"Musimy uznać twardą prawdę o Holokauście w Polsce". Były komunistyczny aparatczyk Aleksander Kwaśniewski na łamach Haaretz

Były komunistyczny aparatczyk, w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku minister dwóch rządów junty generała Jaruzelskiego, który w latach sześćdziesiątych przeprowadzał w Ludowym Wojsku Polskim antysemickie czystki, były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski, broni na łamach Haaretz.com Barbary Engelking i strofuje Polaków.
Aleksander Kwaśniewski
Aleksander Kwaśniewski / Wikipedia CC BY-SA 3,0 Adrian Grycuk

- Dyskutowanie o zbrodniach popełnionych przez członków własnego narodu nigdy nie jest łatwe - pisze Aleksander Kwaśniewski na łamach Haaretz. Czy może ma na myśli komunistyczne zbrodnie popełnione przez członków reżimu, którego był przedstawicielem w latach osiemdziesiątych? Niestety nie.

- Musimy uznać twardą prawdę o Holokauście w Polsce

- pisze Aleksander Kwaśniewski.

- Izraelskie uniwersytety uhonorowały dwie wybitne Polki, które badają polskie zbrodnie przeciwko Żydom podczas II wojny światowej. Poznanie prawdy wzmocniłoby również Polskę. Dwie wybitne Polki, Barbara Engelking, badaczka Holokaustu i Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Nobla, obie cenione i odważne w swoich dziedzinach, otrzymały w czwartek tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu w Tel Awiwie. Ten akt uznania ze strony Izraela kontrastuje z reakcjami, jakie ich praca spotkała w ich ojczyźnie, a czasem nawet ze strony samego rządu.

(...)

Opierając się na niepodważalnych dowodach zebranych w toku badań naukowych, Engelking daje również świadectwo prawdzie o relacjach polsko-żydowskich w czasach wyjątkowo tragicznych dla obu narodów. To bolesne poszukiwanie prawdy przez jednych jest podziwiane, przez innych lekceważone.

(...)

Rzeczywistość jest o wiele bardziej ponura, gdy nieprzyjemne prawdy są kwestionowane przez premiera i ministrów polskiego rządu; gdy próby reinterpretacji historii stają się oficjalną "polityką historyczną" egzekwowaną przez takie instytucje państwowe jak Instytut Pamięci Narodowej; gdy minister edukacji nadzorujący Instytut Socjologii Polskiej Akademii Nauk, instytucję zatrudniającą Engelking, grozi obcięciem jej dotacji i odmową finansowania wszelkich instytucji naukowych, "których przedstawiciele obrażają Polaków". Takie działania i wypowiedzi są sprzeczne z podstawowymi zasadami wolności badań naukowych i konstytucyjnej równości wobec prawa.
Dyskutowanie o zbrodniach popełnionych przez członków własnego narodu nigdy nie jest łatwe. 

- załamuje ręce Kwaśniewski.

 

Barbara Engelking

- Żydzi się nieprawdopodobnie rozczarowali co do Polaków w czasie wojny. Żydzi wiedzieli, czego się spodziewać od Niemców, a relacja z Polakami była dużo bardziej złożona. Polacy mieli potencjał, żeby stać się sojusznikami Żydów i Żydzi mieli nadzieję, że będą się inaczej zachowywać i nie będzie tak powszechnego szmalcownictwa. To rozczarowanie wydaje mi się, że odgrywa rolę. Polacy po prostu zawiedli

- mówiła ostatnio w TVN24 Barbara Engelking. Mówiła to w rocznicę Powstania w getcie Warszawskim, które mogło się odbyć również dzięki współpracy Armii Krajowej z Żydowskim Związkiem Wojskowym. Nie jest to pierwsza skandaliczna wypowiedź Engelking na temat Polaków. 

- Dla Polaków śmierć to była po prostu kwestia biologiczna, śmierć jak śmierć. Dla Żydów to była tragedia, metafizyka, spotkanie z najwyższym

- mówiła Engelking kilka lat temu w TVN24.

Barbara Engelking wraz z Janem Grabowski, jako współautorzy książki "Dalej jest noc" byli również oskarżeni przez Filomenę Leszczyńską nazywaną również „Babcią Filomeną”. Filomena Leszczyńska niezmordowanie walczyła w ramach OSKARŻENIA PRYWATNEGO o dobrą pamięć swojego wuja, którego w książce autorstwa Barbary Engelking i Andrzeja Grabowskiego „Dalej jest noc” oskarżono o wydawanie Żydów podczas II wojny światowej. Osoba Filomeny Leszczyńskiej stała się ikoną walki z pomówieniami, a jej przypadek był również wykorzystywany w antypolskiej propagandzie jako przykład "prześladowania badaczy Holocaustu".

 

Kwaśniewski przeprasza za Jedwabne

Aleksander Kwaśniewski jako Prezydent RP w imieniu Polaków w 2001 roku przeprosił za zbrodnię w Jedwabnem, pomimo tego, że do dziś nie zakończono ekshumacji, które mogłyby pomóc w ostatecznym ustaleniu winnych. 

Doradcą Kwaśniewskiego w czasie kiedy był prezydentem był Andrzej Gdula, w latach osiemdziesiątych prawa ręką komunistycznego generała Czesława Kiszczaka.

W 2008 objął funkcję przewodniczącego Europejskiej Rady ds. Tolerancji i Pojednania (ECTR), powołanej przez Europejski Kongres Żydów do zwalczania przejawów rasizmu i antysemityzmu w Polsce. W tym samym roku uczestniczył w spotkaniu Grupy Bilderberg.

Był również członkiem międzynarodowego ciała doradczego, działającego przy dyktatorze Kazachstanu Nursułtanie Nazarbajewie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nocna zmiana. 31 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego z ostatniej chwili
"Nocna zmiana". 31 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego

Gabinet Premiera Jana Olszewskiego został odwołany przez Sejm w nocnym głosowaniu z 4 na 5 czerwca 1992, kilkanaście godzin po wykonaniu przez ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza uchwały Sejmu o ujawnieniu tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa.

Ministerstwo edukacji Norwegii proponuje zasady użycia siły fizycznej wobec uczniów z ostatniej chwili
Ministerstwo edukacji Norwegii proponuje zasady użycia siły fizycznej wobec uczniów

Norwegia jest uznawana za jeden z najbardziej "progresywnych" krajów na świecie. Jednak i tam narastający problem z agresją wśród uczniów, skłonił norweskie ministerstwo edukacji do zaproponowania zasad w ramach których dozwolone ma być użycie siły fizycznej wobec uczniów.

Aktywiści próbowali wedrzeć się na tor wyścigowy podczas Epsom Derby z ostatniej chwili
Aktywiści próbowali wedrzeć się na tor wyścigowy podczas Epsom Derby

Trzydziestu jeden aktywistów grupy Animal Rising aresztowano w sobotę przed i w czasie Epsom Derby, jednego z najważniejszych wyścigów konnych w Wielkiej Brytanii. Wbrew zapowiedziom, aktywistom nie udało się jednak uniemożliwić przeprowadzenie zawodów.

Niezidentyfikowany obiekt zlokalizowany w warmińsko-mazurskim z ostatniej chwili
Niezidentyfikowany obiekt zlokalizowany w warmińsko-mazurskim

Jak donosi RMF w miejscowości Kaliszki w województwie warmińsko-mazurskim zlokalizowano niezidentyfikowany balon.

Pałac Buckingham. Media huczą od plotek. Kryzys w małżeństwie Meghan Markle i księcia Harry’ego? z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Media huczą od plotek. Kryzys w małżeństwie Meghan Markle i księcia Harry’ego?

Książę Harry podobno spędza więcej czasu w domu, podczas gdy Meghan Markle imprezuje ze swoimi przyjaciółmi w Los Angeles – pisze serwis express.co.uk. Zdaniem królewskiego eksperta „nie oznacza to, że ich małżeństwo musi mieć kłopoty”.

Niemcy: „Dzień X” w Lipsku. Lewicowi ekstremiści starli się z policją [WIDEO] z ostatniej chwili
Niemcy: „Dzień X” w Lipsku. Lewicowi ekstremiści starli się z policją [WIDEO]

Podczas zapowiadanej przez środowiska skrajnej lewicy demonstracji w Lipsku, określanej jako Dzień X, w sobotę doszło do zamieszek. Po południu na Alexis Schumann Platz w stronę policji poleciały petardy, kamienie, butelki i „koktajle mołotowa”. Demonstranci, w większości noszący kominiarki, zostali otoczeni przez policję – poinformowała agencja dpa.

Dramat Dawida Kubackiego. Ujawnił nieznane fakty na temat żony z ostatniej chwili
Dramat Dawida Kubackiego. Ujawnił nieznane fakty na temat żony

Pod koniec sezonu 2022/2023 Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki.

Makabryczny wypadek pod Oleśnicą. Są ofiary, wśród rannych dzieci z ostatniej chwili
Makabryczny wypadek pod Oleśnicą. Są ofiary, wśród rannych dzieci

Po czołowym zderzeniu aut osobowych na drodze 368 pod Oleśnicą na Dolnym Śląsku dwie osoby poniosły śmierć, a cztery zostały ranne. Droga jest zablokowana.

„Tak wyglądała demokracja za rządów PO”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO] z ostatniej chwili
„Tak wyglądała demokracja za rządów PO”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO]

Prawo i Sprawiedliwość, dzień przed marszem opozycji w Warszawie, publikuje nowy spot.

Co za demolka! Iga Świątek nie dała żadnych szans rywalce z ostatniej chwili
Co za demolka! Iga Świątek nie dała żadnych szans rywalce

W trzeciej rundzie wielkoszlemowego French Open Iga Świątek wygrała z chińską tenisistką Xinyu Wang 6:0 6:0 i tym samym awansowała 1/8 turnieju. Spotkanie z Chinką trwało zaledwie 51 minut.

Emerytury
Stażowe