Odwołano spotkanie z autorem książki "Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział" Ekke Overbeekiem

Poinformowano o odwołaniu spotkania z Ekke Overbeekiem, autorem książki "Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział". Podano przyczyny.
Ekke Overbeek w Dzień Dobry TVN Odwołano spotkanie z autorem książki
Ekke Overbeek w Dzień Dobry TVN / Screen Dzień Dobry TVN

„Wiodące media” wraz z politykami opozycji przypuściły atak na pamięć o Janie Pawle II na podstawie tez zawartych w książce holenderskiego dziennikarza, publikującego w „Wyborczej”, Ekke Overbeeka pt. „Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział”.

13 marca w Krakowie miało się odbyć spotkanie autorskie z Overbeekiem. Spotkanie odwołano.

 

"Podjęliśmy decyzję"

- "Podjęliśmy decyzję, by ze względów bezpieczeństwa autora i publiczności odwołać planowane na 13 marca br. spotkanie autorskie w Krakowie

(...)

Po publikacji książki "Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział" niderlandzkiego dziennikarza Ekke Overbeeka oraz jego udziale w głośnym reportażu Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3" w TVN24 wokół tematu tuszowania pedofilii przez Karola Wojtyłę i wokół samego Overbeeka narasta napięta atmosfera, wzmagana przez prawicowych polityków i media. Podsycanie nienawiści wobec dziennikarzy głęboko niepokoi nas – wydawców książki, gdyż może prowadzić do eskalacji nastrojów społecznych, a nawet przemocy"

- czytamy w oświadczeniu Wydawnictwa Agora i Wydawnictwa Nisza.

 

Atak na Jana Pawła II i kardynała Sapiehę

Do efektów "śledztwa" Overbeeka, oraz równoległego "śledztwa" dziennikarza TVN Marcina Gutowskiego odniosła się również Małgorzata Skowrońska w Gazecie Wyborczej. Publikacje opisują na przykład przypadek donosu zwerbowanego jako współpracownik UB księdza Anatola Boczka, który donosił komunistycznym służbom o "molestowaniu kleryków" przez abp Sapiehę, w tym "jego samego". Z kolei Artur Sporniak na łamach Tygodnika Powszechnego posunął się nawet do pytania "Czy Karol Wojtyła jako kleryk był molestowany przez abp. Adama Stefana Sapiehę, a jeśli tak, czy to wpłynęło na jego podejście do nadużyć seksualnych w Kościele?"

Opieranie twardych tez uderzających w Jana Pawła II np. na bazie donosów współpracowników UB jest powszechnie krytykowane.

Czytaj również: Dziennikarz: „Autor książki o JPII Ekke Overbeek kłamał na temat Polski już w 2016 roku”        


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Awantura w Finlandii. Robert Biedroń kłamał? Wiadomości
Awantura w Finlandii. Robert Biedroń kłamał?

Nieoczekiwany finał wyprawy Roberta Biedronia do Finlandii. Wiele wskazuje na to, że w sprawie "darmowej aborcji dla Polek w Findlandii" znany aktywista LGBT mijał się z prawdą.

Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury Wiadomości
Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności śmierci mężczyzny, którego zwłoki znaleziono we wtorek na podmokłym terenie niedaleko miejscowości Zamosze w podlaskiej gminie Narewka. Na miejscu trwają jeszcze czynności procesowe i identyfikacyjne.

Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio Wiadomości
Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio

Niemiecki minister zdrowia, Karl Lauterbach uważa, że powikłania poszczepienne powinny być szybciej stwierdzane niż ma to miejsce obecnie. Pojawia się bowiem wiele relacji osób, które cierpią po przyjęciu szczepionek na COVID-19.

Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?”

„Głęboko w arsenale Harry'ego jest kwestia, która od dawna jest bolesną kością niezgody zarówno dla niego, jak i jego ojca. To plotki kwestionujące, czy Karol naprawdę jest jego ojcem” – czytamy w publikacji australijskiego serwisu „The New Idea”, specjalizującego się w informacjach dot. życia brytyjskiej rodziny królewskiej.

Lekarza!. Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót Wiadomości
"Lekarza!". Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót

Znany rosyjski propagandysta i przyjaciel Władimira Putina prowadzi program publicystyczny w rosyjskiej telewizji Rasija 1. Tym razem program przyjął nieoczekiwany obrót.

Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica

We wsi Sąborze pod Słupskiem doszło do tragicznego w skutkach wypadku. W wyniku zderzenia auta osobowego i ciężarówki zginęła przełożona domu zakonnego w Koszalinie Inga Grula.

Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? Financial Times: To był kluczowy temat tych rozmów Wiadomości
Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? "Financial Times": To był kluczowy temat tych rozmów

Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian za przychylną postawę Pekinu wobec inwazji Kremla na Ukrainę i pomoc w łagodzeniu skutków zachodnich sankcji - twierdzi we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".

Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego Wiadomości
Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych wycofał się z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund. Okazuje się, że żona skoczka Marta walczy o życie w szpitalu. Wiadomość ta wstrząsnęła światem sportu.

Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego Wiadomości
Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego

Władimir Putin we wtorkowym oświadczeniu po spotkaniu z przywódca Chin Xi Jinpingiem przekazał, że chiński plan pokojowy wobec Ukrainy można uznać za podstawę rozwiązania konfliktu. Słowa Putina skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii Wiadomości
Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii

Uniwersytet Helsiński ogłosił listę nagrodzonych tytułem doktora honoris causa. O dziwo znalazła się na niej aktywistka Greta Thunberg, która otrzyma wyróżnienie w dziedzinie teologii.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe