Najnowszy Tygodnik Solidarność. Mateusz Morawiecki: Polska najlepsze lata ma dopiero przed sobą Wiadomości
Najnowszy Tygodnik Solidarność. Mateusz Morawiecki: Polska najlepsze lata ma dopiero przed sobą

Polska jest w pewnym sensie beneficjentem Brexitu, jeśli chodzi o przenoszenie się inwestorów z Anglii do innych krajów. A pytanie do Polaków z Wielkiej Brytanii powinno brzmieć: czy wolicie pracować w banku inwestycyjnym w City, czy w tym samym banku w Polsce, blisko swojego rodzinnego domu, za nieco mniejsze lub porównywalne pieniądze po uwzględnieniu kosztów życia? M.in. o tym, czy i dlaczego Polacy z Wysp powinni zastanowić się nad powrotem do kraju, z wicepremierem, ministrem rozwoju i finansów Mateuszem Morawieckim rozmawia Anna Grabowska. Cały wywiad w najnowszym numerze Tygodnika.

Najnowszy Tygodnik Solidarność: Jarosław Sellin o tym, że trzeba rozbić monopol medialny Wiadomości
Najnowszy Tygodnik Solidarność: Jarosław Sellin o tym, że trzeba rozbić monopol medialny

W żadnym cywilizowanym kraju, poza Polską, nie ma sytuacji, w której właścicielami 90 proc. mediów lokalnych są spółki z jednego, obcego kraju: Niemiec. W każdym normalnym, cywilizowanym kraju nie pozwala się na monopole i walczy się z nimi. Jeżeli w jakimś obszarze gospodarki doszło do tego, trzeba monopol po prostu rozbić – mówi Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego w rozmowie z Andrzejem Berezowskim.

Najnowszy Numer Tygodnika Solidarność: Ukraińcy nad Wisłą Wiadomości
Najnowszy Numer Tygodnika Solidarność: Ukraińcy nad Wisłą

"Polacy na wszystko narzekają. Tak jak my. Tylko my mamy na co" – przekonuje pochodząca z Ukrainy Kateryna. Najnowszy numer Tygodnika Solidarność o Ukraińcach w Polsce.

Wykluczeni ojcowie mówią "DOŚĆ!" - list do redakcji Tygodnika Solidarność Wiadomości
Wykluczeni ojcowie mówią "DOŚĆ!" - list do redakcji Tygodnika Solidarność

Z uwagą przeczytaliśmy artykuł red. Macieja Chudkiewicza pt. „Milcz, płać, wynoś się”, opublikowany w Państwa tygodniku. Uważamy, że obrazuje on polską rzeczywistość okołorozwodową, dotyczącą małżonków, z których aż ok. 40% podejmuje decyzje o rozwodzie.

Najnowszy numer Tygodnika Solidarność: Tato, milcz, płać i wynoś się Wiadomości
Najnowszy numer Tygodnika Solidarność: Tato, milcz, płać i wynoś się

Tematem przewodnim najnowszego numeru Tygodnika Solidarność jest kwestia nierównowagi w przyznawaniu rodzicom praw opieki nad dziećmi po rozwodzie. „System prawny w Polsce sprowadza ojców do roli bankomatów. Po rozwodzie odbiera im się prawo do decydowania o dziecku, kontaktów z nim i wpływu na jego życie. Mają płacić. A jak nie, to do więzienia” - pisze Maciek Chudkiewicz.

Nowy Tygodnik Solidarność: Kogo powinny kształcić uczelnie? A kogo kształcą? Wiadomości
Nowy Tygodnik Solidarność: Kogo powinny kształcić uczelnie? A kogo kształcą?

Tematem numeru najnowszego Tygodnik Solidarność jest potrzeba strategii w szkolnictwie wyższym. Kogo dziś kształcą uczelnie? Kogo powinny kształcić? Kto powinien być odpowiedzialny za wyznaczenia celów uczelnią? Jak kształcić bezrobotnego? Na te pytania starają się odpowiedzieć autorzy artykułów: Andrzej Berezowski, Anna Grabowska i Maciej Chudkiewicz.

Nowy Tygodnik Solidarność: Czarne chmury nad Śląskiem. Pora działać Wiadomości
Nowy Tygodnik Solidarność: Czarne chmury nad Śląskiem. Pora działać

W kwestiach systemowych Solidarność popiera działania rządu, ale jeśli chodzi o sprawy branżowe nie ma naszej zgody na jakiekolwiek zaniechania i nieprawidłowe działania – zaznacza Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, w rozmowie z Izabelą Kozłowską. Tematem numeru są problemy górnictwa i hutnictwa Śląska

Dzisiaj prof. Szwagrzykowi zostanie wręczona nagroda Człowieka Roku 2016 Tygodnika Solidarność Wiadomości
Dzisiaj prof. Szwagrzykowi zostanie wręczona nagroda Człowieka Roku 2016 Tygodnika Solidarność

U poczatków związku zawodowego NSZZ Solidarność leży walk w obronie wartości - godności każdego człowieka, wolności, prawdy. Tym wartościom Solidarność nigdy się nie sprzeniewierzyła. Zawsze tam gdzie odbywają się patriotyczne uroczystości łopocą flagi Związku. Dbanie o prawdę historyczną, krzewienie wiedzy o przeszłości - to też elementy działalności związku. A sam od chwili powstania Tygodnik starał się odkłamywać historię najnowszą. Tym ideałom hołduje, a nawet jest ich symbolem Człowiek Roku Tygodnika Solidarność prof. Krzysztof Szwagrzyk

"Tygodnik Solidarność" wśród liderów cytowalności tygodników Wiadomości
"Tygodnik Solidarność" wśród liderów cytowalności tygodników

W przyjemnością informujemy, że najnowszym rankingu tygodników ogólnopolskich, "Tygodnik Solidarność" znalazł się już w pierwszej dziesiątce najchętniej  cytowanych tygodników

Nowy Tygodnik Solidarność: Strajk w służbie zdrowia? Pracownicy i pracodawcy pod ścianą Wiadomości
Nowy Tygodnik Solidarność: Strajk w służbie zdrowia? Pracownicy i pracodawcy pod ścianą

Reforma ochrony zdrowia nadchodzi. Ale co, jak i kiedy? Chyba nikt tak naprawdę nie wie. O sposobie wprowadzania reformy dyskutowali w „TS” Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Służby Zdrowia „S”, i Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP. Debatę prowadził Maciek Chudkiewicz. Ponadto w numerze...

Cezary Krysztopa dla Tygodnika Solidarność: Fast-Fu Wiadomości
Cezary Krysztopa dla Tygodnika Solidarność: Fast-Fu

Kiedyś tam, niechby nawet i wiele lat temu, Krysztopa wyjechał ze wsi. Natomiast wieś nigdy nie wyjechała z Krysztopy. Siedzi w Krysztopie jako jego absolutnie integralna część i nie tylko nie chce się stamtąd ruszyć, ale jest też z siebie, jak przystało na bezczelnego prowincjusza, dumna. Ma to jednak również pewne uciążliwe aspekty.

Mieczysław Gil dla Tygodnika Solidarność: "Polskie obozy" Wstydliwe przedsięwzięcie Wiadomości
Mieczysław Gil dla Tygodnika Solidarność: "Polskie obozy" Wstydliwe przedsięwzięcie

Nieprzypadkowo w mediach, publikacjach i wypowiedziach zagranicznych historyków, ale i polityków pojawia się określenie „polskie obozy zagłady”. Dość powiedzieć, że tylko w I połowie ubiegłego roku MSZ interweniował w tej kwestii 115 razy. W poprzednich latach było podobnie. Terminem tym posługiwały się i amerykańskie gazety „New York Times” i „New York Daily News” czy brytyjski „The Guardian”, a także stacje telewizyjne ABC News i CBS New. Sformułowanie „polskie obozy koncentracyjne” użyte było na stronach wszystkich, najważniejszych tytułów prasowych we Włoszech. Pisała o nich niemiecka prasa, z „Der Spiegel” na czele. Termin używany był również w prasie izraelskiej, a nawet pojawił się, co wywołało zdumienie i uzasadnione oburzenie, na stronach internetowych Centrum Szymona Wiesenthala.

Prof. Marek Jan Chodakiewicz dla Tygodnika Solidarność: Zadyma inauguracyjna Wiadomości
Prof. Marek Jan Chodakiewicz dla Tygodnika Solidarność: Zadyma inauguracyjna

W swoim przemówieniu inauguracyjnym prezydent Donald Trump obiecywał „zagoić rany Ameryki”. Wzywał do jedności, aby wszyscy przyłączyli się do jego przedsięwzięcia aby „Amerykę znów uczynić wielką”. Nawoływanie do zgody to nie tylko retoryka, to dobry pomysł. Niestety, druga strona gniewnie odrzuca takie propozycje. Jej kontroferta to trujący jad, nienawiść.

Halina Kaczmarczyk dla Tygodnika Solidarność: Oby się USA wolnością nie udławiły Wiadomości
Halina Kaczmarczyk dla Tygodnika Solidarność: Oby się USA wolnością nie udławiły

Donald Trump, przystępując 16 czerwca 2015 roku do kampanii wyborczej, powiedział: „They're bringing drugs. They're bringing crime. They're rapists. And some, I assume, are good people”. („Przynoszą ze sobą narkotyki. Przynoszą przestępczość. Gwałcą. Oczywiście zakładam, niektórzy z przybywających (nielegalnie), to dobrzy ludzie”). Jak można tak uogólnić, wrzucić do jednego worka przestępców i prześladowanych? Oburzające, w myśl humanitarnego pojmowania świata, zdarzeń i ludzi.

Ewa Zarzycka  dla Tygodnika Solidarność: Rechot esbeków Wiadomości
Ewa Zarzycka dla Tygodnika Solidarność: Rechot esbeków

Powiadają, że gdy Bóg chce kogoś ukarać, to mu rozum zabiera. Jeśli tak jest, to musiała tzw. totalna opozycja nieźle wkurzyć Stwórcę. Wrzask, jaki podniosła po konferencji IPN na temat teczki „Bolka” świadczy, że rozum dawno poszedł u tych Państwa w kąt. Na wierzch zaś wypełzła czysta, żywa nienawiść do PiS, często podszyta osobistymi animozjami.

Jan Pietrzak dla Tygodnika Solidarność: Budżetem w sedno! Wiadomości
Jan Pietrzak dla Tygodnika Solidarność: Budżetem w sedno!

W pewnym uproszczeniu - budżet państwa jest sednem demokracji. Jednym z ważniejszych powodów, dla których wybieramy parlament i rząd jest sterowanie naszymi pieniędzmi na fundamentalne potrzeby: zdrowie, armię, edukację… itd. Przez dwadzieścia kilka lat III RP wspólną kasą dysponowano w sposób satysfakcjonujący uprzywilejowaną elitę, oligarchię, układ… Jak zwał tak zwał, wiemy o kogo chodzi. Mój ulubiony pisarz Waldemar Łysiak przewrotnie nazwał to towarzystwo „salonem”, ale nieco przesadził, bo nawet przy największej przewrotności trudno żulię kojarzyć z salonem. Nadmiar elegancji. W każdym razie przez lata rządził w Polsce marny sort vel tajny resort i narobił wiele szkód.

Minister Antoni Macierewicz dla Tygodnika Solidarność: Dbamy o bezpieczeństwo CAŁEGO Sojuszu Wiadomości
Minister Antoni Macierewicz dla Tygodnika Solidarność: Dbamy o bezpieczeństwo CAŁEGO Sojuszu

- Wymiana Su-22 i MiG 29 jest konieczna i dlatego rozpatrujemy różne warianty jak to zrealizować. Ostatnio coraz realniejsza staje się możliwość zakupu sporej partii F-16 – i to wcale nie używanych samolotów. W grę wchodzą maszyny fabrycznie nowe. Nie muszę dodawać, że różnica w możliwościach maszyn nowej wersji, w porównaniu ze starszymi, które zamierzamy wymienić, jest ogromna. Decyzje w tej kwestii powinny zapaść dość szybko. Trzeba jednak pamiętać, że nasze możliwości finansowe są ograniczone i często trzeba wybierać to co dla obrony kraju i rozwoju przemysłu obronnego najlepsze - Z Antonim Macierewiczem, ministrem obrony narodowej, rozmawia Leszek Masierak

Rafał Górski dla Tygodnika Solidarność: Rady pracowników – 10 lat. Co dalej? Wiadomości
Rafał Górski dla Tygodnika Solidarność: Rady pracowników – 10 lat. Co dalej?

„Fabryczka mebli na Mazurach w małej miejscowości, gdzie bezrobocie i głodowe pensje są normą. Pracodawca obciął pracownikom dodatek za ubrania robocze. Załoga zebrała się w jednym miejscu na hali produkcyjnej. Przed szereg występuje przewodniczący rady pracowników, lat ok. 60 i nieśmiało przedstawia sprawę 30-letniemu menedżerowi. Ten podchodzi do blatu, na którym leżał hebel, i zrzuca go na ziemię. „Podnieś to”.”

Mieczysław Gil dla Tygodnika Solidarność: Będzie ostro Wiadomości
Mieczysław Gil dla Tygodnika Solidarność: Będzie ostro

Pomysł ograniczenia liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast ożywa co jakiś czas. Podczas ostatniej kampanii wyborczej do parlamentu niemal wszystkie partie polityczne deklarowały konieczność ograniczenia mandatu wybieranych w bezpośrednich wyborach włodarzy gmin i miast do dwóch kadencji, niektórzy z ewentualnym ich wydłużeniem z czterech do pięciu lat. Gdy jednak z tą propozycją wystąpił ostatnio Jarosław Kaczyński – temperatura dyskursu politycznego znów gwałtownie wzrosła. J. Kaczyński zadeklarował: „Proponujemy dwukadencyjność od teraz. Nie mam wątpliwości, że ta ustawa zostanie zaskarżona. A czy Trybunał uzna, że jest to działanie prawa wstecz i po prostu uchyli te przepisy, czyli zaczną one obowiązywać dopiero za osiem lat (…), tego nie wiem i nie jestem w stanie przewidzieć”.

Cezary Krysztopa dla Tygodnika Solidarność: Gogoń Wiadomości
Cezary Krysztopa dla Tygodnika Solidarność: Gogoń

Wiecie, co to jest „gogoń”? Otóż „gogoń” to jest proszę ja Was ogon. W języku mojego dwuletniego Syna. Rozmówki z nim mam oczywiście zaawansowane w o wiele większym zakresie. Na przykład „pkapko” to jest jabłko, „pam” to pan, „bambam” to banan, „tety” to literki, „pipiu” to picie, „cici” to kot, „kuł” to kula lub koło, „ucha” to mucha, „oga” to noga, „dzik” to dźwig, „ody” to samochody, a „oooo” to straż pożarna lub śmieciarka.

Emerytury
Stażowe