1 maja we Francji. 540 zatrzymań i 406 rannych policjantów i żandarmów

Podczas pochodów pierwszomajowych we Francji zatrzymano 540 osób, w tym 305 w Paryżu; 406 policjantów i żandarmów zostało rannych w starciach z agresywnymi uczestnikami demonstracji – poinformował we wtorek minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin.
zamieszki we Francji 1 maja we Francji. 540 zatrzymań i 406 rannych policjantów i żandarmów
zamieszki we Francji / PAP/EPA/TERESA SUAREZ

Szef MSW stwierdził, że przemoc podczas demonstracji jest zagrożeniem dla demokracji w kraju. Darmanin zarzucił lewicy, w tym liderowi Francji Nieujarzmionej Jean-Luc Melenchonowi, brak potępienia aktów przemocy wobec funkcjonariuszy.

W trakcie pochodów pierwszomajowych doszło do zamieszek i starć z policją w wielu miastach Francji, a do największych w Paryżu, Lyonie i Nantes, gdzie podpalono samochody, kontenery na śmieci i przystanki autobusowe. Zdewastowano liczne sklepy.

Jest śledztwo ws. próby zabójstwa funkcjonariusza

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie o próbę zabójstwa policjanta podpalonego koktajlem Mołotowa podczas manifestacji w stolicy. Jak poinformował Darmanin, funkcjonariusz przebywa w szpitalu, ale jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

W Paryżu do największych starć doszło w okolicy Placu Narodu w poniedziałek wieczorem. Kilkuset antykapitalistów z formacji Black Blok obrzucało policjantów fajerwerkami, butelkami i płytami chodnikowymi. Funkcjonariusze odpowiedzieli gazem łzawiącym i granatami dymnymi. Podpalony został kilkupiętrowy budynek na Pl. Narodu.

W Angers, w zachodniej Francji, gdzie według policji w poniedziałek w manifestacji uczestniczyło ponad 8 tys. osób, demonstranci zniszczyli żelaznymi prętami wejście do ratusza. Zdemolowano również kilka sklepów.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ukraiński dziennikarz do niemieckich kolegów: Nie jesteście dziennikarzami!” z ostatniej chwili
Ukraiński dziennikarz do niemieckich kolegów: "Nie jesteście dziennikarzami!”

Niemiecki dziennik „Bild” zmienił tytuł tekstu. Usunięta została wzmianka o tym, że to Rosja odpowiada za wysadzenie tamy w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Ukraiński dziennikarz nie wytrzymał.

Małgorzata Rozenek wystartuje w wyborach? Jest oświadczenie z ostatniej chwili
Małgorzata Rozenek wystartuje w wyborach? Jest oświadczenie

– Niezwykle dobrze czuję swoją rolę jako aktywistki. Nie wystartuję w najbliższych wyborach w październiku ani tych, których spodziewamy się w 2024 r. – oświadczyła we wtorek Małgorzata Rozenek-Majdan.

„Z TVN odchodziłam psychicznie dziesięć lat”. Znana dziennikarka przerywa milczenie z ostatniej chwili
„Z TVN odchodziłam psychicznie dziesięć lat”. Znana dziennikarka przerywa milczenie

Znana dziennikarka Magda Mołek udzieliła ostatnio wywiadu, w którym poruszyła temat mobbingu w pracy, a także odejścia z TVN.

Natalia Janoszek przerywa milczenie i zapowiada pozew! Szybka odpowiedź Stanowskiego z ostatniej chwili
Natalia Janoszek przerywa milczenie i zapowiada pozew! Szybka odpowiedź Stanowskiego

Natalia Janoszek długo nie odpowiadała na film opublikowany przez dziennikarza sportowego Krzysztofa Stanowskiego. Teraz zapowiedziała pozew.

Sąd Najwyższy uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego z ostatniej chwili
Sąd Najwyższy uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego

Sąd Najwyższy uchylił we wtorek umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego i innych b. szefów CBA, skazanych w pierwszej instancji i ułaskawionych przez prezydenta. Sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania do sądu okręgowego.

Atak nożownika w Warszawie. Nowe informacje z ostatniej chwili
Atak nożownika w Warszawie. Nowe informacje

W poniedziałek późnym wieczorem warszawscy policjanci zatrzymali Józefa Ś., podejrzanego o zabójstwo mężczyzny z użyciem noża na warszawskich Bielanach – informuje serwis tvp.info.

Skandal w Pałacu Buckingham. Król Karol III został upokorzony przez syna z ostatniej chwili
Skandal w Pałacu Buckingham. Król Karol III został upokorzony przez syna

W Pałacu Buckingham po raz kolejny zawrzało. Brytyjskie media informują o kolejnym upokorzeniu króla Karola III przez księcia Harry’ego. Sytuacja miała miejsce przed drugimi urodzinami córki Harry’ego – Lilibet, które odbyły się w niedzielę.

„Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier” – wystawa plenerowa poświęcona polskiemu premierowi na Uchodźstwie z ostatniej chwili
„Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier” – wystawa plenerowa poświęcona polskiemu premierowi na Uchodźstwie

2 czerwca w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier”. Przygotowana przez Instytut De Republica ekspozycja jest częścią procesu odbudowywania pamięci o władzach RP na Uchodźstwie, jak również początkiem debaty na temat losów i działalności premiera Tomasza Arciszewskiego. Wystawę można zwiedzać bezpłatnie do końca czerwca bieżącego roku.

Wyraźny wzrost Platformy Obywatelskiej [SONDAŻ] z ostatniej chwili
Wyraźny wzrost Platformy Obywatelskiej [SONDAŻ]

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, na PiS zagłosowałoby 34,4 proc. ankietowanych, na PO – 29,1 proc., a na Konfederację – 13,4 proc. – wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla Radia ZET.

Małgorzata Rozenek wystartuje do Sejmu z list PO? Sensacyjne doniesienia z ostatniej chwili
Małgorzata Rozenek wystartuje do Sejmu z list PO? Sensacyjne doniesienia

W mediach pojawiły się sensacyjne doniesienia w sprawie Małgorzaty Rozenek. – Spodziewam się i przypuszczam, że wystartuje w wyborach do Sejmu – powiedział w rozmowie z „Super Expressem” Paweł Poncyljusz, wiceprzewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej.

Emerytury
Stażowe