"Mali wojownicy". Lekarz nie ma obowiązku ratowania dzieci rodzących się między 23 a 27 tygodniem ciąży

Kiedy zaczyna się dziecko? Skrajne wcześniaki urodzone tuż po 20 tygodniu ciąży jeszcze niedawno nie miały najmniejszych szans na przeżycie. Światowa literatura naukowa przekonuje, że dziecko może przeżyć poza organizmem matki, kiedy skończone są 22 tygodnie ciąży (choć są źródła mówiące, że datą graniczną między poronieniem a porodem jest 20 tydzień). Medycyna wciąż daje nowe możliwości, dlatego szanse na przeżycie mają dzieci po 24 tygodniu ciąży, a szansa na przeżycie tych po 28 gwałtownie wzrasta.
Leczenie człowieka
Szacuje się, że każdego roku 15 milionów dzieci przychodzi na świat zbyt wcześnie. Średnio licząc, 1 dziecko na 10 rodzi się przedwcześnie. Marzenia 10 proc. rodziców na całym świecie kończą się w szpitalnych oddziałach, gdzie ich dzieci ważące często po kilkaset gram podpięte są dziesiątkami rurek do oddychających i żyjących za nich urządzań. Psychologowie radzą, aby w takiej sytuacji zacząć od nadania dziecku imienia. Jeśli nie udało się tego zrobić wcześniej, to najwyższy czas. Imię napisane na inkubatorze sprawia, że pomaga się konkretnemu dziecku, którym może być Antoś czy Marzenka, a nie po prostu dziecko z zaburzeniami oddychania III stopnia, urodzone w 26 tygodniu ciąży.
Jeśli tylko lekarz wyrazi na to zgodę, bardzo ważne jest utrzymywanie kontaktu fizycznego z dzieckiem. Potrzebują tego i rodzice, i dzieci. Dlatego trzeba próbować malucha głaskać, dotykać czy nawet próbować przewijać. Ogromnie ważne jest mówienie do dziecka. Każda doświadczona położna i lekarz potwierdzi, że dzieci, które czują emocjonalną więź z rodzicami, są dotykane i słuchają, co rodzice do nich mówią – szybciej się rozwijają. Dlatego codziennym widokiem w salach z inkubatorami są mamy czy ojcowie siedzący przy nich na zmiany, czytający im książki czy opowiadający, co tylko przyjdzie im do głowy...
