"Ręce precz od związków". Za nami konferencja śródokresowa EKZZ 2025

20 i 21 maja w Belgradzie w Serbii odbyła się konferencja śródokresowa Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. Wziął w niej udział Maciej Kłosiński, zastępca przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność", wraz z delegacją.
Polska delegacja podczas konferencji śródokresowej EKZZ
Polska delegacja podczas konferencji śródokresowej EKZZ / fot. M. Szymański

Pierwszego dnia konferencji odbyły się dwie duże debaty z udziałem organizacji członkowskich EKZZ. Pierwsza z nich koncentrowała się na wyzwaniach, które stoją przed związkami zawodowymi. Wiele uwagi poświęcano problemom związanym z deregulacją, która coraz mocniej dotyka spraw społecznych i praw pracowników. Mówiono o potrzebie wpisania w system zamówień społecznych klauzul, które promowałyby uzwiązkowienie i układy zbiorowe pracy. 

"Ręce precz od związków"

Wiele mówiono o potrzebie budowania transparentności procesów decyzyjnych i budowaniu solidarności, i promowaniu solidaryzmu w polityce państw i UE. Jedno z wystąpień, organizacji FH z Danii, bardzo mocno akcentowało potrzebę wzmacniania bezpieczeństwa

– przekazuje Mateusz Szymański, kierownik Biura Zagranicznego KK NSZZ "Solidarność".

Po tej części odbyła się akcja z czerwonymi kartkami. Wszyscy uczestnicy podnieśli czerwone kartki przeciwko działaniom KE, które uderzają w rokowania zbiorowe.

W drugiej debacie mówiono przede wszystkim o tym, jak kształtować politykę inwestycyjną. 

Wiele wypowiedzi dotyczyło tego, że potrzebna jest sprawiedliwa transformacja, inwestycje w usługi publiczne, sprawiedliwe podatki, w tym opodatkowanie korporacji międzynarodowych i bogactwa, a nie pracy. W wypowiedziach przewijał się również wątek obaw o deindustrializację i możliwe skutki ceł USA na UE. Bułgarski CITUB podkreślał bardzo mocno potrzebę konwergencji płac w UE

– relacjonuje Mateusz Szymański, który sam mówił o tym, że pojawiają się ataki na prawa związkowe.

Przywołałem problem prawa sanacyjnego w Polsce, które zastosowano wobec PKP Cargo. Powiedziałem również o potrzebie odejścia od polityki dekarbonizacji, ponieważ zagraża miejscom pracy, w których jest wielu naszych członków. Na koniec powiedziałem o tym, że potrzebujemy inwestycji w bezpieczeństwo

– przekazuje.

Odbyła się także dyskusja o łamaniu praw związkowych w UE. Przywołano kilka przykładów – sytuacja FPU na Ukrainie, gdzie rząd zaatakował związkowców pod zarzutem niejasnych operacji związanych z majątkiem związkowym, sytuacja w Estonii, gdzie rząd wypowiedział wojnę związkom zawodowym i dialogowi społecznemu, na Węgrzech, gdzie rząd zaproponował wprowadzenie rejestru organizacji otrzymujących wsparcie spoza Węgier, czy też na Białorusi, gdzie liderzy BKDP zostali uznani za wrogów państwa i zesłano ich do kolonii karnych, a związek de facto musiał przenieść swoją działalność poza Białoruś.

Po tej części odbyła się akcja "Hands off our unions".

Polityka oszczędności

Pierwszego dnia zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Maciej Kłosiński wziął udział w dyskusji dotyczącej polityki oszczędności w kontekście Semestru Europejskiego z perspektywy Europy Środkowej i Wschodniej. 

Wprowadzenie nowego zarządzania gospodarczego w Polsce stanowiło duże wyzwanie dla wszystkich stron dialogu społecznego, szczególnie ze względu na konieczność szybkiego wprowadzenia jego procedur do systemu finansów publicznych. Bardzo negatywnie oceniliśmy zapowiedź wprowadzenia w Polsce tzw. Rady Fiskalnej, tj. nowego ciała odpowiedzialnego za planowanie budżetowe

– podkreślał przewodniczący Kłosiński.

Działania NSZZ ''Solidarność'' i partnerów społecznych w Radzie Dialogu Społecznego mają na celu zachowanie dotychczasowych kompetencji Rady Dialogu Społecznego. Powołanie w Polsce Rady Fiskalnej niestety stało się pretekstem do ograniczenia partnerów społecznych w procedurze uchwalania budżetu państwa

– mówił.

W tej części głos zabierali także m.in. przedstawiciele Bułgarii, Estonii, Węgier, a także przedstawiciel OPZZ.

Dyskusja wokół odbudowy związków zawodowych

Drugiego dnia konferencji zainicjowano nagrodę im. Emilio Gabaglio – byłego sekretarza deneralnego EKZZ, który zmarł dwa lata temu. Ma to być nagroda, która zostanie przyznana w 2027 roku podczas kolejnego Kongresu za wybitne osiągnięcia w pracy związkowej, obrony praw pracowników oraz promowania wartości związkowych.

Zainicjowano też centrum odbudowy związków zawodowych, które ma być bazą wiedzy m.in. o dobrych praktykach dotyczących rozwoju związków zawodowych oraz wskazówek na temat tego, jak organizować członków.

Dyskutowano o odbudowie związków zawodowych i dialogu społecznym. Wskazywano, że organizowanie to klucz m.in. do tego, by pracownicy nie ulegali skrajnym ruchom politycznym. Podkreślano konieczność wzmacniania struktur młodych w związkach zawodowych. Mówiono również o tym, że uzwiązkowienie jest kluczowe dla dialogu i układów zbiorowych pracy.

Odnotowano coraz większą wrogość pracodawców wobec związków zawodowych. ETF wspomniał o tym, że przedsiębiorstwa transportowe korzystają ze wszelkich możliwych furtek w prawie, by utrudniać działalność związkową, np. firm skrzynek pocztowych (letterbox companies). Szereg organizacji podniósł wzrost radykalnych ruchów, zwłaszcza prawicowych w wielu państwach członkowskich. Omawiano trudną sytuację młodych ludzi, którzy sfrustrowani szukają często pozazwiązkowych form wyrażania niezadowolenia

– relacjonuje Mateusz Szymański.

Ponadto podczas konferencji podjęte zostały decyzje o drobnych zmianach statutowych i przyjęto dwa dokumenty: pierwszy dotyczący polityki rozszerzenia UE, tak by przeciwdziałać dumpingowi społecznemu, oraz tzw. manifest z Belgradu, który przypomina o głównych priorytetach w działaniach EKZZ.


 

POLECANE
W Bazylice św. Brygidy w Gdańsku poświęcono krzyż Solidarności Walczącej z ostatniej chwili
W Bazylice św. Brygidy w Gdańsku poświęcono krzyż Solidarności Walczącej

6 lipca 2025 r. w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku, podczas Mszy Świętej w intencji Ojczyzny o godz. 11.00 odbyło się uroczyste poświęcenie krzyża Solidarności Walczącej.

Komunikat dla mieszkańców Poznania z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Poznania

Od 7 lipca kolejne zwężenia i objazdy na S11 pod Poznaniem – sprawdź, gdzie zwolnić i jak ominąć remont.

Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu Wiadomości
Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu

W niedzielę, 6 lipca, w Kędzierzynie-Koźlu wybuchły dwa pożary. Strażacy najpierw gasili las, potem halę z rowerami i hulajnogami.

IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Wschodnia, Południowa oraz zachodnie krańce będą pod wpływem wyżów, a pozostała część kontynentu - pod wpływem niżów znad Skandynawii oraz północnych Włoch z pofalowanym frontem atmosferycznym.

Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska? z ostatniej chwili
Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska?

Grupa „bodnarowców” ma już gotową ustawę bezkarnościową! Miałaby ona zapewnić bezkarność środowisku związanym z obecną władzą w związku z ich bezprawnymi działaniami po 15 października 2023 roku – przekazał dziennikarz Michał Karnowski na antenie Telewizji wPolsce24.

Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka Wiadomości
Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka

Do dramatycznego zdarzenia doszło w sobotni wieczór, 5 lipca, nad jeziorem Długie w Rzepinie. Służby otrzymały zgłoszenie o zaginięciu 12-letniej dziewczynki po godzinie 18. Na miejsce natychmiast skierowano duże siły ratownicze – w tym strażaków, ratowników medycznych i policję.

Niemiec w koszulce Ruchu Obrony Granic: Winni są Merkel i Tusk z ostatniej chwili
Niemiec w koszulce Ruchu Obrony Granic: Winni są Merkel i Tusk

Donald Tusk jako szef RE mógł wpłynąć na politykę migracyjną kanclerz Niemiec Angeli Merkel – uważa Niemiec z granicznego miasta Guben, który wstąpił do Ruchu Obrony Granic.

Kaczyński ujawnił, o czym rozmawiał z Hołownią z ostatniej chwili
Kaczyński ujawnił, o czym rozmawiał z Hołownią

– My realistycznie podchodzimy do sytuacji, także w obecnej koalicji. Natomiast takie sprawy jak te, o których tak generalnie tu wspominałem, to znaczy, że trzeba Polskę – to słowo jest całkowicie uzasadnione – ratować, to o tym żeśmy rozmawiali – mówił w niedzielę o spotkaniu z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Seria pożarów stacji energetycznych w Warszawie i okolicach. Prawdopodobne przyczyny awarii z ostatniej chwili
Seria pożarów stacji energetycznych w Warszawie i okolicach. Prawdopodobne przyczyny awarii

W ciągu kilku ostatnich dni głośno było o pożarach stacji energetycznych w Warszawie i okolicznych miejscowościach. Eksperci związani z portalem Energetyka24, na podstawie własnych badań, napisali, jaka może być przyczyna nagromadzonych w stosunkowo krótkim czasie przypadków. 

Toruń: Marsz Milczenia po zabójstwie 24-letniej Klaudii z ostatniej chwili
Toruń: Marsz Milczenia po zabójstwie 24-letniej Klaudii

Ulicami toruńskiej starówki ruszył Marsz Milczenia po zabójstwie 24-letniej Klaudii, którą w nocy z 11 na 12 czerwca napadł w Parku Glazja 19-letni obcokrajowiec. Młoda barmanka, doktorantka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zmarła dwa tygodnie później w szpitalu. Zbrodnia wstrząsnęła miastem.

REKLAMA

"Ręce precz od związków". Za nami konferencja śródokresowa EKZZ 2025

20 i 21 maja w Belgradzie w Serbii odbyła się konferencja śródokresowa Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. Wziął w niej udział Maciej Kłosiński, zastępca przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność", wraz z delegacją.
Polska delegacja podczas konferencji śródokresowej EKZZ
Polska delegacja podczas konferencji śródokresowej EKZZ / fot. M. Szymański

Pierwszego dnia konferencji odbyły się dwie duże debaty z udziałem organizacji członkowskich EKZZ. Pierwsza z nich koncentrowała się na wyzwaniach, które stoją przed związkami zawodowymi. Wiele uwagi poświęcano problemom związanym z deregulacją, która coraz mocniej dotyka spraw społecznych i praw pracowników. Mówiono o potrzebie wpisania w system zamówień społecznych klauzul, które promowałyby uzwiązkowienie i układy zbiorowe pracy. 

"Ręce precz od związków"

Wiele mówiono o potrzebie budowania transparentności procesów decyzyjnych i budowaniu solidarności, i promowaniu solidaryzmu w polityce państw i UE. Jedno z wystąpień, organizacji FH z Danii, bardzo mocno akcentowało potrzebę wzmacniania bezpieczeństwa

– przekazuje Mateusz Szymański, kierownik Biura Zagranicznego KK NSZZ "Solidarność".

Po tej części odbyła się akcja z czerwonymi kartkami. Wszyscy uczestnicy podnieśli czerwone kartki przeciwko działaniom KE, które uderzają w rokowania zbiorowe.

W drugiej debacie mówiono przede wszystkim o tym, jak kształtować politykę inwestycyjną. 

Wiele wypowiedzi dotyczyło tego, że potrzebna jest sprawiedliwa transformacja, inwestycje w usługi publiczne, sprawiedliwe podatki, w tym opodatkowanie korporacji międzynarodowych i bogactwa, a nie pracy. W wypowiedziach przewijał się również wątek obaw o deindustrializację i możliwe skutki ceł USA na UE. Bułgarski CITUB podkreślał bardzo mocno potrzebę konwergencji płac w UE

– relacjonuje Mateusz Szymański, który sam mówił o tym, że pojawiają się ataki na prawa związkowe.

Przywołałem problem prawa sanacyjnego w Polsce, które zastosowano wobec PKP Cargo. Powiedziałem również o potrzebie odejścia od polityki dekarbonizacji, ponieważ zagraża miejscom pracy, w których jest wielu naszych członków. Na koniec powiedziałem o tym, że potrzebujemy inwestycji w bezpieczeństwo

– przekazuje.

Odbyła się także dyskusja o łamaniu praw związkowych w UE. Przywołano kilka przykładów – sytuacja FPU na Ukrainie, gdzie rząd zaatakował związkowców pod zarzutem niejasnych operacji związanych z majątkiem związkowym, sytuacja w Estonii, gdzie rząd wypowiedział wojnę związkom zawodowym i dialogowi społecznemu, na Węgrzech, gdzie rząd zaproponował wprowadzenie rejestru organizacji otrzymujących wsparcie spoza Węgier, czy też na Białorusi, gdzie liderzy BKDP zostali uznani za wrogów państwa i zesłano ich do kolonii karnych, a związek de facto musiał przenieść swoją działalność poza Białoruś.

Po tej części odbyła się akcja "Hands off our unions".

Polityka oszczędności

Pierwszego dnia zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Maciej Kłosiński wziął udział w dyskusji dotyczącej polityki oszczędności w kontekście Semestru Europejskiego z perspektywy Europy Środkowej i Wschodniej. 

Wprowadzenie nowego zarządzania gospodarczego w Polsce stanowiło duże wyzwanie dla wszystkich stron dialogu społecznego, szczególnie ze względu na konieczność szybkiego wprowadzenia jego procedur do systemu finansów publicznych. Bardzo negatywnie oceniliśmy zapowiedź wprowadzenia w Polsce tzw. Rady Fiskalnej, tj. nowego ciała odpowiedzialnego za planowanie budżetowe

– podkreślał przewodniczący Kłosiński.

Działania NSZZ ''Solidarność'' i partnerów społecznych w Radzie Dialogu Społecznego mają na celu zachowanie dotychczasowych kompetencji Rady Dialogu Społecznego. Powołanie w Polsce Rady Fiskalnej niestety stało się pretekstem do ograniczenia partnerów społecznych w procedurze uchwalania budżetu państwa

– mówił.

W tej części głos zabierali także m.in. przedstawiciele Bułgarii, Estonii, Węgier, a także przedstawiciel OPZZ.

Dyskusja wokół odbudowy związków zawodowych

Drugiego dnia konferencji zainicjowano nagrodę im. Emilio Gabaglio – byłego sekretarza deneralnego EKZZ, który zmarł dwa lata temu. Ma to być nagroda, która zostanie przyznana w 2027 roku podczas kolejnego Kongresu za wybitne osiągnięcia w pracy związkowej, obrony praw pracowników oraz promowania wartości związkowych.

Zainicjowano też centrum odbudowy związków zawodowych, które ma być bazą wiedzy m.in. o dobrych praktykach dotyczących rozwoju związków zawodowych oraz wskazówek na temat tego, jak organizować członków.

Dyskutowano o odbudowie związków zawodowych i dialogu społecznym. Wskazywano, że organizowanie to klucz m.in. do tego, by pracownicy nie ulegali skrajnym ruchom politycznym. Podkreślano konieczność wzmacniania struktur młodych w związkach zawodowych. Mówiono również o tym, że uzwiązkowienie jest kluczowe dla dialogu i układów zbiorowych pracy.

Odnotowano coraz większą wrogość pracodawców wobec związków zawodowych. ETF wspomniał o tym, że przedsiębiorstwa transportowe korzystają ze wszelkich możliwych furtek w prawie, by utrudniać działalność związkową, np. firm skrzynek pocztowych (letterbox companies). Szereg organizacji podniósł wzrost radykalnych ruchów, zwłaszcza prawicowych w wielu państwach członkowskich. Omawiano trudną sytuację młodych ludzi, którzy sfrustrowani szukają często pozazwiązkowych form wyrażania niezadowolenia

– relacjonuje Mateusz Szymański.

Ponadto podczas konferencji podjęte zostały decyzje o drobnych zmianach statutowych i przyjęto dwa dokumenty: pierwszy dotyczący polityki rozszerzenia UE, tak by przeciwdziałać dumpingowi społecznemu, oraz tzw. manifest z Belgradu, który przypomina o głównych priorytetach w działaniach EKZZ.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe