Lasek uderza w Nawrockiego ws. budowy CPK. Jest reakcja Stanowskiego

Maciej Lasek uderzył w Karola Nawrockiego, który zadeklarował, że podpisze postulaty dot. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jest komentarz Krzysztofa Stanowskiego
Maciej Lasek Lasek uderza w Nawrockiego ws. budowy CPK. Jest reakcja Stanowskiego
Maciej Lasek / gov.pl

Co musisz wiedzieć:

  • Stowarzyszenie "Tak dla CPK" opublikowało postulaty dla kandydatów na Prezydenta RP.
  • Szybka reakcja Karola Nawrockiego pokazuje, że temat ten będzie jednym z kluczowych jego potencjalnej prezydentury.
  • Pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek uderzył w Nawrockiego w kwestii budowy CPK.
  • II tura wyborów prezydenckich odbędzie się 1 czerwca. Zmierzą się w niej kandydat KO Rafał Trzaskowski i obywatelski kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki.

 

Projekt CPK. Ambitna wizja nowoczesnej Polski

Stowarzyszenie "Tak dla CPK" w opublikowanych postulatach wzywa przyszłego prezydenta do aktywnej roli w inspirowaniu i koordynacji modernizacyjnego wysiłku narodowego. Ma to się odbywać przez wykorzystywanie konstytucyjnych prerogatyw oraz inicjatywę ustawodawczą.

Liczymy, że przyszły Prezydent zostanie nie tylko patronem CPK, ale też podejmie rolę inspiratora i przywódcy polskiego wysiłku modernizacyjnego. Porzućmy kompleksy i samoograniczenie. Polski ROZWÓJ musi być ambitny – Polska ma potencjał do rywalizacji z największymi

– napisał Maciej Wilk na platformie X.

 

Kluczowe postulaty Stowarzyszenia "Tak dla CPK"

W dokumencie zawarto konkretne oczekiwania:

1. Projekt ustawy prezydenckiej ws. CPK

Stowarzyszenie apeluje o skierowanie do Sejmu ustawy prezydenckiej, która zapewni:

  • Budowę Lotniska CPK w najszybszym możliwym terminie, wraz z komponentami Cargo City i Airport City.
  • Pilne rozpoczęcie prac projektowych i środowiskowych dla 10 szprych kolejowych CPK, szczególnie tych o znaczeniu militarnym.
  • Rezygnację z polityki wykluczania komunikacyjnego średnich miast, np. Kalisza.
  • Budowę Kolei Dużych Prędkości z polskim taborem o prędkości 250 km/h.
  • Inwestycje w badania i rozwój polskiego taboru do KDP.
  • Przywrócenie programu terminali intermodalnych w całej Polsce.
  • Zakończenie inwestycji na Lotnisku Chopina do 2032 roku.
  • Zakaz dofinansowania przez samorządy linii lotniczych, które nie obsługują lotnisk CPK.

2. Strategiczne raporty i nadzór

Wilk proponuje kwartalne raporty Rady Gabinetowej oraz bezpośredni nadzór prezydenta nad wdrażaniem programu CPK.

3. Wzmocnienie roli prezydenta w polityce rozwoju

Stowarzyszenie apeluje o stworzenie prezydenckiej Rady Rozwoju oraz organizowanie ogólnopolskich debat.

Jesteśmy przekonani, że nasze postulaty nie powinny być przedmiotem kontrowersji. Liczymy na poparcie oraz zobowiązanie do realizacji ze strony obu Kandydatów

– podsumował Maciej Wilk.

 

Karol Nawrocki odpowiada: "Popieram te postulaty"

Na opublikowane postulaty błyskawicznie zareagował Karol Nawrocki:

Popieram te postulaty. Zapraszam na spotkanie jutro, żeby je podpisać. Mój sztab skontaktuje się w celu ustalenia szczegółów

– napisał Nawrocki na platformie X.

 

Maciej Lasek atakuje Nawrockiego

Deklaracja Nawrockiego stała się pretekstem do ataku na niego ze strony pełnomocnika rządu ds. CPK Macieja Laska.

Panie kandydacie, wszyscy jesteśmy na »TAK dla CPK« – to fakt, nie hasło wyborcze. Nikt nie ma wątpliwości, że ta inwestycja musi powstać. Dlatego zamiast deklaracji i zdjęć z podpisywania postulatów, robimy to, czego oczekują Polacy: działamy. Trwają zaawansowane prace, które mają doprowadzić do uruchomienia lotniska i pierwszego odcinka Kolei Dużych Prędkości w 2032 roku. Deklaracje opozycji to dziś raczej forma autopromocji niż realne wsparcie – przekonywanie przekonanych i próba zbicia kapitału politycznego na temacie, który od dawna ma społeczne poparcie. My nie sprzedajemy iluzji, jak nasi poprzednicy – my dowozimy

- stwierdził Maciej Lasek.

Wpis Macieja Laska na platformie X skomentował założyciel Kanału Zero Krzysztof Stanowski.

Przecież to jest absolutny szczyt bezczelności

- podkreślił Krzysztof Stanowski.

Człowieku wy tak »dowozicie«, że już macie opóźnienia w swoim opóźnionym harmonogramie

- zwrócił się do Laska poseł PiS Marcin Horała.

 

Co dalej z polskim CPK? 

Polski Centralny Port Komunikacyjny to projekt sięgający jeszcze lat 70. XX wieku, ale realnego rozpędu nabrał w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy, gdy premierem był Mateusz Morawiecki. Ogromne przedsięwzięcie zostało jednak zahamowane po ponownym przejęciu 13 grudnia 2023 r. władzy przez obóz Platformy Obywatelskiej, który zapowiadał audyty i kontrole, a także podważał sensowność projektu – niektórzy politycy obozu Koalicji Obywatelskiej, jak. np. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowskiokreślali plan budowy CPK mianem "gigantomanii". Podczas spotkań z wyborcami sceptycznie wobec CPK wypowiadał się także sam Donald Tusk.

Próbę ukręcenia sprawy zatrzymał społeczny sprzeciw ludzi i sympatyków różnych stron sceny politycznej, który uformował się pod szyldem "Tak dla CPK". Na razie nieznane są wyniki przeprowadzonych przez pełnomocników rządu audytów, a zaproponowany przez koalicję rządzącą pomysł okrojenia projektu z wielu połączeń kolejowych budzi spory sprzeciw społeczny, ale także lokalnych polityków, których regiony zostaną pominięte w nowych szlakach komunikacyjnych. Sprawa utknęła w martwym puncie, z czego, jak widać, korzystają zagraniczne podmioty.

W zamyśle Centralny Port Komunikacyjny miał być węzłem transportowym opartym na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczym i kolejowym, spójnych z układem sieci drogowej. Węzeł miał być zlokalizowany pomiędzy Warszawą a Łodzią i stanowić punkt przesiadkowy oraz hub cargo. Był planowany jako największy w Europie Środkowo-Wschodniej węzeł transportowy łączący lotnisko hubowe oraz sieci kolejowe i drogowe.

 


 

POLECANE
W Polsce może powstać ogromny hub technologiczny gorące
W Polsce może powstać ogromny hub technologiczny

Przygotowałem we współpracy z Electromobility Poland reportaż o tym, że w Polsce powstać ma ogromny hub technologiczny. Wartość inwestycji to 2 miliardy zł.

Anonimowy Sędzia: Nominatowi Bodnara nie podoba się propolska postawa sędziów tylko u nas
Anonimowy Sędzia: Nominatowi Bodnara nie podoba się propolska postawa sędziów

Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy - Tak zaczyna się nasz hymn narodowy, dając nadzieję, że jako naród, my Polacy będziemy zawsze mieli suwerenną ojczyznę, naszą Najjaśniejszą Rzeczpospolitą. Jeszcze Polska nie zginęła, póki mamy niezwisłych, niezależnych sędziów, którzy stoją na straży Konstytucji a nie interesu tej wąskiej grupy zawodowej, która przyznała sobie bezprawnie monopol na wszystkie rodzaje władz, a więc oprócz sprawowania zgodnie z Konstytucją władzy sądowniczej, także ustawodawczej i wykonawczej.

Tȟašúŋke Witkó: Polscy liberałowie – pariasi Europy z ostatniej chwili
Tȟašúŋke Witkó: Polscy liberałowie – pariasi Europy

Aby pojąć pewne zjawiska zachodzące w polityce należy wydarzenia je poprzedzające odkładać na osi czasu. Dlatego, by zrozumieć nagły militarny zryw Niemiec – ten z połowy maja roku 2025 – musimy odbyć wędrówkę w czasie oraz przestrzeni i przyjrzeć się pewnym decyzjom podjętym pod koniec kwietnia 2025 roku w Brukseli, gdyż to one dały bodziec Bellonie, która niespodziewanie zaczęła roztaczać swego ducha nad Berlinem. Problem w tym, że nie o wojsko tu chodzi, a – jak prawie zawsze – wyłącznie o pieniądze

Sztuczna inteligencja wykorzystywana do generowania nielegalnych treści. Naukowcy alarmują Wiadomości
Sztuczna inteligencja wykorzystywana do generowania nielegalnych treści. Naukowcy alarmują

Modele AI takie jak ChatGPT czy Gemini mogą być hakowane, by przekazywać wiedzę o przestępstwach – alarmują naukowcy z Uniwersytetu Ben Guriona.

Były szef Trzaskowskiego doradcą Nawrockiego?  Dziękuję za rekomendację z ostatniej chwili
Były szef Trzaskowskiego doradcą Nawrockiego? "Dziękuję za rekomendację"

Karol Nawrocki w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich chce, aby jego głównym doradcą był wieloletni europoseł Jacek Saryusz-Wolski. Przypomniał też, że asystentem Saryusz-Wolskiego był kiedyś Rafał Trzaskowski, który teraz oceniany jest przez niego jako polityk "nieudolny".

Nawrocki zapytał Trzaskowskiego o zagraniczne finansowanie. Ja wolę Sorosa niż Orbana z ostatniej chwili
Nawrocki zapytał Trzaskowskiego o zagraniczne finansowanie. "Ja wolę Sorosa niż Orbana"

Karol Nawrocki zapytał Rafała Trzaskowskiego o zagraniczne kampanie reklamowe w mediach społecznościowych. Kandydat KO odpowiedział, że woli Sorosa od Orbana i zaprzeczył obcemu finansowaniu.

Potężne powodzie w Australii. Są ofiary Wiadomości
Potężne powodzie w Australii. Są ofiary

Co najmniej pięć osób zginęło, a około 50 tys. mieszkańców zostało odciętych od świata przez rekordowe powodzie w Nowej Południowej Walii w Australii.

Lasek uderza w Nawrockiego ws. budowy CPK. Jest reakcja Stanowskiego Wiadomości
Lasek uderza w Nawrockiego ws. budowy CPK. Jest reakcja Stanowskiego

Maciej Lasek uderzył w Karola Nawrockiego, który zadeklarował, że podpisze postulaty dot. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jest komentarz Krzysztofa Stanowskiego

Daniel Obajtek w sali BHP: Rozwój Trójmorza zależy od wyniku wyborów prezydenckich tylko u nas
Daniel Obajtek w sali BHP: "Rozwój Trójmorza zależy od wyniku wyborów prezydenckich"

- Rozwój Trójmorza zależy od wyniku wyborów prezydenckich - podkreślił eurodeputowany Daniel Obajtek podczas debaty "Trójmorze jako element wzmacniania polskiej gospodarki" zorganizowanej przez Fundację Promocji Solidarności we współpracy z Instytutem Międzymorza.

Polityk Koalicji 13 grudnia nie wyklucza wcześniejszych wyborów parlamentarnych Wiadomości
Polityk Koalicji 13 grudnia nie wyklucza wcześniejszych wyborów parlamentarnych

- W mojej ocenie jesienią będzie przebudowa sceny politycznej - stwierdził poseł Marek Sawicki, który nie wyklucza przedterminowych wyborów parlamentarnych. Na taki krok mógłby zdecydować się premier Donald Tusk.

REKLAMA

Lasek uderza w Nawrockiego ws. budowy CPK. Jest reakcja Stanowskiego

Maciej Lasek uderzył w Karola Nawrockiego, który zadeklarował, że podpisze postulaty dot. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jest komentarz Krzysztofa Stanowskiego
Maciej Lasek Lasek uderza w Nawrockiego ws. budowy CPK. Jest reakcja Stanowskiego
Maciej Lasek / gov.pl

Co musisz wiedzieć:

  • Stowarzyszenie "Tak dla CPK" opublikowało postulaty dla kandydatów na Prezydenta RP.
  • Szybka reakcja Karola Nawrockiego pokazuje, że temat ten będzie jednym z kluczowych jego potencjalnej prezydentury.
  • Pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek uderzył w Nawrockiego w kwestii budowy CPK.
  • II tura wyborów prezydenckich odbędzie się 1 czerwca. Zmierzą się w niej kandydat KO Rafał Trzaskowski i obywatelski kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki.

 

Projekt CPK. Ambitna wizja nowoczesnej Polski

Stowarzyszenie "Tak dla CPK" w opublikowanych postulatach wzywa przyszłego prezydenta do aktywnej roli w inspirowaniu i koordynacji modernizacyjnego wysiłku narodowego. Ma to się odbywać przez wykorzystywanie konstytucyjnych prerogatyw oraz inicjatywę ustawodawczą.

Liczymy, że przyszły Prezydent zostanie nie tylko patronem CPK, ale też podejmie rolę inspiratora i przywódcy polskiego wysiłku modernizacyjnego. Porzućmy kompleksy i samoograniczenie. Polski ROZWÓJ musi być ambitny – Polska ma potencjał do rywalizacji z największymi

– napisał Maciej Wilk na platformie X.

 

Kluczowe postulaty Stowarzyszenia "Tak dla CPK"

W dokumencie zawarto konkretne oczekiwania:

1. Projekt ustawy prezydenckiej ws. CPK

Stowarzyszenie apeluje o skierowanie do Sejmu ustawy prezydenckiej, która zapewni:

  • Budowę Lotniska CPK w najszybszym możliwym terminie, wraz z komponentami Cargo City i Airport City.
  • Pilne rozpoczęcie prac projektowych i środowiskowych dla 10 szprych kolejowych CPK, szczególnie tych o znaczeniu militarnym.
  • Rezygnację z polityki wykluczania komunikacyjnego średnich miast, np. Kalisza.
  • Budowę Kolei Dużych Prędkości z polskim taborem o prędkości 250 km/h.
  • Inwestycje w badania i rozwój polskiego taboru do KDP.
  • Przywrócenie programu terminali intermodalnych w całej Polsce.
  • Zakończenie inwestycji na Lotnisku Chopina do 2032 roku.
  • Zakaz dofinansowania przez samorządy linii lotniczych, które nie obsługują lotnisk CPK.

2. Strategiczne raporty i nadzór

Wilk proponuje kwartalne raporty Rady Gabinetowej oraz bezpośredni nadzór prezydenta nad wdrażaniem programu CPK.

3. Wzmocnienie roli prezydenta w polityce rozwoju

Stowarzyszenie apeluje o stworzenie prezydenckiej Rady Rozwoju oraz organizowanie ogólnopolskich debat.

Jesteśmy przekonani, że nasze postulaty nie powinny być przedmiotem kontrowersji. Liczymy na poparcie oraz zobowiązanie do realizacji ze strony obu Kandydatów

– podsumował Maciej Wilk.

 

Karol Nawrocki odpowiada: "Popieram te postulaty"

Na opublikowane postulaty błyskawicznie zareagował Karol Nawrocki:

Popieram te postulaty. Zapraszam na spotkanie jutro, żeby je podpisać. Mój sztab skontaktuje się w celu ustalenia szczegółów

– napisał Nawrocki na platformie X.

 

Maciej Lasek atakuje Nawrockiego

Deklaracja Nawrockiego stała się pretekstem do ataku na niego ze strony pełnomocnika rządu ds. CPK Macieja Laska.

Panie kandydacie, wszyscy jesteśmy na »TAK dla CPK« – to fakt, nie hasło wyborcze. Nikt nie ma wątpliwości, że ta inwestycja musi powstać. Dlatego zamiast deklaracji i zdjęć z podpisywania postulatów, robimy to, czego oczekują Polacy: działamy. Trwają zaawansowane prace, które mają doprowadzić do uruchomienia lotniska i pierwszego odcinka Kolei Dużych Prędkości w 2032 roku. Deklaracje opozycji to dziś raczej forma autopromocji niż realne wsparcie – przekonywanie przekonanych i próba zbicia kapitału politycznego na temacie, który od dawna ma społeczne poparcie. My nie sprzedajemy iluzji, jak nasi poprzednicy – my dowozimy

- stwierdził Maciej Lasek.

Wpis Macieja Laska na platformie X skomentował założyciel Kanału Zero Krzysztof Stanowski.

Przecież to jest absolutny szczyt bezczelności

- podkreślił Krzysztof Stanowski.

Człowieku wy tak »dowozicie«, że już macie opóźnienia w swoim opóźnionym harmonogramie

- zwrócił się do Laska poseł PiS Marcin Horała.

 

Co dalej z polskim CPK? 

Polski Centralny Port Komunikacyjny to projekt sięgający jeszcze lat 70. XX wieku, ale realnego rozpędu nabrał w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy, gdy premierem był Mateusz Morawiecki. Ogromne przedsięwzięcie zostało jednak zahamowane po ponownym przejęciu 13 grudnia 2023 r. władzy przez obóz Platformy Obywatelskiej, który zapowiadał audyty i kontrole, a także podważał sensowność projektu – niektórzy politycy obozu Koalicji Obywatelskiej, jak. np. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowskiokreślali plan budowy CPK mianem "gigantomanii". Podczas spotkań z wyborcami sceptycznie wobec CPK wypowiadał się także sam Donald Tusk.

Próbę ukręcenia sprawy zatrzymał społeczny sprzeciw ludzi i sympatyków różnych stron sceny politycznej, który uformował się pod szyldem "Tak dla CPK". Na razie nieznane są wyniki przeprowadzonych przez pełnomocników rządu audytów, a zaproponowany przez koalicję rządzącą pomysł okrojenia projektu z wielu połączeń kolejowych budzi spory sprzeciw społeczny, ale także lokalnych polityków, których regiony zostaną pominięte w nowych szlakach komunikacyjnych. Sprawa utknęła w martwym puncie, z czego, jak widać, korzystają zagraniczne podmioty.

W zamyśle Centralny Port Komunikacyjny miał być węzłem transportowym opartym na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczym i kolejowym, spójnych z układem sieci drogowej. Węzeł miał być zlokalizowany pomiędzy Warszawą a Łodzią i stanowić punkt przesiadkowy oraz hub cargo. Był planowany jako największy w Europie Środkowo-Wschodniej węzeł transportowy łączący lotnisko hubowe oraz sieci kolejowe i drogowe.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe