Ogromna przewaga PiS. Zobacz najnowszy sondaż

Gdyby wybory odbywały się w marcu na PiS zagłosowałoby 38 proc. badanych deklarujących udział w wyborach; na KO - 18 proc., a Konfederacja oraz Polska 2050 Szymona Hołowni uzyskałyby po 6 proc. - wynika z sondażu CBOS. Pozostałe ugrupowania znalazłyby się poniżej progu wyborczego.
sondaż Ogromna przewaga PiS. Zobacz najnowszy sondaż
sondaż / pixabay.com

Z sondażu wynika, że PiS, wraz Solidarną Polską i Partią Republikańską zagłosowałoby 38 proc. respondentów deklarujących udział w wyborach (o 2 pkt. proc. więcej w porównaniu z lutym).

Zgodnie z sondażem na Koalicję Obywatelską (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) zagłosowałoby 18 proc. badanych (o 4 pkt. proc. mniej niż w lutym); po 6 proc. ankietowanych poparłoby Polskę 2050 Szymona Hołowni oraz Konfederacja WiN. Oba ugrupowania w porównaniu z lutym zanotowały spadek poparcia o 1 pkt. proc.

Pozostałe ugrupowania poza parlamentem

Pozostałe ugrupowania znalazłyby się poza parlamentem. Według sondażu, chęć oddania głosu na Lewicę zadeklaruje 4 proc. badanych mających zamiar wziąć udział w wyborach, czyli o 1 pkt. proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu. Na PSL-Koalicję Polską swój głos oddałoby 2 proc. badanych (1 pkt. proc. mniej). Agrounia i Porozumienie oraz na Wolnościowcy uzyskali w sondażu po 0 proc. wskazań. Na inną partię zagłosowałby 1 proc.

W porównaniu z lutym wyraźnie wzrósł odsetek wyborców niezdecydowanych, wahających się, które ugrupowanie poprzeć w wyborach do 21 proc. - to wzrost o 5 pkt.proc. CBOS zauważa, że to najwyższy odsetek odpowiedzi „Trudno powiedzieć” od czterech miesięcy. Minimalnie wzrósł także odsetek osób odmawiających ujawnienia swoich preferencji partyjnych - do 5 proc. (wzrost o 1 pkt proc.).

Gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w marcu, wzięłoby w nich udział 76 proc. respondentów. W porównaniu z ostatnim i przedostatnim pomiarem nie zmienił się odsetek osób wahających się, czy wziąć udział w ewentualnym głosowaniu (13 proc.). Taki sam jak w lutym jest odsetek badanych z góry odrzucających udział w wyborach parlamentarnych (11 proc.).

Sondaż przeprowadzono od 6 do 16 marca 2023 roku na próbie liczącej 993 osoby - w tym: 58,0 proc. metodą CAPI (wywiad bezpośredni z udziałem ankietera), 24,6 proc. – CATI (wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS) i 17,4 proc. - CAWI (samodzielne wypełnienie ankiety internetowej. Preferencje partyjne badano wśród 747 osób, które zadeklarowały udział w wyborach.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Kobieta – wywiadowca. Pierwsza Dama Rzeczpospolitej Wiadomości
Tadeusz Płużański: Kobieta – wywiadowca. Pierwsza Dama Rzeczpospolitej

31 marca 1963 r. w Londynie zmarła Aleksandra Piłsudska z domu Szczerbińska. O niepodległość Polski walczyła w Polskiej Partii Socjalistycznej, Polskiej Organizacji Wojskowej, Legionach Polskich. Dama Orderu Virtuti Militari, od 1921 r. (druga) żona marszałka Józefa Piłsudskiego.

Ambasador Ukrainy: Putin przegrał wojnę informacyjną Wiadomości
Ambasador Ukrainy: Putin przegrał wojnę informacyjną

Władimir Putin przegrał wojnę informacyjną; cały wolny świat zobaczył, że na kłamstwie polityki się nie zbuduje i zjednoczył się wokół prawdy, dając potężny odpór rosyjskiej propagandzie, co widzę też w społeczeństwie polskim - podkreślał w piątek ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Hołownia o opozycji: Brakuje zapachu zwycięstwa Wiadomości
Hołownia o opozycji: Brakuje zapachu zwycięstwa

Szymon Hołownia wypowiedział się na antenie Polsat News na temat kondycji ugrupowań opozycyjnych.

[Wywiad] To jego firma miała otrzymać 123 miliony z NCBiR. Żaden z dziennikarzy nawet nie zapytał na czym polega projekt Wiadomości
[Wywiad] To jego firma miała otrzymać 123 miliony z NCBiR. "Żaden z dziennikarzy nawet nie zapytał na czym polega projekt"

Od kilku tygodni "wiodące media" publikują szereg artykułów na temat dofinansowań projektów naukowych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jedną z firm wymienianą w szeregu publikacji zapoczątkowanych przez posłów Platformy Obywatelskiej Dariusza Jońskiego i Michała Szczerbę, jest firma Chime Networks, której prezesem jest Piotr Maziewski - Nikt nie zadał sobie trudu, aby zapytać nas na czym polega nasz projekt. Wszyscy, łącznie z panami posłami opierali swoje oceny o wiedzę jaką mogli wyczytać jedynie z tytułu projektu - mówi nam Piotr Maziewski

Ukraina: Przygotowujemy się do kontrofensywy Wiadomości
Ukraina: "Przygotowujemy się do kontrofensywy"

Siły ukraińskie przygotowują kontrofensywę - potwierdził w piątek doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak w rozmowie z włoską agencją Ansa. Podkreślił też, że Ukraińcy nie wycofają się z Bachmutu.

Minister Dworczyk: Nie żyje obywatel Polski walczący na Ukrainie Wiadomości
Minister Dworczyk: Nie żyje obywatel Polski walczący na Ukrainie

Minister w KPRM Michał Dworczyk poinformował w poście na Twitterze o śmierci obywatela Polski walczącego na Ukrainie. Dodał, że drugi z mężczyzn, który był wolontariuszem, został lekko zraniony w czasie walk i wrócił do Polski. Wspomniał również, że kolejna osoba, która udzielała się na terenie tego kraju, została przewieziona z Dniepru do Kijowa.

Byłem w szoku. Robert Lewandowski szczerze na temat Fernando Santosa Wiadomości
"Byłem w szoku". Robert Lewandowski szczerze na temat Fernando Santosa

Fernando Santos pod koniec stycznia został nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Początki współpracy z Portugalczykiem ocenił Robert Lewandowski.

Żona Krzysztofa Ibisza ma dość. Chodzi o jego udział w popularnym programie Wiadomości
Żona Krzysztofa Ibisza ma dość. Chodzi o jego udział w popularnym programie

Żona Krzysztofa Ibisza zabrała głos ws. udziału swojego męża w popularnym programie rozrywkowym. Chodzi o nowy sezon "Twoja Twarz Brzmi Znajomo", który budzi więcej emocji niż poprzednie edycje.

Premier gorzko nt. Niemiec: Nie wspierają Ukrainy tak hojnie jak powinny Wiadomości
Premier gorzko nt. Niemiec: Nie wspierają Ukrainy tak hojnie jak powinny

"Niemcy powinny wysyłać więcej broni, więcej amunicji i więcej pieniędzy na Ukrainę, ponieważ są zdecydowanie najbogatszym i największym krajem Unii" - powiedział premier RP Mateusz Morawiecki w rozmowie z portalem informacyjnym Politico po zakończonym w piątek szczycie Rady Europejskiej w Brukseli.

Zdecydowana reakcja USA. Nałożono sankcje m.in. na samolot Łukaszenki Wiadomości
Zdecydowana reakcja USA. Nałożono sankcje m.in. na samolot Łukaszenki

Amerykański resort finansów zdecydował o nałożeniu sankcji na trzy podmioty i ośmiu białoruskich urzędników, w tym producenta ciężarówek BiełAZ, Mińską Fabrykę Samochodów (MAZ) i prezydencki odrzutowiec Łukaszenki.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe