Macron chce wpisania aborcji do Karty Praw Podstawowych UE

Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” informuje o najnowszych inicjatywach prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który czyni starania, aby „zakotwiczyć wolność do aborcji” we francuskiej konstytucji, ale także... Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej.
Emmanuel Macron Macron chce wpisania aborcji do Karty Praw Podstawowych UE
Emmanuel Macron / PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL

Prawo do aborcji we francuskiej konstytucji?

Zmiana francuskiej konstytucji wymaga od obu izb francuskiego parlamentu poparcia trzech piątych głosów. To sporo, ale głosowania w ostatnim czasie pokazały, że Macron może liczyć na „duże poparcie” w obu izbach parlamentu w tej sprawie. Korespondentka FAZ Michaela Wiegel wskazuje, że z powodu ujawnianych skandali związanych z molestowaniem seksualnym nieletnich, we Francji „Kościół katolicki jest w defensywie”. Macron proponuje uzupełnienie artykułu 34 konstytucji o zapis, że „ustawa określa warunki korzystania przez kobietę z wolności do przerwania ciąży”.

Aborcja „prawem podstawowym” w UE?

Okazuje się, że pro-aborcyjne zakusy Macrona nie kończą się na Francji, a obejmują całą Unię Europejską. W publikacji czytamy, że już rok temu podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim na początku francuskiej prezydencji w UE, Macron mocno opowiedział się za „zakotwiczeniem” prawa do aborcji w unijnej Karcie Praw Podstawowych.

Już w lipcu 2022 roku europarlament przegłosował propozycję zmiany artykułu 7 KPP, który miałby zostać uzupełniony o zapis o prawie do bezpiecznej i legalnej aborcji. Tym samym PE zajął stanowisko po myśli Macrona 

– wskazuje „FAZ”.

Nieprzejednana Polska

Jednakże Macron doskonale wie, że takie kraje jak Polska, Węgry, Malta czy Włochy będą konsekwentnie blokować jego inicjatywy w tym zakresie. 

Celem Macrona jest wyostrzenie jego politycznego wizerunku w Europie (...) także odrzucenie kandydatury niemieckiego chadeka Manfreda Webera na stanowisko szefa Komisji Europejskiej było m.in. związane z tym, że Macron nie chciał poprzeć „katolickiego krytyka aborcji”

– komentuje „FAZ”. Dodaje jednak, że inicjatywa Macrona ws. aborcji w UE ma wsparcie ze strony polityki wewnętrznej Francji. 

8 marca, w Międzynarodowym Dniu Kobiet, przewodniczący komisji ds. Europy we francuskim Zgromadzeniu Narodowym Pieyre-Alexandre Anglade zgłosił projekt rezolucji, która została przyjęta dużą większością. W rezolucji potępiono „zmiany prawa w USA, ale także w Polsce i na Węgrzech” jako 'niepokojące kroki wstecz' dla praw kobiet”

– podaje „FAZ”.

Zadaniem UE jest obrona praw kobiet przed religijnymi przekonaniami

– kwituje francuski parlamentarzysta z ugrupowania Macrona w PE.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Awantura w Finlandii. Robert Biedroń kłamał? Wiadomości
Awantura w Finlandii. Robert Biedroń kłamał?

Nieoczekiwany finał wyprawy Roberta Biedronia do Finlandii. Wiele wskazuje na to, że w sprawie "darmowej aborcji dla Polek w Findlandii" znany aktywista LGBT mijał się z prawdą.

Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury Wiadomości
Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności śmierci mężczyzny, którego zwłoki znaleziono we wtorek na podmokłym terenie niedaleko miejscowości Zamosze w podlaskiej gminie Narewka. Na miejscu trwają jeszcze czynności procesowe i identyfikacyjne.

Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio Wiadomości
Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio

Niemiecki minister zdrowia, Karl Lauterbach uważa, że powikłania poszczepienne powinny być szybciej stwierdzane niż ma to miejsce obecnie. Pojawia się bowiem wiele relacji osób, które cierpią po przyjęciu szczepionek na COVID-19.

Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?”

„Głęboko w arsenale Harry'ego jest kwestia, która od dawna jest bolesną kością niezgody zarówno dla niego, jak i jego ojca. To plotki kwestionujące, czy Karol naprawdę jest jego ojcem” – czytamy w publikacji australijskiego serwisu „The New Idea”, specjalizującego się w informacjach dot. życia brytyjskiej rodziny królewskiej.

Lekarza!. Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót Wiadomości
"Lekarza!". Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót

Znany rosyjski propagandysta i przyjaciel Władimira Putina prowadzi program publicystyczny w rosyjskiej telewizji Rasija 1. Tym razem program przyjął nieoczekiwany obrót.

Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica

We wsi Sąborze pod Słupskiem doszło do tragicznego w skutkach wypadku. W wyniku zderzenia auta osobowego i ciężarówki zginęła przełożona domu zakonnego w Koszalinie Inga Grula.

Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? Financial Times: To był kluczowy temat tych rozmów Wiadomości
Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? "Financial Times": To był kluczowy temat tych rozmów

Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian za przychylną postawę Pekinu wobec inwazji Kremla na Ukrainę i pomoc w łagodzeniu skutków zachodnich sankcji - twierdzi we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".

Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego Wiadomości
Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych wycofał się z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund. Okazuje się, że żona skoczka Marta walczy o życie w szpitalu. Wiadomość ta wstrząsnęła światem sportu.

Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego Wiadomości
Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego

Władimir Putin we wtorkowym oświadczeniu po spotkaniu z przywódca Chin Xi Jinpingiem przekazał, że chiński plan pokojowy wobec Ukrainy można uznać za podstawę rozwiązania konfliktu. Słowa Putina skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii Wiadomości
Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii

Uniwersytet Helsiński ogłosił listę nagrodzonych tytułem doktora honoris causa. O dziwo znalazła się na niej aktywistka Greta Thunberg, która otrzyma wyróżnienie w dziedzinie teologii.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe