Bartłomiej Mickiewicz: Bruksela nie może narzucać zasad organizowania naszych przedsiębiorstw i miejsc pracy

- Jesteśmy tutaj po to, by nikt z Brukseli czy innych stolic nie narzucał nam zasad organizowania nam naszych przedsiębiorstw i miejsc pracy - mówił zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", Bartłomiej Mickiewicz podczas dzisiejszej konferencji prasowej przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie.
Konferencja prasowa przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego Bartłomiej Mickiewicz: Bruksela nie może narzucać zasad organizowania naszych przedsiębiorstw i miejsc pracy
Konferencja prasowa przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego / fot. B. Michałowska

Przed Trybunałem Konstytucyjnym odbyła się rozprawa dotycząca wpływu UE na kompetencje Polski w zakresie doboru źródeł energii. Celem była odpowiedź na pytanie, czy Bruksela może ingerować w politykę energetyczną Polski, np. wymuszając odejście od węgla na rzecz OZE. Dyskusja była gorąca - sędziowie przepytywali posła PiS Sebastiana Kaletę, który stwierdził, że unijny system ETS "nie może powodować biedy".

Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał wniosek grupy posłów na Sejm dotyczący kształtowania przez Unię Europejską i jej organy kompetencji państwa do wyboru źródeł energii oraz ogólnej struktury zaopatrzenia Rzeczypospolitej Polskiej w energię. Jednak TK wyroku nie wydał, ponieważ przyszło pismo w tej sprawie od prezydenta Andrzeja Dudy.

Przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego odbyła się konferencja prasowa zastępcy przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” , Bartłomieja Mickiewicza oraz posła na Sejm Sebastiana Kalety.

Moment historyczny dla przyszłości polskiej gospodarki

Bartłomiej Mickiewicz w swoim przemówieniu powiedział:

To spotkanie zorganizowane jest w momencie historycznym dla przyszłości polskiej gospodarki, polskiej pracy i pracowników. W tej chwili TK na wniosek grupy posłów orzekał ws. systemu ETS czyli w gruncie rzeczy czegoś, co kiedyś można było traktować w kategorii żartu tzn. handlu powietrzem. Ten handel powietrzem bardzo dochodowy dla niektórych kręgów finansowych powoduje, że gospodarka polska obłożona zapisami tzw. Zielonego Ładu jest niekonkurencyjna. I jesteśmy tutaj po to, by nikt z Brukseli czy innych stolic nie narzucał nam zasad organizowania nam naszych przedsiębiorstw i miejsc pracy. Przez to, że urzędnicy unijni narzucają nam pewne mechanizmy, a my nie możemy w żaden sposób na to reagować, nasza gospodarka jest niekonkurencyjna. Hutnictwo, przemysł azotowy jest niszczony, kopalnie są niszczone. Przemysł w Polsce jest w ruinie i nie zanosi się na to, by było lepiej. I jeżeli ktoś mówi, że Zielonego Ładu nie ma, to ja oświadczam publicznie, że Zielony Ład jest i ma się dobrze. My, jako związek już w ubiegłym roku opracowując raport dotyczący skutków tego wariactwa w Europie i w Polsce pisaliśmy czym to się skończy.

Bartłomiej Mickiewicz dodał, że raport jest opracowany przez bardzo znanych naukowców.

W jednym z rozdziałów prof. Ryszard Piotrowski, znany konstytucjonalista stwierdza, że zapisy Zielonego Ładu, w tym ETS są niezgodne z polska konstytucją. Jeżeli Trybunał Konstytucyjny orzeknie tę niezgodność, będziemy mieli jakąkolwiek szansę, żeby przed tym wariactwem się bronić, będziemy mieli jakąkolwiek szansę na to, by miejsca pracy w Polsce bronić, a polska gospodarka się rozwijała. Pieniądze biorą się z pracy. Jeżeli zniszczymy polski przemysł, gospodarka polska rozwijać się nie będzie. Zbieramy podpisy pod wnioskiem o referendum ws. Zielonego Ładu. Zachęcam wszystkich bardzo serdecznie, podpisujcie się. Niech Polacy wypowiedzą się czy chcą w taki sposób i w takim tempie wprowadzać ten projekt. Rządzący nie chcą, by odbyło się to referendum, bo z góry wiedzą, że Polacy tego nie chcą. Nie chcą wprowadzania tych bzdurnych przepisów tego Zielonego Ładu

- zaznaczył.

TK odroczył rozprawę

Poseł Sebastian Kaleta zaś mówił o wniosku, który razem z grupą posłów złożył do TK.

Wniosek posłów, który przedłożyliśmy do TK kilka miesięcy temu, był wnioskiem, który ma doprowadzić do tego, by Polska z tego niewolnictwa gospodarczego w końcu będzie mogła się uwolnić. Dlatego, że system ETS, spekulacje na handlu powietrzem powodują, że Polska jest największym pokrzywdzonym krajem tym systemem. Co roku dziesiątki miliardów zł wypływają do funduszy inwestycyjnych. Czas to zatrzymać. Stąd dzisiejsze postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym. To druga rozprawa w tej sprawie Pierwsza odbyła się w ubiegłym tygodniu, gdzie TK zadawał pytania. Dzisiaj TK odroczył rozprawę do 10 czerwca, bo być może prezydent Andrzej Duda chce się w tej sprawie przed TK wypowiedzieć.

Wystosował także apel do prezydenta, by wypowiedział się w sprawie Zielonego Ładu. 

Apeluję, by Polacy przed wyborami 1 czerwca usłyszeli od pana prezydenta czy on uważa, że jesteśmy przez UE okradani, a Zielonym Ładem chcą nas okraść na kolejne dekady. Musimy sobie jasno powiedzieć dlaczego tutaj jesteśmy , kto spowodował, że tutaj jesteśmy? Że musimy walczyć o niższe ceny energii w Polsce, o polski przemysł, energetykę. Tutaj nas sprowadzili Donald Tusk i Rafał Trzaskowski. To Pakiet Klimatyczny z 2014 roku jest głównym winowajcą rosnących cen prądu od 2019 roku

- powiedział.

A kto w 2014 roku odpowiadał za negocjacje unijne? Rafał Trzaskowski. On odpowiadał za za pakt migracyjny i pakt klimatyczny. To Rafał Trzaskowski przez lata promował Zielony Ład, przez lata wydrenowano miliardy zł z Polski, bo Rafał Trzaskowski mówi, że planeta płonie. Ten zielony ideolog chce doprowadzić Polaków do biedy i dzisiaj bezczelnie kłamie

- dodał.

Głos zabrał Dariusz Paczuski, przewodniczący Zarządu Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”. W swoim przemówieniu wskazywał na szkodliwość zapisów Zielonego Ładu dla gospodarki, ale także polskich rodzin. „Zielny Ład niesie ze sobą ryzyko ogromnego zubożenia polskich rodzin, ponieważ jego koszty będą ogromne”. Szef mazowieckiej „S” podkreślił znaczenie solidarności między różnymi branżami i pracownikami.

Dziękuję, że jesteście z nami i pilnujecie spraw polskich

- mówił.

Przewodniczący Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ „Solidarność”, Andrzej Karol powiedział, w rozmowie z Tysol.pl:

Protestujemy dzisiaj przeciw wprowadzeniu w Polsce przepisów Zielonego Ładu, ponieważ jest on najbardziej zabójczy dla przemysłów energochłonnych. Cena energii, którą kształtuje przede wszystkim parapodatek pod nazwą ETS powoduje, że jesteśmy niekonkurencyjni wobec rynków zewnętrznych, np. z Chin i Ukrainy, które nie są dotknięte polityką klimatyczną. Jeżeli pójdziemy w kierunku, w którym ETS-y i emisje będą zaostrzane, konkurencyjność spada, produkcja nie może znaleźć ujścia, rynek jest otwarty i wszystko sprowadza z zewnątrz, to nie mamy przemysłu. Zasadne jest zadanie pytania, czy UE nie potrzebuje tego przemysłu? „Solidarność” od początku powtarzała, że Zielony Ład jest szkodliwy dla całej Europy.


 

POLECANE
Atak nożownika w Tarnowie. Sprawca wciąż poszukiwany z ostatniej chwili
Atak nożownika w Tarnowie. Sprawca wciąż poszukiwany

W nocy z 11 na 12 lipca, w samym centrum Tarnowa, doszło do dramatycznego zdarzenia – 17-latek został ugodzony nożem podczas kłótni przy ulicy Katedralnej. Jak przekazał mł. asp. Kamil Wójcik z tarnowskiej komendy policji, między sześcioma osobami doszło do awantury, w wyniku której jeden z uczestników o około 30 lat sięgnął po ostre narzędzie i zadał cios rozmówcy.

Nawrocki zaapelował do Zełenskiego: Polska oczekuje pełnoskalowych ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej pilne
Nawrocki zaapelował do Zełenskiego: Polska oczekuje pełnoskalowych ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej

11 lipca w Chełmie, w trakcie uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa OUN-UPA, Karol Nawrocki – prezydent-elekt Rzeczypospolitej Polskiej – wygłosił mocne i jednoznaczne wystąpienie. Oddając hołd 120 tysiącom Polaków bestialsko zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1939–1945, przypomniał, że polskie ofiary czekają do dziś na godny pochówek, a ich bliscy – na prawdę i sprawiedliwość.

Tadeusz Płużański: Jedwabne i Wołyń tylko u nas
Tadeusz Płużański: Jedwabne i Wołyń

W kontekście kolejnej rocznicy zbrodni w Jedwabnem (10 lipca 1941 r.) lewacy lansują tezę, że tak znienawidzone przez nich środowiska patriotyczne celowo pomijają tę rzekomo polską akcję eksponując ludobójstwo wołyńskie. „Wołyń dla Polaków to przykrywka, za którą chcą schować Jedwabne” – twierdzi wprost dziennikarz Tomasz Lis. Tylko co ma piernik do wiatraka?

Jad Waszem żąda usunięcia głazów pamięci w Jedwabnem gorące
Jad Waszem żąda usunięcia głazów pamięci w Jedwabnem

W Jedwabnem, kilkadziesiąt metrów od oficjalnego pomnika ofiar z 1941 r., ustawiono siedem granitowych głazów z tablicami, które kwestionują udział miejscowych Polaków w zbrodni. Jad Waszem wzywa władze o usunięcie "obraźliwej instalacji", a polska prokuratura bada, czy szerzy ona nienawiść.

Tȟašúŋke Witkó: Panika na pokładzie, czyli Pieśń o podrzynaniu gardeł tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Panika na pokładzie, czyli "Pieśń o podrzynaniu gardeł"

Pamiętacie Państwo western z Johnem Waynem, zatytułowany „Rio Bravo", prawda? Klasyk nad klasyki, na którego ścieżce dźwiękowej wybrzmiewają dźwięki tradycyjnego hiszpańskiego utworu „El Deguello” – "Pieśni o podrzynaniu gardeł".

Nieoficjalnie: Tusk miał naciskać na Hołownię ws. Nawrockiego z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Tusk miał naciskać na Hołownię ws. Nawrockiego

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia otrzymał od premiera Donalda Tuska "bardzo wyraźną propozycję, ofertę albo sugestię, żeby jednak odłożyć zaprzysiężenie Karola Nawrockiego – twierdzą dziennikarze Interii.

Burza po słowach Brauna. Kaczyński zabrał głos z ostatniej chwili
Burza po słowach Brauna. Kaczyński zabrał głos

Wypowiedzi Grzegorza Brauna w sprawie Holokaustu tylko potwierdzają, że działa on z obcej inspiracji na szkodę - bardzo poważną szkodę - naszego kraju – stwierdził w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Z mostu granicznego w Słubicach zdjęto banery Ruchu Obrony Granic z ostatniej chwili
Z mostu granicznego w Słubicach zdjęto banery Ruchu Obrony Granic

Z mostu granicznego Słubice / Frankfurt nad Odrą zdjęto banery Ruchu Obrony Granic. Robert Bąkiewicz oskarża wiceburmistrza Tomasza Stefańskiego o realizowanie niemieckich poleceń.

Media: Rosjanie ostrzelali pasażerski samolot. To był lot z Mińska do Moskwy Wiadomości
Media: Rosjanie ostrzelali pasażerski samolot. To był lot z Mińska do Moskwy

Według nieoficjalnych doniesień pasażerowie i załoga Boeinga 737-800 lecącego z Mińska do Moskwy zostali namierzeni i ostrzelani przez rosyjski system obrony powietrznej. Wojsko miało wziąć rejsową maszynę za ukraiński dron.   

Rzecznik rządu wzywa do zatrzymania Bąkiewicza. Mocna odpowiedź z ostatniej chwili
Rzecznik rządu wzywa do zatrzymania Bąkiewicza. Mocna odpowiedź

Adam Szłapka wzywa do zatrzymania Roberta Bąkiewicza. Narodowiec odpowiada ostro, nazywając atak rzecznika rządu oznaką słabości władzy.

REKLAMA

Bartłomiej Mickiewicz: Bruksela nie może narzucać zasad organizowania naszych przedsiębiorstw i miejsc pracy

- Jesteśmy tutaj po to, by nikt z Brukseli czy innych stolic nie narzucał nam zasad organizowania nam naszych przedsiębiorstw i miejsc pracy - mówił zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", Bartłomiej Mickiewicz podczas dzisiejszej konferencji prasowej przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie.
Konferencja prasowa przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego Bartłomiej Mickiewicz: Bruksela nie może narzucać zasad organizowania naszych przedsiębiorstw i miejsc pracy
Konferencja prasowa przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego / fot. B. Michałowska

Przed Trybunałem Konstytucyjnym odbyła się rozprawa dotycząca wpływu UE na kompetencje Polski w zakresie doboru źródeł energii. Celem była odpowiedź na pytanie, czy Bruksela może ingerować w politykę energetyczną Polski, np. wymuszając odejście od węgla na rzecz OZE. Dyskusja była gorąca - sędziowie przepytywali posła PiS Sebastiana Kaletę, który stwierdził, że unijny system ETS "nie może powodować biedy".

Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał wniosek grupy posłów na Sejm dotyczący kształtowania przez Unię Europejską i jej organy kompetencji państwa do wyboru źródeł energii oraz ogólnej struktury zaopatrzenia Rzeczypospolitej Polskiej w energię. Jednak TK wyroku nie wydał, ponieważ przyszło pismo w tej sprawie od prezydenta Andrzeja Dudy.

Przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego odbyła się konferencja prasowa zastępcy przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” , Bartłomieja Mickiewicza oraz posła na Sejm Sebastiana Kalety.

Moment historyczny dla przyszłości polskiej gospodarki

Bartłomiej Mickiewicz w swoim przemówieniu powiedział:

To spotkanie zorganizowane jest w momencie historycznym dla przyszłości polskiej gospodarki, polskiej pracy i pracowników. W tej chwili TK na wniosek grupy posłów orzekał ws. systemu ETS czyli w gruncie rzeczy czegoś, co kiedyś można było traktować w kategorii żartu tzn. handlu powietrzem. Ten handel powietrzem bardzo dochodowy dla niektórych kręgów finansowych powoduje, że gospodarka polska obłożona zapisami tzw. Zielonego Ładu jest niekonkurencyjna. I jesteśmy tutaj po to, by nikt z Brukseli czy innych stolic nie narzucał nam zasad organizowania nam naszych przedsiębiorstw i miejsc pracy. Przez to, że urzędnicy unijni narzucają nam pewne mechanizmy, a my nie możemy w żaden sposób na to reagować, nasza gospodarka jest niekonkurencyjna. Hutnictwo, przemysł azotowy jest niszczony, kopalnie są niszczone. Przemysł w Polsce jest w ruinie i nie zanosi się na to, by było lepiej. I jeżeli ktoś mówi, że Zielonego Ładu nie ma, to ja oświadczam publicznie, że Zielony Ład jest i ma się dobrze. My, jako związek już w ubiegłym roku opracowując raport dotyczący skutków tego wariactwa w Europie i w Polsce pisaliśmy czym to się skończy.

Bartłomiej Mickiewicz dodał, że raport jest opracowany przez bardzo znanych naukowców.

W jednym z rozdziałów prof. Ryszard Piotrowski, znany konstytucjonalista stwierdza, że zapisy Zielonego Ładu, w tym ETS są niezgodne z polska konstytucją. Jeżeli Trybunał Konstytucyjny orzeknie tę niezgodność, będziemy mieli jakąkolwiek szansę, żeby przed tym wariactwem się bronić, będziemy mieli jakąkolwiek szansę na to, by miejsca pracy w Polsce bronić, a polska gospodarka się rozwijała. Pieniądze biorą się z pracy. Jeżeli zniszczymy polski przemysł, gospodarka polska rozwijać się nie będzie. Zbieramy podpisy pod wnioskiem o referendum ws. Zielonego Ładu. Zachęcam wszystkich bardzo serdecznie, podpisujcie się. Niech Polacy wypowiedzą się czy chcą w taki sposób i w takim tempie wprowadzać ten projekt. Rządzący nie chcą, by odbyło się to referendum, bo z góry wiedzą, że Polacy tego nie chcą. Nie chcą wprowadzania tych bzdurnych przepisów tego Zielonego Ładu

- zaznaczył.

TK odroczył rozprawę

Poseł Sebastian Kaleta zaś mówił o wniosku, który razem z grupą posłów złożył do TK.

Wniosek posłów, który przedłożyliśmy do TK kilka miesięcy temu, był wnioskiem, który ma doprowadzić do tego, by Polska z tego niewolnictwa gospodarczego w końcu będzie mogła się uwolnić. Dlatego, że system ETS, spekulacje na handlu powietrzem powodują, że Polska jest największym pokrzywdzonym krajem tym systemem. Co roku dziesiątki miliardów zł wypływają do funduszy inwestycyjnych. Czas to zatrzymać. Stąd dzisiejsze postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym. To druga rozprawa w tej sprawie Pierwsza odbyła się w ubiegłym tygodniu, gdzie TK zadawał pytania. Dzisiaj TK odroczył rozprawę do 10 czerwca, bo być może prezydent Andrzej Duda chce się w tej sprawie przed TK wypowiedzieć.

Wystosował także apel do prezydenta, by wypowiedział się w sprawie Zielonego Ładu. 

Apeluję, by Polacy przed wyborami 1 czerwca usłyszeli od pana prezydenta czy on uważa, że jesteśmy przez UE okradani, a Zielonym Ładem chcą nas okraść na kolejne dekady. Musimy sobie jasno powiedzieć dlaczego tutaj jesteśmy , kto spowodował, że tutaj jesteśmy? Że musimy walczyć o niższe ceny energii w Polsce, o polski przemysł, energetykę. Tutaj nas sprowadzili Donald Tusk i Rafał Trzaskowski. To Pakiet Klimatyczny z 2014 roku jest głównym winowajcą rosnących cen prądu od 2019 roku

- powiedział.

A kto w 2014 roku odpowiadał za negocjacje unijne? Rafał Trzaskowski. On odpowiadał za za pakt migracyjny i pakt klimatyczny. To Rafał Trzaskowski przez lata promował Zielony Ład, przez lata wydrenowano miliardy zł z Polski, bo Rafał Trzaskowski mówi, że planeta płonie. Ten zielony ideolog chce doprowadzić Polaków do biedy i dzisiaj bezczelnie kłamie

- dodał.

Głos zabrał Dariusz Paczuski, przewodniczący Zarządu Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”. W swoim przemówieniu wskazywał na szkodliwość zapisów Zielonego Ładu dla gospodarki, ale także polskich rodzin. „Zielny Ład niesie ze sobą ryzyko ogromnego zubożenia polskich rodzin, ponieważ jego koszty będą ogromne”. Szef mazowieckiej „S” podkreślił znaczenie solidarności między różnymi branżami i pracownikami.

Dziękuję, że jesteście z nami i pilnujecie spraw polskich

- mówił.

Przewodniczący Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ „Solidarność”, Andrzej Karol powiedział, w rozmowie z Tysol.pl:

Protestujemy dzisiaj przeciw wprowadzeniu w Polsce przepisów Zielonego Ładu, ponieważ jest on najbardziej zabójczy dla przemysłów energochłonnych. Cena energii, którą kształtuje przede wszystkim parapodatek pod nazwą ETS powoduje, że jesteśmy niekonkurencyjni wobec rynków zewnętrznych, np. z Chin i Ukrainy, które nie są dotknięte polityką klimatyczną. Jeżeli pójdziemy w kierunku, w którym ETS-y i emisje będą zaostrzane, konkurencyjność spada, produkcja nie może znaleźć ujścia, rynek jest otwarty i wszystko sprowadza z zewnątrz, to nie mamy przemysłu. Zasadne jest zadanie pytania, czy UE nie potrzebuje tego przemysłu? „Solidarność” od początku powtarzała, że Zielony Ład jest szkodliwy dla całej Europy.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe