Gazeta.pl zapytała czytelników o pomnik „Rzeź Wołyńska”. Takiego lania się nie spodziewała

Pomnik upamiętniający Polaków pomordowanych przez Ukraińców na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej zatytułowany „Rzeź Wołyńska” został odsłonięty w Domostawie k. Niska (woj. podkarpackie). Od wielu dni media związane z Agorą usiłowały rozpętać histerię wokół tego wydarzenia.
"Rzeź Wołyńska" Andrzeja Pityńskiego / fot. Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce

Od iluś dni przed rocznicą Krwawej Niedzieli na Wołyniu tak zwane wiodące media, w tym media Agory, usiłowały rozpętać histerię wokół planowanego odsłonięcia pomnika autorstwa Andrzeja Pityńskiego – „Rzeź Wołyńska”. Usiłowano również zaimplementować w opinii publicznej, że „nie warto wracać do historii”.

Oficjalne odsłonięcie pomnika w niedzielę, a już o nim głośno. „Dziecko na widłach mogli pominąć”

– pisała Gazeta.pl już 10 lipca.

 

Ankieta Gazety.pl

Jakby tego było mało, opublikowano również sondę z manipulacyjnie postawionym pytaniem: „Czy Ty też uważasz, że pomnik «Rzeź Wołyńska» jest zbyt drastyczny?”. Słowo „też” sugeruje odpowiedź uczestnikowi sondy – dzięki niemu wie, jakiej odpowiedzi oczekuje od niego Gazeta.pl.

Klasyczna sonda Wyborczej zaczyna się od słów „Czy Ty też, podobnie jak światła większość, uważasz…”. Zapomnieli tych 4 słów i klops

– komentuje red. Rafał Porzeziński na platformie X.

A tymczasem wyniki sondy na dzień 15 lipca są zupełnie niezgodne z oczekiwaniami redakcji:

  • 88% ankietowanych odpowiedziało „Nie”. Według nich pomnik jest adekwatny do tego, co przedstawia, czyli zbrodni ludobójstwa;
  • Tylko 7% wybrało odpowiedź „Zdecydowanie!”. Dla nich połączenie tych symboli jest nie na miejscu;
  • 5% wskazało, że element z dzieckiem nabitym na widły to faktycznie przesada.

W sondzie – w momencie pisania artykułu – wzięło udział 4614 czytelników Gazeta.pl.

„Sporo osób twierdzi, że jest zbyt drastyczny, zwłaszcza że oglądają go także dzieci”??? Drastyczne, to było to, co robili Ukraińcy, a czego się do dzisiaj wypierają... Prawdy nie można cenzurować!!!

Ja wiem, że w czasie wojny z Rosją takie sprawy dla Ukraińców to bardzo trudny temat, ale też przez ponad 70 lat nic albo prawie nic nie zrobiono w tym temacie. Nadal zablokowane są ekshumacje ofiar, nadal stawia się pomniki Banderze. Akcja-reakcja. Nie popieram ale rozumiem

– komentują czytelnicy Gazeta.pl, choć trzeba oddać, że komentarzy atakujących pomnik jest również dużo.

 

Pomnik rzezi wołyńskiej

Pomnik „Rzeź Wołyńska” zaprojektowany został przez wybitnego rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego.

Odlana w brązie rzeźba przedstawia orła, którego korpus jest umieszczony w płomieniach, a na skrzydłach umieszczono nazwy miejscowości, których mieszkańcy zostali wymordowani przez UPA. W środku monumentu znajduje się wycięty krzyż, a w nim trójzębne widły, na które nabite jest ciało dziecka. U podstawy pomnika z jednej strony znajduje się rodzina z dziećmi w płomieniach, a z drugiej – także w płomieniach głowy dzieci nabite na sztachety płotu. Pomnik wraz z cokołem mierzy 20 merów wysokości.

Uroczystość odsłonięcia pomnika rozpoczęła się w niedzielę o godz. 11.

Historia budowy pomnika

Pomnik został wykonany na zamówienie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) i ukończony w 2017 roku. Niestety żadna gmina, w tym Rzeszów, nie chciała go umieścić u siebie. Dopiero ówczesny wójt gminy Jarocin (pow. niżański) Zbigniew Walczak zaproponował posadowienie pomnika w Domostawie, co Andrzej Pityński zaakceptował.

Społeczny komitet budowy pomnika

Były wójt gminy Jarocin Zbigniew Walczak powołał także Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska”, który zajął się realizacją przedsięwzięcia. W lipcu 2022 roku odbyła się uroczystość poświęcenia i wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę pomnika. Prace budowlane zakończyły się w ostatnich dniach, a pomnik został przewieziony do Domostawy na koszt Komitetu, który zebrał ponad 590 tys. zł dzięki zbiórkom.

 

Andrzej Pityński

Andrzej Pityński (1947–2020) był jednym z największych współczesnych polskich rzeźbiarzy. Był absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1974 r. mieszkał w Stanach Zjednoczonych.

Pityński był autorem wielu znanych rzeźb, monumentalnych i ekspresyjnych pomników, popiersi wielkich Polaków, medali, rzeźby kameralnej. Jego autorstwa są m.in. pomniki: „Katyń 1940”, „Mściciel”, „Patriota”,„Partyzanci”, „Sarmata” czy „Błękitna Armia”. 11 listopada 2017 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

 

Rzeź wołyńska

11 i 12 lipca 1943 roku Ukraińska Powstańcza Armia dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańcach 150 miejscowości na Wołyniu. Była to kulminacja trwającej już od początku 1943 roku fali brutalnego mordowania i wypędzania Polaków z ich domostw.

Najprawdopodobniej decyzja o ludobójstwie Polaków zapadła w gronie trzech osób wołyńskiego kierownictwa OUN-B (formalnym przywódcą, więzionym w tym czasie przez Niemców był Stepan Bandera. Według niektórych historyków mógł jednak utrzymywać kontakty z organizacją): Dmytra Klaczkiwskiego, kierującego wołyńską OUN-BWasyla Iwachiwa, referenta wojskowego OUN-B, oraz Iwana Łytwynczuka, dowodzącego siłami UPA na północno-wschodnim Wołyniu. Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów oraz UPA, a także zwykła ludność ukraińska brały udział w mordach na Polakach. 

W samym lipcu 1943 roku zamordowano około 10–11 tysięcy Polaków. 11 i 12 lipca UPA dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim. Ukraińcy wykorzystali fakt, że ludzie w niedzielę 11 lipca gromadzili się w kościołach i tam ich mordowano. Około 50 kościołów katolickich zostało spalonych i zburzonych.

Ogółem zbrodni na Polakach dokonano w 1865 miejscach na Wołyniu. Największych masakr dokonano w Woli Ostrowieckiej, gdzie zamordowanych zostało 628 Polaków, w kolonii Gaj – 600, w Ostrówkach – 521, Kołodnie – 516. 

Polscy historycy szacują, że ukraińscy nacjonaliści zamordowali ok. 100 tysięcy Polaków. Na Wołyniu było to około 40–60 tysięcy, w Galicji Wschodniej 20–40 tys., co najmniej 4 tysiące na terenie dzisiejszej Polski. Setki tysięcy Polaków zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów i ucieczki do centralnej Polski. Zbrodnia Wołyńska spowodowała odwet ze strony Polski, w wyniku którego zginęło ok. 10–12 tys. Ukraińców.


 

POLECANE
Wypadek autokaru w Ustrzykach Górnych. Wielu poszkodowanych z ostatniej chwili
Wypadek autokaru w Ustrzykach Górnych. Wielu poszkodowanych

18 osób trafiło do szpitala po wypadku autokaru turystycznego w Ustrzykach Górnych, do którego doszło w niedzielę rano. Droga wojewódzka nr 897 w miejscu wypadku jest zablokowana, na miejscu wciąż pracują służby.

15 mln dolarów za zniesławienie Trumpa. Telewizja ABC zapłaci za kłamstwa polityka
15 mln dolarów za zniesławienie Trumpa. Telewizja ABC zapłaci za kłamstwa

W marcowym programie „This Week” prezenter tej stacji George Stephanopoulos podał nieprawdziwie, że Donalda Trumpa uznano za winnego gwałtu na pisarce E. Jean Carroll. Teraz telewizja zapłaci wielomilionowe odszkodowanie.

Sprawa adwokata od „trumny na kółkach”. Zadziwiająca decyzja sądu pilne
Sprawa adwokata od „trumny na kółkach”. Zadziwiająca decyzja sądu

Do znanego wypadku doszło 26 września 2021 r. na trasie Barczewo-Jeziorany pod Olsztynem. Z przeciwnych kierunków nadjeżdżały audi i mercedes. Audi jechały dwie kobiety, mercedesem zaś kierował łódzki adwokat, podróżowała z nim żona i syn. Wskutek zderzenia zginęły dwie kobiety z audi, ranny został kilkuletni syn adwokata.

Gruzja w chaosie. Opozycja: To zorganizowany terror pilne
Gruzja w chaosie. Opozycja: "To zorganizowany terror"

Jak donoszą liderzy czterech gruzińskich partii opozycyjnych w liście do szefowej unijnej dyplomacji Kai Kallas i szefów MSZ państw UE - Gruzja stoi w obliczu bezprecedensowego kryzysu politycznego.

Dramat we Francji. Pięć osób nie żyje gorące
Dramat we Francji. Pięć osób nie żyje

Pięć osób zginęło od strzałów z broni palnej na północy Francji. Do zabójstw doszło w dwóch gminach w okolicach Dunkierki, Wormhout i Loon-Plage.

Tusk uderza w Andrzeja Dudę w sprawie MKOl. Burza w sieci: To kłamstwo pilne
Tusk uderza w Andrzeja Dudę w sprawie MKOl. Burza w sieci: "To kłamstwo"

Zarząd PKOI przyjął w czwartek uchwałę rekomendującą zgłoszenie prezydenta Andrzeja Dudy na członka Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Za podjęciem uchwały głosowało 29 członków zarządu, czterech było przeciw, a sześć osób się wstrzymało.

Nie żyje znany biznesmen, miliarder, założyciel odzieżowego giganta z ostatniej chwili
Nie żyje znany biznesmen, miliarder, założyciel odzieżowego giganta

Hiszpański przedsiębiorca Isak Andic, założyciel i właściciel sieci sklepów odzieżowych Mango, zginął w sobotę w wypadku górskim w Katalonii – poinformowała firma w komunikacie.

Zaginęła moja córeczka. Matka błaga o pomoc z ostatniej chwili
"Zaginęła moja córeczka". Matka błaga o pomoc

Policjanci Wydziału Kryminalnego w Otwocku poszukują 16-letniej Weroniki Nerlo. Dziewczyna ostatnio była widziana w dniu 12.12.2024 r., kiedy to wyszła ze szkoły w Mińsku Mazowieckim i udała się w n/n kierunku. 

Piekło zamarzło. Rafałowi Trzaskowskiemu przeszły przez gardło słowa Boże Narodzenie gorące
Piekło zamarzło. Rafałowi Trzaskowskiemu przeszły przez gardło słowa "Boże Narodzenie"

Rafał Trzaskowski jest znany jako polityk patronujący od lat najbardziej skrajnym progresywnym ruchom. Najwyraźniej jednak prekampania wyborcza czyni cuda. To ten sam Rafał Trzaskowski, którego żona, Małgorzata Trzaskowska chwaliła się w mediach, że nie posłała dzieci do komunii.

PSL i Polska 2050 są za słabe, żeby rywalizować samodzielnie z ostatniej chwili
"PSL i Polska 2050 są za słabe, żeby rywalizować samodzielnie"

Poparcie przez PSL kandydatury Szymona Hołowni, jako kandydata w nadchodzących wyborach prezydenckich, to znak, że Hołownia i Kosiniak-Kamysz stawiają na kontynuację projektu "Trzecia droga" i już myślą o wyborach parlamentarnych - powiedział w rozmowie z PAP politolog z Uniwersytetu Łódzkiego, dr Maciej Onasz.

REKLAMA

Gazeta.pl zapytała czytelników o pomnik „Rzeź Wołyńska”. Takiego lania się nie spodziewała

Pomnik upamiętniający Polaków pomordowanych przez Ukraińców na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej zatytułowany „Rzeź Wołyńska” został odsłonięty w Domostawie k. Niska (woj. podkarpackie). Od wielu dni media związane z Agorą usiłowały rozpętać histerię wokół tego wydarzenia.
"Rzeź Wołyńska" Andrzeja Pityńskiego / fot. Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce

Od iluś dni przed rocznicą Krwawej Niedzieli na Wołyniu tak zwane wiodące media, w tym media Agory, usiłowały rozpętać histerię wokół planowanego odsłonięcia pomnika autorstwa Andrzeja Pityńskiego – „Rzeź Wołyńska”. Usiłowano również zaimplementować w opinii publicznej, że „nie warto wracać do historii”.

Oficjalne odsłonięcie pomnika w niedzielę, a już o nim głośno. „Dziecko na widłach mogli pominąć”

– pisała Gazeta.pl już 10 lipca.

 

Ankieta Gazety.pl

Jakby tego było mało, opublikowano również sondę z manipulacyjnie postawionym pytaniem: „Czy Ty też uważasz, że pomnik «Rzeź Wołyńska» jest zbyt drastyczny?”. Słowo „też” sugeruje odpowiedź uczestnikowi sondy – dzięki niemu wie, jakiej odpowiedzi oczekuje od niego Gazeta.pl.

Klasyczna sonda Wyborczej zaczyna się od słów „Czy Ty też, podobnie jak światła większość, uważasz…”. Zapomnieli tych 4 słów i klops

– komentuje red. Rafał Porzeziński na platformie X.

A tymczasem wyniki sondy na dzień 15 lipca są zupełnie niezgodne z oczekiwaniami redakcji:

  • 88% ankietowanych odpowiedziało „Nie”. Według nich pomnik jest adekwatny do tego, co przedstawia, czyli zbrodni ludobójstwa;
  • Tylko 7% wybrało odpowiedź „Zdecydowanie!”. Dla nich połączenie tych symboli jest nie na miejscu;
  • 5% wskazało, że element z dzieckiem nabitym na widły to faktycznie przesada.

W sondzie – w momencie pisania artykułu – wzięło udział 4614 czytelników Gazeta.pl.

„Sporo osób twierdzi, że jest zbyt drastyczny, zwłaszcza że oglądają go także dzieci”??? Drastyczne, to było to, co robili Ukraińcy, a czego się do dzisiaj wypierają... Prawdy nie można cenzurować!!!

Ja wiem, że w czasie wojny z Rosją takie sprawy dla Ukraińców to bardzo trudny temat, ale też przez ponad 70 lat nic albo prawie nic nie zrobiono w tym temacie. Nadal zablokowane są ekshumacje ofiar, nadal stawia się pomniki Banderze. Akcja-reakcja. Nie popieram ale rozumiem

– komentują czytelnicy Gazeta.pl, choć trzeba oddać, że komentarzy atakujących pomnik jest również dużo.

 

Pomnik rzezi wołyńskiej

Pomnik „Rzeź Wołyńska” zaprojektowany został przez wybitnego rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego.

Odlana w brązie rzeźba przedstawia orła, którego korpus jest umieszczony w płomieniach, a na skrzydłach umieszczono nazwy miejscowości, których mieszkańcy zostali wymordowani przez UPA. W środku monumentu znajduje się wycięty krzyż, a w nim trójzębne widły, na które nabite jest ciało dziecka. U podstawy pomnika z jednej strony znajduje się rodzina z dziećmi w płomieniach, a z drugiej – także w płomieniach głowy dzieci nabite na sztachety płotu. Pomnik wraz z cokołem mierzy 20 merów wysokości.

Uroczystość odsłonięcia pomnika rozpoczęła się w niedzielę o godz. 11.

Historia budowy pomnika

Pomnik został wykonany na zamówienie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) i ukończony w 2017 roku. Niestety żadna gmina, w tym Rzeszów, nie chciała go umieścić u siebie. Dopiero ówczesny wójt gminy Jarocin (pow. niżański) Zbigniew Walczak zaproponował posadowienie pomnika w Domostawie, co Andrzej Pityński zaakceptował.

Społeczny komitet budowy pomnika

Były wójt gminy Jarocin Zbigniew Walczak powołał także Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska”, który zajął się realizacją przedsięwzięcia. W lipcu 2022 roku odbyła się uroczystość poświęcenia i wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę pomnika. Prace budowlane zakończyły się w ostatnich dniach, a pomnik został przewieziony do Domostawy na koszt Komitetu, który zebrał ponad 590 tys. zł dzięki zbiórkom.

 

Andrzej Pityński

Andrzej Pityński (1947–2020) był jednym z największych współczesnych polskich rzeźbiarzy. Był absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1974 r. mieszkał w Stanach Zjednoczonych.

Pityński był autorem wielu znanych rzeźb, monumentalnych i ekspresyjnych pomników, popiersi wielkich Polaków, medali, rzeźby kameralnej. Jego autorstwa są m.in. pomniki: „Katyń 1940”, „Mściciel”, „Patriota”,„Partyzanci”, „Sarmata” czy „Błękitna Armia”. 11 listopada 2017 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

 

Rzeź wołyńska

11 i 12 lipca 1943 roku Ukraińska Powstańcza Armia dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańcach 150 miejscowości na Wołyniu. Była to kulminacja trwającej już od początku 1943 roku fali brutalnego mordowania i wypędzania Polaków z ich domostw.

Najprawdopodobniej decyzja o ludobójstwie Polaków zapadła w gronie trzech osób wołyńskiego kierownictwa OUN-B (formalnym przywódcą, więzionym w tym czasie przez Niemców był Stepan Bandera. Według niektórych historyków mógł jednak utrzymywać kontakty z organizacją): Dmytra Klaczkiwskiego, kierującego wołyńską OUN-BWasyla Iwachiwa, referenta wojskowego OUN-B, oraz Iwana Łytwynczuka, dowodzącego siłami UPA na północno-wschodnim Wołyniu. Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów oraz UPA, a także zwykła ludność ukraińska brały udział w mordach na Polakach. 

W samym lipcu 1943 roku zamordowano około 10–11 tysięcy Polaków. 11 i 12 lipca UPA dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim. Ukraińcy wykorzystali fakt, że ludzie w niedzielę 11 lipca gromadzili się w kościołach i tam ich mordowano. Około 50 kościołów katolickich zostało spalonych i zburzonych.

Ogółem zbrodni na Polakach dokonano w 1865 miejscach na Wołyniu. Największych masakr dokonano w Woli Ostrowieckiej, gdzie zamordowanych zostało 628 Polaków, w kolonii Gaj – 600, w Ostrówkach – 521, Kołodnie – 516. 

Polscy historycy szacują, że ukraińscy nacjonaliści zamordowali ok. 100 tysięcy Polaków. Na Wołyniu było to około 40–60 tysięcy, w Galicji Wschodniej 20–40 tys., co najmniej 4 tysiące na terenie dzisiejszej Polski. Setki tysięcy Polaków zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów i ucieczki do centralnej Polski. Zbrodnia Wołyńska spowodowała odwet ze strony Polski, w wyniku którego zginęło ok. 10–12 tys. Ukraińców.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe