Ataki na rosyjski obwód biełgorodzki. Departament Stanu USA zabiera głos

Jesteśmy sceptyczni co do twierdzeń, że w ataku na graniczący z Ukrainą rosyjski obwód biełgorodzki został użyty amerykański sprzęt - oświadczył we wtorek rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller. W odpowiedzi na pytanie PAP rzecznik powiedział też, że USA nie zachęcają Ukraińców do strącania rosyjskich samolotów w rosyjskiej przestrzeni powietrznej.
Rzecznik Pentagonu generał Pat Ryder Ataki na rosyjski obwód biełgorodzki. Departament Stanu USA zabiera głos
Rzecznik Pentagonu generał Pat Ryder / Wikipedia - domena publiczna

"Widzieliśmy doniesienia krążące po mediach społecznościowych twierdzące, że dostarczona przez USA broń została użyta do tych ataków. Powiem, że obecnie jesteśmy sceptyczni co do prawdziwości tych doniesień" - oznajmił Miller podczas codziennego briefingu prasowego.

Odniósł się w ten sposób do poniedziałkowego najazdu proukraińskich sił rosyjskich na przygraniczne rejony obwodu biełgorodzkiego na zachodzie Rosji.

W mediach społecznościowych pojawiły się materiały wideo i zdjęcia pokazujące rosyjskich dywersantów korzystających z amerykańskich pojazdów HMMWV i MaxxPro.

Czytaj także: Oddziały Rosjan wiernych Kijowowi weszły na terytorium Rosji. Porażka Kremla ma co najmniej dwa aspekty 

"USA nie wydały zgody na transfer sprzętu do paramilitarnych grup trzecich"

Sprawę skomentował również rzecznik Pentagonu generał Pat Ryder, który stwierdził, że USA nie wydały zgody na transfer sprzętu do paramilitarnych grup trzecich, ani Ukraińcy o to nie zabiegali. Dodał też, że nie wie, czy doniesienia o tym są prawdziwe, a USA monitorują sytuację.

Zarówno Miller jak i Ryder oznajmili, że co do zasady USA nie zachęcają, ani nie umożliwiają ataków poza granicami Ukrainy, jednak ostatecznie to do Kijowa należy decyzja, jak prowadzić swoje działania zbrojne.

Pytany przez PAP, czy w kontekście przyszłego transferu samolotów F-16 zasada ta odnosi się również do ataków na rosyjskie samoloty będące w rosyjskiej przestrzeni powietrznej, Miller powtórzył, że Waszyngton nie zachęca do ataków poza granicami Ukrainy.

Jednocześnie zaznaczył, że to Rosja jest agresorem i to ona nieustannie atakuje ludność i obiekty cywilne. W dużej mierze ataki te przeprowadzane są z rosyjskiej przestrzeni powietrznej.

Według doniesień CNN, jeden z rosyjskich samolotów Su-35 został zestrzelony w maju nad obwodem briańskim na zachodzie Rosji przez system obrony powietrznej Patriot, którym dysponują wojska ukraińskie. Pytany przez PAP rzecznik Miller nie potwierdził tych informacji.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

Czytaj również: Czytaj również: Rajd Legionu "Wolność Rosji" na terytorium Federacji Rosyjskiej. Nowe informacje


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40 proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Emerytury
Stażowe