"W kierownictwie PO rozważano start w wyborach pod własnym szyldem, a nie szyldem Koalicji Obywatelskiej"

W kierownictwie PO rozważano start w wyborach pod własnym szyldem, a nie szyldem Koalicji Obywatelskiej - wynika z informacji PAP. W takim przypadku koalicjanci Platformy z KO musieliby wystartować z jej list. Jesteśmy i będziemy za formułą koalicyjną - mówi Urszula Zielińska z Zielonych.
Donald Tusk
Donald Tusk / PAP/Zbigniew Meissner

6 lutego na posiedzeniu klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej, szef PO Donald Tusk powiedział, że zlecił szefom 16 regionów Platformy przygotowanie wstępnych list wyborczych do parlamentu, wobec niechęci liderów pozostałych formacji opozycyjnych do budowy jednego bloku na wybory. Od tego czasu na wielu spotkaniach wyborczych Tusk nadal apeluje do szefów PSL, Polski 2050 i Lewicy o wspólne listy, ale jego ugrupowanie przygotowuje się do samodzielnego startu w ramach Koalicji Obywatelskiej.

Wybory parlamentarne 2023

Tyle że, jak wynika z informacji PAP, jakiś czas temu w kierownictwie PO poważnie rozważano, czy szyldem wyborczym nie powinien być szyld Platformy Obywatelskiej, a nie Koalicji Obywatelskiej. W tej sytuacji obecni koalicjanci PO w ramach KO musieliby wystartować z jej list.

Koalicję Obywatelską oprócz PO tworzą: Zieloni, Inicjatywa Polska oraz Nowoczesna.

Jeden z parlamentarzystów KO przyznał w rozmowie z PAP, że koncepcja ta pojawiła się nawet na posiedzeniu klubu parlamentarnego KO. Inny dodał, że start z list partyjnych jest dużo prostszy z punktu widzenia procedur wyborczych, niż start w formule koalicji. Koalicja wymaga np. dodatkowych umów, choćby w sprawie podziału subwencji wyborczych między poszczególne podmioty.

"Może w tym pomyśle chodziło o to, by odciąć się do spuścizny Grzegorza Schetyny, pomysł Koalicji Obywatelskiej powstał przecież, gdy on był przewodniczącym PO" - powiedział PAP jeden z posłów KO.

PAP spytała liderów trzech ugrupowań koalicyjnych, tworzących KO, czy pomysł startu z list PO byłby dla nich do zaakceptowania.

Przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka powiedział PAP, że nie wierzy, by ktokolwiek serio taki pomysł rozważał.

Współprzewodnicząca Zielonych Urszula Zielińska oceniła, że "to scenariusz z gatunku science fiction, w dodatku zmniejszający szanse na wygraną, bo likwidujący jedną koalicyjną listę na demokratycznej opozycji". "Jako Zieloni jesteśmy i będziemy za formułą koalicyjną" - zaznaczyła w rozmowie z PAP posłanka.

Dariusz Joński z Inicjatywy Polska zapewnił, że koalicjanci regularnie spotykają się z Donaldem Tuskiem i ten proponował odnowienie formuły KO, natomiast pomysł startu z list PO się nie pojawiał. "Naszym celem jest wygranie z PiS, natomiast ostateczne decyzje co do formuły startu jeszcze przed nami" - powiedział Joński.

Sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński również zapewnił PAP, że prowadzone były dyskusje w sprawie różnych pomysłów wyborczych, ale obecnie jedynym obowiązującym, jeśli oczywiście nie dojdzie do powstania bloku wszystkich ugrupowań opozycyjnych, jest formuła Koalicji Obywatelskiej. O Koalicji Obywatelskiej jako podmiocie politycznych mówi też na spotkaniach wyborczych sam Donald Tusk.

Po raz pierwszy nazwa Koalicja Obywatelska pojawiła się przed wyborami samorządowymi w 2018 roku - wówczas był to sojusz PO i Nowoczesnej. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 roku wystartowała Koalicja Europejska - było to porozumienie PO, Nowoczesnej, PSL, SLD oraz Zielonych.

W ostatnich wyborach parlamentarnych w październiku 2019 roku wzięła udział Koalicja Obywatelska w formule PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni, a także posłowie bezpartyjni. Po wyborach powstał klub parlamentarny KO, składający się z posłów tych ugrupowań.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. To odwet za NATO z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. "To odwet za NATO"

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony – Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Węgierski generał w Warszawie wspiera Ukrainę z ostatniej chwili
Węgierski generał w Warszawie wspiera Ukrainę

Podczas spotkania państw Bukareszteńskiej Dziewiątki w Warszawie (B9) węgierski generał Jozsef Kovacs, główny doradca ds. bezpieczeństwa narodowego w Kancelarii Premiera Węgier, wsparł dążenia Ukrainy do NATO. Pokazuje to dwoistość w polityce Budapesztu wobec Kijowa - napisał w środę węgierski portal HVG.

Andrzej Duda wyjaśni ustawę Joe Bidenowi? Nowe doniesienia Bloomberga z ostatniej chwili
Andrzej Duda wyjaśni ustawę Joe Bidenowi? Nowe doniesienia Bloomberga

Prezydent RP Andrzej Duda oświadczył w wywiadzie dla agencji Bloomberga, że nie rozumie krytycznej reakcji sojuszników na przyjęcie ustawy o komisji ds. rosyjskich wpływów. Zasugerował, że może to być wynik błędnego tłumaczenia ustawy lub efekt działań polityków opozycji. Zaproponował, że może wyjaśnić sprawę w rozmowie z prezydentem Joe Bidenem.

Zapadła decyzja w sprawie m.in. Dawida Kubackiego z ostatniej chwili
Zapadła decyzja w sprawie m.in. Dawida Kubackiego

Polski Związek Narciarski ogłosił w środę skład reprezentacji Polski w skokach narciarskich na III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023.

II i III stopień alarmowy. Jest decyzja premiera z ostatniej chwili
II i III stopień alarmowy. Jest decyzja premiera

Premier Mateusz Morawiecki przedłużył do końca sierpnia obowiązywanie stopni alarmowych BRAVO i CHARLIE–CRP - podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Stopień BRAVO dotyczy zagrożenia terroryzmem, a CHARLIE-CRP - cyberterroryzmem.

Emerytury
Stażowe