana premiera Donalda Tuska, w najbliższych dniach nie będzie możliwa - powiedział szef KPRP Jan Grabiec pytany o to, czy premier skorzysta z zaproszenie prezydenta i pojawi się 1 maja w Pałacu Prezydenckim.

Nie żyje żołnierz WOT. Pełnił służbę na granicy z Białorusią z ostatniej chwili
Nie żyje żołnierz WOT. Pełnił służbę na granicy z Białorusią

"Z ogromnym smutkiem i żalem informujemy o śmierci naszego żołnierza z 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, który zmarł z przyczyn naturalnych podczas pełnienia służby na granicy polsko-białoruskiej" – poinformowano w komunikacie WOT.

„W warszawskiej PO panika. Kierwiński został politycznie zabity” z ostatniej chwili
„W warszawskiej PO panika. Kierwiński został politycznie zabity”

Na łamach „Wprost” red. Joanna Miziołek opisuje kulisy nadchodzącej zmiany na stanowisku szefa MSWiA. Okazuje się, że decyzja Donalda Tuska o wysłaniu Kierwińskiego do Parlamentu Europejskiego zszokowała samego zainteresowanego. 

Pożegnano Polaka zamordowanego w Sztokholmie z ostatniej chwili
Pożegnano Polaka zamordowanego w Sztokholmie

Na cmentarzu św. Botwida w Huddinge pod Sztokholmem pożegnano w czwartek Polaka zamordowanego na początku kwietnia w stolicy Szwecji.

Ochojska wyrzucona z list do PE. Nieoficjalne ustalenia z ostatniej chwili
Ochojska wyrzucona z list do PE. Nieoficjalne ustalenia

Znana ze swoich proimigranckich wypowiedzi Janina Ochojska nie znalazła się na listach Platformy Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego – informuje serwis Interia i zdradza powody takiej decyzji.

Wybory w Rosji: Jest reakcja Parlamentu Europejskiego z ostatniej chwili
Wybory w Rosji: Jest reakcja Parlamentu Europejskiego

W przyjętej w czwartek rezolucji Parlament Europejski potępił „wybory” prezydenckie w Rosji i na okupowanych przez Rosję terytoriach Ukrainy, nazywając je „farsą”.

Sikorski nie wyklucza zgody Polski na zmianę traktatów UE. „To koniec niezależnej Polski” z ostatniej chwili
Sikorski nie wyklucza zgody Polski na zmianę traktatów UE. „To koniec niezależnej Polski”

„Radosław Sikorski oznajmił, że rząd Tuska jest otwarty na zmianę Traktatów Europejskich i pozbawienie Polski oraz innych krajów UE prawa weta” – komentuje exposé szefa MSZ Radosława Sikorskiego była premier Beata Szydło.

TSUE nałożyło karę na Polskę z ostatniej chwili
TSUE nałożyło karę na Polskę

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek, że Polska nie podjęła niezbędnych działań, by wcielić do swojego systemu prawnego przepisów unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. W związku z tym nasz kraj ma zapłacić 7 mln euro ryczałtu oraz okresową karę w wysokości 40 tys. euro dziennie od momentu ogłoszenia wyroku.

„Halo? Pomocy!” Zaskakujący incydent po występie w „Tańcu z gwiazdami” z ostatniej chwili
„Halo? Pomocy!” Zaskakujący incydent po występie w „Tańcu z gwiazdami”

Roksana Węgiel i Michał Kassin po zakończonym treningu do „Tańca z gwiazdami” natknęli się na nieprzewidziane trudności. 24 kwietnia wieczorem na Instastory piosenkarki pojawił się apel o pomoc.

REKLAMA

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: 33. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków

„Wyścig Solidarności i Olimpijczyków na stałe wpisał się jako ważny punkt zarówno w kalendarzu świata kolarstwa, jak i pośród istotnych wydarzeń z życia NSZZ „Solidarność”. To piękna inicjatywa będąca świetną promocją naszego Związku” – pisze w najnowszym „Tygodniku Solidarność” Mateusz Kosiński.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: 33. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków

A co jeszcze w artykule Mateusza Kosińskiego? 

W tym roku po raz dwudziesty w Wyścigu weźmie udział Marek Leśniewski, srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Seulu (1988), który uczestniczył w „Solidarce” jako zawodnik, trener i gość honorowy. – Moja historia z tym Wyścigiem jest bardzo długa. Sięga 1992 r., kiedy pierwszy raz wystartowałem, był to rok olimpijski. Wygrał Jewgienij Bierzin, drugi był Darek Baranowski, trzeci byłem ja. Drugi raz startowałem z ekipą francuską, wygrałem etap do Bielska-Białej. Następnie byłem na Wyścigu cztery razy jako prowadzący kadrę narodową i jako prowadzący grupę CCC Polsat Polkowice. W końcu szesnaście razy byłem zapraszany jako olimpijczyk. Oglądałem Wyścig z każdego poziomu – zawodnika na rowerze, trenera, teraz z poziomu olimpijczyka. To wspaniała przygoda. Wyścig co roku ma swoją renomę, co roku pojawia się nowa gwiazda, która później podpisuje kontrakt zawodowy. Mam nadzieję, że będzie to w tym roku kolarz z Polski. W tym roku mamie dwie ekipy polskie – żałujemy, że nie więcej – HRE Mazowsze Serce Polski i ATS Voster. W każdej z nich jest po trzech zawodników, którzy mogą liczyć na zwycięstwo. Wyścig będzie szybki i jak co roku rozegra się na bonifikatach. Zawodnik, który potrafi finiszować z grupy, którego grupa pomoże jak najlepiej wypaść na premiach, ma największe szanse wygrać – ocenia Marek Leśniewski. My mocno trzymamy kciuki, by był to zawodnik z Polski.

Z Waldemarem Krencem, przewodniczącym Zarządu NSZZ „Solidarność” Regionu Ziemia Łódzka i szefem komitetu organizacyjnego 33. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków, rozmawia Marcin Krzeszowiec.

Planujemy około 150 osób, to jest 25 ekip. Jest też lista rezerwowa zawodników, którzy chcieliby wziąć udział w Wyścigu. Faktycznie w przeddzień startu na konferencji technicznej ogłosimy finalną listę osób, które wystartują. Wówczas odbędzie się losowanie i przedstawione zostaną grupy – wtedy będziemy znać ostateczną liczbę uczestników. Trzeba mieć na uwadze, że w wielu państwach w Europie Zachodniej przed naszym Wyścigiem organizowane są mistrzostwa krajowe w kolarstwie, tak jak u nas odbywają się mistrzostwa Polski. Tam zawodnicy mogą złapać kontuzję, poturbować się i dlatego ta ostateczna liczba zawodników, która wystartuje w Wyścigu Solidarności, może ulec zmianie. Mogę natomiast zapewnić, że na sto procent nasze dwie polskie drużyny – Voster ATS i HRE Mazowsze Serce Polski – będą w pełnych składach. Wystartują ponadto trzy amatorskie drużyny z naszego kraju i to jest dobra wiadomość, że będą mogły się one ścigać w naszym Wyścigu. To da im szanse na zarobienie punktów i lepsze perspektywy na przyszłość

– słyszymy.

W numerze również rozmowa Marcina Krzeszowca z Dariuszem Baranowskim, trzykrotnym zwycięzcą Tour de Pologne, olimpijczykiem, uczestnikiem Wyścigu Pokoju i zwycięzcą Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków w 1993 roku.


W tym roku na trasie Wyścigu nie ma dużych gór, ale droga z pewnością będzie wymagająca. Myślę, że najważniejsze będą sekundy, walka na lotnych premiach i na metach, gdzie są bonifikaty. Przypuszczam, że Wyścig rozegra się w ten sposób, że będą nieduże różnice czasowe, dlatego warto walczyć o każdą sekundę. Na pewno drugiego dnia będzie bardzo ważny trzeci etap ze względu na ciężki pierwszy dzień Wyścigu. Kolarze nie lubią podwójnych etapów jednego dnia, gdzie rano jest jeden start i to dosyć długi, bo prawie 100 km, i tego samego dnia kolejny etap – ponad 120 km. Pierwszy dzień będzie zatem bardzo męczący, a drugiego dnia trzeba będzie znów przejechać kolejne ponad 200 km. Trudy pierwszego dnia, który skończy się o godzinie 20, przełożą się na to, że będzie mało czasu na masaż i regenerację, co wpłynie na kolejne etapy Wyścigu.

Ze Stanisławą Celińską rozmawia Bartosz Boruciak.

Chcę przytulić wszystkich. W książeczce do mojej płyty jest dołączona przedmowa, w której piszę, że chcę wszystkich przytulić, bo wszyscy na to zasługują. Każdy, niezależnie od wieku, potrzebuje przytulenia i pocieszenia. Teraz są takie czasy, że moja twórczość jest skierowana do różnych grup wiekowych. Cieszę się, jak na moje koncerty przychodzi młodzież. Ludzie potrzebują prostych wskazówek na dalsze życie, prostych słów i właśnie przytulenia.

Teresa Wójcik o otwarciu Trójmorza na Ukrainę.

Państwa uczestniczące w tegorocznym, 7. Szczycie Inicjatywy Trójmorza zaoferowały Ukrainie pewien rodzaj członkostwa i zdecydowanie poparły przyznanie jej statusu kandydata do UE. Prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier goszczący na Szczycie nie wyklucza, że za kilka lat Niemcy zechcą przystąpić do Inicjatywy „jako pełnoprawny członek Trójmorza”. W takiej sytuacji dla równowagi należałoby przyjąć do Inicjatywy Trójmorza Stany Zjednoczone.  

W numerze również: 

  • „Kampania rusza na dobre” – Jakub Pacan o nowym okresie w polskiej polityce
  • „Lato odsłoni pełnię kryzysu” – Wojciech Kulecki o nadchodzącej suszy 
  • „Niemcy się zmieniają” – Jakub Pacan rozmawia z dr. Piotrem Andrzejewskim, ekspertem ds. Niemiec Instytutu Zachodniego
  • „Pseudotrybunał walczy o uznanie” – Wojciech Kulecki o sądzie Donieckiej Republiki Ludowej 
  • „W baśniowych lasach” – Paweł Gabryś-Kurowski o filmie „Mała mama”
  • Barbara Michałowska o wystawie instalacji Wojciecha Korkucia „Pierwszy transport”
  • „Czarny czwartek” – Barbara Michałowska o czerwcu 1956 r. 
  • Mateusz Kosiński relacjonuje XXXIII Walne Zebranie Delegatów Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”
  • „Integracja w Spale” – Mateusz Kosiński z reportażem ze Spały 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz – „Tańczący chłopcy do dziś”
  • „Voyagery zaskakują naukowców” Wojciech Kulecki 
  • Sport: „Legenda opuszczę Real Madryt” – Łukasz Bobruk o odejściu Marcelo, „Polski (z sekretarz redakcji „TS” w składzie) zostały mistrzyniami Europy w brydżu sportowym.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe