"Te rozwiązania organiczają wolność słowa". Pracownicy Przemysłu Tytoniowego zrzeszeni w NSZZ "S" piszą do premiera

"Zwracamy się do Pana z prośbą o sprzeciwienie się planom Komisji Europejskiej, która wraz ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) planuje podczas posiedzenia COP, w dniach 20-25 listopada 2023 roku w Panamie, wdrożyć plan likwidacji całej branży sektora tytoniowego. W tym celu zmieniając dotychczasowe procedury KE planuje w najbliższych tygodniach przyznać sobie szeroki mandat do negocjacji na COP z pominięciem państw członkowskich" - piszą związkowcy.
"Prosimy o osobiste zaangażowanie"
Zaznaczają, że zdają sobie sprawę ze szkodliwego wpływu na zdrowie oraz rozumieją konieczność szeroko zakrojonych programów profilaktycznych i kampanii edukacyjnych mających na celu organiczenie uzależnień. Ich obawy jednak dotyczą tysięcy miejsc pracy w Polsce oraz zahamowanie rozwoju branży .
"Proponowane przez WHO rozwiązania, które Komisja Europejska wprowadza później jako obowiązujące przepisy, zakładają ograniczenie wolności słowa, m.in. związków zawodowych, głęboką ingerencję w proces suwerennie podejmowanych przez Polskę decyzji, a także poważne zaburzenie inicjatyw gospodarczych" - piszą autorzy listu.
Przekonują, że po wprowadzeniu przepisów nie będą mogli komunikować się poprzez wydawaną przez siebie gazetę.
"Sektor dający zarobek ponad 100 tysiącom ludzi w Polsce, nie będzie mógł ich publicznie informować np. o nowotworzonych stanowiskach pracy, ofertach pracy czy planach rozwojowych i inwestycyjnych" - dodają.
Proszą też o osobiste zaangażowanie Premiera w tę sprawę.
Cały list poniżej: