Litwa domaga się od Białorusi 200 mln euro za kryzys migracyjny. Co na to Polska?

Co musisz wiedzieć:
- Od początku kryzysu na terytorium Litwy nie wpuszczono około 23,6 tysiąca osób.
- Strona litewska domaga się ponad 200 milionów euro odszkodowania za straty, jakie poniosła w latach 2021–2023.
- Organizacje zajmujące się prawami człowieka nadal krytykują m.in. litewską i polską praktykę pushbacków oraz ograniczania prawa do ubiegania się o azyl.
Władze w Wilnie napisały we wniosku, że chodzi o zwrot kosztów poniesionych przez państwo w latach 2021–2023, spowodowanych m.in. wymuszonymi inwestycjami budowlanymi.
- Nie żyje gwiazda programów TVP
- Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- "Idź się popłacz". Burza w sieci po programie TVN
- Komunikat dla mieszkańców Katowic
- Komunikat dla mieszkańców Bydgoszczy
- Karol Nawrocki pozwie należący do Ringier Axel Springer Onet
- Karol Nawrocki pozywa Onet. Jest reakcja prezydenta Andrzeja Dudy
- Tak klienci pubu Mentzena przywitali jego gości
- "Zupełnie za darmo". Komunikat wrocławskiego zoo
Litwa podliczyła koszty kryzysu migracyjnego. Domaga się od Białorusi 200 mln euro
Litwa ocenia, że Białoruś celowo przyczyniła się do wywołania kryzysu migracyjnego, m.in. poprzez zapewnianie wiz oraz transport i zakwaterowanie przybyszy z krajów Bliskiego Wschodu. Władze w Wilnie podkreślają, że działania Mińska stanowią rażące naruszenie prawa międzynarodowego.
Strona litewska domaga się zatem ponad 200 milionów euro odszkodowania za straty, jakie poniosła w latach 2021–2023.
Według litewskiego ministerstwa sprawiedliwości kwota ta, która jeszcze może się zmienić po wykonaniu dokładniejszych obliczeń, jest związana z przymusowymi wydatkami na budowę ogrodzenia granicznego, wzmocnienie systemów monitoringu oraz skierowanie rekordowej liczby funkcjonariuszy na wschodnią granicę.
Litwa przymusowo odsyła imigrantów
Od 2021 roku Litwa przymusowo odsyła nielegalnych migrantów na Białoruś. Według oficjalnych danych od początku kryzysu na terytorium kraju nie wpuszczono około 23,6 tys. osób. Polscy pogranicznicy z kolei od 2021 roku zawrócili prawie 112 tys. migrantów próbujących dostać się z terytorium Białorusi.
Jednocześnie organizacje zajmujące się prawami człowieka nadal krytykują m.in. litewską i polską praktykę pushbacków oraz ograniczania prawa do ubiegania się o azyl, wskazując na możliwe naruszenia prawa międzynarodowego.
Polska "analizuje możliwość"
Polska analizuje możliwość dołączenia się do litewskiego pozwu. W komunikacie MSZ napisano, że resort jest świadomy planów rządu w Wilnie i podziela ocenę dotyczącą charakteru działań władz białoruskich.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP uważnie rozważa propozycję Litwy dotyczącą ewentualnego udziału naszego kraju w tym procesie
– przekazał resort w odpowiedzi na pytania redakcji Euroradia.