Tak Steinmeier zareagował na wręczenie mu raportu polskich strat wojennych. Wicepremier Gliński zdradza kulisy

Wręczenie prezydentowi Niemiec raportu ws. strat wojennych to zaproszenie do rozmowy. To nie jest żaden obraźliwy gest – mówi portalowi i.pl wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
Frank-Walter Steinmeier Tak Steinmeier zareagował na wręczenie mu raportu polskich strat wojennych. Wicepremier Gliński zdradza kulisy
Frank-Walter Steinmeier / Wikipedia - domena publiczna

Jak poinformowało na Twitterze Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w środę, w 80. rocznicę wybuchu Powstania w getcie warszawskim prof. Piotr Gliński wraz z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem zwiedzili wystawę "Pamięć 1943" w warszawskiej Kordegardzie. W trakcie spotkania - jak czytamy - wicepremier "przekazał prezydentowi Niemiec +Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945+".

"Czułem się zobowiązany do przekazania raportu"

"To było po zwiedzeniu przez pana prezydenta Niemiec wystawy +Pamięć 1943+ zorganizowanej przez Muzeum Getta Warszawskiego, czyli instytucję MKiDN, w Kordegardzie, czyli też w naszej instytucji, galerii Narodowego Centrum Kultury. Prezydent Niemiec chciał zwiedzić tę wystawę przed wizytą w Pałacu Prezydenckim" - powiedział Gliński I.pl.

"(...) czułem się zobowiązany do tego, żeby najwyższemu przedstawicielowi państwa niemieckiego przekazać ten raport. Tym bardziej, iż uważamy, że reakcja państwa niemieckiego na oficjalne działania, czyli na naszą notę dyplomatyczną, jest niewłaściwa. I będziemy to robili każdego dnia, dopóki Niemcy nie rozpoczną rozmów i nie zadośćuczynią Polsce za te straszliwe straty, jakich doznaliśmy od Niemców w czasie II wojny światowej" - dodał.

Gliński ocenił, że "wręczenie raportu to jest zaproszenie do rozmowy. To nie jest żaden obraźliwy gest". "To jest działanie w najgłębszym interesie polskiego społeczeństwa, polskiej wspólnoty narodowej i mam nadzieję, że każdy Polak by się tak zachował, a ja mam do tego także zobowiązanie szczególne, ponieważ jestem politykiem i moim obowiązkiem jest realizowanie dobra publicznego" - powiedział. "Po prostu wykonałem swój obowiązek" - dodał.

Taka była reakcja Steinmeiera

Pytany, jaka była reakcja Franka-Walterowa Steinmeiera, wicepremier zapewnił, że prezydent Niemiec "odniósł się do tej sytuacji dyplomatycznie". "Przyjął raport o stratach wojennych wraz z publikacją o dziełach utraconych. Powiedział, że spodziewa się, że ta tematyka będzie także poruszona w rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą" - wyjaśnił minister kultury.

Gliński powiedział też, że "zastępca redaktora naczelnego +Gazety Wyborczej+ był łaskaw skłamać, że ten dokument wręczyłem panu prezydentowi Niemiec w czasie uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta". "To jest kłamstwo, które potem nieudolnie zacierali" - zapewnił wicepremier.

W tym tygodniu w "Gazecie Wyborczej" ukazał się materiał Bartosza T. Wielińskiego pt. "Wyjątkowa niegodziwość. PiS sprofanował 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim". "Prawo i Sprawiedliwość nie zmarnowało okazji, by powalczyć o polityczne złoto. Podczas uroczystości wicepremier Piotr Gliński wręczył prezydentowi Niemiec raport na temat polskich strat wojennych" - napisano w artykule.

Zdaniem Glińskiego "gazecie chodziło oczywiście o to, żeby podbić tezę o +profanacji+, co jest szczególnie nikczemnym kłamstwem". "Nie usłyszałem przeprosin za to kłamstwo, a przecież cały świat widział, że nic takiego nie miało miejsca +podczas uroczystości+" - dodał wicepremier.

"Uroczystości nie zostały więc +sprofanowane+, jak chciałaby +Gazeta Wyborcza+. Pan prezydent Niemiec był w Warszawie w związku z rocznicą, ale raport został mu wręczony w zupełnie innych okolicznościach, po obejrzeniu przez niego wystawy w instytucji kultury, kiedy odprowadzałem go do drzwi" - zapewnił. 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce. Prezydent Zełenski zwołuje Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony z ostatniej chwili
Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce. Prezydent Zełenski zwołuje Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwołuje naradę Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RNBiO) w związku z wysadzeniem przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce, w okupowanej części obwodu chersońskiego.

Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa

Xavi podsumował sezon w wykonaniu FC Barcelony. Na pomeczowej konferencji prasowej padły mocne słowa o polskim napastniku.

„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa z ostatniej chwili
„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa

„Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa i NATO na szczycie w Wilnie powinno uzgodnić konkretny harmonogram jej wejścia do sojuszu po zakończeniu wojny” – pisze w poniedziałek w komentarzu redakcyjnym brytyjski dziennik „Financial Times”.

Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open z ostatniej chwili
Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju French Open w Paryżu. W poniedziałkowym meczu 1/8 finału skreczowała jej rywalka Ukrainka Łesia Curenko przy stanie 5:1 dla Polki w pierwszym secie.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję z ostatniej chwili
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję

Wokół Pałacu Buckingham znowu zawrzało. Brytyjski „The Guardian” informuje, że król Karol III podjął zaskakującą decyzję. Okazuje się, że monarcha zdecydował o zaprzestaniu utrzymywania rezydencji w Llwynywermod. Jak czytamy, kompleks jest zbyt kosztowny i znacznie obciąża królewski budżet.

Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna z ostatniej chwili
Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna

– Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna – powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk, odnosząc się do wyroku Trybunału, który uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości narusza prawo unijne. – Nie znajdują się w nim tezy, które sprawiałyby, że musielibyśmy myśleć o nowelizacji ustawowej – dodał.

Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie z ostatniej chwili
Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie

Doda przygotowuje się do występu w Opolu. Na swoim Instagramie roztrzęsiona, ze łzami w oczach opowiedziała, co wydarzyło się podczas pracy na planie.

„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie? z ostatniej chwili
„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie?

– Sędziowie, którzy idą w upolitycznionym marszu, łamią przepisy konstytucji dot. niezależności sądów i niezawisłości sędziów – ocenił Jacek Ozdoba (Suwerenna Polska). Sędzia Michał Laskowski powiedział PAP, że wziął udział w marszu jako zwykły obywatel, protestując przeciwko zmianom w sądownictwie. Konstytucja mówi wyraźnie, że sędziowie powinni unikać działań mogących podawać w wątpliwość ich bezstronność.

Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków z ostatniej chwili
Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków

– Poniedziałkowy wyrok TSUE nie był pisany przez sędziów, tylko przez polityków, bo stanowi on jawne pogwałcenie europejskich traktatów – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Ocenił, że orzeczeń TSUE nie można uważać za wiarygodne, bo główny sąd europejski jest skorumpowany.

Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować z ostatniej chwili
Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił w poniedziałek, że reforma wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 roku nie jest zgodna z prawem UE. Orzeczenie to wywołało wiele kontrowersji. Skomentowała je była premier Beata Szydło, która nie przebierała w słowach.

Emerytury
Stażowe