Niemiecki land chce zablokować kluczową polską inwestycję. Wezwano na pomoc rząd federalny

Jak donosi redaktor Heiko Kreft z niemieckiej publicznej sieci radiowej NRD, władze niemieckiego landu Meklemburgii-Pomorza Przedniego chcą zablokować polskie plany wybudowania elektrowni jądrowej. W tym celu wzywają do interwencji rząd w Berlinie.
 Niemiecki land chce zablokować kluczową polską inwestycję. Wezwano na pomoc rząd federalny
/ pixabay.com

W publikacji przypomniano, że Polska jest w zaawansowanej fazie planów dot. budowy pierwszej w kraju elektrowni atomowej, bezpośrednio na pomorskim wybrzeżu Bałtyku. Jej lokalizacja (w Choczewie) znajduje się jednak 250 kilometrów od granicy z Niemcami, co bardzo przeszkadza sąsiadom z Meklemburgii-Pomorza Przedniego, którzy chcą uniemożliwić budowę reaktora. Minister środowiska Till Backhaus z SPD domaga się teraz pomocy rządu federalnego w tej sprawie.

Wezwania do interwencji rządu federalnego

Zdaniem Till Backhausa budowa elektrowni jądrowej w Choczewie „nie pasuje do naszych czasów”. 

Jesteśmy przeciwko budowie elektrowni atomowej, ponieważ ta technologia jest niekontrolowalna

– powiedział polityk dla podcastu NDR MV „Dorf Stadt Kreis – Pomerania”. 

Warszawa tymczasem nie przejmuje się sprzeciwem niemieckich urzędników. Meklemburgia-Pomorze Przednie w imieniu krajów związkowych Berlina, Brandenburgii i Saksonii złożyła sprzeciw wobec budowy polskiego reaktora; w ramach transgranicznej oceny oddziaływania na środowisko przekładając w połowie grudnia rządowi w Warszawie obszerny katalog pytań. Polski rząd do tej pory nie odpowiedział na pismo.

Backhaus nie ukrywa oburzenia milczeniem strony polskiej i nalega, aby rząd w Warszawie odniósł się do pytań niemieckiego landu. Zapowiada, że w razie potrzeby będą podejmowane kroki prawne i wzywa rząd federalny do interwencji.

Federalny minister spraw zagranicznych i federalny minister środowiska są odpowiedzialni za reprezentację na zewnątrz. Są odpowiedzialni za zapobieganie temu projektowi

– podkreślił Backhaus.

„Polska decyzja jest racjonalnie słuszna”

Publikacja prezentuje też opinię strony polskiej. Czytamy, że nastroje w Polsce dot. energetyki znacząco zmieniły się na bardziej proatomowe z powodu wojny na Ukrainie.

Znaczna część węgla była dotychczas importowana z Rosji lub terenów okupowanych obecnie przez Rosjan. Polska zdecydowanie chce wyjść z tej zależności

– czytamy. Ponadto cytowana jest wypowiedź Konrada Czerskiego, który na Uniwersytecie Szczecińskim prowadzi badania podstawowe dla elektrowni jądrowych 4. i 5. generacji. Naukowiec niemiecką krytykę polskich planów uważa za niewłaściwą.

Jeśli wszystko omówi się na chłodno, biorąc pod uwagę wady i zalety, to polska decyzja jest racjonalnie słuszna. Jeśli Niemcy nie chcą energii jądrowej, proszę bardzo. To jest decyzja, którą mogą podjąć, żaden problem. Ale w Polsce ludzie chcą czegoś innego

– skwitował Czerski. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury Wiadomości
Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności śmierci mężczyzny, którego zwłoki znaleziono we wtorek na podmokłym terenie niedaleko miejscowości Zamosze w podlaskiej gminie Narewka. Na miejscu trwają jeszcze czynności procesowe i identyfikacyjne.

Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio Wiadomości
Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio

Niemiecki minister zdrowia, Karl Lauterbach uważa, że powikłania poszczepienne powinny być szybciej stwierdzane niż ma to miejsce obecnie. Pojawia się bowiem wiele relacji osób, które cierpią po przyjęciu szczepionek na COVID-19.

Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?”

„Głęboko w arsenale Harry'ego jest kwestia, która od dawna jest bolesną kością niezgody zarówno dla niego, jak i jego ojca. To plotki kwestionujące, czy Karol naprawdę jest jego ojcem” – czytamy w publikacji australijskiego serwisu „The New Idea”, specjalizującego się w informacjach dot. życia brytyjskiej rodziny królewskiej.

Lekarza!. Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót Wiadomości
"Lekarza!". Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót

Znany rosyjski propagandysta i przyjaciel Władimira Putina prowadzi program publicystyczny w rosyjskiej telewizji Rasija 1. Tym razem program przyjął nieoczekiwany obrót.

Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica

We wsi Sąborze pod Słupskiem doszło do tragicznego w skutkach wypadku. W wyniku zderzenia auta osobowego i ciężarówki zginęła przełożona domu zakonnego w Koszalinie Inga Grula.

Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? Financial Times: To był kluczowy temat tych rozmów Wiadomości
Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? "Financial Times": To był kluczowy temat tych rozmów

Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian za przychylną postawę Pekinu wobec inwazji Kremla na Ukrainę i pomoc w łagodzeniu skutków zachodnich sankcji - twierdzi we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".

Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego Wiadomości
Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych wycofał się z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund. Okazuje się, że żona skoczka Marta walczy o życie w szpitalu. Wiadomość ta wstrząsnęła światem sportu.

Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego Wiadomości
Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego

Władimir Putin we wtorkowym oświadczeniu po spotkaniu z przywódca Chin Xi Jinpingiem przekazał, że chiński plan pokojowy wobec Ukrainy można uznać za podstawę rozwiązania konfliktu. Słowa Putina skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii Wiadomości
Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii

Uniwersytet Helsiński ogłosił listę nagrodzonych tytułem doktora honoris causa. O dziwo znalazła się na niej aktywistka Greta Thunberg, która otrzyma wyróżnienie w dziedzinie teologii.

To jest właśnie szerzenie nienawiści. Tomasz Piątek podał dane nt. lokalizacji Kai Godek Wiadomości
"To jest właśnie szerzenie nienawiści". Tomasz Piątek podał dane nt. lokalizacji Kai Godek

"To jest właśnie faszyzm i szerzenie nienawiści, która może się skończyć tragedią" – pisze na Twitterze Wojciech Kościak z Instytutu Ordo Iuris, komentując skandaliczne zachowanie publicysty i bohatera opozycyjnych mediów Tomasza Piątka.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe