"Musimy uznać twardą prawdę o Holokauście w Polsce". Były komunistyczny aparatczyk Aleksander Kwaśniewski na łamach Haaretz

- Dyskutowanie o zbrodniach popełnionych przez członków własnego narodu nigdy nie jest łatwe - pisze Aleksander Kwaśniewski na łamach Haaretz. Czy może ma na myśli komunistyczne zbrodnie popełnione przez członków reżimu, którego był przedstawicielem w latach osiemdziesiątych? Niestety nie.
- Musimy uznać twardą prawdę o Holokauście w Polsce
- pisze Aleksander Kwaśniewski.
- Izraelskie uniwersytety uhonorowały dwie wybitne Polki, które badają polskie zbrodnie przeciwko Żydom podczas II wojny światowej. Poznanie prawdy wzmocniłoby również Polskę. Dwie wybitne Polki, Barbara Engelking, badaczka Holokaustu i Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Nobla, obie cenione i odważne w swoich dziedzinach, otrzymały w czwartek tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu w Tel Awiwie. Ten akt uznania ze strony Izraela kontrastuje z reakcjami, jakie ich praca spotkała w ich ojczyźnie, a czasem nawet ze strony samego rządu.
(...)
Opierając się na niepodważalnych dowodach zebranych w toku badań naukowych, Engelking daje również świadectwo prawdzie o relacjach polsko-żydowskich w czasach wyjątkowo tragicznych dla obu narodów. To bolesne poszukiwanie prawdy przez jednych jest podziwiane, przez innych lekceważone.
(...)
Rzeczywistość jest o wiele bardziej ponura, gdy nieprzyjemne prawdy są kwestionowane przez premiera i ministrów polskiego rządu; gdy próby reinterpretacji historii stają się oficjalną "polityką historyczną" egzekwowaną przez takie instytucje państwowe jak Instytut Pamięci Narodowej; gdy minister edukacji nadzorujący Instytut Socjologii Polskiej Akademii Nauk, instytucję zatrudniającą Engelking, grozi obcięciem jej dotacji i odmową finansowania wszelkich instytucji naukowych, "których przedstawiciele obrażają Polaków". Takie działania i wypowiedzi są sprzeczne z podstawowymi zasadami wolności badań naukowych i konstytucyjnej równości wobec prawa.
Dyskutowanie o zbrodniach popełnionych przez członków własnego narodu nigdy nie jest łatwe.
- załamuje ręce Kwaśniewski.
Barbara Engelking
- Żydzi się nieprawdopodobnie rozczarowali co do Polaków w czasie wojny. Żydzi wiedzieli, czego się spodziewać od Niemców, a relacja z Polakami była dużo bardziej złożona. Polacy mieli potencjał, żeby stać się sojusznikami Żydów i Żydzi mieli nadzieję, że będą się inaczej zachowywać i nie będzie tak powszechnego szmalcownictwa. To rozczarowanie wydaje mi się, że odgrywa rolę. Polacy po prostu zawiedli
- mówiła ostatnio w TVN24 Barbara Engelking. Mówiła to w rocznicę Powstania w getcie Warszawskim, które mogło się odbyć również dzięki współpracy Armii Krajowej z Żydowskim Związkiem Wojskowym. Nie jest to pierwsza skandaliczna wypowiedź Engelking na temat Polaków.
- Dla Polaków śmierć to była po prostu kwestia biologiczna, śmierć jak śmierć. Dla Żydów to była tragedia, metafizyka, spotkanie z najwyższym
- mówiła Engelking kilka lat temu w TVN24.
Barbara Engelking wraz z Janem Grabowski, jako współautorzy książki "Dalej jest noc" byli również oskarżeni przez Filomenę Leszczyńską nazywaną również „Babcią Filomeną”. Filomena Leszczyńska niezmordowanie walczyła w ramach OSKARŻENIA PRYWATNEGO o dobrą pamięć swojego wuja, którego w książce autorstwa Barbary Engelking i Andrzeja Grabowskiego „Dalej jest noc” oskarżono o wydawanie Żydów podczas II wojny światowej. Osoba Filomeny Leszczyńskiej stała się ikoną walki z pomówieniami, a jej przypadek był również wykorzystywany w antypolskiej propagandzie jako przykład "prześladowania badaczy Holocaustu".
Kwaśniewski przeprasza za Jedwabne
Aleksander Kwaśniewski jako Prezydent RP w imieniu Polaków w 2001 roku przeprosił za zbrodnię w Jedwabnem, pomimo tego, że do dziś nie zakończono ekshumacji, które mogłyby pomóc w ostatecznym ustaleniu winnych.
Doradcą Kwaśniewskiego w czasie kiedy był prezydentem był Andrzej Gdula, w latach osiemdziesiątych prawa ręką komunistycznego generała Czesława Kiszczaka.
W 2008 objął funkcję przewodniczącego Europejskiej Rady ds. Tolerancji i Pojednania (ECTR), powołanej przez Europejski Kongres Żydów do zwalczania przejawów rasizmu i antysemityzmu w Polsce. W tym samym roku uczestniczył w spotkaniu Grupy Bilderberg.
Był również członkiem międzynarodowego ciała doradczego, działającego przy dyktatorze Kazachstanu Nursułtanie Nazarbajewie.