Biznesmeni mają się czego obawiać? Władimir Putin zdecydował

Władimir Putin planuje w najbliższych dniach spotkać się na Kremlu z czołowymi liderami biznesu. Jest to pierwsza tego typu decyzja od czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie. 
Władimir Putin  Biznesmeni mają się czego obawiać? Władimir Putin zdecydował
Władimir Putin / Wikipedia - Council.gov.ru/ CC BY-SA 4.0

Agencja Bloomberg poinformowała, że do spotkania ma dojść już 16 marca. Z racji rosnących wydatków w związku z wojną Putin oczekuje, że firmy będą płaciły wyższe podatki. Przywódca Rosji chce obciążyć przedsiębiorców większymi obowiązkami, by pobudzić wzrost gospodarczy.

Rząd w związku z pogłębiającym się deficytem budżetowym pragnie wprowadzić nowe rozwiązania. Oczekuje, że firmy w bieżącym roku zapłacą 300 mld rubli dodatkowych opłat. W lutym Władimir Putin wygłosił orędzie, w którym zaapelował do właścicieli dużych firm działających poza granicami kraju. Wówczas namawiał ich do inwestowania w Rosji.

– Kiedy liderzy lub właściciele takich firm stają się zależni od rządów, które przyjmują politykę nieprzyjazną dla Rosji, stanowi to wielkie zagrożenie dla nas, zagrożenie dla naszego kraju – mówił rosyjski dyktator.

Ponadto uświadamiał ich, że „biznesy” na Zachodzie nie przyniosą spodziewanych sukcesów, ponieważ „są tam jedynie ludźmi drugiej kategorii”.

Walki na Kremlu?

Amerykański Instytut Badań nad Wojną ocenia, że „Putin w znacznym stopniu utracił kontrolę nad przestrzenią informacyjną w Rosji”. Mają przemawiać za tym ostatnie wypowiedzi rzecznik rosyjskiego MSZ Zacharowej. Wiele wskazuje na to, że rosyjski prezydent nie jest w stanie zapanować nad pogarszającą się sytuacją na Kremlu. Nie da się również ukryć, że ludzie z otoczenia polityka są ze sobą mocno skonfliktowani.

„Putin w znacznej mierze stopniowo przekazał rosyjską przestrzeń informacyjną różnym quasi-niezależnym graczom; i że najwyraźniej nie jest w stanie podjąć zdecydowanych działań, by odzyskać kontrolę na rosyjską przestrzenią informacyjną” – informuje Instytut. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Śmiertelny pożar w Trzcińcu. Nieoficjalnie: Nie żyje znany aktor Wiadomości
Śmiertelny pożar w Trzcińcu. Nieoficjalnie: Nie żyje znany aktor

Do śmiertelnego pożaru doszło w niedzielę rano w miejscowości Trzciniec (Lubelskie). Ze wstępnych ustaleń wynika, że znalezione zwłoki należały do 87-latka, który mieszkał w tym domu. Według lokalnych mediów ofiarą jest Piotr Wysocki, aktor związany przez lata z Teatrem Osterwy w Lublinie.

Skandal w Pałacu Buckingham. Co się stało z profilem syna księcia Harry'ego i Meghan Markle? Wiadomości
Skandal w Pałacu Buckingham. Co się stało z profilem syna księcia Harry'ego i Meghan Markle?

Profil księcia Archiego na stronie internetowej Pałacu Buckingham zniknął – donosi Daily Mail.

Ukraina: Sytuację w Bachmucie udało się ustabilizować Wiadomości
Ukraina: "Sytuację w Bachmucie udało się ustabilizować"

Ukraińskiej armii udało się ustabilizować sytuację w rejonie Bachmutu, jednak walki ciągle trwają, przeciwnik podejmuje ataki – oświadczył w niedzielę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty.

„PiS daje ochłapy”. Partia rządząca reaguje na słowa Tuska [WIDEO] Wiadomości
„PiS daje ochłapy”. Partia rządząca reaguje na słowa Tuska [WIDEO]

Największe w historii wsparcie dla samorządów, przekazywane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości to dla D. Tuska „ochłapy”. Posłuchajmy zatem, co mówią sami samorządowcy – pisze na Twitterze partia rządząca i publikuje nagranie.

Awantura na antenie Polsat News. „Niech pan się nie drze” Wiadomości
Awantura na antenie Polsat News. „Niech pan się nie drze”

W studiu Polsat News podczas programu „Śniadanie Rymanowskiego” doszło do spięcia pomiędzy posłami Stanisławem Tyszką oraz Bartoszem Kownackim.

To nie będzie tych pieniędzy? Minister Puda o niemieckich naciskach na von der Leyen Wiadomości
To nie będzie tych pieniędzy? Minister Puda o niemieckich naciskach na von der Leyen

Z informacji podanych przez niemiecki "Der Spiegel" wynika, że dwaj eurodeputowani z Niemiec odegrali bardzo ważną rolę w przekonaniu szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do zajęcia twardego stanowiska w kwestii wdrożenia mechanizmu praworządności, który uderzył w Polskę i Węgry. Teraz na temat tych doniesień głos zabrał minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

„Nie pamiętam takiej sytuacji w karierze”. Fernando Santos przyznaje Wiadomości
„Nie pamiętam takiej sytuacji w karierze”. Fernando Santos przyznaje

Jeśli pozwolimy rywalowi by wygrywał pojedynki, był szybszy, robił wszystko lepiej, wtedy nasza jakość nie wystarczy. Jeśli nasze poświęcenie będzie odpowiednie, wtedy jakość może zrobić różnicę – powiedział w niedzielę selekcjoner reprezentacji Polski Fernando Santos.

Mecedonia przekaże Ukrainie śmigłowce bojowe? Wiadomości
Mecedonia przekaże Ukrainie śmigłowce bojowe?

Rząd Macedonii Północnej opracowuje kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, w którym znajdzie się 12 śmigłowców bojowych Mi-24 - poinformowała macedońska minister obrony Sławjanka Pietrowska.

Co na to polscy kibice? Znany ekspert bezlitośnie ocenił Roberta Lewandowskiego Wiadomości
Co na to polscy kibice? Znany ekspert bezlitośnie ocenił Roberta Lewandowskiego

Robert Lewandowski zbiera wiele negatywnych ocen po sobotniej porażce biało-czerwonych z Czechami. Teraz na temat samego napastnika Barcelony wypowiedział się Łukasz Gikiewicz.

Ci dwaj niemieccy europosłowie przekonali von der Leyen do zamrożenia środków dla Polski Wiadomości
Ci dwaj niemieccy europosłowie przekonali von der Leyen do zamrożenia środków dla Polski

Z informacji podanych przez niemiecki "Der Spiegel" wynika, że dwaj eurodeputowani z Niemiec odegrali bardzo ważną rolę w przekonaniu szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do zajęcia twardego stanowiska w kwestii wdrożenia mechanizmu praworządności, który uderzył w Polskę i Węgry.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe