Andrzej Duda w Katarze: Mój kraj jest przykładem sukcesu, jaki można osiągnąć, inwestując w rolnictwo

– Mój kraj jest przykładem sukcesu, jaki można osiągnąć, inwestując w rolnictwo i modernizując sektor rolno-spożywczy – powiedział w stolicy Kataru, Ad-Dausze, prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył też, że Polska aktywnie wspiera kraje najsłabiej rozwinięte rolniczo i dzieli się z nimi doświadczeniem.
Andrzej Duda Andrzej Duda w Katarze: Mój kraj jest przykładem sukcesu, jaki można osiągnąć, inwestując w rolnictwo
Andrzej Duda / PAP/Marcin Obara

Prezydent RP bierze udział w poniedziałek w panelu dotyczącym rolnictwa i rozwoju terenów wiejskich na Forum Sektora Prywatnego. W swoim wystąpieniu podkreślał wagę zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego.

"Polska jest aktywnie zaangażowana"

"Bezpieczne dostawy zboża, wody pitnej, świeżych artykułów spożywczych, żywności i funkcjonowanie efektywne łańcuchów dostaw między Europą, Afryką a Bliskim Wschodem jest obecnie utrudnione z uwagi na trwającą wojnę na Ukrainę" - powiedział Duda. "Ważne jest, aby wspierać najsłabiej rozwinięte kraje, jeżeli chodzi o rolnictwo, po to, aby mogły zapewnić sobie bezpieczeństwo żywnościowe tak dalece, jak to jest możliwe" - dodał.

Jak podkreślał prezydent, aby możliwe było wspieranie modernizacji obszarów dotyczących produkcji żywności trzeba stosować nowoczesne technologie, w tym m.in. sztuczną inteligencję czy platformy cyfrowe dla rolników, co może przyczynić się do zwiększenia poziomu przychodu i zmniejszy zły wpływ syntetycznych nawozów na żywność. Takie rozwiązania jak np. mapowanie satelitarne zostało już wprowadzone w Polsce.

Duda ocenił, że Polska jest świadoma, iż najsłabiej rozwinięte kraje nie będą w stanie poradzić sobie same, jeżeli chodzi o wspomniane wcześniej rozwiązania.

"Dlatego Polska jest aktywnie zaangażowana, żeby wspierać przedsiębiorczość w krajach najsłabiej rozwiniętych zwiększając ich wydajność energetyczną, ale robi też wszystko, co w jej mocy, aby polepszyć infrastrukturę wodną, ale też chronić ich bioróżnorodność" - podkreślił. "Jesteśmy gotowi, aby poszerzyć ten pakiet wsparcia dla krajów najsłabiej rozwiniętych, aby podzielić się naszym doświadczeniem, jeżeli chodzi o sektor rolnictwa" - dodał prezydent.

"Mój kraj jest przykładem sukcesu"

"Mój kraj jest przykładem sukcesu, jaki można osiągnąć inwestując w rolnictwo i modernizując sektor rolno-spożywczy" - mówił Duda. Podkreślał przy tym, że członkostwo w Unii Europejskiej było wielkim wyzwaniem, ale też otworzyło szereg możliwości. "Jesteśmy w stanie przeprowadzić restrukturyzację i zmodernizować wiele zakładów produkujących żywność" - wskazał.

Prezydent zaznaczył, że od czasu, kiedy Polska wstąpiła do UE eksport artykułów spożywczych stał się siłą napędową sektora rolniczego. "Polska skorzystała z faktu, że jest konkurencyjna cenowo, co jest niezwykle istotne w kwestii eksportu" - powiedział. "W ciągu ostatnich dwóch dekad wartość naszego eksportu produktów żywnościowych zwiększyła się prawie siedmiokrotnie" - dodał Duda i poinformował, że polskie produkty w 2021 roku były wysyłane do 198 krajów na świecie. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? Financial Times: To był kluczowy temat tych rozmów Wiadomości
Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? "Financial Times": To był kluczowy temat tych rozmów

Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian za przychylną postawę Pekinu wobec inwazji Kremla na Ukrainę i pomoc w łagodzeniu skutków zachodnich sankcji - twierdzi we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".

Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego Wiadomości
Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych wycofał się z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund. Okazuje się, że żona skoczka Marta walczy o życie w szpitalu. Wiadomość ta wstrząsnęła światem sportu.

Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego Wiadomości
Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego

Władimir Putin we wtorkowym oświadczeniu po spotkaniu z przywódca Chin Xi Jinpingiem przekazał, że chiński plan pokojowy wobec Ukrainy można uznać za podstawę rozwiązania konfliktu. Słowa Putina skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii Wiadomości
Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii

Uniwersytet Helsiński ogłosił listę nagrodzonych tytułem doktora honoris causa. O dziwo znalazła się na niej aktywistka Greta Thunberg, która otrzyma wyróżnienie w dziedzinie teologii.

To jest właśnie szerzenie nienawiści. Tomasz Piątek podał dane nt. lokalizacji Kai Godek Wiadomości
"To jest właśnie szerzenie nienawiści". Tomasz Piątek podał dane nt. lokalizacji Kai Godek

"To jest właśnie faszyzm i szerzenie nienawiści, która może się skończyć tragedią" – pisze na Twitterze Wojciech Kościak z Instytutu Ordo Iuris, komentując skandaliczne zachowanie publicysty i bohatera opozycyjnych mediów Tomasza Piątka.

Wizyta przywódcy Chin na Kremlu. Jest wspólne oświadczenie Wiadomości
Wizyta przywódcy Chin na Kremlu. Jest wspólne oświadczenie

Partnerstwo Rosji i Chin nie jest polityczno-wojskowym sojuszem z czasów zimnej wojny, lecz jest nadrzędne wobec takich relacji – napisano we wspólnym oświadczeniu wydanym przez te kraje we wtorek w czasie wizyty przywódcy ChRL Xi Jinpinga w Moskwie.

Silne trzęsienie ziemi w Afganistanie. Wstrząsy odczuwalne nawet w Indiach Wiadomości
Silne trzęsienie ziemi w Afganistanie. Wstrząsy odczuwalne nawet w Indiach

Potężne trzęsienie ziemi nawiedziło północno-wschodnią część Afganistanu. Jego magnituda wyniosła 6,8. Wstrząsy miały miejsce ok. godz. 17:47 czasu polskiego. Były najsilniej odczuwalne w Tadżykistanie, Pakistanie, Kazachstanie oraz Indiach.

Premier: rząd PiS nigdy nie zostawi Polaków bez pomocy Wiadomości
Premier: rząd PiS nigdy nie zostawi Polaków bez pomocy

Tak długo, jak będzie rządził rząd Prawa i Sprawiedliwości, nigdy nie zostawimy Polaków bez pomocy; jesteśmy obozem politycznym, który pomaga Polakom wtedy, kiedy jest trudno - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji "Chronimy Polaków”.

Wiadomości
Konrad Wernicki: Kanibalizm Tuska. Po co Platformie jedna lista?

Podczas gdy Zjednoczona Prawica, przynajmniej na razie, dała sobie spokój z przepychankami związanymi z niedoszłą reformą sądownictwa i polityką unijną, na opozycji znów rozgorzała dyskusja o wystartowaniu wszystkich partii opozycyjnych z jednej listy. W zasadzie nikt tej jednej listy nie chce, oprócz Platformy Obywatelskiej. Dlaczego? Bo ta chce wszystkich pożreć.

[WIDEO] Gorąco w Radio Opole. Tak poseł Mniejszości Niemieckiej wił się pod pytaniem wojewody opolskiego Wiadomości
[WIDEO] Gorąco w Radio Opole. Tak poseł Mniejszości Niemieckiej wił się pod pytaniem wojewody opolskiego

Podczas Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole doszło do spięcia pomiędzy posłem Mniejszości Niemieckiej Ryszardem Gallą, a wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe