Kanclerz Angela Merkel i Aleksander Łukaszenka rozmawiali telefonicznie o trudnej sytuacji na granicach Białorusi i Unii Europejskiej, a w szczególności o potrzebie pomocy humanitarnej dla uchodźców i migrantów. Uzgodnili, że będą kontynuować współpracę w tych kwestiach – poinformowało w poniedziałek biuro prasowe rządu federalnego.
Jak informuje policja w mediach społecznościowych, polscy funkcjonariusze udaremnili kolejną próbę sforsowania polskiej granicy. Na szczęście próba została odparta, choć nie obyło się bez zniszczeń.
Jak donosi agencja AFP, prezydent Francji Emmanuel Macron miał się dogadać z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w sprawie kryzysu migracyjnego. Wszystko miało się odbyć bez udziału przedstawicieli państw zainteresowanych, czyli Polski, Litwy i Łotwy.
„Budowa zapory na polsko-białoruskiej granicy ma rozpocząć się w grudniu” – poinformowało w poniedziałek po południu MSWiA w komunikacie przesłanym po pierwszym spotkaniu powołanego w tym celu zespołu. Prace będą prowadzone jednocześnie na czterech odcinkach, a budowa ma potrwać do połowy przyszłego roku.
Łukasz Olejnik, niezależny ekspert od bezpieczeństwa informacji i ochrony danych, zapowiada, że wkrótce dowiemy się, kto stał za cyberatakami, które uderzyły m.in. w państwo polskie.
Unia Europejska w najbliższych dniach nałoży sankcje na osoby i podmioty na Białorusi – poinformował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, tłumacząc, że ministrowie spraw zagranicznych UE osiągnęli porozumienie polityczne w tej sprawie.
Kolejna klimatyczna konferencja ONZ COP26 nie była sukcesem dla wojujących obrońców klimatu. Ujawniły się poważne konflikty, z grubsza biorąc między politykami a klimatologami i działaczami, którym na pomoc przybyła do Glasgow sama Greta Thunberg – pisze Teresa Wójcik. Więcej o COP26 w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.
Rząd przyjął w poniedziałek projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej, który ma zapewnić skuteczność działań podejmowanych przez Straż Graniczną, a także umożliwić – na specjalnych zasadach – pracę dziennikarzy w obszarze przygranicznym – poinformowała Kancelaria Premiera.
Europosłanka Sylwia Spurek przyzwyczaiła nas do kolejnych, szalonych pomysłów w walce z ludźmi jedzącymi mięso. Tym razem chce ich obciążyć wyższą składką zdrowotną.
Przy okazji kryzysu na granicy redaktor naczelny tygodnika „Newsweek” Tomasz Lis przypisał polskim funkcjonariuszom dewastację samochodu organizacji Medycy na Granicy. Teraz dziennikarz musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi.
Prokurator generalny skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego dotyczący przepisów, na podstawie których Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył kary na Polskę ws. kopalni Turów i Izby Dyscyplinarnej SN – poinformowała w poniedziałek PAP Prokuratura Krajowa.
Obrażenia na ciele 35-letniego zakonnika z Siedlec (Mazowieckie), który zmarł w piątek, powstały najprawdopodobniej w wyniku działania osoby trzeciej – powiedział w poniedziałek PAP naczelnik Wydziału IV Organizacyjno-Sądowego Prokuratury Okręgowej w Siedlcach Jarosław Wardak.
– Jesteśmy gotowi poprzeć decyzję Polski o uruchomieniu artykułu 4. NATO, jeżeli będzie taka potrzeba – oznajmił w poniedziałek prezydent Litwy Gitanas Nausėda po spotkaniu w Wilnie z prezydentami Łotwy i Estonii, Egilsem Levitsem i Alarem Karisem.
Gdyby wybory odbyły się w pierwszej połowie listopada, ze zdecydowaną przewagą wygrałby je PiS. Tylko trzy partie byłyby pewne wejścia do parlamentu.
Narodowy Bank Polski poinformował dziś, że powstanie moneta i banknot kolekcjonerski poświęcone „obronie polskiej granicy wschodniej”.
„Zwracamy się do was, najczcigodniejsi księża biskupi całego katolickiego świata, z wołaniem gorącym o pomoc i ratunek dla Polski. Zwracamy się w chwili tak bardzo dla nas krytycznej, kiedy to wróg potężny staje na naszych rubieżach, zagrażając nam podbojem i zniszczeniem. […] Wszak nie szukała Polska tej walki, narzucona jej ona została” – pisali polscy hierarchowie Kościoła katolickiego w liście „Do biskupów świata” 7 lipca 1920 roku.
W poniedziałek rano w Usnarzu Górnym, czyli w strefie objętej stanem wyjątkowym, policja zatrzymała dwóch dziennikarzy RT France, czyli oddziału RT (dawniej Russia Today).
Niedzielny wybuch taksówki przed szpitalem w Liverpoolu został uznany przez policję za akt terroru. Tymczasem taksówkarz, który zapobiegł atakowi terrorystycznemu, został wypisany ze szpitala i przechodzi rehabilitację w domu - podała w poniedziałek stacja Sky News.
Czyżby prezydent Białorusi czuł, że przegrywa, i zaczął wycofywać się z konfliktu? Tak przynajmniej wynika z informacji, jakie płyną z białoruskich mediów.
Dziś koczowisko przy granicy z Polską opustoszało, a migranci zgromadzili się na zamkniętym przejściu granicznym Kuźnica-Bruzgi. Na nagraniach zamieszczonych przez polskie służby widać, jak migranci rozpalają tam ogniska i rozstawiają namioty.