Ławrow: Rosja gotowa jest spotkać się z wysłannikiem papieża ws. Ukrainy
15 września w Moskwie odbyły się rozmowy ambasadorów przy okrągłym stole dotyczące kwestii wojny na Ukrainie. Siergiej Ławrow poinformował, że strona rosyjska jest gotowa spotkać się z kardynałem Matteo Zuppi, papieskim wysłannikiem ds. sytuacji na Ukrainie i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Włoch, w celu omówienia „kryzysu ukraińskiego”.
Ławrow: Jesteśmy gotowi do rozmów z Watykanem
Watykan kontynuuje swoje wysiłki. Papieski wysłannik wkrótce wróci [z Chin – red.] do Rosji. Jesteśmy gotowi spotkać się z każdym, jesteśmy gotowi rozmawiać z każdym
– mówił Ławrow.
Szef dyplomacji przypomniał, że Rosja odbyła spotkania w sprawie Ukrainy z przedstawicielami Turcji, „którzy również mają różne pomysły”.
Doceniamy niepubliczne wysiłki Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej, przede wszystkim w organizowaniu wymiany jeńców wojennych
– powiedział szef rosyjskiej dyplomacji.
Watykan: Wysłannik papieża rozmawiał w Chinach ws. Ukrainy
Wysłannik papieża Franciszka kardynał Matteo Zuppi rozmawiał w Pekinie z przedstawicielem chińskiego rządu o potrzebie poszukiwania sposobu na zakończenie wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Spotkanie odbyło się w „otwartej i serdecznej atmosferze” – ogłosił w czwartek Watykan.
Kardynał Zuppi spotkał się ze specjalnym wysłannikiem rządu Chin ds. Eurazji Li Huiem, który został wcześniej w tym roku wyznaczony na delegata władz ChRL ds. „kryzysu ukraińskiego”, jak Pekin określa rosyjską inwazję na Ukrainę.
Spotkanie „odbyło się w otwartej i serdecznej atmosferze” i „było poświęcone wojnie na Ukrainie oraz jej dramatycznym konsekwencjom” – poinformował Watykan w komunikacie. Według niego obie strony podkreślały „potrzebę połączenia wysiłków, by zachęcać do dialogu i znaleźć drogi wiodące do pokoju”.
Przed wizytą w Chinach kardynał Zuppi odwiedził w czerwcu Kijów i Moskwę, a w lipcu Waszyngton w ramach nieskutecznych jak dotąd starań Watykanu, by skłonić Rosję i Ukrainę do negocjacji – podała agencja Reutera.
Komentatorzy oceniają dialog władz Chin z papieskim wysłannikiem jako znaczący, biorąc pod uwagę stan relacji pomiędzy Pekinem a Stolicą Apostolską. Watykan jako jedyne państwo Europy utrzymuje formalne stosunki dyplomatyczne z Tajwanem, a nie z komunistyczną ChRL.
Władze Chin nie potępiły rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie i wzbraniają się przed nazywaniem jej inwazją, choć apelowały o zawieszenie broni. Sprzeciwiają się natomiast sankcjom nakładanym na Moskwę i zacieśniały współpracę z Rosją w wielu dziedzinach, w tym wojskowej. (PAP)