Awantura w Niemczech. Były naczelny „Bilda”: Ludzie, którzy nami rządzą, stracili wszelkie poczucie przyzwoitości

Polskie siły zbrojne prowadzą operację ewakuacji obywateli Polski i innych krajów Unii Europejskiej z terenu ogarniętego chaosem Izraela pod kryptonimem „Neon”, za którą są powszechnie na świecie chwalone. W tym samym czasie Niemcy mają pretensje do swoich rządzących o brak podobnej operacji.
Olaf Scholz Awantura w Niemczech. Były naczelny „Bilda”: Ludzie, którzy nami rządzą, stracili wszelkie poczucie przyzwoitości
Olaf Scholz / EPA/HANNIBAL HANSCHKE Dostawca: PAP/EPA

- Obywatele Niemiec mordowani i w rękach szalonych terrorystów, ale kanclerz zjada kanapkę z rybą w dobrym nastroju. Ludzie, którzy nami rządzą, stracili wszelkie poczucie przyzwoitości.

- komentuje były naczelny niemieckiego Bilda Julian Reichelt.

Czytaj również: Morawiecki: Gdy naszych żołnierzy podziwia dziś cały świat, opozycja próbuje burzyć zaufanie do Wojska Polskiego

Ekspert TOK FM o sondażu TOK FM: „Dziwne te wyniki”

 

Ewakuacja Niemców

Na niemieckich stronach rządowych znajduje się poradnik „Często zadawane pytania na temat bieżącego rozwoju sytuacji w Izraelu”.

Odpowiedź na pytanie "Chcę wyjechać z kraju – co mam zrobić?", brzmi:

Z ustaleń ambasady wynika, że ​​loty wylatują z międzynarodowego lotniska Ben Guriona w Tel Awiwie (m.in. El Al i Turkish Airlines od godz. 15:00 8 października 2023 r.). W sprawie opcji odlotu należy skontaktować się bezpośrednio z organizatorem wycieczek i/lub linią lotniczą. Sprawdź także połączenia przesiadkowe.

Na chwilę obecną (od godz. 15:00, 8 października 2023 r.) istnieje także możliwość wyjazdu obywateli Niemiec drogą lądową przez Ejlat do Jordanii.

Jak wygląda ewakuacja Niemców z Izraela? Tłumacząc z ichniego na nasze – mamy was w d...e, radźcie sobie sami. Nie obchodzi nas, że Lufthansa odwołała loty

– komentuje na platformie X (dawniej Twitter) korespondent TVP w Niemczech Cezary Gmyz.

 

Operacja „Neon”. Kontekst

Trwa operacja „Neon”, czyli ewakuacja polskich obywateli z Izraela. „Do wczoraj mieliśmy ponad 2 tys. zgłoszeń od osób, które są krótkoterminowo w Izraelu jak i tych, którzy mieszkają tam na stałe i chcą się ewakuować” – poinformował w poniedziałek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Dyplomata podkreślił, że w pierwszej kolejności pomoc udzielana jest tym, którzy przebywali w Izraelu krótkoterminowo i mieli zamiar wrócić do kraju rejsami, które zostały odwołane. W drugiej kolejności pomoc będzie kierowana do osób, które mają polskie lub podwójne obywatelstwo i przebywają w Izraelu dłużej, ale chcą się ewakuować. "Ta kolejka może być nieco dłuższa i niewykluczone, że to nie wydarzy się jeszcze dzisiaj czy jutro" - zastrzegł.

Dodał, że Polska w miarę możliwości będzie ewakuować obywateli innych państw. "Najpierw pomagamy naszym obywatelom, a w miarę dostępności miejsc także obywatelom innych państw" - powiedział.

"Listy są cały czas uzupełniane, aktywna jest infolinia ustanowiona przez ministerstwo, aktywne są telefony ambasady i adres e-mail" - podkreślił Jabłoński. Zwrócił się jednak o wyrozumiałość i cierpliwość. "Na miejscu działa nasz zespół, który ma ograniczone możliwości i liczebność. Ludzie są od kilkudziesięciu godzin na nogach z bardzo krótkimi przerwami na sen. Robimy co możemy, żeby pomoc dotarła do każdego, natomiast niektórzy będą musieli na nią trochę poczekać" - wyjaśnił, ale zapewnił, że rząd nie zostawi nikogo bez pomocy.

"W tej chwili mamy tysiące zgłoszeń i nie zawsze możliwe jest odebranie każdego telefonu. Także dlatego, że tam są cały czas alarmy bombowe i pracownicy ambasady czasami muszą zejść do schronu. Również nie na wszystkie maile jesteśmy w stanie odpisać natychmiast. Jednak każdy kto jest na liście, otrzymuje informację mailowo i telefonicznie, jeśli zostawił do siebie kontakt, i staramy się do każdego dotrzeć" - powiedział wiceminister.

 

Polska prowadzi operację na największą skalę wśród państw unijnych

Zaznaczył, że loty ewakuacyjne organizowane przez rząd są bezpłatne i poinformował, że w przeciągu jednego, dwóch lub trzech dni część przewoźników wznowi loty komercyjne. "Jeżeli ktoś będzie mógł skorzystać z takich lotów, również do tego zachęcamy" - dodał.

Jak podkreślił Jabłoński, najważniejsze w tej chwili jest bezpieczeństwo. "Jeśli są informacje o atakach lub alarmach należy przede wszystkim pozostać w bezpiecznym miejscu, jeżeli się tam przebywa" - powiedział.

"Rozmawiamy z parterami z państw unijnych. Polska prowadzi w tej chwili operację na zdecydowanie największą skalę wśród państw unijnych i będziemy to kontynuować. Jeżeli będzie tego typu współpraca z udziałem sił powietrznych innych państw, to będziemy starali się to koordynować" - wskazał i dodał, że priorytetem jest ewakuacja obywateli Polski. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Za najpotężniejszą osobę w Europie POLITICO uznało... Donalda Tuska z ostatniej chwili
Za najpotężniejszą osobę w Europie POLITICO uznało... Donalda Tuska

Donald Tusk został ogłoszony przez europejską wersję POLITICO, której współwłaścicielem jest Axel Springer, "najpotężniejszą osobą w Europie".

Andrzej Duda: Jestem myślami i modlitwą z rodzinami i bliskimi ofiar z ostatniej chwili
Andrzej Duda: Jestem myślami i modlitwą z rodzinami i bliskimi ofiar

W tej trudnej chwili jestem myślami i modlitwą z rodzinami i bliskimi ofiar oraz z górniczą społecznością - napisał prezydent Andrzej Duda odnosząc się do wypadku w kopalni Sobieski w Jaworznie, w którym zginęły cztery osoby, a dwie zostały ranne.

Beata Szydło: Trwa szerokie przygotowywanie gruntu pod przyjęcie zmian z ostatniej chwili
Beata Szydło: Trwa szerokie przygotowywanie gruntu pod przyjęcie zmian

"Jeśli Komisja Europejska otrzyma nowe kompetencje, to następnie będzie mogła powoływać się na wyniki takich, czy innych „sondaży”, by uzasadnić wprowadzenie nowych podatków" - alarmuje w mediach społecznościowych europoseł PiS Beata Szydło, komentując opublikowany we wtorek sondaż Europejskiego Banku Inwestycyjnego ws. podatku dochodowego.

Gwiazdor Królowych życia nie żyje z ostatniej chwili
Gwiazdor "Królowych życia" nie żyje

Nie żyje gwiazdor "Królowych życia" TTV Gabriel Seweryn.

Gospodarcze trzęsienie ziemi w Niemczech: Fala bankructw niemieckich firm z ostatniej chwili
Gospodarcze trzęsienie ziemi w Niemczech: Fala bankructw niemieckich firm

Niemiecki serwis "Deutsche Welle" informuje o potężnych kłopotach gospodarczych Niemiec związanych ze słabą koniunkturą. Problemy mają odczuwać przede wszystkim niemieckie firmy, także te duże; eksperci mówią o fali bankructw.

Tauron Wydobycie: Potwierdzono zgon jednego górnika w Kopalni Sobieski; z trzema nie ma kontaktu z ostatniej chwili
Tauron Wydobycie: Potwierdzono zgon jednego górnika w Kopalni Sobieski; z trzema nie ma kontaktu

Po wtorkowym wypadku w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie dotąd potwierdzono zgon jednej osoby; z trzema górnikami, którzy pozostają w miejscu zdarzenia nie ma kontaktu - przekazała wieczorem spółka Tauron Wydobycie, do której należy kopalnia.

„Wygląda na to, że Tusk nic się nie zmienił, a polityka resetu z Rosją będzie kontynuowana” z ostatniej chwili
„Wygląda na to, że Tusk nic się nie zmienił, a polityka resetu z Rosją będzie kontynuowana”

Wygląda na to, że Donald Tusk nic, a nic się nie zmienił, a polityka resetu z Rosją będzie kontynuowana - ocenił rzecznik PiS Rafał Bochenek odnosząc się do wypowiedzi lidera PO o tym, że PiS nawet w takiej sprawie jak protest kierowców naraża na szwank fundamentalne interesy Polski z Ukrainą, Rosją i Europą.

Tragiczny wypadek w kopalni Sobieski w Jaworznie. Nie żyje czterech górników? [AKTUALIZACJA] z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek w kopalni Sobieski w Jaworznie. Nie żyje czterech górników? [AKTUALIZACJA]

Cztery osoby zginęły wskutek wypadku, do którego doszło we wtorek po południu w kopalni Sobieski w Jaworznie (Śląskie) - poinformował PAP dyspozytor Wyższego Urzędy Górniczego w Katowicach. Wypadek nastąpił podczas płukania rurociągu podsadzkowego.

Koło na Rzecz Równości i Różnorodności UŚ nie życzy sobie wykładu Łukasza Sakowskiego, który został jako nastolatek nakłoniony do tranzycji przez dorosłego transseksualistę z ostatniej chwili
"Koło na Rzecz Równości i Różnorodności UŚ" nie życzy sobie wykładu Łukasza Sakowskiego, który został jako nastolatek nakłoniony do tranzycji przez dorosłego transseksualistę

"Stanowczo sprzeciwiamy się organizacji spotkania z mgr. Łukaszem Sakowskim na 7. Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach" – pisze w mediach społecznościowych "Koło Naukowe na rzecz Równości i Różnorodności UŚ".

Stoltenberg: Sojusznicy potwierdzili determinację we wspieraniu Ukrainy na jej drodze do NATO z ostatniej chwili
Stoltenberg: Sojusznicy potwierdzili determinację we wspieraniu Ukrainy na jej drodze do NATO

Na spotkaniu szefów MSZ sojusznicy potwierdzili determinację we wspieraniu Ukrainy na jej drodze do NATO oraz niezachwiane poparcie dla Kijowa - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg we wtorek na konferencji kończącej pierwszy dzień spotkania szefów dyplomacji państw Sojuszu w Brukseli.

REKLAMA

Awantura w Niemczech. Były naczelny „Bilda”: Ludzie, którzy nami rządzą, stracili wszelkie poczucie przyzwoitości

Polskie siły zbrojne prowadzą operację ewakuacji obywateli Polski i innych krajów Unii Europejskiej z terenu ogarniętego chaosem Izraela pod kryptonimem „Neon”, za którą są powszechnie na świecie chwalone. W tym samym czasie Niemcy mają pretensje do swoich rządzących o brak podobnej operacji.
Olaf Scholz Awantura w Niemczech. Były naczelny „Bilda”: Ludzie, którzy nami rządzą, stracili wszelkie poczucie przyzwoitości
Olaf Scholz / EPA/HANNIBAL HANSCHKE Dostawca: PAP/EPA

- Obywatele Niemiec mordowani i w rękach szalonych terrorystów, ale kanclerz zjada kanapkę z rybą w dobrym nastroju. Ludzie, którzy nami rządzą, stracili wszelkie poczucie przyzwoitości.

- komentuje były naczelny niemieckiego Bilda Julian Reichelt.

Czytaj również: Morawiecki: Gdy naszych żołnierzy podziwia dziś cały świat, opozycja próbuje burzyć zaufanie do Wojska Polskiego

Ekspert TOK FM o sondażu TOK FM: „Dziwne te wyniki”

 

Ewakuacja Niemców

Na niemieckich stronach rządowych znajduje się poradnik „Często zadawane pytania na temat bieżącego rozwoju sytuacji w Izraelu”.

Odpowiedź na pytanie "Chcę wyjechać z kraju – co mam zrobić?", brzmi:

Z ustaleń ambasady wynika, że ​​loty wylatują z międzynarodowego lotniska Ben Guriona w Tel Awiwie (m.in. El Al i Turkish Airlines od godz. 15:00 8 października 2023 r.). W sprawie opcji odlotu należy skontaktować się bezpośrednio z organizatorem wycieczek i/lub linią lotniczą. Sprawdź także połączenia przesiadkowe.

Na chwilę obecną (od godz. 15:00, 8 października 2023 r.) istnieje także możliwość wyjazdu obywateli Niemiec drogą lądową przez Ejlat do Jordanii.

Jak wygląda ewakuacja Niemców z Izraela? Tłumacząc z ichniego na nasze – mamy was w d...e, radźcie sobie sami. Nie obchodzi nas, że Lufthansa odwołała loty

– komentuje na platformie X (dawniej Twitter) korespondent TVP w Niemczech Cezary Gmyz.

 

Operacja „Neon”. Kontekst

Trwa operacja „Neon”, czyli ewakuacja polskich obywateli z Izraela. „Do wczoraj mieliśmy ponad 2 tys. zgłoszeń od osób, które są krótkoterminowo w Izraelu jak i tych, którzy mieszkają tam na stałe i chcą się ewakuować” – poinformował w poniedziałek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Dyplomata podkreślił, że w pierwszej kolejności pomoc udzielana jest tym, którzy przebywali w Izraelu krótkoterminowo i mieli zamiar wrócić do kraju rejsami, które zostały odwołane. W drugiej kolejności pomoc będzie kierowana do osób, które mają polskie lub podwójne obywatelstwo i przebywają w Izraelu dłużej, ale chcą się ewakuować. "Ta kolejka może być nieco dłuższa i niewykluczone, że to nie wydarzy się jeszcze dzisiaj czy jutro" - zastrzegł.

Dodał, że Polska w miarę możliwości będzie ewakuować obywateli innych państw. "Najpierw pomagamy naszym obywatelom, a w miarę dostępności miejsc także obywatelom innych państw" - powiedział.

"Listy są cały czas uzupełniane, aktywna jest infolinia ustanowiona przez ministerstwo, aktywne są telefony ambasady i adres e-mail" - podkreślił Jabłoński. Zwrócił się jednak o wyrozumiałość i cierpliwość. "Na miejscu działa nasz zespół, który ma ograniczone możliwości i liczebność. Ludzie są od kilkudziesięciu godzin na nogach z bardzo krótkimi przerwami na sen. Robimy co możemy, żeby pomoc dotarła do każdego, natomiast niektórzy będą musieli na nią trochę poczekać" - wyjaśnił, ale zapewnił, że rząd nie zostawi nikogo bez pomocy.

"W tej chwili mamy tysiące zgłoszeń i nie zawsze możliwe jest odebranie każdego telefonu. Także dlatego, że tam są cały czas alarmy bombowe i pracownicy ambasady czasami muszą zejść do schronu. Również nie na wszystkie maile jesteśmy w stanie odpisać natychmiast. Jednak każdy kto jest na liście, otrzymuje informację mailowo i telefonicznie, jeśli zostawił do siebie kontakt, i staramy się do każdego dotrzeć" - powiedział wiceminister.

 

Polska prowadzi operację na największą skalę wśród państw unijnych

Zaznaczył, że loty ewakuacyjne organizowane przez rząd są bezpłatne i poinformował, że w przeciągu jednego, dwóch lub trzech dni część przewoźników wznowi loty komercyjne. "Jeżeli ktoś będzie mógł skorzystać z takich lotów, również do tego zachęcamy" - dodał.

Jak podkreślił Jabłoński, najważniejsze w tej chwili jest bezpieczeństwo. "Jeśli są informacje o atakach lub alarmach należy przede wszystkim pozostać w bezpiecznym miejscu, jeżeli się tam przebywa" - powiedział.

"Rozmawiamy z parterami z państw unijnych. Polska prowadzi w tej chwili operację na zdecydowanie największą skalę wśród państw unijnych i będziemy to kontynuować. Jeżeli będzie tego typu współpraca z udziałem sił powietrznych innych państw, to będziemy starali się to koordynować" - wskazał i dodał, że priorytetem jest ewakuacja obywateli Polski. Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe