Komisja Krajowa NSZZ „S” apeluje o liczny udział w wyborach parlamentarnych i referendum

Obradujący dziś w Spale członkowie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" jednogłośnie przyjęli stanowisko, w którym apelują o liczny udział w nadchodzących wyborach i połączonym z nimi referendum. "W sposób szczególny zachęcamy do udziału w referendum – najbardziej bezpośredniej formie demokracji" - apelują członkowie Komisji Krajowej NSZZ "S".
Posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ
Posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ "S" / fot. K. Wernicki

- Po raz pierwszy przy wyborach parlamentarnych będziemy mieli możliwość wypowiedzenia się w referendum w bardzo ważnych punktach dla każdego Polaka, a w szczególności dla pracownika - powiedział dziś prezentując stanowisko Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ "S".

Apel o udział w święcie demokracji

"Zbliżające się wybory parlamentarne i połączone z nimi referendum, to nie tylko wielkie święto demokracji, to również ważny obywatelski obowiązek i odpowiedzialność. Również wobec wielkich geopolitycznych zawirowań, groźnych dla bezpieczeństwa i przyszłości Polski. Komisja Krajowa tradycyjnie nie wskazuje na kogo należy głosować, ufając w mądrość członków NSZZ „Solidarność”, sympatyków i całego społeczeństwa" - piszą w stanowisku członkowie KK.

"Dzięki staraniom NSZZ „Solidarność” jedno z pytań referendalnych dotyczy wieku emerytalnego. Dla naszego Związku jest to odsunięte w czasie głosowanie, pod którym jedenaście lat temu „Solidarność”, walcząc z wydłużeniem wieku emerytalnego, zebrała ponad 3,5 mln podpisów. Ironią losu jest to, że tacy ludzie jak ówczesny premier Donald Tusk, który nazywając nas wtedy pętakami i wyrzucając ogromny społeczny wysiłek do kosza, dzisiaj nadal wzywa do tego samego. To dowód, że tacy ludzie nigdy się nie zmieniają" - przekonują.

Przewodniczący Piotr Duda dodał zaś, prezentując stanowisko:

- Po dwunastu latach możemy odhaczyć bardzo ważny postulat, który staraliśmy się zrealizować w 2012 roku, przyjęty uchwałą w grudniu 2011 roku o wejściu w akcję protestacyjną i przygotowanie referendum ogólnokrajowego w sprawie zapytania Polaków o podwyższenie wieku emerytalnego. Czyli można powiedzieć, że jestesmy skuteczni do bólu, że wracamy do postulatów, które wysunęliśmy kilkanaście lat temu.

"Obecność na wyborach to nasz obowiązek"

Stanowisko komentują także członkowie Komisji Krajowej.

- Uważam, że naszym obowiązkiem jest branie udziału w wyborach i popieranie tych kandydatów, którzy popierają idee Solidarności. Nie głosowanie w wyborach to de facto głosowanie na wszelkich przeciwników zmian propracowniczych właśnie

- mówi Wojciech Ilnicki, przewodniczący Solidarności w KWB Turów.

- Obecność na wyborach to jest zawsze obowiązek. Referendum to zaś podwójny obowiązek. Ciężar gatunkowy pytań referendalnych obliguje nas do tego, żeby wziąć udział w obu wydarzeniach, a jako związkowiec powiem wprost - kwestia wieku emerytalnego, a szerzej również kwestia dostępności do świadczeń zdrowotnych, a także zwiększenia dwa razy środków finansowych dla Narodowego Funduszu Zdrowia to dokonania, o których trzeba pamiętać. Musimy także idąc do referendum i na wybory pamiętać o tym, jak sytuacja w służbie zdrowia wyglądała osiem lat temu

- przekonuje zaś Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "S".

Poniżej pełna treść stanowiska:

Komisja Krajowa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” apeluje o liczny udział w nadchodzących wyborach i połączonym z nimi referendum. W sposób szczególny zachęcamy do udziału w referendum – najbardziej bezpośredniej formie demokracji – która powinna być na stałe powiązana z wyborami, tak abyśmy jako obywatele mieli możliwość wypowiadania się w najważniejszych sprawach bez podejmowania ogromnego wysiłku na rzecz organizowania komitetów obywatelskich i zbierania podpisów.

Dzięki staraniom NSZZ „Solidarność” jedno z pytań referendalnych dotyczy wieku emerytalnego. Dla naszego Związku jest to odsunięte w czasie głosowanie, pod którym jedenaście lat temu „Solidarność”, walcząc z wydłużeniem wieku emerytalnego, zebrała ponad 3,5 mln podpisów. Ironią losu jest to, że tacy ludzie jak ówczesny premier Donald Tusk, który nazywając nas wtedy pętakami i wyrzucając ogromny społeczny wysiłek do kosza, dzisiaj nadal wzywa do tego samego. To dowód, że tacy ludzie nigdy się nie zmieniają.

Zbliżające się wybory parlamentarne i połączone z nimi referendum, to nie tylko wielkie święto demokracji, to również ważny obywatelski obowiązek i odpowiedzialność. Również wobec wielkich geopolitycznych zawirowań, groźnych dla bezpieczeństwa i przyszłości Polski. Komisja Krajowa tradycyjnie nie wskazuje na kogo należy głosować, ufając w mądrość członków NSZZ „Solidarność”, sympatyków i całego społeczeństwa. Prosimy jednak, aby podejmując decyzje przy urnach wyborczych i referendalnych odrzucać tych, którzy wielokrotnie kłamali, nie dotrzymywali obietnic, czy sprzeniewierzali się postulatom „Solidarności”. Nawet jeśli dzisiaj mówią coś innego. Wiele z tych postulatów udało się zrealizować i ważne jest czy ludzie, których wybierzemy, zechcą to zachować.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
#KrulEU twardy i skuteczny tylko w realizacji interesów Berlina. Burza po przyjęciu paktu migracyjnego z ostatniej chwili
"#KrulEU twardy i skuteczny tylko w realizacji interesów Berlina". Burza po przyjęciu paktu migracyjnego

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła pakt migracyjny, co oznacza zakończenie procesu legislacyjnego w tej sprawie. Sprawa rozgrzewa polskie media społecznościowe, a liczni politycy, dziennikarze i internauci komentują uchwalenie nowych przepisów.

Pakt migracyjny zatwierdzony. Obowiązkiem rządu jest zaskarżyć go do TSUE gorące
Pakt migracyjny zatwierdzony. "Obowiązkiem rządu jest zaskarżyć go do TSUE"

Platforma Obywatelska nie zablokowała paktu migracyjnego i będziemy zmuszeni przyjmować nielegalnych imigrantów bądź płacić milionowe kary – twierdzi były premier Mateusz Morawiecki.

Chiny odpływają Niemcom Wiadomości
Chiny odpływają Niemcom

Już od ośmiu lat Chiny są partnerem handlowym numer jeden dla Niemiec rok do roku. Lecz teraz zanosi się na niespodziankę. W pierwszym kwartale to USA zajęły pierwsze miejsce.

Wiadomości
„Konfederacja targowicka”– zdrada, która zgubiła Rzeczpospolitą. Przestroga dla przyszłych pokoleń

„Konfederacja targowicka” autorstwa prof. Władysława Smoleńskiego to kolejna, niezwykle ważna lektura z serii „Polskie Dzieła Historyczne”, której zadaniem jest chronić od zapomnienia dorobek naszej historiografii i szeroko go upowszechniać. Lektura ta stanowi kompendium wiedzy dla każdego Polaka zatroskanego losem naszej Ojczyzny. Do dziś nie powstało lepsze, bogatsze dzieło na temat konfederacji targowickiej oraz wojny z Rosją w 1792 r. – wojny związanej z obroną zarówno Konstytucji 3 maja, jak i niepodległości. Czy ta wojna musiała być przegrana? Dlaczego doszło do klęski II rozbioru Rzeczypospolitej? Jaki był w tym udział targowiczan, a jaki króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który też zresztą został targowiczaninem? Kwestie te dogłębnie analizuje jeden z najwybitniejszych historyków w naszych dziejach, prof. Władysław Smoleński.

Jest nowy trener Lecha Poznań z ostatniej chwili
Jest nowy trener Lecha Poznań

Potwierdziły się medialne przypuszczania. Oficjalnie wiadomo już, że nowym trenerem Lecha Poznań zostanie Niels Frederiksen.

CPK zatrzymane, lotnisko w Berlinie mocno w górę gorące
CPK zatrzymane, lotnisko w Berlinie mocno w górę

Oferta lotów dostępnych w BER rośnie. Według aktualnych danych stowarzyszenia transportu lotniczego BDL w ciągu najbliższych sześciu miesięcy z lotnisk Schönefeld i Tegel wystartuje tylko około jedna czwarta mniej samolotów niż przed koroną. Oznacza to poprawę oferty na stołecznym lotnisku. BER nie znajduje się już na samym dole statystyk rozwoju stowarzyszenia.

Krytyczna sytuacja niemieckich portów. Wyniki najsłabsze od dekad z ostatniej chwili
Krytyczna sytuacja niemieckich portów. Wyniki najsłabsze od dekad

Niemieckie porty morskie znajdują się w kryzysie; od lat ich wolumeny przeładunków są coraz niższe, w 2023 roku spadły do poziomu sprzed dwóch dekad – ocenili analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).

To koniec. Mistrz świata i wielokrotny zdobywca Ligi Mistrzów odchodzi z klubu z ostatniej chwili
To koniec. Mistrz świata i wielokrotny zdobywca Ligi Mistrzów odchodzi z klubu

Manchester United oficjalnie potwierdził, że francuski obrońca Raphael Varane po sezonie opuści klub w związku z zakończeniem jego umowy, która nie zostanie przedłużona.

Znany dziennikarz zniknął z TVN. Jego zespół został rozwiązany z ostatniej chwili
Znany dziennikarz zniknął z TVN. Jego zespół został rozwiązany

Jak donosi nieoficjalnie portal Wirtualne Media, w TVN24 rozwiązano Zespół Projektów Specjalnych, na którego czele stał znany dziennikarz Wojciech Bojanowski. Redaktor od kilku miesięcy nie pojawił się na antenie „Faktów” TVN.

Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję ws. zatwierdzenia paktu migracyjnego pilne
Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję ws. zatwierdzenia paktu migracyjnego

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła pakt migracyjny, co oznacza zakończenie procesu legislacyjnego w tej sprawie.

REKLAMA

Komisja Krajowa NSZZ „S” apeluje o liczny udział w wyborach parlamentarnych i referendum

Obradujący dziś w Spale członkowie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" jednogłośnie przyjęli stanowisko, w którym apelują o liczny udział w nadchodzących wyborach i połączonym z nimi referendum. "W sposób szczególny zachęcamy do udziału w referendum – najbardziej bezpośredniej formie demokracji" - apelują członkowie Komisji Krajowej NSZZ "S".
Posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ
Posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ "S" / fot. K. Wernicki

- Po raz pierwszy przy wyborach parlamentarnych będziemy mieli możliwość wypowiedzenia się w referendum w bardzo ważnych punktach dla każdego Polaka, a w szczególności dla pracownika - powiedział dziś prezentując stanowisko Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ "S".

Apel o udział w święcie demokracji

"Zbliżające się wybory parlamentarne i połączone z nimi referendum, to nie tylko wielkie święto demokracji, to również ważny obywatelski obowiązek i odpowiedzialność. Również wobec wielkich geopolitycznych zawirowań, groźnych dla bezpieczeństwa i przyszłości Polski. Komisja Krajowa tradycyjnie nie wskazuje na kogo należy głosować, ufając w mądrość członków NSZZ „Solidarność”, sympatyków i całego społeczeństwa" - piszą w stanowisku członkowie KK.

"Dzięki staraniom NSZZ „Solidarność” jedno z pytań referendalnych dotyczy wieku emerytalnego. Dla naszego Związku jest to odsunięte w czasie głosowanie, pod którym jedenaście lat temu „Solidarność”, walcząc z wydłużeniem wieku emerytalnego, zebrała ponad 3,5 mln podpisów. Ironią losu jest to, że tacy ludzie jak ówczesny premier Donald Tusk, który nazywając nas wtedy pętakami i wyrzucając ogromny społeczny wysiłek do kosza, dzisiaj nadal wzywa do tego samego. To dowód, że tacy ludzie nigdy się nie zmieniają" - przekonują.

Przewodniczący Piotr Duda dodał zaś, prezentując stanowisko:

- Po dwunastu latach możemy odhaczyć bardzo ważny postulat, który staraliśmy się zrealizować w 2012 roku, przyjęty uchwałą w grudniu 2011 roku o wejściu w akcję protestacyjną i przygotowanie referendum ogólnokrajowego w sprawie zapytania Polaków o podwyższenie wieku emerytalnego. Czyli można powiedzieć, że jestesmy skuteczni do bólu, że wracamy do postulatów, które wysunęliśmy kilkanaście lat temu.

"Obecność na wyborach to nasz obowiązek"

Stanowisko komentują także członkowie Komisji Krajowej.

- Uważam, że naszym obowiązkiem jest branie udziału w wyborach i popieranie tych kandydatów, którzy popierają idee Solidarności. Nie głosowanie w wyborach to de facto głosowanie na wszelkich przeciwników zmian propracowniczych właśnie

- mówi Wojciech Ilnicki, przewodniczący Solidarności w KWB Turów.

- Obecność na wyborach to jest zawsze obowiązek. Referendum to zaś podwójny obowiązek. Ciężar gatunkowy pytań referendalnych obliguje nas do tego, żeby wziąć udział w obu wydarzeniach, a jako związkowiec powiem wprost - kwestia wieku emerytalnego, a szerzej również kwestia dostępności do świadczeń zdrowotnych, a także zwiększenia dwa razy środków finansowych dla Narodowego Funduszu Zdrowia to dokonania, o których trzeba pamiętać. Musimy także idąc do referendum i na wybory pamiętać o tym, jak sytuacja w służbie zdrowia wyglądała osiem lat temu

- przekonuje zaś Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "S".

Poniżej pełna treść stanowiska:

Komisja Krajowa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” apeluje o liczny udział w nadchodzących wyborach i połączonym z nimi referendum. W sposób szczególny zachęcamy do udziału w referendum – najbardziej bezpośredniej formie demokracji – która powinna być na stałe powiązana z wyborami, tak abyśmy jako obywatele mieli możliwość wypowiadania się w najważniejszych sprawach bez podejmowania ogromnego wysiłku na rzecz organizowania komitetów obywatelskich i zbierania podpisów.

Dzięki staraniom NSZZ „Solidarność” jedno z pytań referendalnych dotyczy wieku emerytalnego. Dla naszego Związku jest to odsunięte w czasie głosowanie, pod którym jedenaście lat temu „Solidarność”, walcząc z wydłużeniem wieku emerytalnego, zebrała ponad 3,5 mln podpisów. Ironią losu jest to, że tacy ludzie jak ówczesny premier Donald Tusk, który nazywając nas wtedy pętakami i wyrzucając ogromny społeczny wysiłek do kosza, dzisiaj nadal wzywa do tego samego. To dowód, że tacy ludzie nigdy się nie zmieniają.

Zbliżające się wybory parlamentarne i połączone z nimi referendum, to nie tylko wielkie święto demokracji, to również ważny obywatelski obowiązek i odpowiedzialność. Również wobec wielkich geopolitycznych zawirowań, groźnych dla bezpieczeństwa i przyszłości Polski. Komisja Krajowa tradycyjnie nie wskazuje na kogo należy głosować, ufając w mądrość członków NSZZ „Solidarność”, sympatyków i całego społeczeństwa. Prosimy jednak, aby podejmując decyzje przy urnach wyborczych i referendalnych odrzucać tych, którzy wielokrotnie kłamali, nie dotrzymywali obietnic, czy sprzeniewierzali się postulatom „Solidarności”. Nawet jeśli dzisiaj mówią coś innego. Wiele z tych postulatów udało się zrealizować i ważne jest czy ludzie, których wybierzemy, zechcą to zachować.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe