Szukaj
Konto

Wiceprzewodniczący KK NSZZ "S" Maciej Kłosiński bierze udział w konferencji śródokresowej EKZZ 2025

20.05.2025 13:39
Maciej Kłosiński i Mateusz Szymański
Źródło: fot. arch.
Komentarzy: 0
Maciej Kłosiński, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", uczestniczy w konferencji śródokresowej Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych w Belgradzie. W konferencji bierze udział także Mateusz Szymański, kierownik Biura Zagranicznego KK NSZZ "Solidarność".

Uczestnicy konferencji, która dziś rozpoczęła się w Belgradzie, przez dwa dni rozmawiają o sytuacji pracowników, obecnych wyzwaniach oraz kondycji związków zawodowych.

Szczyt Liderów

Konferencja rozpoczęła się od Szczytu Liderów, którego uczestnicy omówili strategię nakreśloną w dokumencie "Zapewnienie sprawiedliwego porozumienia dla pracowników w zmienionym świecie". Tło tematyki spotkania nakreśliła Esther Lynch, sekretarz generalna EKZZ. W dyskusji rozmawiano m.in. o tym, w jaki sposób należy dostosować cele i działania związków zawodowych do zmiany perspektywy wynikającej z ostatnich wydarzeń na szczeblu międzynarodowym, europejskim i krajowym, jakie inicjatywy powinny podjąć związki zawodowe na szczeblu europejskim, aby zapewnić sprawiedliwe traktowanie pracowników i przeciwdziałać deregulacji, oraz w jaki sposób europejski ruch związkowy może wzmocnić rolę związków zawodowych jako kluczowych podmiotów
reagujących na wyzwania geopolityczne i promujących pokój.

Podczas panelu politycznego Yolanda Diaz, druga wiceprzewodnicząca rządu Hiszpanii i minister pracy i gospodarki społecznej, Justin Maddersen, brytyjski minister ds. praw pracowniczych, konkurencji i rynków, oraz Korinna Schumann, federalna minister pracy, spraw społecznych, zdrowia, opieki i ochrony konsumentów republiki Austrii, zastanawiali się nad programem politycznym, który zapewniłby sprawiedliwe warunki dla pracowników.

Wyzwania dla związków zawodowych

Dziś jeszcze przedstawiciele związków zawodowych z całej Europy poruszą temat polityki represyjnej i porozmawiają o przypadkach prób rozbijania związków zawodowych przez pracodawców. Jak przekazują organizatorzy konferencji, "nie są to odosobnione incydenty - są one częścią rosnącego ataku na prawa związkowe, demokrację i prawo do protestu".

W dalszej części Szczytu Liderów zostanie przeprowadzona dyskusja pod hasłem: "Nowy model gospodarczy i społeczny: redystrybucja bogactwa i władzy, zapewnienie wysokiej jakości miejsc pracy". W tej części wydarzenia zaplanowano także uruchomienie specjalnego obserwatorium, mającego monitorować sytuację pracowników w krajach europejskich.

Jutro zaplanowano zaś m.in. wręczenie nagrody EKZZ im. Emilio Gabaglio za wybitne działania związków zawodowych oraz dalszą dyskusję na temat odnowy związków zawodowych i wyzwań dla dialogu społecznego.

W roboczej części konferencji przewodniczący EKZZ przedstawi rezolucję z żądaniami związków zawodowych związanych z rozszerzeniem UE. Odbędzie się także głosowanie nad tzw. deklaracją belgradzką.

Komentarzy: 0
Data publikacji: 20.05.2025 13:39
Źródło: tysol.pl