Komentarz biblisty: Jezus przed Wniebowstąpieniem dał uczniom jedną obietnicę i jedno zadanie

Jezus nie składa obietnic bez pokrycia i nie wyznacza zadań ponad siły. To co przed Wniebowstąpieniem obiecał i polecił Apostołom dotyczy także nas. O tym jak radosna jest obietnica Jezusa i jak ważne jest Jego zadanie dla nas w komentarzu do Ewangelii uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego 21 maja pisze biblista ks. dr Paweł Rytel-Andrianik.
Wniebowstąpienie, fresk w bazylice św. Jana na Lateranie Komentarz biblisty: Jezus przed Wniebowstąpieniem dał uczniom jedną obietnicę i jedno zadanie
Wniebowstąpienie, fresk w bazylice św. Jana na Lateranie / fot. s. Amata J. Nowaszewska CSFN

Słowo wstępu


Przed wstąpieniem do nieba Jezus złożył uczniom bardzo ważną obietnicę, o czym czytamy w dzisiejszej Ewangelii. Jednocześnie dał uczniom zadanie do wypełnienia. Jest ono stale aktualne i dotyczy także nas.


Słowa klucze


Jedenastu uczniów udało się do Galilei, na górę, tam gdzie Jezus im polecił (…). „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.


W tym fragmencie Ewangelii jest użyta gra słów, aby wyrazić głębię przesłania. Ewangelista Mateusz na określenie Apostołów używa terminu „uczniowie” (greckie „mathetai”): „Jedenastu uczniów udało się do Galilei”.

Odchodząc do nieba Jezus mówi do nich „nauczajcie wszystkie narody”. W oryginale greckim jest tu użyty czasownik „matheteuo”. Oznacza to dosłownie „czyńcie uczniami wszystkie narody”. Jezus więc przekazuje swoim uczniom zadanie, aby innych czynili uczniami, tak jak On ich uczynił. Aby w ten sposób kontynuowali jego misję na ziemi.


Każdy z nas chrześcijan jest więc nie tylko uczniem Jezusa, ale przez Niego posłanym, aby innych czynić uczniami. Ta misja trwa do dziś i będzie trwać. „Oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”. „Bóg jest z nami” – to przeświadczenie jest klamrą, która spina Ewangelię św. Mateusza. Na jej początku zapowiada on przyjście Jezusa jako Emmanuela, co dosłownie po hebrajsku oznacza „Bóg z nami”. Kończy się zaś zapewnieniem Jezusa „Oto Ja jestem z wami”. Co ciekawe, ważne jest tutaj wyrażenie „oto” (greckie „idou”). Oznacza ono rzeczywistość, która trwa, która jest w zasięgu ręki, którą ma się przed oczami. Jezus jest blisko każdej i każdego z nas, to nie opowiadanie z historii, to trwa.

Dziś

Jezus jest blisko, na wyciągniecie ręki. On jednak się nie narzuca. Co robię, aby także być blisko Niego? Ile czasu poświęcam na modlitwę, aby po prostu usiąść i być z Nim? Na modlitwie On daje nam siłę do szczęśliwego życia i właściwych wyborów. On także dał każdej i każdemu z nas zadanie, abyśmy innych czynili Jego uczniami. Aby inni doświadczali szczęścia bycia blisko Boga.


Ks. Paweł Rytel-Andrianik 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nie doczeka pan końca kadencji. Czarzasty grozi Prezydentowi RP z ostatniej chwili
"Nie doczeka pan końca kadencji". Czarzasty grozi Prezydentowi RP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania rosyjskich wpływów. Sprawę skomentował między innymi jeden z liderów Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

To koniec High League? Stanowcza decyzja rządu z ostatniej chwili
To koniec High League? Stanowcza decyzja rządu

Federacji High League zostały zamrożone środki finansowe i zasoby gospodarcze. W sieci pojawiło się pismo wydane w tej sprawie przez MSWiA.

Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost z ostatniej chwili
Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost

– Twitter zostanie wyrzucony z EU w przypadku naruszenia jej zasad – oświadczył w poniedziałek francuski minister Jean-Noel Barrot odpowiedzialny za transformację cyfrową i telekomunikację w wywiadzie dla telewizji France Info.

„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach z ostatniej chwili
„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach

Alicja Majewska została zapytana, co przed występem musi znaleźć się w jej garderobie. Pozwoliła sobie na krótką dygresję i wspomniała o młodych artystach.

Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce z ostatniej chwili
Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich nie narusza trójpodziału władzy; na koniec jej decyzja może być zaskarżona do sądu i to sąd rozstrzyga w tej sytuacji - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy” z ostatniej chwili
Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy”

– Słuchajcie, odpuśćcie sobie, odpuśćmy sobie naprawdę z tym marszem 4 czerwca – mówił niedawno lider Polski 2050 Szymon Hołownia. W poniedziałek, po decyzji prezydenta ws. specjalnej komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce, Hołownia zmienił zdanie.

Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle

Książę Harry w swojej autobiografii "Spare" opisał szokującą reakcję księcia Williama sprzed lat na wieść, że jego młodszy brat spotyka się z amerykańską aktorką Meghan Markle.

Wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta. Nowy ruch MSWiA z ostatniej chwili
Wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta. Nowy ruch MSWiA

Zdecydowałem o wpisaniu na listę sankcyjną 365 przedstawicieli białoruskiego reżimu. Osoby te dostaną m.in. zakaz wjazdu do strefy Schengen. Sankcje obejmą też 20 podmiotów i 16 przedsiębiorców powiązanych głównie z rosyjskim kapitałem - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Prezydent podpisał ustawę. Lawina komentarzy z ostatniej chwili
Prezydent podpisał ustawę. Lawina komentarzy

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania rosyjskich wpływów. W sieci zawrzało.

Poczułam się upokorzona. Katarzyna Dowbor zdradza kulisy zwolnienia z Nasz nowy dom z ostatniej chwili
"Poczułam się upokorzona". Katarzyna Dowbor zdradza kulisy zwolnienia z "Nasz nowy dom"

– Myślę, że właśnie o upokorzenie chodziło – powiedziała w rozmowie z "Wysokimi Obcadami" Katarzyna Dowbor, opowiadając o kulisach zwolnienia z programu "Nasz nowy dom". 

Emerytury
Stażowe