Bogusław Motowidełko ponownie pokieruje Zarządem Regionu Zielonogórskiego NSZZ "S"

Podczas trwającego dziś XII Walnego Zebrania Delegatów Regionu Zielonogórskiego NSZZ "Solidarność" na kolejną kadencję Przewodniczącego Regionu został wybrany Bogusław Motowidełko.
XII Walne Zebranie Delegatów Regionu Zielonogórskiego NSZZ
XII Walne Zebranie Delegatów Regionu Zielonogórskiego NSZZ "S" / fot. M. Żegliński

Bogusław Motowidełko był jedynym kandydatem na tę funkcję.

- To, że wybraliście mnie na kolejną kadencję, jest dla mnie wielkim zaszczytem. Reprezentowanie Solidarności przez następne lata będzie dużym wyzwaniem, ale mam nadzieję że razem z członkami Zarządu Regionu mu podołamy - powiedział po wyborze Przewodniczący.

"Negocjacje, rozwój i finanse"

- Negocjacje i rozwój to są zdania dla Solidarności, ale żeby je realizować, muszą być finanse. Niezależność Solidarności opiera się właśnie na tej zasadzie. Solidarność jest największym, najlepszym i najdroższym Związkiem w Polsce. Dzięki temu jesteśmy niezależni - przekonywał z kolei przed wyborami.

Mówił także o tym, że chciałby przeprowadzić dyskusję na temat funkcjonowania Zarządu Regionu.

- Przed nami jeszcze wiele niespodziewanych sytuacji, które mogą się pojawić

- przekonywał.

Podsumowując kadencję mówił z kolei o działaniach, jakie podejmowała w ostatnim czasie Zielonogórska Solidarność w sprawie m.in. problemów dotyczących pracowników m.in. Amazona i Leroy Merlin, a także IKEA Industry Lubawa oraz W&W Polska.

Gośćmi spotkania byli m.in. Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”, wcześniejszy wieloletni przewodniczący Zarządu Regionu Zielonogórskiego Maciej Jankowski oraz przewodniczący Regionu Dolny Śląsk NSZZ „S” Kazimierz Kimso, a także Waldemar Rusakiewicz, przewodniczący Regionu Gorzowskiego NSZZ „S”.

"Pamiętajmy o chrześcijańskich wartościach"

- To dla mnie wielki zaszczyt, że dzisiaj mogę być z wami, a wczoraj mogłem uczestniczyć w spotkaniu z członkami organizacji zakładowej i przewodniczącą W&W Polska. Te dzielne kobiety w ubiegłym roku pokazały prawdziwą solidarność, przede wszystkim tą międzyludzką. Walczyły o podwyżki, ale przede wszystkim o tą swoją godność. Za możliwość spotkania z nimi bardzo dziękuję – powiedział Piotr Duda, rozpoczynając swoje wystąpienie przed delegatami.

- Zacznę od ważnej daty, jaką dzisiaj mamy. 18 maja 1920 roku, 103 lata temu urodził się Święty Jan Paweł II – Ojciec Święty, który był, jest i będzie przywódcą duchowym Solidarności. Bez Ojca Świętego nie byłoby dzisiaj wolnej Polski, nie byłoby Solidarności. Słowa, które Ojciec Święty wypowiedział 2 czerwca na placu Zwycięstwa 1979 roku, stoczniowcy, górnicy, hutnicy, wszyscy pracownicy w Polsce później przelali w czyn. I to jest dla nas bardzo ważne. O tym musimy pamiętać

– przekonywał Piotr Duda.

Mówił, że w tym kontekście wyjątkowym ciosem jest fakt, że wystawa na temat Jana Pawła II przygotowana przez NSZZ „Solidarność” znów kilka dni wcześniej została zniszczona. - Jeśli będzie trzeba, otworzymy wystawę drugi, trzeci i dziesiąty raz, bo jest dla nas bardzo ważna – zapowiedział. Dodał, że NSZZ „Solidarność” jest jednym z nielicznych związków zawodowych i jedynym w Polsce związkiem zawodowym, który ma wpisane w statucie chrześcijańskie wartości i społeczną naukę Kościoła.

Przewodniczący przekazał też delegatom informacje na temat mijającej kadencji Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Mówił m.in. na temat działań, które miały na celu zapobiegnięcie liberalizacji Kodeksu pracy w czasie pandemii.

- Koszty pracy wzrastają i dobrze, że wzrastają, bo to oznacza, że pracownikom jest lepiej. Pandemia pokazała, że my jako Związek musimy być przygotowani na każdą sytuację

– przekonywał Przewodniczący.

Poruszył także temat wojny na Ukrainie. - Ten rok pokazał, że Polacy otworzyli swoje serca, a Solidarność okazała ogromną pomoc. Za to Wam dziękuję – powiedział. Mówił także o wsparciu dla uchodźców, m.in. ponad 400 osób, które znalazły schronienie w ośrodkach należących do Solidarności oraz o wsparciu niezależnych związków zawodowych na Ukrainie.

Poruszył również temat działań Związku na arenie międzynarodowej, m.in. próbie usunięcia rosyjskich pro putinowskich związków zawodowych z MKZZ-tu.

Jednym z tematów przez niego poruszanych było też wsparcie dla białoruskich niezależnych związków zawodowych. Opowiadał także o swojej podróży na Ukrainę.

Wreszcie przewodniczący omówił postulaty, które wysunęła w ciągu ostatnich lat Solidarność, a także stan ich realizacji. - Musimy zadbać przede wszystkim o członków naszego Związku - przekonywał Piotr Duda.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Elon Musk wygrał przetarg resortu obrony USA na dostawę terminali Starlink dla Ukrainy z ostatniej chwili
Elon Musk wygrał przetarg resortu obrony USA na dostawę terminali Starlink dla Ukrainy

Firma Elona Muska SpaceX wygrała przetarg resortu obrony USA na dostawę terminali internetowych Starlink dla Sił zbrojnych Ukrainy - podaje w czwartek agencja Bloomberg, powołując się na komunikat Pentagonu.

Wojciech Wybranowski zabiera głos po odejściu z „Głosu Wielkopolskiego” z ostatniej chwili
Wojciech Wybranowski zabiera głos po odejściu z „Głosu Wielkopolskiego”

Media we wtorek donosiły, że z końcem maja dotychczasowy red. naczelny „Głosu Wielkopolskiego” Wojciech Wybranowski żegna się ze swoim stanowiskiem. Teraz sam dziennikarz zabrał w tej sprawie głos.

Mają za nic Traktaty. Beata Szydło ostro po decyzji PE ws. pozbawienia Węgier prezydencji w UE z ostatniej chwili
"Mają za nic Traktaty". Beata Szydło ostro po decyzji PE ws. pozbawienia Węgier prezydencji w UE

Parlament Europejski domaga się odwołania prezydenji Węgier w Unii Europejskiej. Stanowczo w tej sprawie zaregowała była premier Beata Szydło.

Lobbing niemieckich firm, nieuczciwe przetargi. Kulisy nieprawidłowości w spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce [WIDEO] z ostatniej chwili
Lobbing niemieckich firm, nieuczciwe przetargi. Kulisy nieprawidłowości w spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce [WIDEO]

Magazyn śledczy Anity Gargas bierze pod lupę afery w spółdzielniach mieszkaniowych. Emisja odcinka w czwartek 1 czerwca o 22:30 w TVP 1.

Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. System już działa, ale... z ostatniej chwili
Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. "System już działa, ale..."

Zapora elektroniczna na granicy z Białorusią została ukończona. Straż Graniczna rozpoczęła oficjalny odbiór ostatniego odcinka, na którym prace opóźniły się przez zalanie terenu. Cały system jest już włączony na 206 kilometrach - poinformowała rzeczniczka formacji porucznik Anna Michalska.

Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre z ostatniej chwili
Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre

Brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Wydaje się, że książę Harry i Meghan Markle na dobre znikną z przestrzeni publicznej. Jak informuje „Daily Mail”, książę i księżna Sussex postanowili porzucić kręcenie filmów dokumentalnych, publikowanie jakichkolwiek wspomnień i udzielanie wywiadów godzących w rodzinę królewską.

Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA z ostatniej chwili
Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA

Szymon Marciniak nie będzie sędzią finału Ligi Mistrzów? Media informują o donosie, który do UEFA złożyło stowarzyszenie "Nigdu więcej".

„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek? z ostatniej chwili
„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek?

Na 4 czerwca środowiska opozycyjne zaplanowały marsz, który oficjalnie ma uczcić 34. rocznicę „częściowo wolnych” wyborów w Polsce. Do udziału zachęca głównie Platforma Obywatelska pod przewodnictwem Donalda Tuska, a swój udział zadeklarowali członkowie innych ugrupowań opozycyjnych, m.in. Szymon Hołownia czy Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaplanowano już trasę marszu, godziny, w jakich odbędzie się wydarzenie, główne hasło („Czas ulicy”), powstały także grafiki promujące wydarzenie. Co ciekawe, to właśnie jedna z ilustracji promujących marsz budzi obecnie sporą konsternację.

„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu” z ostatniej chwili
„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu”

– Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu sojuszu – oświadczył w czwartek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto na Facebooku; ministra cytuje agencja Reutera.

Dziennikarz pobity do krwi po opisaniu sprawy „szkoły zasłużonej dla LGBTQ” (?) z ostatniej chwili
Dziennikarz pobity do krwi po opisaniu sprawy „szkoły zasłużonej dla LGBTQ” (?)

Czy brutalny atak na dziennikarza lokalnego „Głosu Zabrza i Rudy Śl.” w pobliżu jego redakcji jest wynikiem fali hejtu, jaki spłynął na gazetę w ostatnich dniach ze strony osób wspierających i sympatyzujących ze środowiskiem LGBT?

Emerytury
Stażowe