Niemcy: Zmiana na stanowisku najważniejszego dowódcy wojskowego w kraju. Gen. Zorn odchodzi w niesławie

Jak podają niemieckie media, minister obrony Niemiec Boris Pistorius mianował gen. Carstena Breuera na nowego „generalnego inspektora” niemieckich sił zbrojnych. Poprzedni szef Bundeswehry, gen. Eberhard Zorn, kilka miesięcy temu znalazł się pod ostrzałem po kontrowersyjnych komentarzach na temat siły rosyjskiej i ukraińskiej armii.
 Niemcy: Zmiana na stanowisku najważniejszego dowódcy wojskowego w kraju. Gen. Zorn odchodzi w niesławie
/ Tysol.pl

Kontrowersyjne słowa gen. Zorna

Gen. Eberhard Zorn piastował stanowisko „generalnego inspektora” [jak nazywa się stanowisko najwyższego rangą żołnierza w kraju – red.] sił zbrojnych od 2018 roku. We wrześniu ubiegłego roku ściągnął na siebie falę krytyki wywiadem, w którym publicznie wątpił w zdolność ukraińskiej armii do przeciwstawienia się siłom rosyjskim.

W rozmowie z magazynem „Focus” gen. Zorn powiedział, że Ukraina przeprowadza „kontrataki, za pomocą których można odzyskać miejsca lub poszczególne obszary linii frontu, ale nie odpychać Rosję na szeroki froncie”.

Wyraził też obawy, że Rosja może otworzyć drugi front w wojnie, podając jako możliwe cele „Kaliningrad, Morze Bałtyckie, granicę fińską, Gruzję, Mołdawię”.

Ben Hodges, były dowódca sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych w Europie, potępił ówczesne uwagi jako „zdumiewająco słabą analizę rosyjskich możliwości”, która niestety odzwierciedla większość myślenia niemieckiej „elity”.

Niemieckie media informują, że w czwartek gen. Zorn zostanie wysłany na wcześniejszą emeryturę.

Nowy dowódca zostanie również doradcą Scholza

Gen. Carsten Breuer, który zastąpi gen. Zorna na stanowisku najważniejszego wojskowego w kraju, ma również pełnić funkcję decydenta w ministerstwie obrony, a także służyć jako doradca wojskowy kanclerza Olafa Scholza.

Obejmie najwyższe stanowisko w Bundeswehrze. Niemcy mają dążyć w najbliższych latach do zwiększenia swoich zdolności wojskowych po ogłoszeniu przez Scholza po pełnej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r., że zainwestują 100 miliardów euro w wojsko.

Breuer zyskał w Niemczech renomę jako kierujący zespołem reagowania kryzysowego na pandemię COVID-19 od listopada 2021 do 2022 roku.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Zatrzymanie amerykańskiego dziennikarza w Rosji. Stanowcze słowa Joe Bidena Wiadomości
Zatrzymanie amerykańskiego dziennikarza w Rosji. Stanowcze słowa Joe Bidena

Prezydent Stanów Zjednoczonych Biden wypowiedział się na temat zatrzymania w Rosji amerykańskiego dziennikarza "The Wall Street Journal" Evana Gershkovicha.

Atak na osobę mi najbliższą. Komendant Szymczyk reaguje na doniesienia Wyborczej Wiadomości
"Atak na osobę mi najbliższą". Komendant Szymczyk reaguje na doniesienia "Wyborczej"

Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk kieruje do sądu sprawę przeciwko autorowi artykułu w Gazecie Wyborczej, w którym podano pełne dane jego córki. Szef policji w tej sprawie wydał oświadczenie, które w piątek zostało opublikowane na stronach internetowych policji.

Niepokojąca wiadomość dla kibiców skoków. Zapadła decyzja Wiadomości
Niepokojąca wiadomość dla kibiców skoków. Zapadła decyzja

Piątkowy konkurs Pucharu Świata w lotach narciarskich w słoweńskiej Planicy został przełożony na godzinę 17.00 z powodu załamania pogody. Pierwotnie miał rozpocząć się o 15.00. W zawodach ma wystąpić czterech Polaków: Piotr Żyła, Kamil Stoch, Aleksander Zniszczoł i Andrzej Stękała.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę Harry znów publicznie oskarża rodzinę królewską Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę Harry znów publicznie oskarża rodzinę królewską

Książę Harry ponownie ma pretensje do rodziny królewskiej. Tym razem zarzucił jej brak wsparcia w kwestii nękania jego osoby przez brytyjskie tabloidy. Chodzi o batalię z Associated Newspapers - wydawcą m.in. brytyjskiego "Daily Mail" i "Mail on Sunday".

Niespokojnie na granicy. Straż Graniczna opublikowała nagranie [WIDEO] Wiadomości
Niespokojnie na granicy. Straż Graniczna opublikowała nagranie [WIDEO]

Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali w podwarszawskiej miejscowości 33–letniego obywatela Egiptu, który organizawał nielegalne przekraczanie polsko-białoruskiej granicy.

To nie spodoba się TVN. Takie billboardy zawisły w Bydgoszczy [FOTO] Wiadomości
To nie spodoba się TVN. Takie billboardy zawisły w Bydgoszczy [FOTO]

„Pięknie! Takie billboardy pojawiły się dziś w Bydgoszczy. Nie mogłem przejść obojętnie!” – pisze na Twitterze politolog Łukasz Kulpa, do wpisu dołączając zdjęcie.

Pobił na drodze policjantkę po służbie. Sieć obiegło nagranie Wiadomości
Pobił na drodze policjantkę po służbie. Sieć obiegło nagranie

Jak informuje „Gazeta Wrocławska”, w Nowej Rudzie na Dolnym Śląsku 23-letni kierowca dopuścił się ataku na policjantkę. Kobieta zatrzymała się na drodze, by skontrolować podejrzane zachowanie.

Dramat Dawida Kubackiego. Jego główny rywal nie pozostawia złudzeń Wiadomości
Dramat Dawida Kubackiego. Jego główny rywal nie pozostawia złudzeń

Dawid Kubacki przedwcześnie zakończył bieżący sezon Pucharu Świata. Teraz jeden z jego rywali nie pozostawił żadnych złudzeń co do tego, że będzie starał się wyprzedzić go w klasyfikacji generalnej PŚ.

Premierzy Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji domagają się od szefowej KE interwencji Wiadomości
Premierzy Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji domagają się od szefowej KE interwencji

Premierzy Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji w liście do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen domagają się interwencji ws. napływu ukraińskiego zboża do Unii Europejskiej. Inicjatywa wyszła od szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego.

Nowy sondaż. Rośnie przewaga PiS Wiadomości
Nowy sondaż. Rośnie przewaga PiS

37 proc. badanych chce oddać głos na Zjednoczoną Prawicę; 30 proc. na Koalicję Obywatelską; 9 proc. na Lewicę; 8 proc. na Konfederację; 7 proc. na Polskę 2050 Szymona Hołowni, a 5 proc. na PSL-Koalicję Polską – wynika z sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl.

Emerytury
Stażowe