"Warner Bros. Discovery stał się pułapką". Właściciel TVN w tarapatach

Warner Bros. Discovery przeprowadza zmiany, które mają utrzymać go na trudnym i dynamicznym rynku medialnym. Jak wynika jednak z ostatnich danych, trudno mówić o sukcesie. Sytuacja zaważy na stale w Polsce żywo komentowanej potencjalnej sprzedaży TVN, jednej z największych, a jednocześnie najbardziej zaangażowanych politycznie stacji telewizyjnych w naszym kraju.
Warner Bros. Discovery
Warner Bros. Discovery / zrzut z ekranu z YouTube'a

Jak donoszą branżowe media, Warner Bros. Discovery odnotował słaby kwartał, ze spadkiem przychodów rok do roku o 2,5 proc. i stratą 0,20 USD w czwartym kwartale zeszłego roku (Q4). 

Firma medialna jest w trakcie tworzenia nowej struktury korporacyjnej, a takie ruchy są powszechne w przypadku zakłócania działalności

– podkreślają analitycy portalu seekingalpha.com.

"Warner Bros. Discovery stał się pułapką". Właściciel TVN w tarapatach

Warner Bros. Discovery musiał pogodzić się z kolejnym rozczarowującym kwartałem, z przychodami poniżej szacunków o 140 milionów dolarów. Przychody spadły o 2,5 proc. w porównaniu z poprzednim Q4, "kontynuując trend spadków rok do roku".

Do sukcesów z kolei firma może zaliczyć znaczny wzrost liczby abonentów krajowych DTC (Direct-to-Consumer, sprzedaż bezpośrednia do konsumenta) – rok do roku o ok. 10 proc., a liczba abonentów międzynarodowych osiągnęła 59,8 mln, co przełożyło się na 1 mld USD rocznych przychodów.

W znacznej mierze wiąże się on w budowaniu biznesu DTC za pośrednictwem platformy streamingowej Max.

Podczas konferencji prasowej poświęconej 4 kwartałowi dyrektor generalny David Zaslav podkreślił, że DTC ma na celu osiągnięcie 150 milionów subskrybentów w następujący sposób:

Dzięki uruchomieniu Max na arenie międzynarodowej w 2024 r. mamy teraz globalny biznes subskrypcyjny, który zwiększa liczbę subskrypcji, przychody i EBITDA. Mamy jasną, możliwą do udowodnienia ścieżkę do co najmniej 150 milionów subskrybentów do końca 2026 r., co napędza dalszy wzrost przychodów i EBITDA

– mówił David Zaslav w grudniu 2024 r. 

Jednak choć Max jest na ścieżce wzrostu, Netflix (NFLX) nadal prowadzi w tym segmencie pod względem wielkości i zasięgu.

Udział Maxa w rynku usług streamingowych wynosi zaledwie 1,3 proc., co daje mu niższe noty od takich konkurentów jak Netflix i Disney. Rodzi to obawy o długoterminowy sukces i zaangażowanie widzów

– czytamy na portalu seekingalpha.com.

Poza tym korzyści płynące ze streamingu zostały zniwelowane przez segment sieciowy, który odpowiada za prawie 50 proc. działalności Warner Bros. Discovery. A to z kolei wskazuje na powody trwających problemów z przychodami firmy.

Ponadto oświadczenie spółki zawarte w liście do akcjonariuszy wskazuje na zakłócenia operacyjne spowodowane reorganizacją korporacyjną w pierwszej połowie roku.

Wysokie zadłużenie i spadająca liczba abonentów telewizji kablowej zniwelowały zyski z DTC, przez co Warner Bros. stał się pułapką wartości z ograniczonym potencjałem wzrostu akcji przy obecnych cenach

– podkreślili analitycy w kluczowych wnioskach.

Sytuacja ta ma odzwierciedlenie także w polskiej filii spółki – nadającej w Polsce stacji TVN.

A tymczasem w TVN nerwowo

Niedawno prezes TVN Warner Bros. Discovery w Polsce Katarzyna Kieli napisała uspokajający list do pracowników stacji. Odniosła się w nim do potencjalnej sprzedaży Grupy TVN.

WBD rozważa różne opcje i jedną z nich jest potencjalna sprzedaż różnych aktywów. Czy do takiej sprzedaży dojdzie, jeszcze nie wiadomo. Co wiadomo, to że do potencjalnych inwestorów zostanie rozesłana informacja dotycząca naszego biznesu

– napisała w liście Katarzyna Kieli.

Zwróciła również uwagę na to, że w przeszłości TVN kilka razy zmieniał swojego właściciela.

Z każdej zmiany wychodziliśmy mocniejsi. Razem przeszliśmy przez ostatnie, bardzo trudne lata i niezależnie od tego, czy do zmiany właściciela dojdzie czy nie, chciałabym żebyście mieli wszyscy pewność, że zarówno ja, jak i cały polski management jesteśmy razem z Wami. I tym razem przejdziemy przez to jeszcze mocniejsi

– stwierdziła prezes TVN Warner Bros. Discovery.

W liście Katarzyna Kieli przekonuje pracowników, że niezależność dziennikarska jest dla nadawcy kluczowa.

Oprócz tego, że jest to fantastyczna firma, z fantastycznymi pracownikami, to wartości którym wszyscy hołdujemy, na czele z niezależnością dziennikarską, są naszym trwałym fundamentem. I to się nigdy nie zmieni

– zapewniła Kieli.

Sprzedaż TVN

Jak podawała Agencja Reutera, cztery osoby zaznajomione ze sprawą sprzedaży Grupy TVN miały potwierdzić rozpoczęcie całego procesu zmiany właściciela. Akcjonariusz Warner Bros. Discovery podjął współpracę z doradcami z JP Morgan, której celem na być sprzedaż TVN.

Bank miał też kontaktować się z potencjalnymi nabywcami aktywów w ostatnich tygodniach, a materiały sprzedażowe mają zostać rozesłane na początku przyszłego roku.

Trwają spekulacje nt. przejęcia TVN przez nowego właściciela, który mógłby wpłynąć na linię redakcyjną stacji. 

Mówiło się również o zakupie całego Warner Bros. Discovery przez koncern FOX, do którego należy konserwatywna telewizja informacyjna FOX News. A także o ewentualnym zakupie TVN przez imperium medialne rodziny Berlusconich.

Ostatecznie, według doniesień "Rzeczpospolitej", wpłynęły trzy oferty – funduszu należącego do miliardera Michała Sołowowa, konsorcjum z Wirtualną Polską oraz Media For Europe – grupy należącej do spadkobierców Silvio Berlusconiego, która jednak, według doniesień medialnych, miała się wycofać.

 


 

POLECANE
Szokujący incydent w Szczecinie. Ktoś strzelał do okien, na balkonie wisiał baner wyborczy Karola Nawrockiego Wiadomości
Szokujący incydent w Szczecinie. Ktoś strzelał do okien, na balkonie wisiał baner wyborczy Karola Nawrockiego

W nocy z 19 na 20 kwietnia w Szczecinie ktoś oddał strzały z wiatrówki w okna mieszkania, na balkonie którego wisiał baner wyborczy Karola Nawrockiego. Policja wszczęła śledztwo – informuje Telewizja Republika.

Porozumienie Ukraina-Rosja. Trump zabrał głos z ostatniej chwili
Porozumienie Ukraina-Rosja. Trump zabrał głos

Prezydent USA Donald Trump przekazał w niedzielę, że liczy na dojście do porozumienia między Ukrainą i Rosją w nadchodzącym tygodniu. Wyraził nadzieję, że oba kraje będą robić "duże interesy" ze Stanami Zjednoczonymi.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Użyto śmigłowców z ostatniej chwili
Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Użyto śmigłowców

– Ok. 400 ha terenu obejmuje pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym – poinformowała PAP w poniedziałek rano mł. ogn. Justyna Kłusewicz, rzecznik prasowy podlaskiego komendanta wojewódzkiego PSP. W nocy teren był monitorowany przy użyciu dronów, od rana w akcji znowu będą używane śmigłowce i samolot gaśniczy.

Setki strażaków walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spłonęło już ponad 60 hektarów [WIDEO] z ostatniej chwili
Setki strażaków walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spłonęło już ponad 60 hektarów [WIDEO]

Ponad dwadzieścia zastępów straży pożarnej bierze udział w gaszeniu pożaru suchych trzcinowisk w Biebrzańskim Parku Narodowym. Ogień wybuchł na styku powiatów augustowskiego i monieckiego, w okolicach wsi Kopytkowo. W akcji biorą też udział śmigłowce i samolot gaśniczy.

TVN: Zużyte niemieckie panele fotowoltaiczne, zamiast do recyclingu, trafiają do Polski z ostatniej chwili
TVN: Zużyte niemieckie panele fotowoltaiczne, zamiast do recyclingu, trafiają do Polski

Tysiące ton starych paneli fotowoltaicznych wjeżdża do Polski z Niemiec. Nadają się do utylizacji, ale Polacy je biorą za darmo. Są sprzedawane na rynku wtórnym jako tanie zamienniki, ale szybko trafiają na śmietnik – donoszą dziennikarze „Superwizjera” TVN24.

Wielkanocne zawieszenie broni na Ukrainie. Jest nowy komunikat Kremla z ostatniej chwili
Wielkanocne zawieszenie broni na Ukrainie. Jest nowy komunikat Kremla

Prezydent Rosji Władimir Putin nie wydał rozkazu przedłużenia wielkanocnego zawieszenia broni w Ukrainie – podał w niedzielę Reuters, powołując się na oświadczenie rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa. Rozejm ma obowiązywać do północy (godz. 23 w Polsce) z niedzieli na poniedziałek.

Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb

W minionym tygodniu odkryto próbę przemytu dwóch osób w południowej Brandenburgii. Kierowca pojazdu wylegitymował się polskim dokumentem pobytowym – informuje w komunikacie niemiecka policja.

Dantejskie sceny w Jerozolimie. Chrześcijanie przedarli się pod Grób Chrystusa Wiadomości
Dantejskie sceny w Jerozolimie. Chrześcijanie przedarli się pod Grób Chrystusa

Wg doniesień zagranicznych mediów, izraelska policja w Wielką Sobotę blokowała wiernym dostęp do Bazyli Grobu Pańskiego. Z nagrań udostępnionych w mediach społecznościowych wynika jednak, że ostatecznie chrześcijanie licznie przedostali się pod grób Jezusa Chrystusa.

Załamanie pogody w Poniedziałek Wielkanocny? Oto najnowsza prognoza Wiadomości
Załamanie pogody w Poniedziałek Wielkanocny? Oto najnowsza prognoza

W niedzielę i poniedziałek temperatura wyniesie do 24 st. C. W Śmigus-dyngus na północy kraju wystąpią opady deszczu, a na zachodzie burze. W czasie burz porywy wiatru wyniosą do 60 km/h - powiedział PAP synoptyk IMGW Michał Kowalczuk.

Nieoficjalnie: Wściekłość w sztabie Trzaskowskiego. Na celowniku Hołownia polityka
Nieoficjalnie: Wściekłość w sztabie Trzaskowskiego. Na celowniku Hołownia

Jak donosi w niedzielę Onet.pl, w sztabie Rafała Trzaskowskiego panuje wściekłość na Szymona Hołownię. Marszałek Sejmu zjawiając się na debacie w Telewizji Republika rzucił piach w tryby kampanii kandydata KO i odmienił dynamikę kampanii. 

REKLAMA

"Warner Bros. Discovery stał się pułapką". Właściciel TVN w tarapatach

Warner Bros. Discovery przeprowadza zmiany, które mają utrzymać go na trudnym i dynamicznym rynku medialnym. Jak wynika jednak z ostatnich danych, trudno mówić o sukcesie. Sytuacja zaważy na stale w Polsce żywo komentowanej potencjalnej sprzedaży TVN, jednej z największych, a jednocześnie najbardziej zaangażowanych politycznie stacji telewizyjnych w naszym kraju.
Warner Bros. Discovery
Warner Bros. Discovery / zrzut z ekranu z YouTube'a

Jak donoszą branżowe media, Warner Bros. Discovery odnotował słaby kwartał, ze spadkiem przychodów rok do roku o 2,5 proc. i stratą 0,20 USD w czwartym kwartale zeszłego roku (Q4). 

Firma medialna jest w trakcie tworzenia nowej struktury korporacyjnej, a takie ruchy są powszechne w przypadku zakłócania działalności

– podkreślają analitycy portalu seekingalpha.com.

"Warner Bros. Discovery stał się pułapką". Właściciel TVN w tarapatach

Warner Bros. Discovery musiał pogodzić się z kolejnym rozczarowującym kwartałem, z przychodami poniżej szacunków o 140 milionów dolarów. Przychody spadły o 2,5 proc. w porównaniu z poprzednim Q4, "kontynuując trend spadków rok do roku".

Do sukcesów z kolei firma może zaliczyć znaczny wzrost liczby abonentów krajowych DTC (Direct-to-Consumer, sprzedaż bezpośrednia do konsumenta) – rok do roku o ok. 10 proc., a liczba abonentów międzynarodowych osiągnęła 59,8 mln, co przełożyło się na 1 mld USD rocznych przychodów.

W znacznej mierze wiąże się on w budowaniu biznesu DTC za pośrednictwem platformy streamingowej Max.

Podczas konferencji prasowej poświęconej 4 kwartałowi dyrektor generalny David Zaslav podkreślił, że DTC ma na celu osiągnięcie 150 milionów subskrybentów w następujący sposób:

Dzięki uruchomieniu Max na arenie międzynarodowej w 2024 r. mamy teraz globalny biznes subskrypcyjny, który zwiększa liczbę subskrypcji, przychody i EBITDA. Mamy jasną, możliwą do udowodnienia ścieżkę do co najmniej 150 milionów subskrybentów do końca 2026 r., co napędza dalszy wzrost przychodów i EBITDA

– mówił David Zaslav w grudniu 2024 r. 

Jednak choć Max jest na ścieżce wzrostu, Netflix (NFLX) nadal prowadzi w tym segmencie pod względem wielkości i zasięgu.

Udział Maxa w rynku usług streamingowych wynosi zaledwie 1,3 proc., co daje mu niższe noty od takich konkurentów jak Netflix i Disney. Rodzi to obawy o długoterminowy sukces i zaangażowanie widzów

– czytamy na portalu seekingalpha.com.

Poza tym korzyści płynące ze streamingu zostały zniwelowane przez segment sieciowy, który odpowiada za prawie 50 proc. działalności Warner Bros. Discovery. A to z kolei wskazuje na powody trwających problemów z przychodami firmy.

Ponadto oświadczenie spółki zawarte w liście do akcjonariuszy wskazuje na zakłócenia operacyjne spowodowane reorganizacją korporacyjną w pierwszej połowie roku.

Wysokie zadłużenie i spadająca liczba abonentów telewizji kablowej zniwelowały zyski z DTC, przez co Warner Bros. stał się pułapką wartości z ograniczonym potencjałem wzrostu akcji przy obecnych cenach

– podkreślili analitycy w kluczowych wnioskach.

Sytuacja ta ma odzwierciedlenie także w polskiej filii spółki – nadającej w Polsce stacji TVN.

A tymczasem w TVN nerwowo

Niedawno prezes TVN Warner Bros. Discovery w Polsce Katarzyna Kieli napisała uspokajający list do pracowników stacji. Odniosła się w nim do potencjalnej sprzedaży Grupy TVN.

WBD rozważa różne opcje i jedną z nich jest potencjalna sprzedaż różnych aktywów. Czy do takiej sprzedaży dojdzie, jeszcze nie wiadomo. Co wiadomo, to że do potencjalnych inwestorów zostanie rozesłana informacja dotycząca naszego biznesu

– napisała w liście Katarzyna Kieli.

Zwróciła również uwagę na to, że w przeszłości TVN kilka razy zmieniał swojego właściciela.

Z każdej zmiany wychodziliśmy mocniejsi. Razem przeszliśmy przez ostatnie, bardzo trudne lata i niezależnie od tego, czy do zmiany właściciela dojdzie czy nie, chciałabym żebyście mieli wszyscy pewność, że zarówno ja, jak i cały polski management jesteśmy razem z Wami. I tym razem przejdziemy przez to jeszcze mocniejsi

– stwierdziła prezes TVN Warner Bros. Discovery.

W liście Katarzyna Kieli przekonuje pracowników, że niezależność dziennikarska jest dla nadawcy kluczowa.

Oprócz tego, że jest to fantastyczna firma, z fantastycznymi pracownikami, to wartości którym wszyscy hołdujemy, na czele z niezależnością dziennikarską, są naszym trwałym fundamentem. I to się nigdy nie zmieni

– zapewniła Kieli.

Sprzedaż TVN

Jak podawała Agencja Reutera, cztery osoby zaznajomione ze sprawą sprzedaży Grupy TVN miały potwierdzić rozpoczęcie całego procesu zmiany właściciela. Akcjonariusz Warner Bros. Discovery podjął współpracę z doradcami z JP Morgan, której celem na być sprzedaż TVN.

Bank miał też kontaktować się z potencjalnymi nabywcami aktywów w ostatnich tygodniach, a materiały sprzedażowe mają zostać rozesłane na początku przyszłego roku.

Trwają spekulacje nt. przejęcia TVN przez nowego właściciela, który mógłby wpłynąć na linię redakcyjną stacji. 

Mówiło się również o zakupie całego Warner Bros. Discovery przez koncern FOX, do którego należy konserwatywna telewizja informacyjna FOX News. A także o ewentualnym zakupie TVN przez imperium medialne rodziny Berlusconich.

Ostatecznie, według doniesień "Rzeczpospolitej", wpłynęły trzy oferty – funduszu należącego do miliardera Michała Sołowowa, konsorcjum z Wirtualną Polską oraz Media For Europe – grupy należącej do spadkobierców Silvio Berlusconiego, która jednak, według doniesień medialnych, miała się wycofać.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe