Znany adwokat o działaniu prokuratury ws. Romanowskiego: to nie jest działanie zgodne z prawem

Immunitet, tak jak zresztą tortury to są takie kamienie milowe w prawie międzynarodowym, których się po prostu nie narusza, a Bodnar z Kornelukiem to zrobili, a Tusk to akceptuje - mówi adwokat dr Michał Skwarzyński w rozmowie z Tysol.pl.
Adam Bodnar Znany adwokat o działaniu prokuratury ws. Romanowskiego: to nie jest działanie zgodne z prawem
Adam Bodnar / PAP/Radek Pietruszka

- Czy pan minister Bodnar przekonał pana podczas dzisiejszej konferencji, że Prokuratura Krajowa się nie skompromitowała?

- Jeżeli chodzi o samą kwestię immunitetu pan minister Bodnar no niestety cały czas powtarza nieprawdę, że tego immunitetu nie ma, i że mogą tutaj być jakieś wątpliwości. Wątpliwości nie ma żadnych. Chciałem zauważyć, że co do zakresu i istoty immunitetu zakreślonego przez system prawny Rady Europy wypowiedział się polski sejm, akceptując zakres tego immunitetu w sprawie Nadii Sawczenko, pilotki która została zestrzelona nad Rosją, i została potem wybrana do parlamentu na Ukrainie, a następnie została wydelegowana właśnie do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europejskiej i mimo, że została aresztowana i osądzona w Rosji za terroryzm, czyli za coś, co kompletnie nie jest związane z wykonywaniem mandatu czy funkcji w ZPRE, to polski sejm stanął na stanowisku, że ją ten immunitet obejmuje.

Polski sejm zaakceptował zakres i sposób rozumienia immunitetu Rady Europy określony w rezolucji, w tych wytycznych, o których mówi Rada Europy.  I te przepisy są jasne - żeby zdjąć immunitet należy wystąpić o uchylenie tego immunitetu. Tego nie zrobiono więc poseł Romanowski ma immunitet quasi dyplomatyczny wynikający z właśnie z bycia członkiem tego gremium.

Czytaj także: Sąd zajął się Ursulą von der Leyen. "Nadal nie wiadomo, ile właściwie zapłacono koncernom"

Opinie dla Bodnara 

Minister Bodnar znał już nazwiska autorów tych dwóch opinii, na podstawie których prokuratura podjęła decyzję o zatrzymaniu posła Romanowskiego pomimo immunitetu, przypomnę, że prok. Korneluk rano ich nie potrafił podać. A może rzeczywiście prawo dopuszcza takie fikołki, w których dwie opinie mogą stanowić podstawę działań prokuratury?

- To nie jest tak, że na podstawie opinii  - zwłaszcza osób, które nie są specjalistami, zwłaszcza z tego zakresu - bo to są konstytucjonaliści, można sobie kogoś zamknąć do aresztu. Bo gdyby tak było, to wystarczyłoby ministrowi wziąć dwie opinie, że immunitet ambasadora USA obowiązuje tylko na terenie ambasady i zamknąć ambasadora. 

Tak to w prawie międzynarodowym nie działa. Prawo międzynarodowe całe jest oparte o instytucji immunitetu, tzn. nie dało by się prowadzić dyplomacji, gdyby nasi dyplomaci nie mieli immunitetu na terenie obcego państwa.

Immunitet, tak jak zresztą tortury to są takie kamienie milowe w prawie międzynarodowym, których się po prostu nie narusza, a Bodnar z Kornelukiem to zrobili, a Tusk to akceptuje. To gratuluje podejścia do prawa międzynarodowego. 

I w oczywisty sposób zakres immunitetu obejmował posła Romanowskiego i nie wdrożono stosownej procedury, żeby go uchylić. To jest bezwzględna przesłanka procesowa.

Sprawa immunitetu 

- Podczas konferencji padała kilkukrotnie pytania o to, dlaczego prokurator Korneluk nie złożył wniosku o uchylenie tego immunitetu międzynarodowego posłowi Romanowskiemu? Jak pan sądzi, dlaczego?

- Moim zdaniem dlatego, że oni przegapili ten immunitet. To nie jest prawda, że oni o nim wiedzieli. A jeśli jest tak, że wiedzieli to ich tylko jeszcze bardziej pogrąża. Bo co, wiedzieli i zignorowali? To nie może działać na takiej zasadzie, że skoro jest organ właściwy do rozpoznania wniosku, wiadomo też, że jest określona procedura uchylania immunitetu, że można go ignorować. To nie jest działanie zgodne z prawem.

Były też wcześniej informacje z ZPRE poświadczające ten immunitet, które zostały zignorowane. Jeśli było to celowe, to jest to przestępstwo.

To nie opinie stanowią prawo. Równie dobrze, mogliby zamknąć Romanowskiego w więzieniu, zamówić dwie opinie i stwierdzić, że sąd już nie jest potrzebny.

- Minister Bodnar przekonywał podczas konferencji, że wszelkie decyzje odwołujące się od decyzji sądu będą podejmowane po zapoznaniu się z uzasadnieniem. Czemu to mogłoby służyć, przy tak głębokim przekonaniu zarówno ministra Bodnara, jak i prokuratora Korneluka o słuszności swojego postępowania?

- Oni liczą teraz na Tuska, i na to, że ma jakieś kontakty w Europie, i że przekona kogoś w Radzie Europy, żeby przewodniczący Theodoros Rousopoulos zmienił swoje zdanie. To jest cała strategia - gra na czas. Tylko pozwolę sobie zaznaczyć, że nikt już w Europie nie będzie wierzył w świętą wojne z PiS-em. Oni będą wiedzieli, że są imponderabilia w prawie międzynarodowym i takim jest immunitet, i takim jest zakaz tortur.

Czytaj także: Esbecki skok na kasę: do portfeli byłych funkcjonariuszy trafiło ponad 1,46 mld złotych

Dr Michał Skwarzyński 

Dr Michał Skwarzyński to adiunkt w Katedrze Praw  Człowieka i Prawa Humanitarnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - Dr Michał Skwarzyński prowadzi badania w obszarze praw człowieka z zakresu sprzeciwu sumienia, prawa do własności, wolności myśli, sumienia i religii, wolności ekspresji i prawa do obrony. Jest on autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych wielokrotnie cytowanych w doktrynie i orzecznictwie - ponad 240 różnych cytowań 29 publikacji, w tym 9 różnych publikacji, gdzie każda nich jest cytowana przynajmniej w 9 miejscach. - informuje KUL. 


 

POLECANE
Nie chcę was martwić. Karol Strasburger zwrócił się do fanów z ostatniej chwili
"Nie chcę was martwić". Karol Strasburger zwrócił się do fanów

Karol Strasburger, gospodarz "Familiady", od lat cieszy się sympatią telewidzów. Prezenter jest aktywny w mediach społecznościowych, gdzie dzieli się różnymi chwilami ze swojego życia. Ostatnio na Instagramie dodał wpis, który na początku zaskoczył jego fanów. Na szczęście wszystko szybko się wyjaśniło.

Kierowcy godzinami wyjeżdżali z parkingu. Zarząd galerii wydał oświadczenie z ostatniej chwili
Kierowcy godzinami wyjeżdżali z parkingu. Zarząd galerii wydał oświadczenie

Nawet czterech godzin potrzebowali w sobotę kierowcy próbujący wydostać się z parkingu Galerii Młociny na warszawskich Bielanach. Ruch w rejonie galerii został całkowicie sparaliżowany z powodu natłoku samochodów i nagłego uruchomienia przez ZDM sygnalizacji świetlnej w pobliżu galerii.

Znamy kandydata Lewicy na prezydenta z ostatniej chwili
Znamy kandydata Lewicy na prezydenta

Dzisiaj w Warszawie odbyła się konwencja Nowej Lewicy, na której wybrano kandydata ugrupowania na prezydenta.

Rosja kładzie rękę na Libii? Kreml uruchomił most powietrzny pilne
Rosja kładzie rękę na Libii? Kreml uruchomił most powietrzny

Władimir Putin podjął decyzję o uruchomieniu mostu powietrznego łączącego Rosję z położoną na wschód od Bengazi bazą lotniczą Al-Chadim, gdzie stacjonują rosyjscy najemnicy.

Niepewna sytuacja Scholza. Jutro głosowanie nad wotum zaufania polityka
Niepewna sytuacja Scholza. Jutro głosowanie nad wotum zaufania

Już jutro odbędzie się w Niemczech głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Olafa Scholza. Zewsząd dobiegają opinie, że niemal na pewno je on przegra.Wiele wskazuje bowiem na to, że większość z 733 członków Bundestagu opowie się przeciwko udzieleniu mu wotum zaufania.

Wypadek autokaru w Ustrzykach Górnych. Wielu poszkodowanych z ostatniej chwili
Wypadek autokaru w Ustrzykach Górnych. Wielu poszkodowanych

18 osób trafiło do szpitala po wypadku autokaru turystycznego w Ustrzykach Górnych, do którego doszło w niedzielę rano. Droga wojewódzka nr 897 w miejscu wypadku jest zablokowana, na miejscu wciąż pracują służby.

15 mln dolarów za zniesławienie Trumpa. Telewizja ABC zapłaci za kłamstwa polityka
15 mln dolarów za zniesławienie Trumpa. Telewizja ABC zapłaci za kłamstwa

W marcowym programie „This Week” prezenter tej stacji George Stephanopoulos podał nieprawdziwie, że Donalda Trumpa uznano za winnego gwałtu na pisarce E. Jean Carroll. Teraz telewizja zapłaci wielomilionowe odszkodowanie.

Sprawa adwokata od „trumny na kółkach”. Zadziwiająca decyzja sądu pilne
Sprawa adwokata od „trumny na kółkach”. Zadziwiająca decyzja sądu

Do znanego wypadku doszło 26 września 2021 r. na trasie Barczewo-Jeziorany pod Olsztynem. Z przeciwnych kierunków nadjeżdżały audi i mercedes. Audi jechały dwie kobiety, mercedesem zaś kierował łódzki adwokat, podróżowała z nim żona i syn. Wskutek zderzenia zginęły dwie kobiety z audi, ranny został kilkuletni syn adwokata.

Gruzja w chaosie. Opozycja: To zorganizowany terror pilne
Gruzja w chaosie. Opozycja: "To zorganizowany terror"

Jak donoszą liderzy czterech gruzińskich partii opozycyjnych w liście do szefowej unijnej dyplomacji Kai Kallas i szefów MSZ państw UE - Gruzja stoi w obliczu bezprecedensowego kryzysu politycznego.

Dramat we Francji. Pięć osób nie żyje gorące
Dramat we Francji. Pięć osób nie żyje

Pięć osób zginęło od strzałów z broni palnej na północy Francji. Do zabójstw doszło w dwóch gminach w okolicach Dunkierki, Wormhout i Loon-Plage.

REKLAMA

Znany adwokat o działaniu prokuratury ws. Romanowskiego: to nie jest działanie zgodne z prawem

Immunitet, tak jak zresztą tortury to są takie kamienie milowe w prawie międzynarodowym, których się po prostu nie narusza, a Bodnar z Kornelukiem to zrobili, a Tusk to akceptuje - mówi adwokat dr Michał Skwarzyński w rozmowie z Tysol.pl.
Adam Bodnar Znany adwokat o działaniu prokuratury ws. Romanowskiego: to nie jest działanie zgodne z prawem
Adam Bodnar / PAP/Radek Pietruszka

- Czy pan minister Bodnar przekonał pana podczas dzisiejszej konferencji, że Prokuratura Krajowa się nie skompromitowała?

- Jeżeli chodzi o samą kwestię immunitetu pan minister Bodnar no niestety cały czas powtarza nieprawdę, że tego immunitetu nie ma, i że mogą tutaj być jakieś wątpliwości. Wątpliwości nie ma żadnych. Chciałem zauważyć, że co do zakresu i istoty immunitetu zakreślonego przez system prawny Rady Europy wypowiedział się polski sejm, akceptując zakres tego immunitetu w sprawie Nadii Sawczenko, pilotki która została zestrzelona nad Rosją, i została potem wybrana do parlamentu na Ukrainie, a następnie została wydelegowana właśnie do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europejskiej i mimo, że została aresztowana i osądzona w Rosji za terroryzm, czyli za coś, co kompletnie nie jest związane z wykonywaniem mandatu czy funkcji w ZPRE, to polski sejm stanął na stanowisku, że ją ten immunitet obejmuje.

Polski sejm zaakceptował zakres i sposób rozumienia immunitetu Rady Europy określony w rezolucji, w tych wytycznych, o których mówi Rada Europy.  I te przepisy są jasne - żeby zdjąć immunitet należy wystąpić o uchylenie tego immunitetu. Tego nie zrobiono więc poseł Romanowski ma immunitet quasi dyplomatyczny wynikający z właśnie z bycia członkiem tego gremium.

Czytaj także: Sąd zajął się Ursulą von der Leyen. "Nadal nie wiadomo, ile właściwie zapłacono koncernom"

Opinie dla Bodnara 

Minister Bodnar znał już nazwiska autorów tych dwóch opinii, na podstawie których prokuratura podjęła decyzję o zatrzymaniu posła Romanowskiego pomimo immunitetu, przypomnę, że prok. Korneluk rano ich nie potrafił podać. A może rzeczywiście prawo dopuszcza takie fikołki, w których dwie opinie mogą stanowić podstawę działań prokuratury?

- To nie jest tak, że na podstawie opinii  - zwłaszcza osób, które nie są specjalistami, zwłaszcza z tego zakresu - bo to są konstytucjonaliści, można sobie kogoś zamknąć do aresztu. Bo gdyby tak było, to wystarczyłoby ministrowi wziąć dwie opinie, że immunitet ambasadora USA obowiązuje tylko na terenie ambasady i zamknąć ambasadora. 

Tak to w prawie międzynarodowym nie działa. Prawo międzynarodowe całe jest oparte o instytucji immunitetu, tzn. nie dało by się prowadzić dyplomacji, gdyby nasi dyplomaci nie mieli immunitetu na terenie obcego państwa.

Immunitet, tak jak zresztą tortury to są takie kamienie milowe w prawie międzynarodowym, których się po prostu nie narusza, a Bodnar z Kornelukiem to zrobili, a Tusk to akceptuje. To gratuluje podejścia do prawa międzynarodowego. 

I w oczywisty sposób zakres immunitetu obejmował posła Romanowskiego i nie wdrożono stosownej procedury, żeby go uchylić. To jest bezwzględna przesłanka procesowa.

Sprawa immunitetu 

- Podczas konferencji padała kilkukrotnie pytania o to, dlaczego prokurator Korneluk nie złożył wniosku o uchylenie tego immunitetu międzynarodowego posłowi Romanowskiemu? Jak pan sądzi, dlaczego?

- Moim zdaniem dlatego, że oni przegapili ten immunitet. To nie jest prawda, że oni o nim wiedzieli. A jeśli jest tak, że wiedzieli to ich tylko jeszcze bardziej pogrąża. Bo co, wiedzieli i zignorowali? To nie może działać na takiej zasadzie, że skoro jest organ właściwy do rozpoznania wniosku, wiadomo też, że jest określona procedura uchylania immunitetu, że można go ignorować. To nie jest działanie zgodne z prawem.

Były też wcześniej informacje z ZPRE poświadczające ten immunitet, które zostały zignorowane. Jeśli było to celowe, to jest to przestępstwo.

To nie opinie stanowią prawo. Równie dobrze, mogliby zamknąć Romanowskiego w więzieniu, zamówić dwie opinie i stwierdzić, że sąd już nie jest potrzebny.

- Minister Bodnar przekonywał podczas konferencji, że wszelkie decyzje odwołujące się od decyzji sądu będą podejmowane po zapoznaniu się z uzasadnieniem. Czemu to mogłoby służyć, przy tak głębokim przekonaniu zarówno ministra Bodnara, jak i prokuratora Korneluka o słuszności swojego postępowania?

- Oni liczą teraz na Tuska, i na to, że ma jakieś kontakty w Europie, i że przekona kogoś w Radzie Europy, żeby przewodniczący Theodoros Rousopoulos zmienił swoje zdanie. To jest cała strategia - gra na czas. Tylko pozwolę sobie zaznaczyć, że nikt już w Europie nie będzie wierzył w świętą wojne z PiS-em. Oni będą wiedzieli, że są imponderabilia w prawie międzynarodowym i takim jest immunitet, i takim jest zakaz tortur.

Czytaj także: Esbecki skok na kasę: do portfeli byłych funkcjonariuszy trafiło ponad 1,46 mld złotych

Dr Michał Skwarzyński 

Dr Michał Skwarzyński to adiunkt w Katedrze Praw  Człowieka i Prawa Humanitarnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - Dr Michał Skwarzyński prowadzi badania w obszarze praw człowieka z zakresu sprzeciwu sumienia, prawa do własności, wolności myśli, sumienia i religii, wolności ekspresji i prawa do obrony. Jest on autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych wielokrotnie cytowanych w doktrynie i orzecznictwie - ponad 240 różnych cytowań 29 publikacji, w tym 9 różnych publikacji, gdzie każda nich jest cytowana przynajmniej w 9 miejscach. - informuje KUL. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe