Handlowa „S” przypomina: Rafał Trzaskowski głosował przeciwko wolnym niedzielom

Ustawa ograniczająca handel w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku z inicjatywy Solidarności. Związek zebrał 350 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w tej sprawie i we współpracy z rządem doprowadził do uchwalenia nowych przepisów przez parlament. Ustawę o wolnych niedzielach podpisał prezydent Andrzeja Duda.
II tura wyborów
W związku ze zbliżającą się drugą turą wyborów prezydenckich Rada Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” postanowiła wystosować apel do swoich członków. Związkowcy przypominają w nim, jak w sprawie wolnych niedziel zachował się kandydat Platformy Obywatelskiej.
– Rafał Trzaskowski w 2017 roku jako poseł głosował przeciwko wprowadzeniu wolnych niedziel od handlu. Wiemy, ile znaczy niedziela spędzona z rodziną, dzień odpoczynku po ciężkim tygodniu pracy. Głos przeciwko tym zmianom to głos przeciwko naszej godności i równowadze między życiem zawodowym a prywatnym. Dla młodszych pracowników wolna niedziela jest czymś oczywistym. Ci nieco starsi pamiętają, że musieliśmy o nią walczyć, że została wprowadzona dzięki obywatelskiemu projektowi ustawy, który przygotowała Solidarność – przypomnieli związkowcy.
– Trzeba również pamiętać, że partia, której Rafał Trzaskowski jest wiceprzewodniczącym, w czasie swoich poprzednich rządów podniosła wiek emerytalny. W handlu powszechne były umowy śmieciowe, a płaca minimalna była tak niska, że nie można było za nią utrzymać rodziny nawet na najskromniejszym poziomie. O tym wszystkim musimy pamiętać – dodali.
Umowa programowa
Jednocześnie handlowa Solidarność zwróciła uwagę, że Karol Nawrocki podpisał umowę programową z Komisją Krajową NSZZ „Solidarność”, w której „jasno zadeklarował, że nie zgodzi się na likwidację wolnych niedziel w handlu”, a także „publicznie zobowiązał się do obrony praw pracowniczych i sprzeciwu wobec podwyższenia wieku emerytalnego”.
– Obecnie w Sejmie procedowana jest ustawa wprowadzająca dodatkowe dwie niedziele pracujące w miesiącu. Przyszły prezydent może tę ustawę zawetować, jesteśmy przekonani, że Rafał Trzaskowski tego nie zrobi – oceniła handlowa „S”.
Związkowcy zaznaczyli, że głosowanie w wyborach 1 czerwca to suwerenna decyzja każdego wyborcy i proszą jedynie o to, żeby był to wybór „świadomy i przemyślany”.
– Abyście, stawiając krzyżyk przy nazwisku na karcie wyborczej, pamiętali, co dany kandydat robił w przeszłości i co zamierza zrobić dla nas jako przyszły prezydent. Od tego zależy, czy my, pracownicy handlu, będziemy nadal mogli cieszyć się wolnymi niedzielami, obecnym wiekiem emerytalnym i wieloma innymi prawami, o które przez długie lata jako związek zawodowy Solidarność musieliśmy walczyć – podkreślili związkowcy.
- Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska
- Dariusz Matecki poinformował, że został pobity przez aktora "M jak miłość"
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy
- IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka
- Komunikat dla mieszkańców Łodzi
- Jest wniosek o badanie psychiatryczne premiera Donalda Tuska
- Wstrząsające informacje ujawnione przez TV Republika. Klementyna Suchanow przerywa milczenie
- W Warszawie powstaną dwa Centra Integracji Cudzoziemców