Polska domaga się obniżenia kar od TSUE za reformę wymiaru sprawiedliwości. Jest odpowiedź KE

Gościem red. Jacka Prusinowskiego w Radiu Plus był minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk, który zabrał głos ws. kar finansowych nałożonych na Polskę za reformę wymiaru sprawiedliwości. Polska złożyła do TSUE kilka wniosków domagając się wstrzymania kar z uwagi m.in. na likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. 
Siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli Polska domaga się obniżenia kar od TSUE za reformę wymiaru sprawiedliwości. Jest odpowiedź KE
Siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli / pxfuel.com

Komisja Europejska nie zgadza się ze stanowiskiem Polski co do tego, że wszystkie elementy naszego wniosku dot. środka tymczasowego zostały zrealizowane. Natomiast zgadza się z tym, że część z tych elementów została zrealizowana i taką opinię przekazała Trybunałowi Sprawiedliwości UE

– powiedział Szynkowski vel Sęk.

„KE uznała że jest powód, aby te kary proporcjonalnie obniżyć”

– Czyli kary będą mniejsze? – dopytywał red. Prusinowski. 

Tego nie wiemy. Jesteśmy przed decyzją TSUE. Natomiast złożyliśmy taki wniosek, po pierwsze żeby ocenić, czy w całości ten środek nie został wykonany, a jeżeli nawet przyjąć założenie, że nie w całości, to jesteśmy przekonani, że cały szereg elementów został wykonany, w związku z tym nakładanie cały czas kar w takiej wysokości nie jest zasadne

– tłumaczył minister. 

Podsumujmy: Polska złożyła taki wniosek twierdząc, że nakładanie kar w takiej wysokości jak dotychczas nie jest zasadne, Komisja Europejska ten wniosek uznała za zasadny i przekazała do TSUE, tak?

– spytał dziennikarz.

KE została poproszona przez TSUE o wyrażenie swojej opinii co do tego wniosku i wyraziła taką opinię, że wszystkie zobowiązania nie zostały wykonane, ale część tak, w związku z tym można myśleć o miarkowaniu kar, tzn. proporcjonalnym ich obniżeniu (...) KE uznała że jest powód, aby te kary proporcjonalnie obniżyć 

– odparł Szynkowski vel Sęk. Zapytany, jaką część kary mógłby przestać naliczać TSUE, odparł, że wszystko zależy od tego, jak Trybunał oceni wykonane zobowiązania. 

Czekamy na decyzję Trybunału. Według mojej wiedzy w tej konkretnej sprawie decyzja powinna zapaść już niebawem, być może jeszcze w kwietniu

– podsumował minister.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nocna zmiana. 31 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego z ostatniej chwili
"Nocna zmiana". 31 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego

Gabinet Premiera Jana Olszewskiego został odwołany przez Sejm w nocnym głosowaniu z 4 na 5 czerwca 1992, kilkanaście godzin po wykonaniu przez ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza uchwały Sejmu o ujawnieniu tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa.

Ministerstwo edukacji Norwegii proponuje zasady użycia siły fizycznej wobec uczniów z ostatniej chwili
Ministerstwo edukacji Norwegii proponuje zasady użycia siły fizycznej wobec uczniów

Norwegia jest uznawana za jeden z najbardziej "progresywnych" krajów na świecie. Jednak i tam narastający problem z agresją wśród uczniów, skłonił norweskie ministerstwo edukacji do zaproponowania zasad w ramach których dozwolone ma być użycie siły fizycznej wobec uczniów.

Aktywiści próbowali wedrzeć się na tor wyścigowy podczas Epsom Derby z ostatniej chwili
Aktywiści próbowali wedrzeć się na tor wyścigowy podczas Epsom Derby

Trzydziestu jeden aktywistów grupy Animal Rising aresztowano w sobotę przed i w czasie Epsom Derby, jednego z najważniejszych wyścigów konnych w Wielkiej Brytanii. Wbrew zapowiedziom, aktywistom nie udało się jednak uniemożliwić przeprowadzenie zawodów.

Niezidentyfikowany obiekt zlokalizowany w warmińsko-mazurskim z ostatniej chwili
Niezidentyfikowany obiekt zlokalizowany w warmińsko-mazurskim

Jak donosi RMF w miejscowości Kaliszki w województwie warmińsko-mazurskim zlokalizowano niezidentyfikowany balon.

Pałac Buckingham. Media huczą od plotek. Kryzys w małżeństwie Meghan Markle i księcia Harry’ego? z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Media huczą od plotek. Kryzys w małżeństwie Meghan Markle i księcia Harry’ego?

Książę Harry podobno spędza więcej czasu w domu, podczas gdy Meghan Markle imprezuje ze swoimi przyjaciółmi w Los Angeles – pisze serwis express.co.uk. Zdaniem królewskiego eksperta „nie oznacza to, że ich małżeństwo musi mieć kłopoty”.

Niemcy: „Dzień X” w Lipsku. Lewicowi ekstremiści starli się z policją [WIDEO] z ostatniej chwili
Niemcy: „Dzień X” w Lipsku. Lewicowi ekstremiści starli się z policją [WIDEO]

Podczas zapowiadanej przez środowiska skrajnej lewicy demonstracji w Lipsku, określanej jako Dzień X, w sobotę doszło do zamieszek. Po południu na Alexis Schumann Platz w stronę policji poleciały petardy, kamienie, butelki i „koktajle mołotowa”. Demonstranci, w większości noszący kominiarki, zostali otoczeni przez policję – poinformowała agencja dpa.

Dramat Dawida Kubackiego. Ujawnił nieznane fakty na temat żony z ostatniej chwili
Dramat Dawida Kubackiego. Ujawnił nieznane fakty na temat żony

Pod koniec sezonu 2022/2023 Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki.

Makabryczny wypadek pod Oleśnicą. Są ofiary, wśród rannych dzieci z ostatniej chwili
Makabryczny wypadek pod Oleśnicą. Są ofiary, wśród rannych dzieci

Po czołowym zderzeniu aut osobowych na drodze 368 pod Oleśnicą na Dolnym Śląsku dwie osoby poniosły śmierć, a cztery zostały ranne. Droga jest zablokowana.

„Tak wyglądała demokracja za rządów PO”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO] z ostatniej chwili
„Tak wyglądała demokracja za rządów PO”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO]

Prawo i Sprawiedliwość, dzień przed marszem opozycji w Warszawie, publikuje nowy spot.

Co za demolka! Iga Świątek nie dała żadnych szans rywalce z ostatniej chwili
Co za demolka! Iga Świątek nie dała żadnych szans rywalce

W trzeciej rundzie wielkoszlemowego French Open Iga Świątek wygrała z chińską tenisistką Xinyu Wang 6:0 6:0 i tym samym awansowała 1/8 turnieju. Spotkanie z Chinką trwało zaledwie 51 minut.

Emerytury
Stażowe