Górale hucznie celebrują 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II. O 21.37 podświetlenie krzyża na Giewoncie

Koncerty, uroczyste Msze św., flagi papieskie na urzędach i szkołach – tak górale wspominają 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II. W godzinie odejścia papieża – o. 21.37 krzyż na Giewoncie zostanie podświetlony i zapłoną watry pamięci.
Jan Paweł II w Zakopanem, czerwiec 1997 Górale hucznie celebrują 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II. O 21.37 podświetlenie krzyża na Giewoncie
Jan Paweł II w Zakopanem, czerwiec 1997 / EPA/ANJA NIEDRINGHAUS *** Local Caption *** 99500367 Dostawca: PAP/EPA

Zakopane

W Zakopanem w wielu miejscach powiewają papieskie flagi, a napis „ZAKOPANE” na Górnej Równi Krupowej zyskał okolicznościową dekorację. To miejsce, gdzie często turyści robią sobie pamiątkowe zdjęcia. Napis zrobiony z drewnianych, ozdobionych wielkich liter został przepasany żółtym jedwabiem.

W Parku Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego można obejrzeć wystawę "U stóp Krzyża na Giewoncie". - Wystawa jest poświęcona nauce Świętego Jana Pawła II, Jego obecności w Zakopanem i wypełnianiu przez mieszkańców przesłania spod Wielkiej Krokwi „Na Was zawsze można liczyć…”. Wystawa ta przypomina wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem w dniach 4-7 czerwca 1997 r., a także pokazuje dzieła, których podjęli się mieszkańcy wsłuchani w Jego przesłanie – podkreśla Łukasz Filipowicz, burmistrz Zakopanego.

Msza święta

Jana Pawła II będą wspominać górale w czasie uroczystej Mszy św. w oprawie góralskiej i modlitwy różańcowej w Sanktuarium Narodowym Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Zostanie też tam – a dokładnie przy replice Krzyża na Giewoncie – rozpalona watra pamięci. Mieszkańcy Zakopanego i goście odwiedzający miasto mają też możliwość obejrzenia w Kinie Sokół, niedaleko Krupówek premiery filmu pt. „21.37”.

Zaplanowano też misterium sceniczne Stabat Mater w wykonaniu Krakowskiej Opery Kameralnej. Wydarzenie będzie miało miejsce 6 kwietnia o godz. 20 w kościele św. Krzyża w stolicy polskich Tatr.

Powiat tatrzański

Obchody 20. rocznicy śmierci Jana Pawła II organizowane są także w całym powiecie tatrzańskim, w tym na terenie Gminy Poronin. Obchody rozpoczną się przy Obelisku Papieskim w Zębie, gdzie będzie modlitwa, krótki program artystyczny oraz przemówienia okolicznościowe. Po ceremonii przy obelisku, uczestnicy przejdą Drogą Papieską (Jan Paweł II w 1997 r. przejechał swoim papamobile z Zakopanego do Ludźmierza, mijając m.in. Ząb, Maruszynę) w kierunku Bartolskiego Wierchu. Marsz z pochodniami, latarkami i lampionami będzie towarzyszyć wyjątkowej muzyce góralskiej. Zapłonie też watra pamięci, podobnie jak w Bukowinie Tatrzańskiej.

O Janie Pawle II pamiętają też górale z Dzianisza, gdzie będzie Msza św. w oprawie góralskiej. Po liturgii wierni złożą wiązanki kwiatów pod pomnikiem papieża. Z kolei w Białym Dunajcu także górale będą uczestniczyć w Mszy św. i koncercie pieśni w wykonaniu białodunajeckiego Chóru Kanto pt. „Barką do nieba”.

Powiat nowotarski

Obchody 20. rocznicy śmierci Jana Pawła II odbywają się także w powiecie nowotarskim. Nad stolicą Podhala – Nowym Targiem górale z tamtego oddziału Związku Podhalan co roku 2 kwietnia zapalają watrę pamięci. – Watrę pamięci zapalamy niemal co roku bez względu na pogodę. Chyba, że wypada akurat Wielki Czwartek lub Wielki Piątek, to stajemy wtedy w strojach regionalnych przy Grobie Pańskim i tam w modlitwie indywidualnej wspominamy Ojca Świętego Jana Pawła II – podkreśla Wojciech Groń, prezes nowotarskiego oddziału ZP. Spotkanie zabezpieczają zawsze strażacy z OSP Nowy Targ – Kowaniec. - Dla mnie osobiście zawsze kręci się łezka w oku, kiedy te płomienie unoszą się ku górom, ku niebu. Mam wrażenie, że to taki nasz ognisty łącznik ze św. Janem Pawłem II, naszym – chcę to podkreślić z całą mocą – Gazdą – dodaje Wojciech Groń. Podhalanie zawsze przynoszą ze sobą flagi papieskie, niektórzy zakładają stroje regionalne. Z nowotarskiego Zadziału płynie też nad miastem modlitwa różańcowa, zwykle kapłani z okolicznych parafii udzielają na koniec zgromadzonym błogosławieństwa.

Jan Paweł II to Honorowy Obywatel Nowego Targu, ale też honorowy członek Związku Podhalan. Doskonale znany w mieście, do którego przyjeżdżał jako ksiądz, biskup i metropolita krakowski. Jednak najważniejsza wizyta miała miejsce w czerwcu 1979 r., kiedy to spotkał się z rzeszą miliona wiernych na nowotarskim lotnisku, o czym przypomina jego skromny pomnik. Nieprzerwanie od 20 lat, a nawet wcześniej przychodzi i tam grupa nowotarżan. – Jesteśmy przy Ojcu Świętym zawsze w godzinie odejścia. Modlimy się, śpiewamy obowiązkowo na koniec „Barkę”, bywa, że ktoś przynosi gitarę - wspomina Dorota Fryźlewicz, której za życia towarzyszył mąż Marek, wieloletni burmistrz Nowego Targu. – Przychodzą do nas także mieszkańcy pobliskiego Waksmunda, dojeżdżają nawet górale ze Spisza. Mamy serca gorące bez względu na czasami kapryśną aurę – wyjaśnia Dorota Fryźlewicz. Przy pomniku nowotarżanie spotykają się także każdego roku podczas obchodów Dnia Papieskiego. Występują tam wtedy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II. – Nasze spotkania 2 kwietnia są zawsze skromniejsze, bardziej symboliczne. Zaczęły się od 2005 r. Zaś Dzień Papieski obchodzony był na lotnisku jeszcze wcześniej – zauważa Fryźlewicz.

Krzyż na Giewoncie

Niezmiernie od 20 lat ważnym punktem pamięci o św. Janie Pawle II i jego przejściu do Domu Ojca jest krzyż na Giewoncie. Grupa zakopiańczyków wchodzi na ten tatrzański szczyt i podświetla tamtejszy postument. Kiedyś zabierali ze sobą agregaty prądotwórcze, ale po uwagach Tatrzańskiego Parku Narodowego idą szlakiem z czołówkami. Ekipę od samego początku współtworzy Szymon Jędrusik. – Każdego roku zdarzają się różne sytuacje. Bardzo trudno jest przewidzieć, jakie będą warunki atmosferyczne. Do celu można dojść w 5, 6 godzin, a bywało i tak, że brakowało nam dnia – wspomina Szymon Jędrusik.

Górale ze Związku Podhalan w Klikuszowej zawiesili flagi papieskie na Ołtarzu Szałasowym na Turbaczu, przy którym niegdyś Mszę św. odprawiał Karol Wojtyła. Flagi papieskie powiewają też przy Kaplicy Papieskiej na Polanie Rusnakowej poniżej Turbacza. – Widok jest przepiękny, bo jeszcze w okolicach oglądamy dodatkowo całe dywany krokusów – mówi Wojciech Kosakowski, mieszkaniec Łopusznej, który wybrał się 2 kwietnia w Gorce.

Jan Paweł II i Podhale

Jan Paweł II był bardzo związany z Podhalem. W 1979 r. spotkał się z milionową rzeszą wiernych na lotnisku w Nowym Targu. W 1997 r. pielgrzymował do Zakopanego i Ludźmierza. Ojciec Święty wyjechał w 1997 r. kolejką na Kasprowy Wierch. Polskie Koleje Linowe zapraszają do oglądania specjalnej ekspozycji dedykowanej Ojcu Świętemu na terenie górnej stacji kolejki na Kasprowym Wierchu.

Przyszły papież wizytował też Podhale jako krakowski hierarcha. W regionie jest wiele miejsc z nim związanych, są tablice pamiątkowe, szkoły, którym patronuje. W stolicy Podhala został zbudowany także kościół pw. Św. Jana Pawła II, obecnie jest to sanktuarium.

 

jg


 

POLECANE
Setki strażaków walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spłonęło już ponad 60 hektarów [WIDEO] z ostatniej chwili
Setki strażaków walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spłonęło już ponad 60 hektarów [WIDEO]

Ponad dwadzieścia zastępów straży pożarnej bierze udział w gaszeniu pożaru suchych trzcinowisk w Biebrzańskim Parku Narodowym. Ogień wybuchł na styku powiatów augustowskiego i monieckiego, w okolicach wsi Kopytkowo. W akcji biorą też udział śmigłowce i samolot gaśniczy.

TVN: Zużyte niemieckie panele fotowoltaiczne, zamiast do recyclingu, trafiają do Polski z ostatniej chwili
TVN: Zużyte niemieckie panele fotowoltaiczne, zamiast do recyclingu, trafiają do Polski

Tysiące ton starych paneli fotowoltaicznych wjeżdża do Polski z Niemiec. Nadają się do utylizacji, ale Polacy je biorą za darmo. Są sprzedawane na rynku wtórnym jako tanie zamienniki, ale szybko trafiają na śmietnik – donoszą dziennikarze „Superwizjera” TVN24.

Wielkanocne zawieszenie broni na Ukrainie. Jest nowy komunikat Kremla z ostatniej chwili
Wielkanocne zawieszenie broni na Ukrainie. Jest nowy komunikat Kremla

Prezydent Rosji Władimir Putin nie wydał rozkazu przedłużenia wielkanocnego zawieszenia broni w Ukrainie – podał w niedzielę Reuters, powołując się na oświadczenie rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa. Rozejm ma obowiązywać do północy (godz. 23 w Polsce) z niedzieli na poniedziałek.

Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb

W minionym tygodniu odkryto próbę przemytu dwóch osób w południowej Brandenburgii. Kierowca pojazdu wylegitymował się polskim dokumentem pobytowym – informuje w komunikacie niemiecka policja.

Dantejskie sceny w Jerozolimie. Chrześcijanie przedarli się pod Grób Chrystusa Wiadomości
Dantejskie sceny w Jerozolimie. Chrześcijanie przedarli się pod Grób Chrystusa

Wg doniesień zagranicznych mediów, izraelska policja w Wielką Sobotę blokowała wiernym dostęp do Bazyli Grobu Pańskiego. Z nagrań udostępnionych w mediach społecznościowych wynika jednak, że ostatecznie chrześcijanie licznie przedostali się pod grób Jezusa Chrystusa.

Załamanie pogody w Poniedziałek Wielkanocny? Oto najnowsza prognoza Wiadomości
Załamanie pogody w Poniedziałek Wielkanocny? Oto najnowsza prognoza

W niedzielę i poniedziałek temperatura wyniesie do 24 st. C. W Śmigus-dyngus na północy kraju wystąpią opady deszczu, a na zachodzie burze. W czasie burz porywy wiatru wyniosą do 60 km/h - powiedział PAP synoptyk IMGW Michał Kowalczuk.

Nieoficjalnie: Wściekłość w sztabie Trzaskowskiego. Na celowniku Hołownia polityka
Nieoficjalnie: Wściekłość w sztabie Trzaskowskiego. Na celowniku Hołownia

Jak donosi w niedzielę Onet.pl, w sztabie Rafała Trzaskowskiego panuje wściekłość na Szymona Hołownię. Marszałek Sejmu zjawiając się na debacie w Telewizji Republika rzucił piach w tryby kampanii kandydata KO i odmienił dynamikę kampanii. 

Rosyjskie prowokacje nad Morzem Bałtyckim. Jest reakcja Wielkiej Brytanii z ostatniej chwili
Rosyjskie prowokacje nad Morzem Bałtyckim. Jest reakcja Wielkiej Brytanii

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii poinformowało w niedzielę, że dwa brytyjskie myśliwce przechwyciły rosyjskie samoloty nad Morzem Bałtyckim w pobliżu przestrzeni powietrznej sojuszu NATO. Do dwóch odrębnych zdarzeń doszło we wtorek i czwartek.

Jest komunikat ws. kontuzji Roberta Lewandowskiego. Złe wieści z Barcelony z ostatniej chwili
Jest komunikat ws. kontuzji Roberta Lewandowskiego. Złe wieści z Barcelony

Barcelona w niedzielnym komunikacie przekazała, że Robert Lewandowski doznał kontuzji mięśnia uda. Klub nie podał, jak długo polski piłkarz nie będzie zdolny do gry, ale hiszpańskie media szacują, że leczenie potrwa około trzech tygodni. Oznacza to, że Lewandowski przegapi finał Pucharu Króla z Realem Madryt i przynajmniej jeden z półfinałowych meczów Ligi Mistrzów z Interem Mediolan.

Karol Nawrocki: Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią Wiadomości
Karol Nawrocki: Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią

- Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią - powiedział obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, składając wraz z małżonką życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych.

REKLAMA

Górale hucznie celebrują 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II. O 21.37 podświetlenie krzyża na Giewoncie

Koncerty, uroczyste Msze św., flagi papieskie na urzędach i szkołach – tak górale wspominają 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II. W godzinie odejścia papieża – o. 21.37 krzyż na Giewoncie zostanie podświetlony i zapłoną watry pamięci.
Jan Paweł II w Zakopanem, czerwiec 1997 Górale hucznie celebrują 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II. O 21.37 podświetlenie krzyża na Giewoncie
Jan Paweł II w Zakopanem, czerwiec 1997 / EPA/ANJA NIEDRINGHAUS *** Local Caption *** 99500367 Dostawca: PAP/EPA

Zakopane

W Zakopanem w wielu miejscach powiewają papieskie flagi, a napis „ZAKOPANE” na Górnej Równi Krupowej zyskał okolicznościową dekorację. To miejsce, gdzie często turyści robią sobie pamiątkowe zdjęcia. Napis zrobiony z drewnianych, ozdobionych wielkich liter został przepasany żółtym jedwabiem.

W Parku Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego można obejrzeć wystawę "U stóp Krzyża na Giewoncie". - Wystawa jest poświęcona nauce Świętego Jana Pawła II, Jego obecności w Zakopanem i wypełnianiu przez mieszkańców przesłania spod Wielkiej Krokwi „Na Was zawsze można liczyć…”. Wystawa ta przypomina wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem w dniach 4-7 czerwca 1997 r., a także pokazuje dzieła, których podjęli się mieszkańcy wsłuchani w Jego przesłanie – podkreśla Łukasz Filipowicz, burmistrz Zakopanego.

Msza święta

Jana Pawła II będą wspominać górale w czasie uroczystej Mszy św. w oprawie góralskiej i modlitwy różańcowej w Sanktuarium Narodowym Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Zostanie też tam – a dokładnie przy replice Krzyża na Giewoncie – rozpalona watra pamięci. Mieszkańcy Zakopanego i goście odwiedzający miasto mają też możliwość obejrzenia w Kinie Sokół, niedaleko Krupówek premiery filmu pt. „21.37”.

Zaplanowano też misterium sceniczne Stabat Mater w wykonaniu Krakowskiej Opery Kameralnej. Wydarzenie będzie miało miejsce 6 kwietnia o godz. 20 w kościele św. Krzyża w stolicy polskich Tatr.

Powiat tatrzański

Obchody 20. rocznicy śmierci Jana Pawła II organizowane są także w całym powiecie tatrzańskim, w tym na terenie Gminy Poronin. Obchody rozpoczną się przy Obelisku Papieskim w Zębie, gdzie będzie modlitwa, krótki program artystyczny oraz przemówienia okolicznościowe. Po ceremonii przy obelisku, uczestnicy przejdą Drogą Papieską (Jan Paweł II w 1997 r. przejechał swoim papamobile z Zakopanego do Ludźmierza, mijając m.in. Ząb, Maruszynę) w kierunku Bartolskiego Wierchu. Marsz z pochodniami, latarkami i lampionami będzie towarzyszyć wyjątkowej muzyce góralskiej. Zapłonie też watra pamięci, podobnie jak w Bukowinie Tatrzańskiej.

O Janie Pawle II pamiętają też górale z Dzianisza, gdzie będzie Msza św. w oprawie góralskiej. Po liturgii wierni złożą wiązanki kwiatów pod pomnikiem papieża. Z kolei w Białym Dunajcu także górale będą uczestniczyć w Mszy św. i koncercie pieśni w wykonaniu białodunajeckiego Chóru Kanto pt. „Barką do nieba”.

Powiat nowotarski

Obchody 20. rocznicy śmierci Jana Pawła II odbywają się także w powiecie nowotarskim. Nad stolicą Podhala – Nowym Targiem górale z tamtego oddziału Związku Podhalan co roku 2 kwietnia zapalają watrę pamięci. – Watrę pamięci zapalamy niemal co roku bez względu na pogodę. Chyba, że wypada akurat Wielki Czwartek lub Wielki Piątek, to stajemy wtedy w strojach regionalnych przy Grobie Pańskim i tam w modlitwie indywidualnej wspominamy Ojca Świętego Jana Pawła II – podkreśla Wojciech Groń, prezes nowotarskiego oddziału ZP. Spotkanie zabezpieczają zawsze strażacy z OSP Nowy Targ – Kowaniec. - Dla mnie osobiście zawsze kręci się łezka w oku, kiedy te płomienie unoszą się ku górom, ku niebu. Mam wrażenie, że to taki nasz ognisty łącznik ze św. Janem Pawłem II, naszym – chcę to podkreślić z całą mocą – Gazdą – dodaje Wojciech Groń. Podhalanie zawsze przynoszą ze sobą flagi papieskie, niektórzy zakładają stroje regionalne. Z nowotarskiego Zadziału płynie też nad miastem modlitwa różańcowa, zwykle kapłani z okolicznych parafii udzielają na koniec zgromadzonym błogosławieństwa.

Jan Paweł II to Honorowy Obywatel Nowego Targu, ale też honorowy członek Związku Podhalan. Doskonale znany w mieście, do którego przyjeżdżał jako ksiądz, biskup i metropolita krakowski. Jednak najważniejsza wizyta miała miejsce w czerwcu 1979 r., kiedy to spotkał się z rzeszą miliona wiernych na nowotarskim lotnisku, o czym przypomina jego skromny pomnik. Nieprzerwanie od 20 lat, a nawet wcześniej przychodzi i tam grupa nowotarżan. – Jesteśmy przy Ojcu Świętym zawsze w godzinie odejścia. Modlimy się, śpiewamy obowiązkowo na koniec „Barkę”, bywa, że ktoś przynosi gitarę - wspomina Dorota Fryźlewicz, której za życia towarzyszył mąż Marek, wieloletni burmistrz Nowego Targu. – Przychodzą do nas także mieszkańcy pobliskiego Waksmunda, dojeżdżają nawet górale ze Spisza. Mamy serca gorące bez względu na czasami kapryśną aurę – wyjaśnia Dorota Fryźlewicz. Przy pomniku nowotarżanie spotykają się także każdego roku podczas obchodów Dnia Papieskiego. Występują tam wtedy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II. – Nasze spotkania 2 kwietnia są zawsze skromniejsze, bardziej symboliczne. Zaczęły się od 2005 r. Zaś Dzień Papieski obchodzony był na lotnisku jeszcze wcześniej – zauważa Fryźlewicz.

Krzyż na Giewoncie

Niezmiernie od 20 lat ważnym punktem pamięci o św. Janie Pawle II i jego przejściu do Domu Ojca jest krzyż na Giewoncie. Grupa zakopiańczyków wchodzi na ten tatrzański szczyt i podświetla tamtejszy postument. Kiedyś zabierali ze sobą agregaty prądotwórcze, ale po uwagach Tatrzańskiego Parku Narodowego idą szlakiem z czołówkami. Ekipę od samego początku współtworzy Szymon Jędrusik. – Każdego roku zdarzają się różne sytuacje. Bardzo trudno jest przewidzieć, jakie będą warunki atmosferyczne. Do celu można dojść w 5, 6 godzin, a bywało i tak, że brakowało nam dnia – wspomina Szymon Jędrusik.

Górale ze Związku Podhalan w Klikuszowej zawiesili flagi papieskie na Ołtarzu Szałasowym na Turbaczu, przy którym niegdyś Mszę św. odprawiał Karol Wojtyła. Flagi papieskie powiewają też przy Kaplicy Papieskiej na Polanie Rusnakowej poniżej Turbacza. – Widok jest przepiękny, bo jeszcze w okolicach oglądamy dodatkowo całe dywany krokusów – mówi Wojciech Kosakowski, mieszkaniec Łopusznej, który wybrał się 2 kwietnia w Gorce.

Jan Paweł II i Podhale

Jan Paweł II był bardzo związany z Podhalem. W 1979 r. spotkał się z milionową rzeszą wiernych na lotnisku w Nowym Targu. W 1997 r. pielgrzymował do Zakopanego i Ludźmierza. Ojciec Święty wyjechał w 1997 r. kolejką na Kasprowy Wierch. Polskie Koleje Linowe zapraszają do oglądania specjalnej ekspozycji dedykowanej Ojcu Świętemu na terenie górnej stacji kolejki na Kasprowym Wierchu.

Przyszły papież wizytował też Podhale jako krakowski hierarcha. W regionie jest wiele miejsc z nim związanych, są tablice pamiątkowe, szkoły, którym patronuje. W stolicy Podhala został zbudowany także kościół pw. Św. Jana Pawła II, obecnie jest to sanktuarium.

 

jg



 

Polecane
Emerytury
Stażowe