Komisja Krajowa NSZZ „S” apeluje o liczny udział w wyborach parlamentarnych i referendum

Obradujący dziś w Spale członkowie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" jednogłośnie przyjęli stanowisko, w którym apelują o liczny udział w nadchodzących wyborach i połączonym z nimi referendum. "W sposób szczególny zachęcamy do udziału w referendum – najbardziej bezpośredniej formie demokracji" - apelują członkowie Komisji Krajowej NSZZ "S".
Posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ
Posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ "S" / fot. K. Wernicki

- Po raz pierwszy przy wyborach parlamentarnych będziemy mieli możliwość wypowiedzenia się w referendum w bardzo ważnych punktach dla każdego Polaka, a w szczególności dla pracownika - powiedział dziś prezentując stanowisko Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ "S".

Apel o udział w święcie demokracji

"Zbliżające się wybory parlamentarne i połączone z nimi referendum, to nie tylko wielkie święto demokracji, to również ważny obywatelski obowiązek i odpowiedzialność. Również wobec wielkich geopolitycznych zawirowań, groźnych dla bezpieczeństwa i przyszłości Polski. Komisja Krajowa tradycyjnie nie wskazuje na kogo należy głosować, ufając w mądrość członków NSZZ „Solidarność”, sympatyków i całego społeczeństwa" - piszą w stanowisku członkowie KK.

"Dzięki staraniom NSZZ „Solidarność” jedno z pytań referendalnych dotyczy wieku emerytalnego. Dla naszego Związku jest to odsunięte w czasie głosowanie, pod którym jedenaście lat temu „Solidarność”, walcząc z wydłużeniem wieku emerytalnego, zebrała ponad 3,5 mln podpisów. Ironią losu jest to, że tacy ludzie jak ówczesny premier Donald Tusk, który nazywając nas wtedy pętakami i wyrzucając ogromny społeczny wysiłek do kosza, dzisiaj nadal wzywa do tego samego. To dowód, że tacy ludzie nigdy się nie zmieniają" - przekonują.

Przewodniczący Piotr Duda dodał zaś, prezentując stanowisko:

- Po dwunastu latach możemy odhaczyć bardzo ważny postulat, który staraliśmy się zrealizować w 2012 roku, przyjęty uchwałą w grudniu 2011 roku o wejściu w akcję protestacyjną i przygotowanie referendum ogólnokrajowego w sprawie zapytania Polaków o podwyższenie wieku emerytalnego. Czyli można powiedzieć, że jestesmy skuteczni do bólu, że wracamy do postulatów, które wysunęliśmy kilkanaście lat temu.

"Obecność na wyborach to nasz obowiązek"

Stanowisko komentują także członkowie Komisji Krajowej.

- Uważam, że naszym obowiązkiem jest branie udziału w wyborach i popieranie tych kandydatów, którzy popierają idee Solidarności. Nie głosowanie w wyborach to de facto głosowanie na wszelkich przeciwników zmian propracowniczych właśnie

- mówi Wojciech Ilnicki, przewodniczący Solidarności w KWB Turów.

- Obecność na wyborach to jest zawsze obowiązek. Referendum to zaś podwójny obowiązek. Ciężar gatunkowy pytań referendalnych obliguje nas do tego, żeby wziąć udział w obu wydarzeniach, a jako związkowiec powiem wprost - kwestia wieku emerytalnego, a szerzej również kwestia dostępności do świadczeń zdrowotnych, a także zwiększenia dwa razy środków finansowych dla Narodowego Funduszu Zdrowia to dokonania, o których trzeba pamiętać. Musimy także idąc do referendum i na wybory pamiętać o tym, jak sytuacja w służbie zdrowia wyglądała osiem lat temu

- przekonuje zaś Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "S".

Poniżej pełna treść stanowiska:

Komisja Krajowa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” apeluje o liczny udział w nadchodzących wyborach i połączonym z nimi referendum. W sposób szczególny zachęcamy do udziału w referendum – najbardziej bezpośredniej formie demokracji – która powinna być na stałe powiązana z wyborami, tak abyśmy jako obywatele mieli możliwość wypowiadania się w najważniejszych sprawach bez podejmowania ogromnego wysiłku na rzecz organizowania komitetów obywatelskich i zbierania podpisów.

Dzięki staraniom NSZZ „Solidarność” jedno z pytań referendalnych dotyczy wieku emerytalnego. Dla naszego Związku jest to odsunięte w czasie głosowanie, pod którym jedenaście lat temu „Solidarność”, walcząc z wydłużeniem wieku emerytalnego, zebrała ponad 3,5 mln podpisów. Ironią losu jest to, że tacy ludzie jak ówczesny premier Donald Tusk, który nazywając nas wtedy pętakami i wyrzucając ogromny społeczny wysiłek do kosza, dzisiaj nadal wzywa do tego samego. To dowód, że tacy ludzie nigdy się nie zmieniają.

Zbliżające się wybory parlamentarne i połączone z nimi referendum, to nie tylko wielkie święto demokracji, to również ważny obywatelski obowiązek i odpowiedzialność. Również wobec wielkich geopolitycznych zawirowań, groźnych dla bezpieczeństwa i przyszłości Polski. Komisja Krajowa tradycyjnie nie wskazuje na kogo należy głosować, ufając w mądrość członków NSZZ „Solidarność”, sympatyków i całego społeczeństwa. Prosimy jednak, aby podejmując decyzje przy urnach wyborczych i referendalnych odrzucać tych, którzy wielokrotnie kłamali, nie dotrzymywali obietnic, czy sprzeniewierzali się postulatom „Solidarności”. Nawet jeśli dzisiaj mówią coś innego. Wiele z tych postulatów udało się zrealizować i ważne jest czy ludzie, których wybierzemy, zechcą to zachować.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Paweł Jędrzejewski: Fundacja Olgi Tokarczuk jest „wroginią” postępu Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Fundacja Olgi Tokarczuk jest „wroginią” postępu

Fundacja Olgi Tokarczuk wydała oświadczenie, w którym znalazł się następujący fragment: „Nie zgadzamy się na krępowanie wolności wypowiedzi artystycznej i jakiekolwiek formy nacisku na artystki i artystów oraz odbiorczynie i odbiorców ich dzieł”.

Husarski hełm, buława, obrazy. Polskie artefakty na aukcji w Niemczech z ostatniej chwili
Husarski hełm, buława, obrazy. Polskie artefakty na aukcji w Niemczech

„Tymczasem na aukcji w Niemczech znowu artefakty husarskie – szyszaki i buławy. I jak zawsze – obrazy i srebra. Te są praktycznie zawsze” – czytamy we wpisie jednej z użytkowniczek Facebooka.

Prezes PiS reaguje w sprawie pilnej debaty w PE dot. „paktu migracyjnego” z ostatniej chwili
Prezes PiS reaguje w sprawie pilnej debaty w PE dot. „paktu migracyjnego”

– Jeśli raz się otworzymy, to będziemy mieli powtórkę z tego, co jest na Zachodzie – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w TVP Info. – My powinniśmy różne rzeczy z Zachodu sprowadzać do Polski, ale nie powinniśmy sprowadzać z Zachodu błędów i to bardzo ciężkich błędów – ocenił.

„Granica została przekroczona, nie spodziewałem się tego po PO, partii, na którą głosuję całe dorosłe życie” z ostatniej chwili
„Granica została przekroczona, nie spodziewałem się tego po PO, partii, na którą głosuję całe dorosłe życie”

Maciej Fijak jest krakowskim aktywistą miejskim działającym w ramach Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Twierdzi, że nachodzą go politycy Platformy Obywatelskiej.

Rosyjski pilot poddał się Amerykanom i zadeklarował chęć współpracy z ostatniej chwili
Rosyjski pilot poddał się Amerykanom i zadeklarował chęć współpracy

Pod pretekstem wakacji pilot lotniczej Rosgwardii, posługujący się nazwiskiem Gawryczenko, udał się wraz z rodziną na wakacje do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie zdecydował poddać się ambasadzie USA w Dubaju.

Premier otworzył „teczkę Tuska”. „Posłuchał jednej osoby” z ostatniej chwili
Premier otworzył „teczkę Tuska”. „Posłuchał jednej osoby”

– Tusk posłuchał jednej osoby. Konkretnie Niemki. Konkretnie Angeli Merkel. Ona mu doradzała podczas rozmowy, żeby podniósł wiek emerytalny. On jej posłuchał. To jest dowód na to, że w referendum musimy pójść i odpowiedzieć jednoznacznie. Czy jest zgoda Polaków na podniesienie wieku emerytalnego – mówił w Stalowej Woli premier Mateusz Morawiecki.

Pakt migracyjny: Polska zapowiada twarde weto z ostatniej chwili
Pakt migracyjny: Polska zapowiada twarde weto

W środę w Parlamencie Europejskim ma się odbyć debata w sprawie tzw. paktu migracyjnego. Do sprawy odniósł się sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński.

Andrzej Rozenek kontra Tomasz Sakiewicz. Jest prawomocny wyrok z ostatniej chwili
Andrzej Rozenek kontra Tomasz Sakiewicz. Jest prawomocny wyrok

Redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz musi sprostować wypowiedź o polityku Koalicji Obywatelskiej Andrzeju Rozenku (byłym współpracowniku Jerzego Urbana i uczestniku tzw. Klubu Wałdajskiego, w spotkaniach którego uczestniczył również Władimir Putin) – orzekł prawomocnie sąd apelacyjny. Nie utrzymał jednak orzeczonego wcześniej zakazu rozpowszechniania przez Sakiewicza informacji, jakoby m.in. „Rozenek dopuszczał się prób tłumienia krytyki prasowej”.

„Prawdziwa demokracja powstanie dzięki dyktaturze rewolucyjnej”. 7 postulatów komunistycznego manifestu z Ventotene, na który powołuje się projekt Rezolucji PE z ostatniej chwili
„Prawdziwa demokracja powstanie dzięki dyktaturze rewolucyjnej”. 7 postulatów komunistycznego manifestu z Ventotene, na który powołuje się projekt Rezolucji PE

„7 głównych postulatów komunistycznego manifestu z Ventotene, na który powołuje się projekt Rezolucji PE na temat zmiany Traktatów UE. Tę Rezolucję i Raport PE popiera opozycja” – pisze w mediach społecznościowych europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

Sikorski o końcu Unii Europejskiej. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Sikorski o końcu Unii Europejskiej. Padły mocne słowa

Były szef MSZ Radosław Sikorski jest zaniepokojony przyszłością Unii Europejskiej. Polityk na antenie Polsat News skomentował m.in. wyniki wyborów na Słowacji, gdzie zwyciężyła partia Smer (partia polityczna o profilu socjaldemokratycznym). Uważa, że sytuacja w innych krajach może być dużo gorsza.

REKLAMA

Komisja Krajowa NSZZ „S” apeluje o liczny udział w wyborach parlamentarnych i referendum

Obradujący dziś w Spale członkowie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" jednogłośnie przyjęli stanowisko, w którym apelują o liczny udział w nadchodzących wyborach i połączonym z nimi referendum. "W sposób szczególny zachęcamy do udziału w referendum – najbardziej bezpośredniej formie demokracji" - apelują członkowie Komisji Krajowej NSZZ "S".
Posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ
Posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ "S" / fot. K. Wernicki

- Po raz pierwszy przy wyborach parlamentarnych będziemy mieli możliwość wypowiedzenia się w referendum w bardzo ważnych punktach dla każdego Polaka, a w szczególności dla pracownika - powiedział dziś prezentując stanowisko Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ "S".

Apel o udział w święcie demokracji

"Zbliżające się wybory parlamentarne i połączone z nimi referendum, to nie tylko wielkie święto demokracji, to również ważny obywatelski obowiązek i odpowiedzialność. Również wobec wielkich geopolitycznych zawirowań, groźnych dla bezpieczeństwa i przyszłości Polski. Komisja Krajowa tradycyjnie nie wskazuje na kogo należy głosować, ufając w mądrość członków NSZZ „Solidarność”, sympatyków i całego społeczeństwa" - piszą w stanowisku członkowie KK.

"Dzięki staraniom NSZZ „Solidarność” jedno z pytań referendalnych dotyczy wieku emerytalnego. Dla naszego Związku jest to odsunięte w czasie głosowanie, pod którym jedenaście lat temu „Solidarność”, walcząc z wydłużeniem wieku emerytalnego, zebrała ponad 3,5 mln podpisów. Ironią losu jest to, że tacy ludzie jak ówczesny premier Donald Tusk, który nazywając nas wtedy pętakami i wyrzucając ogromny społeczny wysiłek do kosza, dzisiaj nadal wzywa do tego samego. To dowód, że tacy ludzie nigdy się nie zmieniają" - przekonują.

Przewodniczący Piotr Duda dodał zaś, prezentując stanowisko:

- Po dwunastu latach możemy odhaczyć bardzo ważny postulat, który staraliśmy się zrealizować w 2012 roku, przyjęty uchwałą w grudniu 2011 roku o wejściu w akcję protestacyjną i przygotowanie referendum ogólnokrajowego w sprawie zapytania Polaków o podwyższenie wieku emerytalnego. Czyli można powiedzieć, że jestesmy skuteczni do bólu, że wracamy do postulatów, które wysunęliśmy kilkanaście lat temu.

"Obecność na wyborach to nasz obowiązek"

Stanowisko komentują także członkowie Komisji Krajowej.

- Uważam, że naszym obowiązkiem jest branie udziału w wyborach i popieranie tych kandydatów, którzy popierają idee Solidarności. Nie głosowanie w wyborach to de facto głosowanie na wszelkich przeciwników zmian propracowniczych właśnie

- mówi Wojciech Ilnicki, przewodniczący Solidarności w KWB Turów.

- Obecność na wyborach to jest zawsze obowiązek. Referendum to zaś podwójny obowiązek. Ciężar gatunkowy pytań referendalnych obliguje nas do tego, żeby wziąć udział w obu wydarzeniach, a jako związkowiec powiem wprost - kwestia wieku emerytalnego, a szerzej również kwestia dostępności do świadczeń zdrowotnych, a także zwiększenia dwa razy środków finansowych dla Narodowego Funduszu Zdrowia to dokonania, o których trzeba pamiętać. Musimy także idąc do referendum i na wybory pamiętać o tym, jak sytuacja w służbie zdrowia wyglądała osiem lat temu

- przekonuje zaś Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "S".

Poniżej pełna treść stanowiska:

Komisja Krajowa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” apeluje o liczny udział w nadchodzących wyborach i połączonym z nimi referendum. W sposób szczególny zachęcamy do udziału w referendum – najbardziej bezpośredniej formie demokracji – która powinna być na stałe powiązana z wyborami, tak abyśmy jako obywatele mieli możliwość wypowiadania się w najważniejszych sprawach bez podejmowania ogromnego wysiłku na rzecz organizowania komitetów obywatelskich i zbierania podpisów.

Dzięki staraniom NSZZ „Solidarność” jedno z pytań referendalnych dotyczy wieku emerytalnego. Dla naszego Związku jest to odsunięte w czasie głosowanie, pod którym jedenaście lat temu „Solidarność”, walcząc z wydłużeniem wieku emerytalnego, zebrała ponad 3,5 mln podpisów. Ironią losu jest to, że tacy ludzie jak ówczesny premier Donald Tusk, który nazywając nas wtedy pętakami i wyrzucając ogromny społeczny wysiłek do kosza, dzisiaj nadal wzywa do tego samego. To dowód, że tacy ludzie nigdy się nie zmieniają.

Zbliżające się wybory parlamentarne i połączone z nimi referendum, to nie tylko wielkie święto demokracji, to również ważny obywatelski obowiązek i odpowiedzialność. Również wobec wielkich geopolitycznych zawirowań, groźnych dla bezpieczeństwa i przyszłości Polski. Komisja Krajowa tradycyjnie nie wskazuje na kogo należy głosować, ufając w mądrość członków NSZZ „Solidarność”, sympatyków i całego społeczeństwa. Prosimy jednak, aby podejmując decyzje przy urnach wyborczych i referendalnych odrzucać tych, którzy wielokrotnie kłamali, nie dotrzymywali obietnic, czy sprzeniewierzali się postulatom „Solidarności”. Nawet jeśli dzisiaj mówią coś innego. Wiele z tych postulatów udało się zrealizować i ważne jest czy ludzie, których wybierzemy, zechcą to zachować.Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe