[Felieton „TS”] Karol Gac: Sztuczna inteligencja nadchodzi

Długi weekend majowy natchnął mnie, aby na chwilę odejść od polityki i pochylić się nad tematem, o którym było niezwykle głośno w ostatnich tygodniach. Chodzi o Chat GPT, czyli narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję. Czy za kilka-kilkanaście lat duża część pracowników i zawodów okaże się po prostu zbędna?
sztuczna inteligencja / zdjęcie poglądowe [Felieton „TS”] Karol Gac: Sztuczna inteligencja nadchodzi
sztuczna inteligencja / zdjęcie poglądowe / pixabay.com

Chociaż w temacie sztucznej inteligencji przeważają entuzjastyczne głosy, to nie brakuje również tych sceptycznych, a przynajmniej zwracających uwagę na liczne niebezpieczeństwa z nią związane. Prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy, który od dawna zajmuje się nowymi technologiami, wskazuje, że obecnie około połowa ludzkości jest na stałe podpięta do internetu, zaś pozostali są monitorowani przez systemy inwigilacyjne. – Gdy AI uzyska możliwość samodzielnego powielania się, to nieplanowane, negatywne efekty mogą zadziałać natychmiastowo i masowo na całą ludzkość. Zanim zorientujemy się, że dzieje się coś niedobrego, i uruchomimy naturalne procesy dostosowawcze i ochronne, może być już za późno – mówił w wywiadzie dla portalu weszlo.com prof. Zybertowicz. No dobrze, ale o co tak naprawdę chodzi?

„Chat GPT to jeden z najnowocześniejszych modeli językowych opartych na sztucznej inteligencji, stworzony przez OpenAI. Jest to zaawansowany system, który pozwala na generowanie tekstu na podstawie zadanego kontekstu lub zadania. Chat GPT korzysta z uczenia maszynowego, co oznacza, że wraz z każdą kolejną interakcją z użytkownikami staje się coraz bardziej inteligentny i potrafi dostarczać coraz bardziej złożonych i precyzyjnych odpowiedzi. Chat GPT został stworzony przez OpenAI w celu ułatwienia komunikacji między ludźmi i sztuczną inteligencją. Z powodzeniem jest stosowany w różnych aplikacjach internetowych, takich jak chatboty, asystenci wirtualni, tłumacze językowi czy algorytmy do analizy tekstu.

Jednym z największych ryzyk związanych z Chat GPT jest możliwość generowania fałszywych informacji lub wprowadzania w błąd użytkowników. Dlatego ważne jest, aby korzystać z Chat GPT z umiarem i nie polegać na nim wyłącznie jako źródle informacji. Ponadto Chat GPT może wykazywać uprzedzenia lub reprodukować stereotypy ze względu na to, że jego modele są trenowane na danych zebranych z internetu, które często odzwierciedlają nieświadome uprzedzenia społeczne. To jest poważne wyzwanie, któremu muszą stawić czoła naukowcy zajmujący się rozwojem Chat GPT i innymi podobnymi systemami”.

Powyższe dwa akapity celowo wziąłem w cudzysłów. Dlaczego? Ponieważ taką odpowiedź napisał Chat GPT na prośbę o napisanie artykułu na swój temat. To oczywiście tylko próbka, ale jeśli weźmiemy pod uwagę to, że mówimy o dość wstępnej wersji, która jest cały czas ulepszana (a i są już nowsze), to kto wie, jak będzie wyglądał nasz świat i życie za kilka lat?
Autor jest dziennikarzem portalu DoRzeczy.pl.

 

 

 

 

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wojciech Wybranowski zabiera głos po odejściu z „Głosu Wielkopolskiego” z ostatniej chwili
Wojciech Wybranowski zabiera głos po odejściu z „Głosu Wielkopolskiego”

Media we wtorek donosiły, że z końcem maja dotychczasowy red. naczelny „Głosu Wielkopolskiego” Wojciech Wybranowski żegna się ze swoim stanowiskiem. Teraz sam dziennikarz zabrał w tej sprawie głos.

Mają za nic Traktaty. Beata Szydło ostro po decyzji PE ws. pozbawienia Węgier prezydencji w UE z ostatniej chwili
"Mają za nic Traktaty". Beata Szydło ostro po decyzji PE ws. pozbawienia Węgier prezydencji w UE

Parlament Europejski domaga się odwołania prezydenji Węgier w Unii Europejskiej. Stanowczo w tej sprawie zaregowała była premier Beata Szydło.

Lobbing niemieckich firm, nieuczciwe przetargi. Kulisy nieprawidłowości w spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce [WIDEO] z ostatniej chwili
Lobbing niemieckich firm, nieuczciwe przetargi. Kulisy nieprawidłowości w spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce [WIDEO]

Magazyn śledczy Anity Gargas bierze pod lupę afery w spółdzielniach mieszkaniowych. Emisja odcinka w czwartek 1 czerwca o 22:30 w TVP 1.

Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. System już działa, ale... z ostatniej chwili
Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. "System już działa, ale..."

Zapora elektroniczna na granicy z Białorusią została ukończona. Straż Graniczna rozpoczęła oficjalny odbiór ostatniego odcinka, na którym prace opóźniły się przez zalanie terenu. Cały system jest już włączony na 206 kilometrach - poinformowała rzeczniczka formacji porucznik Anna Michalska.

Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre z ostatniej chwili
Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre

Brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Wydaje się, że książę Harry i Meghan Markle na dobre znikną z przestrzeni publicznej. Jak informuje „Daily Mail”, książę i księżna Sussex postanowili porzucić kręcenie filmów dokumentalnych, publikowanie jakichkolwiek wspomnień i udzielanie wywiadów godzących w rodzinę królewską.

Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA z ostatniej chwili
Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA

Szymon Marciniak nie będzie sędzią finału Ligi Mistrzów? Media informują o donosie, który do UEFA złożyło stowarzyszenie "Nigdu więcej".

„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek? z ostatniej chwili
„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek?

Na 4 czerwca środowiska opozycyjne zaplanowały marsz, który oficjalnie ma uczcić 34. rocznicę „częściowo wolnych” wyborów w Polsce. Do udziału zachęca głównie Platforma Obywatelska pod przewodnictwem Donalda Tuska, a swój udział zadeklarowali członkowie innych ugrupowań opozycyjnych, m.in. Szymon Hołownia czy Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaplanowano już trasę marszu, godziny, w jakich odbędzie się wydarzenie, główne hasło („Czas ulicy”), powstały także grafiki promujące wydarzenie. Co ciekawe, to właśnie jedna z ilustracji promujących marsz budzi obecnie sporą konsternację.

„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu” z ostatniej chwili
„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu”

– Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu sojuszu – oświadczył w czwartek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto na Facebooku; ministra cytuje agencja Reutera.

Dziennikarz pobity do krwi po opisaniu sprawy „szkoły zasłużonej dla LGBTQ” (?) z ostatniej chwili
Dziennikarz pobity do krwi po opisaniu sprawy „szkoły zasłużonej dla LGBTQ” (?)

Czy brutalny atak na dziennikarza lokalnego „Głosu Zabrza i Rudy Śl.” w pobliżu jego redakcji jest wynikiem fali hejtu, jaki spłynął na gazetę w ostatnich dniach ze strony osób wspierających i sympatyzujących ze środowiskiem LGBT?

Santos podjął decyzję. Młody talent pojawi się na zgrupowaniu reprezentacji z ostatniej chwili
Santos podjął decyzję. Młody talent pojawi się na zgrupowaniu reprezentacji

Fernando Santos ponownie zaskoczył. Selekcjoner reprezentacji Polski postanowił włączyć do treningów z kadrą młody talent.

Emerytury
Stażowe