Von der Leyen ponownie szefową KE. Gorące komentarze

Ponowny wybór von der Leyen na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej wywołał burzę w mediach społecznościowych.
Gorące komentarze w sieci
Przestepcy rządzą eurokołchozem
Uczciwych tam nie ma, nawet dwóch? Eva Kaili może do budżetu
Katastrofa dla Europy i dla Polski
Ta pani to wróg Polski i Polaków
Niedobra kandydatura. Dość tego babsztyla. Bierze grube pieniądze ale nic nie robi w tym kierunku aby uczciwie pomagać innym państwom. Unia powinna się rozpaść bo to najgorszy twór i niesprawiedliwy zarządzania
Kiedy to runie? W białych rękawiczkach wprowadzają euro dyktaturę
Czyli dwie osoby z zarzutami o korupcję. Stabilnie w tej Unii
I to ma być demokracja? Moim zdaniem to dyktat
Tej sitwy nic nie ruszy, no chyba, że nowa wiosna ludów
Wybory, które miały wiele zmienić...
Mafia, to mafia
Zero zdziwienia
Czy możemy już z tej Unii wyjść?
UE jako unia gospodarcza dotarła tak daleko, jak powinna
Ursula była tak zła w swojej pracy jako minister obrony w Niemczech, że wyrzucono ją do UE.. Ona nie pasuje do tej pracy
– czytamy niektóre z komentarzy w mediach społecznościowych, w tym na Twitterze i Facebooku.
Działalność Ursuli von der Leyen
Prawie 5 lat temu przywódcy państw Unii Europejskiej podczas szczytu w Brukseli wysunęli wspólnie kandydaturę von der Leyen na funkcję przewodniczącej KE, a dwa tygodnie później PE wybrał ją na tę funkcję. Stała się pierwszą przedstawicielką Niemiec na tym stanowisku od ponad 50 lat.
Już po nominacji, a jeszcze przed wyborem w 2019 r. wielu dyplomatów i polityków podkreślało jej stanowcze stanowisko wobec Rosji, co wśród niemieckiej klasy politycznej nie było czymś oczywistym.
W 2022 r. opowiedziała się twardo za pomocą Unii Europejskiej dla Ukrainy, która została napadnięta przez Rosję. Szybko też KE zaproponowała pierwszy pakiet sankcji, a od tego czasu przyjęto ich czternaście.
Niemka złożyła też serię wizyt w atakowanej przez Rosjan Ukrainie, wspierając dążenia Kijowa do rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Unią. W niecałe cztery miesiące od złożenia wniosku Ukraina otrzymała status kraju kandydującego.
Pod koniec 2019 r., na początku swojego mandatu budowała swoją politykę wokół polityki klimatycznej.
Wtedy za największe wyzwanie uznała osiągnięcie przez UE neutralności klimatycznej w 2050 r. By zrealizować ten cel, KE przygotowała największy pakiet legislacyjny w historii wspólnoty, zwany Europejskim Zielonym Ładem. Jego celem jest dekarbonizacja wielu obszarów europejskich gospodarek, od transportu i budownictwa po rolnictwo.
Wprowadzane niemalże taśmowo regulacje w pewnym momencie zaczęły jednak rodzić wątpliwości – czy na pewno Unię na to stać i czy jest przygotowana na tak głęboką transformację? Masowe protesty rolników, jakie odbyły się w ostatnich miesiącach w wielu europejskich krajach, mogą okazać się wierzchołkiem góry europejskiego niezadowolenia, jeśli koszt klimatycznej transformacji zacznie doskwierać innym grupom społecznym. Będzie to wyzwaniem dla KE w kolejnej kadencji, także dla von der Leyen.
Trzecim elementem, za który zostanie zapamiętana w trackie swojej kadencji, będą działania związane z pandemią.
Przedstawiła pomysł wspólnych zakupów szczepionek, który został zrealizowany. Ten fakt przyćmił jednak skandal z jej udziałem. Niemka miała wymienić SMS-y z prezesem Pfizera w szczytowym momencie negocjowania wielomiliardowego kontraktu, ale ich treści nie można było potem ustalić, bo wiadomości zniknęły ze służbowego telefonu przewodniczącej.
Przewodnicząca KE jako pierwsza zaczęła mówić o potrzebie wspólnej odpowiedzi na gospodarcze skutki pandemii. Jej plan naprawczy, który przyjął nazwę Funduszu Odbudowy, podchwycił francuski prezydent Emmanuel Macron wraz z kanclerz Angelą Merkel. Stanowisko Berlina było w tej sprawie kluczowe, bo nowy fundusz przełamał niemieckie tabu o zaciąganiu pożyczek na rynkach przez Unię w kwotach pozwalających na olbrzymie inwestycje publiczne w krajach potrzebujących gospodarczego przyspieszenia.
Przed objęciem teki szefowej KE von der Leyen była bliską współpracowniczką Angeli Merkel. W jej gabinetach pełniła kolejno funkcje: w latach 2005–2009 minister ds. rodziny, osób starszych, kobiet i młodzieży, od 2009 do 2013 r. minister pracy i spraw społecznych, od 2013 minister obrony.
Von der Leyen wielokrotnie opowiadała się za zwiększaniem niemieckich wydatków wojskowych, mimo zastrzeżeń, jakie mieli w tej sprawie współrządzący politycy z Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD). Niemiecka minister obrony zapewniała o realizacji celów NATO, choć to za jej urzędu topniejąca regularnie liczba żołnierzy Bundeswehry spadła do najniższego poziomu w powojennej historii RFN – 166,5 tys. Ponadto krytycy von der Leyen podnosili argument, że duża część ciężkiego sprzętu Bundeswehry, w tym samoloty i czołgi, nie nadaje się do użycia.
W odpowiedzi na krytykę von der Leyen zapowiedziała pod koniec 2017 r. powiększenie liczebności Bundeswehry w ciągu siedmiu lat do prawie 200 tys. żołnierzy.
Von der Leyen wykazała także zrozumienie dla krajów bałtyckich, wyrażających obawy w związku z polityką Rosji. W jednym z wywiadów dla telewizji ZDF w 2016 r. wyraziła opinię, że Berlin powinien prowadzić dialog z Moskwą, jednak konieczne jest wzmocnienie NATO, by rozmawiać „z pozycji siły”. Potępiła później Rosję za rozpoczęcie konfliktu na Ukrainie i podkreślała nienaruszalność granic państwa ukraińskiego.
Ursula von der Leyen urodziła się w 1958 r. w Brukseli. Jest córką byłego premiera Dolnej Saksonii, urzędnika Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej i byłego dyrektora generalnego do spraw konkurencji w KE Ernsta Albrechta. Ma siedmioro dzieci, a jej mężem jest wywodzący się z niemieckiej rodziny arystokratycznej profesor Heiko von der Leyen.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Sejm uchylił immunitet prezesowi NIK. Zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Debata Donald Trump – Joe Biden. Padły słowa o Polsce
Przestepcy rządzą eurokołchozem
— Em Tck (@EmTck_) June 28, 2024
Wybory, które miały wiele zmienić...
— Eric Dale (@Eric1Dale) June 27, 2024
Zero zdziwienia 🙄
— Agnieszka 🇵🇱 (@Aguteki) June 28, 2024
The EU as an economic union was as far as it should have gone.
— Wild Things (@Wildingarden) June 26, 2024
Ursula was so bad at her job a a minister of defense in Germany - they dumped her on the EU.
— Kamelia 🌱🇮🇱 (@Ticktatorin) June 26, 2024
She is wrong for the job