Macron mówił o „strategicznej autonomii” Europy. Teraz tłumaczy, o co mu chodziło

„Suwerenność gospodarcza naszej Europy. To jest nasz cel” – pisze na Twitterze prezydent Francji Emmanuel Macron, reagując na falę krytyki, jaka na niego spadła po wizycie w Chinach i wywiadzie dla Politico.
Emmanuel Macron z małżonką Brigitte Macron Macron mówił o „strategicznej autonomii” Europy. Teraz tłumaczy, o co mu chodziło
Emmanuel Macron z małżonką Brigitte Macron / PAP/EPA/REMKO DE WAAL / POOL

Macron, który w czasie wizyty w Chinach spędził około sześciu godzin z prezydentem Xi Jinpingiem, podczas powrotu do kraju dyskutował z dziennikarzami o swojej ulubionej teorii „strategicznej autonomii” Europy, takiej, w której Francja odgrywałaby rolę przewodnią, będąc „trzecim supermocarstwem” – pisze portal Politico.

Odnosząc się do napięć wokół Tajwanu, prezydent Macron zauważył, że Europejczycy muszą sami odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w naszym interesie leży przyspieszenie kryzysu na Tajwanie. Jego zdaniem błędną decyzją byłoby myślenie, że Europejczycy muszą się stać naśladowcami w tej sprawie i podążać za agendą USA.

Politico zaznacza, cytując francuskich urzędników towarzyszących prezydentowi, że Macron i Xi rozmawiali o Tajwanie „intensywnie”, a Macron wydaje się przyjmować bardziej pojednawcze podejście do tej kwestii niż USA czy Unia Europejska.

– Europejczycy sami nie mogą rozwiązać kryzysu na Ukrainie, jak więc możemy wiarygodnie powiedzieć (Chinom – PAP) w sprawie Tajwanu: uważajcie, jeśli zrobicie coś złego, będziemy tam? Jeśli naprawdę chcesz zwiększyć napięcia, to właśnie w ten sposób – powiedział Macron.

„Europa przestała być naiwna”

W związku z powyższymi wypowiedziami na Macrona spadła fala krytyki. Liczni komentatorzy podkreślali, że ostatnie zachowanie Macrona obnaża słabość i podważa jedność Unii Europejskiej, a demokratyczny świat chce pokoju gwarantowanego przez USA, a nie Chiny i Rosję. 

W środę Emmanuel Macron opublikował na Twitterze obszerny wpis, w którym tłumaczy podstawowe cele swojej teorii „autonomicznej suwerenności” Europy.

Suwerenność gospodarcza naszej Europy. To jest nasz cel. Aby to osiągnąć, Europa przestała być naiwna. Może teraz bronić swoich interesów, swoich wartości i swojej niezależności

– rozpoczyna swój wpis Macron. Jak twierdzi, siłą Europy jest jej jednolity rynek, a „wprowadzając innowacje, reformując, wzmacniając nasze systemy edukacji i szkoleń, skuteczniej mobilizując kapitał, kontynuujemy nasze wysiłki, aby wydobyć silnych graczy, którzy uosabiają naszą suwerenność”.

Rozwój europejskiej polityki przemysłowej oznacza lepszą ochronę naszych przedsiębiorstw. To jest główny cel naszej strategii zwalczania zakłóceń konkurencji, zmniejszania naszych zależności strategicznych i ochrony naszej własności intelektualnej

– czytamy. Pisze o ustawie „Net Zero Industry Act” i twierdzi, że „poprzez uproszczenie naszych zasad i procedur pozwoli nam przyspieszyć rozwój naszych branż, które przyczyniają się do transformacji klimatycznej”. 

W sektorze tak istotnym dla naszego przemysłu, naszych gospodarek i społeczeństw Europa musiała zainwestować w półprzewodniki przyszłości. Dzięki ustawie o chipach pozostajemy w wyścigu

– wskazuje Macron. Dodaje, że Francja do 2030 roku chce podwoić swoje moce produkcyjne.

Europa, która broni swoich interesów i swoich wartości, kontroluje swój los, tworzy miejsca pracy, pomyślnie przeprowadza transformację klimatyczną, oto, co budujemy

– podsumował prezydent Francji. W kolejnym tweecie opublikował mapę Francji z oznaczonymi na niej francuskimi firmami.

Nasza europejska autonomia strategiczna, budujemy ją we Francji!

– napisał Macron.

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40 proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Emerytury
Stażowe