Na uroczystości Matki Bożej z Guadalupe do sanktuarium przybyło 13 mln pielgrzymów

Stolica Meksyku ustanowiła nowy rekord pielgrzymkowy podczas obchodów święta Matki Bożej z Guadalupe, które zakończyły się w niedzielę 15 grudnia. Jak wynika z opublikowanego dziś raportu władz miejskich na temat operacji bezpieczeństwa „Operativo Basilica 2024”, w dniach 6-15 grudnia do bazyliki w Mieście Meksyk przybyło około 13 milionów wiernych.
Matka Boża z Guadalupe Na uroczystości Matki Bożej z Guadalupe do sanktuarium przybyło 13 mln pielgrzymów
Matka Boża z Guadalupe / wikimedia commons/public_domain/Unknown author - http://artecolonialamericano.az.uniandes.edu.co:8080/artworks/10225

Tegoroczne obchody

Portal „cronica.com.mx” zwrócił uwagę, że mimo ogromnych tłumów, nie doszło do poważniejszych incydentów. W ostatnim dziesięcioleciu napływ pielgrzymów systematycznie wzrastał, z wyjątkiem przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa. Wokół sanktuarium w stolicy rozmieszczono łącznie 18 tys. funkcjonariuszy bezpieczeństwa publicznego oraz 4101 pracowników zajmujących się wywozem odpadków, którzy zebrali łącznie około 500 ton śmieci. Pojawiły się również doniesienia o opiece nad ponad 70 bezpańskimi psami, które towarzyszyły pielgrzymom i którym zapewniono żywność i opiekę medyczną, a część z nich trafiła do klinik dla zwierząt i szpitala weterynaryjnego w Mieście Meksyk.

Ale święto Maryi z Guadalupe obchodzone jest nie tylko w stolicy: pielgrzymki, procesje i specjalne nabożeństwa w okolicach rocznicy objawień Dziewicy Maryi, która pod postacią metyskiej kobiety ukazywała się Juanowi Diego od 9 do 12 grudnia 1531 roku, odbywają się w całym kraju. Niemal we wszystkich miastach i większych miasteczkach znajdują się kościoły parafialne pod wezwaniem Matki Bożej Meksyku. Do najbardziej znanych należą sanktuaria guadalupiańskie w Guadalajarze, Monterrey, Zacatecas, Morelia, Patzcuaro, Tlaltenango i Tijuanie.

Czytaj także: [wywiad] Abp Guzdek: Synodalność to nic innego jak normalność! Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za Kościół

Jako wyraz uznania dla ważnego dla Meksyku religijnego i kulturowego znaczenia uroczystości ku czci Matki Bożej z Guadalupe, prezydent Claudia Sheinbaum odwołała codzienną konferencję prasową 12 grudnia, w który przypada to liturgiczne święto. Pani prezydent Sheinbaum ma żydowskie korzenie, ale podkreśla, że nie należy do żadnej religii, podobnie też i państwo meksykańskie jest ściśle świeckie. Ten gest, z szacunku wobec obchodów w Guadalupe, wprowadził przez dwa ostatnie lata swojej kadencji poprzedni prezydent Andres Manuel Lopez Obrador.

Poza granicami Meksyku „ciemnoskóra dziewica” („Morenita”) jest czczona także w innych krajach Ameryki Łacińskiej i na Filipinach, których patronką jest Matka Boża z Guadalupe, a ponadto wszędzie tam, gdzie istnieją znaczące społeczności Meksykanów na emigracji, jak w Los Angeles, Chicago, Nowym Jorku i Miami w USA, w Toronto w Kanadzie, w Hiszpanii, a także we wspólnotach Ameryki Łacińskiej w Austrii i Niemczech.

Objawienia

Meksykańskie święto i miejsce pielgrzymek wywodzą się od objawień Dziewicy Maryi. Jak mówi przekaz, pasterzowi Juanowi Diego Cuauhtlatoatzin (1474-1548), który wcześniej przeszedł na chrześcijaństwo, przez cztery dni ukazywała się Matka Boża jako ciężarna Metyska mówiąca w jego ojczystym języku nahuatl i pozostawiła róże, z których na tilmie, obszernym pasterskim płaszczu Juana Diego, utkanym z grubych i szorstkich włókien agawy, utworzył się Jej wizerunek. Na prośbę Matki Bożej, w miejscu Jej objawień u stóp wzgórza Tepeyac, zbudowano duży kościół, w którym czczony jest cudowny wizerunek Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe. W miejscu objawień wzniesiono początkowo kaplicę, następnie kościół, a później – w latach 1974-76 zbudowano bazylikę według projektu znanego meksykańskiego architekta Pedro Ramireza Vasqueza, uchodzącą dziś za największy kościół świata – ma 22 tys. miejsc.

Czytaj także: [Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Zmysły w służbie wiary

W 1895 roku Leon XIII ogłosił Matkę Bożą z Guadalupe patronką Ameryki Łacińskiej, a w 1945 roku Pius XII ustanowił Ją Patronką całej Ameryki. Z kolei św. Jan Paweł II w czasie swej podróży do Meksyku 31 lipca 2002 roku kanonizował tam Juana Diego – pierwszego świętego Indianina w dziejach Kościoła. Matka Boża z Guadalupe jest obecnie patronką Meksyku, całego kontynentu amerykańskiego, Filipin, a także życia nienarodzonego.

Kilkudniowe uroczystości z okazji obchodzonego 12 grudnia święta Matki Bożej z Guadapupe przyciągają rokrocznie wielomilionowe tłumy wiernych do Jej sanktuarium w Mieście Meksyk.

W 2031 roku przypadnie 500. rocznica objawień Matki Bożej w Guadalupe. W związku z tym Kościół katolicki w Meksyku rozpoczął w 2022 roku dziewięcioletnią nowennę przygotowująca do tego wielkiego jubileuszu. Ma ona na celu pogłębienie rozumienia „wydarzenia z Guadalupe” (Acontecimiento Guadalupano).

ts


 

POLECANE
Dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej tylko u nas
Dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Jak zachować polską tożsamość w dobie zagrożenia wielorakimi totalitaryzmami? Czy będziemy nadal narodem, czy też może „projektem: Polska”?

Kanada sfinansuje operację aktywiście identyfikującemu się jako trans niemowlę tylko u nas
Kanada sfinansuje operację aktywiście identyfikującemu się jako "trans niemowlę"

Szok! Lewicowy aktywista, który identyfikuje się jako "trans dziecko", wygrał z Kanadą. Kraj będzie musiał zafundować mu... operację i męskich, i żeńskich narządów płciowych.

Samuel Pereira: W ciągu czterech minut Tusk pochwalił politykę PiS piętnaście razy tylko u nas
Samuel Pereira: W ciągu czterech minut Tusk pochwalił politykę PiS piętnaście razy

To był chyba rekord. W ciągu niecałych 4 minut premier 15 razy albo chwalił politykę Prawa i Sprawiedliwości albo się z nią utożsamiał albo ironicznie kpił z tego, co sam otrzymując ją w spadku – zepsuł. Nie chciałbym być gołosłowny, więc z wygłoszonego dziś orędzia szefa rządu, wybrałem konkretne cytaty, które z przyjemnością przełożę z mowy trawy na język faktów. Zaczynamy!

Karol Nawrocki w Białym Domu. Spotkał się z ważnymi politykami Wiadomości
Karol Nawrocki w Białym Domu. Spotkał się z ważnymi politykami

Obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki w czwartek udał się z wizytą do Waszyngtonu. Podczas uroczystości z okazji Narodowego Dnia Modlitwy w Białym Domu spotkał się m.in. z sekretarzem stanu USA Marco Rubio.

Donald Trump podjął decyzję ws. nowego ambasadora USA przy ONZ Wiadomości
Donald Trump podjął decyzję ws. nowego ambasadora USA przy ONZ

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w czwartek, że Mike Waltz, dotychczas pełniący rolę doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, zostanie ambasadorem Stanów Zjednoczonych przy ONZ. Jego rolę tymczasowo obejmie sekretarz stanu Marco Rubio.

Izraelski atak na Strefę Gazy. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Izraelski atak na Strefę Gazy. Są ofiary śmiertelne

- Co najmniej 24 osoby zginęły w czwartek i poprzedzającą go noc w izraelskich atakach na Strefę Gazy - poinformowała obrona cywilna, cytowana przez AFP. Izrael od dwóch miesięcy blokuje pomoc humanitarną. Szerzy się głód, zdesperowani ludzie kradną żywność i leki - alarmują organizacje pozarządowe.

USA i Ukraina zawarły umowę ws. minerałów. Jest komentarz Wołodymyra Zełenskiego polityka
USA i Ukraina zawarły umowę ws. minerałów. Jest komentarz Wołodymyra Zełenskiego

Prezydent Wołodymyr Zełenski w czwartek określił umowę z USA w sprawie minerałów jako prawdziwie równe i sprawiedliwe porozumienie oraz pierwszy wynik jego spotkania w Watykanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem przed pogrzebem papieża Franciszka.

Karol Nawrocki z wizytą w Waszyngtonie. W planie kilka ważnych spotkań Wiadomości
Karol Nawrocki z wizytą w Waszyngtonie. W planie kilka ważnych spotkań

Jak informuje stacja Telewizja Republika obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki w czwartek udał się z wizytą do Waszyngtonu. Wziął udział w Narodowym Dniu Modlitwy w ogrodzie różanym w Białym Domu. Spotkanie poprowadził prezydent USA Donald Trump.

Marine Le Pen nie zamierza ustępować. Chodzi o wybory prezydenckie polityka
Marine Le Pen nie zamierza ustępować. Chodzi o wybory prezydenckie

W czwartek podczas tradycyjnego wiecu Zjednoczenia Narodowego na Narbonie Marine Le Pen zapewniła, że będzie walczyć o to, by móc kandydować w wyborach prezydenckich w 2027 roku.

Komunikat dla mieszkańców Gdyni Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Gdyni

W czasie długiego weekendu majowego komunikacja miejska w Gdyni, Gdańsku i pociągi PKP SKM będą kursowały według zmienionych rozkładów jazdy. Zmiany dotyczą zarówno linii autobusowych i trolejbusowych organizowanych przez ZKM w Gdyni, jak i pociągów PKP SKM na trasie Gdańsk–Wejherowo.

REKLAMA

Na uroczystości Matki Bożej z Guadalupe do sanktuarium przybyło 13 mln pielgrzymów

Stolica Meksyku ustanowiła nowy rekord pielgrzymkowy podczas obchodów święta Matki Bożej z Guadalupe, które zakończyły się w niedzielę 15 grudnia. Jak wynika z opublikowanego dziś raportu władz miejskich na temat operacji bezpieczeństwa „Operativo Basilica 2024”, w dniach 6-15 grudnia do bazyliki w Mieście Meksyk przybyło około 13 milionów wiernych.
Matka Boża z Guadalupe Na uroczystości Matki Bożej z Guadalupe do sanktuarium przybyło 13 mln pielgrzymów
Matka Boża z Guadalupe / wikimedia commons/public_domain/Unknown author - http://artecolonialamericano.az.uniandes.edu.co:8080/artworks/10225

Tegoroczne obchody

Portal „cronica.com.mx” zwrócił uwagę, że mimo ogromnych tłumów, nie doszło do poważniejszych incydentów. W ostatnim dziesięcioleciu napływ pielgrzymów systematycznie wzrastał, z wyjątkiem przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa. Wokół sanktuarium w stolicy rozmieszczono łącznie 18 tys. funkcjonariuszy bezpieczeństwa publicznego oraz 4101 pracowników zajmujących się wywozem odpadków, którzy zebrali łącznie około 500 ton śmieci. Pojawiły się również doniesienia o opiece nad ponad 70 bezpańskimi psami, które towarzyszyły pielgrzymom i którym zapewniono żywność i opiekę medyczną, a część z nich trafiła do klinik dla zwierząt i szpitala weterynaryjnego w Mieście Meksyk.

Ale święto Maryi z Guadalupe obchodzone jest nie tylko w stolicy: pielgrzymki, procesje i specjalne nabożeństwa w okolicach rocznicy objawień Dziewicy Maryi, która pod postacią metyskiej kobiety ukazywała się Juanowi Diego od 9 do 12 grudnia 1531 roku, odbywają się w całym kraju. Niemal we wszystkich miastach i większych miasteczkach znajdują się kościoły parafialne pod wezwaniem Matki Bożej Meksyku. Do najbardziej znanych należą sanktuaria guadalupiańskie w Guadalajarze, Monterrey, Zacatecas, Morelia, Patzcuaro, Tlaltenango i Tijuanie.

Czytaj także: [wywiad] Abp Guzdek: Synodalność to nic innego jak normalność! Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za Kościół

Jako wyraz uznania dla ważnego dla Meksyku religijnego i kulturowego znaczenia uroczystości ku czci Matki Bożej z Guadalupe, prezydent Claudia Sheinbaum odwołała codzienną konferencję prasową 12 grudnia, w który przypada to liturgiczne święto. Pani prezydent Sheinbaum ma żydowskie korzenie, ale podkreśla, że nie należy do żadnej religii, podobnie też i państwo meksykańskie jest ściśle świeckie. Ten gest, z szacunku wobec obchodów w Guadalupe, wprowadził przez dwa ostatnie lata swojej kadencji poprzedni prezydent Andres Manuel Lopez Obrador.

Poza granicami Meksyku „ciemnoskóra dziewica” („Morenita”) jest czczona także w innych krajach Ameryki Łacińskiej i na Filipinach, których patronką jest Matka Boża z Guadalupe, a ponadto wszędzie tam, gdzie istnieją znaczące społeczności Meksykanów na emigracji, jak w Los Angeles, Chicago, Nowym Jorku i Miami w USA, w Toronto w Kanadzie, w Hiszpanii, a także we wspólnotach Ameryki Łacińskiej w Austrii i Niemczech.

Objawienia

Meksykańskie święto i miejsce pielgrzymek wywodzą się od objawień Dziewicy Maryi. Jak mówi przekaz, pasterzowi Juanowi Diego Cuauhtlatoatzin (1474-1548), który wcześniej przeszedł na chrześcijaństwo, przez cztery dni ukazywała się Matka Boża jako ciężarna Metyska mówiąca w jego ojczystym języku nahuatl i pozostawiła róże, z których na tilmie, obszernym pasterskim płaszczu Juana Diego, utkanym z grubych i szorstkich włókien agawy, utworzył się Jej wizerunek. Na prośbę Matki Bożej, w miejscu Jej objawień u stóp wzgórza Tepeyac, zbudowano duży kościół, w którym czczony jest cudowny wizerunek Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe. W miejscu objawień wzniesiono początkowo kaplicę, następnie kościół, a później – w latach 1974-76 zbudowano bazylikę według projektu znanego meksykańskiego architekta Pedro Ramireza Vasqueza, uchodzącą dziś za największy kościół świata – ma 22 tys. miejsc.

Czytaj także: [Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Zmysły w służbie wiary

W 1895 roku Leon XIII ogłosił Matkę Bożą z Guadalupe patronką Ameryki Łacińskiej, a w 1945 roku Pius XII ustanowił Ją Patronką całej Ameryki. Z kolei św. Jan Paweł II w czasie swej podróży do Meksyku 31 lipca 2002 roku kanonizował tam Juana Diego – pierwszego świętego Indianina w dziejach Kościoła. Matka Boża z Guadalupe jest obecnie patronką Meksyku, całego kontynentu amerykańskiego, Filipin, a także życia nienarodzonego.

Kilkudniowe uroczystości z okazji obchodzonego 12 grudnia święta Matki Bożej z Guadapupe przyciągają rokrocznie wielomilionowe tłumy wiernych do Jej sanktuarium w Mieście Meksyk.

W 2031 roku przypadnie 500. rocznica objawień Matki Bożej w Guadalupe. W związku z tym Kościół katolicki w Meksyku rozpoczął w 2022 roku dziewięcioletnią nowennę przygotowująca do tego wielkiego jubileuszu. Ma ona na celu pogłębienie rozumienia „wydarzenia z Guadalupe” (Acontecimiento Guadalupano).

ts



 

Polecane
Emerytury
Stażowe