Tarcza w Redzikowie. Michał Rachoń: Donald Tusk kupił czas Władimirowi Putinowi

- Donald Tusk, jak i Radosław Sikorski zrobili bardzo wiele żeby opóźnić budowę tarczy antyrakietowej w Polsce i było to na tyle skuteczne, że tarcza zamiast początkowo planowanego roku 2012 jako roku operacyjnej funkcjonalności tej tarczy, tej bazy została uruchomiona w roku 2024 - mówi Michał Rachoń, współautor wraz z prof. Sławomirem Cenckiewiczem serialu "Reset", który porusza m.in. kwestię powstrzymywania budowy elementów tarczy w Polsce za poprzednich rządów Donalda Tuska
Budynek amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Redzikowie Tarcza w Redzikowie. Michał Rachoń: Donald Tusk kupił czas Władimirowi Putinowi
Budynek amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Redzikowie / (amb) PAP/Adam Warżawa

W uroczystym otwarciu amerykańskiej bazy antyrakietowej w Redzikowie poza Prezydentem Andrzejem Dudą i Ministrem Obrony Narodowej Władysławem Kosiniak-Kamyszem udział wziął także Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski, jeden z bohaterów serialu dokumentalnego autorstwa Michała Rachonia i prof. Sławomira Cenckiewicza. Autorzy upublicznili w nim m.in. szereg dokumentów  wskazujących na rolę Donalda Tuska i Radosława Sikorskiego w opóźnianiu i blokowaniu budowy tarczy antyrakietowej w Polsce w ramach prowadzonych w latach 2008-2015 polityki resetu z Władimirem Putinem.

 

"Zasługi" Tuska i Sikorskiego

Poproszony o komentarz do postawy Donalda Tuska i Radosława Sikorskiego podczas otwarcia bazy Michał Rachoń mówi:

Donald Tusk, jak i Radosław Sikorski zrobili bardzo wiele żeby opóźnić budowę tarczy antyrakietowej w Polsce i było to na tyle skuteczne, że tarcza zamiast początkowo planowanego roku 2012 jako roku operacyjnej funkcjonalności tej tarczy, tej bazy została uruchomiona w roku 2024.  I nie przekonują mnie, nie znajdujące odzwierciedlenia w dokumentach opinie, że jest to wina amerykańskiego rządu, bo właśnie taką wersję tych wydarzeń przedstawia Radosław Sikorski, czyli, że opóźnienie ratyfikacji umowy w tej sprawie jest winą amerykańskiego rządu, ponieważ administracja George'a Bush'a chciała dokończyć ten projekt przed zakończeniem kadencji George'a Bush'a więc z końcem roku 2008. I to wtedy rząd Donalda Tuska i Radosława Sikorskiego jako ministra spraw zagranicznych, po prostu to zahamowali. W tym sensie oni są po prostu odpowiedzialni za to, że oryginalny projekt George'a Bush'a, tarcza antyrakietowa, zwana dużą tarczą, nigdy nie powstał.

Dziennikarz nie kryje zadowolenia, z powodu otwarcia bazy jednak zauważa jaki wpływ na problemy związane z jej budową miał Donald Tusk i Radosław Sikorski:

Oczywiście bardzo dobrze, że w Redzikowie powstała baza Aegis-Ashore, jako część tego systemu, który funkcjonuje w tej chwili w Rumunii i w Polsce, ale to co było oryginalnie planowane przez George'a Bush'a, a wcześniej jeszcze projektowane dużo wcześniej przez Ronalda Reagana, po prostu nigdy nie powstało. I to właśnie ci ludzie są odpowiedzialni za wieloletnie opóźnienia tego projektu, a wystawianie piesi do orderów przez nich dzisiaj traktuje tylko i wyłącznie jako element kampanii politycznej czy jakiejkolwiek innej.

 

"Kupili czas Putinowi"

Na pytanie o motywy premiera Tuska i ministra Sikorskiego do opóźniania budowy tarczy antyrakietowej w  Polsce, Michał Rachoń odpowiada:

To nie chodzi o to, co zyskał Tusk i Sikorski, tylko chodzi o to, że zostały zrealizowane postulaty Władimira Putina i Federacji Rosyjskiej, która robiła wszystko, żeby opóźnić powstanie tej instalacji i ona została opóźniona o wiele, wiele lat. W efekcie po prostu Federacja Rosyjska mogła prowadzić w nieskrępowany sposób swoje imperialne, agresywne projekty w tej części świata i to się po prostu stało. To był czas, który kupił sobie Władimir Putin poprzez swój wpływ na europejskie elity, wówczas Angelę Merkel, Donalda Tuska, Nicolasa Sarkozy i wszystkich innych polityków, łącznie z całą administracją Baracka Obamy, z Hillary Clinton, którzy naciskali wspólnie przycisk "Reset" z Ławrowem i już po tym, jak taką politykę rozpoczął właśnie pod wpływem niemieckich interesów rząd Donalda Tuska, z Radosławem Sikorskim, jako szefem dyplomacji. 

Dziennikarz odniósł się do wystąpienia Radosława Sikorskiego podczas oficjalnego otwarcia, który mówił m.in. o "osobistej satysfakcji" oraz o tym, że " negocjacje były niełatwe, ale zakończyły się umową korzystną dla Rzeczpospolitej" wskazując tym samym swoją rolę w realizacji tego projektu:

Nie widzę nic poza chęcią pojawienia się w serwisach informacyjnych i w PR-owej zagrywce. Ten system jest po prostu elementem amerykańskiej, natowskiej doktryny i sposób funkcjonowania, sposób myślenia Stanów Zjednoczonych i NATO o bezpieczeństwie. Przypomnę, że Donald Tusk dwa tygodnie temu powiedział, że obecność Amerykanów w Europie jest eksperymentem czy geopolitycznym outsourcingiem, którego czas minął. To chyba dość wyraźnie pokazuje, co Donald Tusk sądzi na temat amerykańskiej obecności w Europie. Sądzi to samo, co Niemcy., że Europa powinna mieć jakąś wyimaginowaną suwerenność, również geopolityczną.


 

POLECANE
Selena Gomez podzieliła się radosną nowiną. W sieci lawina gratulacji Wiadomości
Selena Gomez podzieliła się radosną nowiną. W sieci lawina gratulacji

Selena Gomez zaskoczyła swoich fanów, dzieląc się niezwykle radosną nowiną – piosenkarka i aktorka właśnie ogłosiła swoje zaręczyny z producentem muzycznym Bennym Blanco. Choć ich związek trwa dopiero od kilku miesięcy, para wygląda na bardzo szczęśliwą i zdecydowaną na wspólną przyszłość.

Kosiniak-Kamysz: Budowa wojsk dronowych jest absolutnym priorytetem z ostatniej chwili
Kosiniak-Kamysz: Budowa wojsk dronowych jest absolutnym priorytetem

W czwartek została zawarta umowa na zakup dla Wojska Polskiego amerykańskich dronów MQ-9B Sky Guardian. Od 1 stycznia wojska dronowe, jako realna część Wojska Polskiego, zafunkcjonują - podkreślił wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że budowa wojsk dronowych jest absolutnym priorytetem.

Kandydat Lewicy na prezydenta. Nowe informacje Wiadomości
Kandydat Lewicy na prezydenta. Nowe informacje

W niedzielę 15 grudnia w Warszawie odbędzie się konwencja, na której Nowa Lewica, Polska Partia Socjalistyczna i Unia Pracy podejmą decyzję, kto będzie wspólnym kandydatem Lewicy na prezydenta - przekazał PAP rzecznik Nowej Lewicy Łukasz Michnik. Kandydat ma być wyłoniony w drodze głosowania.

Większych głupot nie słyszałam, jak żyję. Burza po emisji popularnego programu TVN Wiadomości
"Większych głupot nie słyszałam, jak żyję". Burza po emisji popularnego programu TVN

Po jednym z ostatnich wydań "Dzień dobry TVN" w mediach społecznościowych zawrzało.

Włoski dziennik: Morawiecki niebawem zostanie szefem Europejskich Konserwatystów i Reformatorów z ostatniej chwili
Włoski dziennik: Morawiecki niebawem zostanie szefem Europejskich Konserwatystów i Reformatorów

Włoski dziennik "Il Giornale" poinformował, że były premier Polski jeszcze przed zaprzysiężeniem Donalda Trumpa zostanie nowym szefem Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Do tej pory funkcję tę pełniła premier Włoch Giorgia Meloni.

Dobra wiadomość dla Igi Świątek Wiadomości
Dobra wiadomość dla Igi Świątek

Władze WTA postanowiły nie dokonywać żadnych zmian w historycznych notowaniach światowego rankingu tenisistek po pozytywnym wyniku testu antydopingowego Igi Świątek. Dzięki tej decyzji polska zawodniczka nie straci dodatkowych punktów, co mogłoby skrócić jej czas panowania na pierwszym miejscu w rankingu WTA.

Niemcy starają się, żeby państwa narodowe nie mogły zablokować umowy UE – Mercosur tylko u nas
Niemcy starają się, żeby państwa narodowe nie mogły zablokować umowy UE – Mercosur

W piątek 6 grudnia dosłownie parę godzin przed podpisaniem umowy między państwami Mercosur i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen odbyła się tradycyjna piątkowa konferencja prasowa niemieckiego rządu. Jednym z głównych tematów tego spotkania był właśnie ten kontrakt międzynarodowy, negocjowany ostatecznie przez von der Leyen w stolicy Urugwaju, Montevideo.

 Śledztwo przeciwko Mbappe ws. gwałtu. Jest decyzja prokuratury z ostatniej chwili
Śledztwo przeciwko Mbappe ws. gwałtu. Jest decyzja prokuratury

Z powodu niewystarczających dowodów szwedzka prokuratura umorzyła śledztwo przeciwko francuskiemu piłkarzowi Kylianowi Mbappe w związku z domniemanym gwałtem i napaścią na tle seksualnym w trakcie jego październikowej wizyty w Sztokholmie.

Nie poprowadzi sylwestra Polsatu. Zmiany po 17 latach z ostatniej chwili
Nie poprowadzi sylwestra Polsatu. Zmiany po 17 latach

Po raz pierwszy od 17 lat Krzysztof Ibisz nie pojawi się na scenie podczas sylwestrowego koncertu Polsatu. Decyzja ta wzbudziła niemałe emocje, ponieważ prezenter był twarzą tego wydarzenia od 2006 roku. Tegoroczna "Sylwestrowa Moc Przebojów" odbędzie się w Toruniu, a stacja zapowiedziała nowe grono prowadzących.

Żałoba w T.Love. Jesteśmy z Tobą z ostatniej chwili
Żałoba w T.Love. "Jesteśmy z Tobą"

Media obiegły smutne wiadomości. Jan Benedek z zespołu T.Love przeżywa ogromną stratę.

REKLAMA

Tarcza w Redzikowie. Michał Rachoń: Donald Tusk kupił czas Władimirowi Putinowi

- Donald Tusk, jak i Radosław Sikorski zrobili bardzo wiele żeby opóźnić budowę tarczy antyrakietowej w Polsce i było to na tyle skuteczne, że tarcza zamiast początkowo planowanego roku 2012 jako roku operacyjnej funkcjonalności tej tarczy, tej bazy została uruchomiona w roku 2024 - mówi Michał Rachoń, współautor wraz z prof. Sławomirem Cenckiewiczem serialu "Reset", który porusza m.in. kwestię powstrzymywania budowy elementów tarczy w Polsce za poprzednich rządów Donalda Tuska
Budynek amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Redzikowie Tarcza w Redzikowie. Michał Rachoń: Donald Tusk kupił czas Władimirowi Putinowi
Budynek amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Redzikowie / (amb) PAP/Adam Warżawa

W uroczystym otwarciu amerykańskiej bazy antyrakietowej w Redzikowie poza Prezydentem Andrzejem Dudą i Ministrem Obrony Narodowej Władysławem Kosiniak-Kamyszem udział wziął także Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski, jeden z bohaterów serialu dokumentalnego autorstwa Michała Rachonia i prof. Sławomira Cenckiewicza. Autorzy upublicznili w nim m.in. szereg dokumentów  wskazujących na rolę Donalda Tuska i Radosława Sikorskiego w opóźnianiu i blokowaniu budowy tarczy antyrakietowej w Polsce w ramach prowadzonych w latach 2008-2015 polityki resetu z Władimirem Putinem.

 

"Zasługi" Tuska i Sikorskiego

Poproszony o komentarz do postawy Donalda Tuska i Radosława Sikorskiego podczas otwarcia bazy Michał Rachoń mówi:

Donald Tusk, jak i Radosław Sikorski zrobili bardzo wiele żeby opóźnić budowę tarczy antyrakietowej w Polsce i było to na tyle skuteczne, że tarcza zamiast początkowo planowanego roku 2012 jako roku operacyjnej funkcjonalności tej tarczy, tej bazy została uruchomiona w roku 2024.  I nie przekonują mnie, nie znajdujące odzwierciedlenia w dokumentach opinie, że jest to wina amerykańskiego rządu, bo właśnie taką wersję tych wydarzeń przedstawia Radosław Sikorski, czyli, że opóźnienie ratyfikacji umowy w tej sprawie jest winą amerykańskiego rządu, ponieważ administracja George'a Bush'a chciała dokończyć ten projekt przed zakończeniem kadencji George'a Bush'a więc z końcem roku 2008. I to wtedy rząd Donalda Tuska i Radosława Sikorskiego jako ministra spraw zagranicznych, po prostu to zahamowali. W tym sensie oni są po prostu odpowiedzialni za to, że oryginalny projekt George'a Bush'a, tarcza antyrakietowa, zwana dużą tarczą, nigdy nie powstał.

Dziennikarz nie kryje zadowolenia, z powodu otwarcia bazy jednak zauważa jaki wpływ na problemy związane z jej budową miał Donald Tusk i Radosław Sikorski:

Oczywiście bardzo dobrze, że w Redzikowie powstała baza Aegis-Ashore, jako część tego systemu, który funkcjonuje w tej chwili w Rumunii i w Polsce, ale to co było oryginalnie planowane przez George'a Bush'a, a wcześniej jeszcze projektowane dużo wcześniej przez Ronalda Reagana, po prostu nigdy nie powstało. I to właśnie ci ludzie są odpowiedzialni za wieloletnie opóźnienia tego projektu, a wystawianie piesi do orderów przez nich dzisiaj traktuje tylko i wyłącznie jako element kampanii politycznej czy jakiejkolwiek innej.

 

"Kupili czas Putinowi"

Na pytanie o motywy premiera Tuska i ministra Sikorskiego do opóźniania budowy tarczy antyrakietowej w  Polsce, Michał Rachoń odpowiada:

To nie chodzi o to, co zyskał Tusk i Sikorski, tylko chodzi o to, że zostały zrealizowane postulaty Władimira Putina i Federacji Rosyjskiej, która robiła wszystko, żeby opóźnić powstanie tej instalacji i ona została opóźniona o wiele, wiele lat. W efekcie po prostu Federacja Rosyjska mogła prowadzić w nieskrępowany sposób swoje imperialne, agresywne projekty w tej części świata i to się po prostu stało. To był czas, który kupił sobie Władimir Putin poprzez swój wpływ na europejskie elity, wówczas Angelę Merkel, Donalda Tuska, Nicolasa Sarkozy i wszystkich innych polityków, łącznie z całą administracją Baracka Obamy, z Hillary Clinton, którzy naciskali wspólnie przycisk "Reset" z Ławrowem i już po tym, jak taką politykę rozpoczął właśnie pod wpływem niemieckich interesów rząd Donalda Tuska, z Radosławem Sikorskim, jako szefem dyplomacji. 

Dziennikarz odniósł się do wystąpienia Radosława Sikorskiego podczas oficjalnego otwarcia, który mówił m.in. o "osobistej satysfakcji" oraz o tym, że " negocjacje były niełatwe, ale zakończyły się umową korzystną dla Rzeczpospolitej" wskazując tym samym swoją rolę w realizacji tego projektu:

Nie widzę nic poza chęcią pojawienia się w serwisach informacyjnych i w PR-owej zagrywce. Ten system jest po prostu elementem amerykańskiej, natowskiej doktryny i sposób funkcjonowania, sposób myślenia Stanów Zjednoczonych i NATO o bezpieczeństwie. Przypomnę, że Donald Tusk dwa tygodnie temu powiedział, że obecność Amerykanów w Europie jest eksperymentem czy geopolitycznym outsourcingiem, którego czas minął. To chyba dość wyraźnie pokazuje, co Donald Tusk sądzi na temat amerykańskiej obecności w Europie. Sądzi to samo, co Niemcy., że Europa powinna mieć jakąś wyimaginowaną suwerenność, również geopolityczną.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe