EKZZ: Cele klimatyczne nie mogą być osiągane kosztem ludzi pracy. Piotr Duda: Alarmowaliśmy o tym już 15 lat temu

– Trudno tu mówić o satysfakcji. Przepełnia nas raczej żal i frustracja wynikająca z tego, że EKZZ dopiero teraz mówi o tym, o czym Solidarność alarmowała już 15 lat temu - odniósł się Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" do wczorajszego komunikatu EKZZ, w którym, napisała, że cele klimatycznie nie mogą być osiągnięte przez deindustralizację, ani też kosztem ludzi pracy.
Pracownik - zdjęcie poglądowe EKZZ: Cele klimatyczne nie mogą być osiągane kosztem ludzi pracy. Piotr Duda: Alarmowaliśmy o tym już 15 lat temu
Pracownik - zdjęcie poglądowe / fot. pixabay.com

Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (EKZZ) zamieściła wczoraj na swojej stronie komunikat, w którym napisała, że cele klimatycznie nie mogą być osiągnięte przez deindustralizację, ani też kosztem ludzi pracy.

Organizacja związkowa zacytowała doniesienia Financial Times, który donosił, że "znaczna część redukcji emisji wynikała z cięć produkcji i zamykania zakładów, a nie z dekarbonizacji". Podano również, że Unia Europejska traci około 500 miejsc pracy dziennie przez masową restrukturyzację.

 

Deindustralizacja

W związku z tym, EKZZ wezwało do pilnego opracowania unijnej dyrektywy w sprawie sprawiedliwej transformacji, a także do utworzenia programu pomocowego i inwestycyjnego, które pomogą ochronić miejsca pracy w europejskim przemyśle.

– Zielone cele UE nie mogą być realizowane kosztem ludzi pracujących. Komisja Europejska obiecała ludziom pracującym, że nastąpi sprawiedliwa transformacja w kierunku zielonej gospodarki, która nie pozostawi żadnego pracownika ani społeczności w tyle. Jednak to oświadczenie pokazuje, że UE realizuje swoje cele klimatyczne wyłącznie dzięki deindustralizacji, a nie zarządzanej dekarbonizacji, która stworzyłaby nowe, wysokiej jakości miejsca pracy – powiedział Ludovic Voet, Sekretarz Konfederacji EKZZ

Voet wezwał do "proaktywnych działań" na rzecz sprawiedliwej transformacji i dekarbonizacji, a jednocześnie przestrzegał, że w przeciwnym razie dojdzie do jeszcze większego sprzeciwu wobec środków klimatycznych, "których potrzebujemy, aby uratować planetę".

 

"Trudno mówić o satysfakcji"

– Trudno tu mówić o satysfakcji. Przepełnia nas raczej żal i frustracja wynikająca z tego, że EKZZ dopiero teraz mówi o tym, o czym Solidarność alarmowała już 15 lat temu

- odniósł się Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" do wczorajszego komunikatu EKZZ.

O tym, że polityka klimatyczna jest realizowana ze szkodą dla pracowników w Europie, a przede wszystkim w Polsce mówimy od lat. I od lat apelujemy, by to zmienić. Na naszych oczach spełniają się najczarniejsze przewidywania. Zielony Ład to zagrożenie dla naszych miejsc pracy, dla komfortu życia i jakości naszej gospodarki. Trzeba wreszcie powstrzymać to szaleństwo

- dodał.

 

"Przemysłowy skansen"

– W tym miejscu trzeba powiedzieć jasno, że to nie planeta potrzebuje ratunku, tylko Europę należy ocalić od eurokratów klimatystycznych, których "ambicje klimatyczne" kosztują wspólnotę setki tysięcy miejsc pracy i cofają ją do pozycje przemysłowego skansenu

– skomentował z kolei Robert Szewczyk pełnomocnik Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" ds. polityki klimatycznej.

Przedstawiciele Solidarności przypominają stanowisko XXV Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" z października 2010 roku w sprawie pakietu klimatycznego realizowanego przez UE, w którym delegaci apelowali:

"Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność" zwraca się do wszystkich instytucji w Polsce i Unii Europejskiej, odpowiedzialnych za wprowadzanie rozwiązań prawnych w zakresie tzw. Pakietu klimatycznego, o odstąpienie od jego wdrażania w obecnym kształcie. KZD stoi na stanowisku, że proponowane regulacje są szkodliwe dla polskiej i europejskiej gospodarki, ponieważ obniżają poziom konkurencyjności przedsiębiorców operujących w granicach Unii Europejskiej względem przedsiębiorstw operujących poza jej granicami.

"Zaprezentowany mechanizm prowadzi do likwidacji szeregu podstawowych gałęzi przemysłu w obrębie UE oraz utraty miejsc pracy. Oznaczać to będzie oddawanie pola w ramach globalnego podziału pracy i narastające problemy z utrzymaniem dotychczasowego poziomu życia obywateli państw Unii Europejskiej"

– oceniali związkowcy w 2010 roku.

"Jak do tej pory, jednostronna polityka klimatyczna UE nie ma większego wypływu na pomniejszanie emisji CO2, ponieważ kraje azjatyckie z roku na rok zwiększają z nawiązką swoją emisję. W tej sytuacji polityka klimatyczna UE jest polityczną i ekonomiczną utopią. (...) Nie zgadzamy się, aby skutkiem zmniejszenia do 2020 roku przez Polskę emisji CO2 o 20 procent było postawienie w stan likwidacji polskiego przemysłu opartego na paliwie, jakim jest węgiel i jednoczesny wzrost cen energii elektrycznej o 100 procent"

– podkreślili.

Poniżej pełne stanowisko:


 

POLECANE
Niemcy: Imigrant śmiertelnie ranił żonę nożem Wiadomości
Niemcy: Imigrant śmiertelnie ranił żonę nożem

W niemieckim Krailling (Bawaria) doszło do brutalnego ataku z użyciem noża. Ofiarą padła kobieta pochodzenia jemeńskiego, matka sześciorga dzieci. Sprawcą był jej mąż, 36-letni Danon G., który od 2022 roku przebywał w Niemczech. Według śledczych motywem zabójstwa była decyzja kobiety o zakończeniu małżeństwa.

Kto straci stanowisko ministra? Zaskakujące doniesienia z ostatniej chwili
Kto straci stanowisko ministra? Zaskakujące doniesienia

Rekonstrukcja rządu zbliża się wielkimi krokami. Według informacji podanych przez TVN24 ze ministerialnymi stanowiskami pożegnają się trzy kobiety: Katarzyna Kotula, Adriana Porowska i Marzena Okła-Drewnowicz.

Media: białoruski śmigłowiec strącił rosyjski dron lecący w kierunku Ukrainy z ostatniej chwili
Media: białoruski śmigłowiec strącił rosyjski dron lecący w kierunku Ukrainy

Śmigłowiec Mi-24 należący do sił obrony powietrznej Białorusi strącił dron rosyjski zmierzający w kierunku Ukrainy - podała w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na źródła w wywiadzie ukraińskim. Szczątki maszyny spadły w obwodzie homelskim na wschodzie Białorusi.

Adam Bodnar pozwany przez sędziego. Do procesu prędko nie dojdzie z ostatniej chwili
Adam Bodnar pozwany przez sędziego. Do procesu prędko nie dojdzie

Adam Bodnar został pozwany w prywatnym akcie oskarżenia. Pozew złożył sędzia Jacek Przygucki, odwołany przez ministra sprawiedliwości z funkcji prezesem sądu w Suwałkach. "Minister postąpił w stosunku do mnie w sposób bezprawny" - wyjaśniał sędzia swoją decyzję.   

Żołnierz zaatakowany na granicy. Jest komunikat wojska z ostatniej chwili
Żołnierz zaatakowany na granicy. Jest komunikat wojska

– Żołnierz służący na granicy z Białorusią został zaatakowany przez agresywnego migranta. Stan żołnierza jest stabilny, ale obecnie nie może on pełnić służby – przekazał rzecznik wojskowego zgrupowania na Podlasiu mjr Błażej Łukaszewski. Migrant został zatrzymany przez Straż Graniczną.

Dziwna sytuacja na granicznym moście. Czyj jest most łączący niemiecki Frankfurt nad Odrą i polskie Słubice? tylko u nas
Dziwna sytuacja na granicznym moście. Czyj jest most łączący niemiecki Frankfurt nad Odrą i polskie Słubice?

Na chwilę obecną incydent, który miał miejsce 10 lipca w godzinach południowych, pozostaje tematem dyskusji zarówno wśród mieszkańców, jak i w mediach. Wydarzenie to pokazuje, jak delikatne mogą być kwestie związane z granicami, symboliką i prawem, zwłaszcza w regionach, gdzie współpraca transgraniczna odgrywa kluczową rolę.

Gdańsk zorganizował wystawę Nasi chłopcy o… żołnierzach III Rzeszy. Burza w sieci z ostatniej chwili
Gdańsk zorganizował wystawę "Nasi chłopcy" o… żołnierzach III Rzeszy. Burza w sieci

Wystawa o żołnierzach III Rzeszy z terenów Pomorza Gdańskiego nazwana ''Nasi Chłopcy'' wywołała ogromne oburzenie. ''Nasi chłopcy bronili Polski i ginęli od niemieckich dział, a nie zakładali mundury Wehrmachtu czy SS'' – oświadczył były szef MON Mariusz Błaszczak.

mBank wydał komunikat dla klientów z ostatniej chwili
mBank wydał komunikat dla klientów

Limity dla płatności z rachunków dla firm obowiązują od 14 lipca 2025 r.

Rząd chce zmian polskich symboli narodowych. Ruszyły prace z ostatniej chwili
Rząd chce zmian polskich symboli narodowych. Ruszyły prace

Powołany przez resort kultury zespół zajmie się m.in. zmianą kolejności zwrotek "Mazurka Dąbrowskiego", pomalowaniem nóg orła na złoto i ustaleniem karmazynu jako oficjalnego odcienia czerwieni – informuje w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej, która znajduje się pod naciskiem ataku hybrydowego.

REKLAMA

EKZZ: Cele klimatyczne nie mogą być osiągane kosztem ludzi pracy. Piotr Duda: Alarmowaliśmy o tym już 15 lat temu

– Trudno tu mówić o satysfakcji. Przepełnia nas raczej żal i frustracja wynikająca z tego, że EKZZ dopiero teraz mówi o tym, o czym Solidarność alarmowała już 15 lat temu - odniósł się Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" do wczorajszego komunikatu EKZZ, w którym, napisała, że cele klimatycznie nie mogą być osiągnięte przez deindustralizację, ani też kosztem ludzi pracy.
Pracownik - zdjęcie poglądowe EKZZ: Cele klimatyczne nie mogą być osiągane kosztem ludzi pracy. Piotr Duda: Alarmowaliśmy o tym już 15 lat temu
Pracownik - zdjęcie poglądowe / fot. pixabay.com

Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (EKZZ) zamieściła wczoraj na swojej stronie komunikat, w którym napisała, że cele klimatycznie nie mogą być osiągnięte przez deindustralizację, ani też kosztem ludzi pracy.

Organizacja związkowa zacytowała doniesienia Financial Times, który donosił, że "znaczna część redukcji emisji wynikała z cięć produkcji i zamykania zakładów, a nie z dekarbonizacji". Podano również, że Unia Europejska traci około 500 miejsc pracy dziennie przez masową restrukturyzację.

 

Deindustralizacja

W związku z tym, EKZZ wezwało do pilnego opracowania unijnej dyrektywy w sprawie sprawiedliwej transformacji, a także do utworzenia programu pomocowego i inwestycyjnego, które pomogą ochronić miejsca pracy w europejskim przemyśle.

– Zielone cele UE nie mogą być realizowane kosztem ludzi pracujących. Komisja Europejska obiecała ludziom pracującym, że nastąpi sprawiedliwa transformacja w kierunku zielonej gospodarki, która nie pozostawi żadnego pracownika ani społeczności w tyle. Jednak to oświadczenie pokazuje, że UE realizuje swoje cele klimatyczne wyłącznie dzięki deindustralizacji, a nie zarządzanej dekarbonizacji, która stworzyłaby nowe, wysokiej jakości miejsca pracy – powiedział Ludovic Voet, Sekretarz Konfederacji EKZZ

Voet wezwał do "proaktywnych działań" na rzecz sprawiedliwej transformacji i dekarbonizacji, a jednocześnie przestrzegał, że w przeciwnym razie dojdzie do jeszcze większego sprzeciwu wobec środków klimatycznych, "których potrzebujemy, aby uratować planetę".

 

"Trudno mówić o satysfakcji"

– Trudno tu mówić o satysfakcji. Przepełnia nas raczej żal i frustracja wynikająca z tego, że EKZZ dopiero teraz mówi o tym, o czym Solidarność alarmowała już 15 lat temu

- odniósł się Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" do wczorajszego komunikatu EKZZ.

O tym, że polityka klimatyczna jest realizowana ze szkodą dla pracowników w Europie, a przede wszystkim w Polsce mówimy od lat. I od lat apelujemy, by to zmienić. Na naszych oczach spełniają się najczarniejsze przewidywania. Zielony Ład to zagrożenie dla naszych miejsc pracy, dla komfortu życia i jakości naszej gospodarki. Trzeba wreszcie powstrzymać to szaleństwo

- dodał.

 

"Przemysłowy skansen"

– W tym miejscu trzeba powiedzieć jasno, że to nie planeta potrzebuje ratunku, tylko Europę należy ocalić od eurokratów klimatystycznych, których "ambicje klimatyczne" kosztują wspólnotę setki tysięcy miejsc pracy i cofają ją do pozycje przemysłowego skansenu

– skomentował z kolei Robert Szewczyk pełnomocnik Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" ds. polityki klimatycznej.

Przedstawiciele Solidarności przypominają stanowisko XXV Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" z października 2010 roku w sprawie pakietu klimatycznego realizowanego przez UE, w którym delegaci apelowali:

"Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność" zwraca się do wszystkich instytucji w Polsce i Unii Europejskiej, odpowiedzialnych za wprowadzanie rozwiązań prawnych w zakresie tzw. Pakietu klimatycznego, o odstąpienie od jego wdrażania w obecnym kształcie. KZD stoi na stanowisku, że proponowane regulacje są szkodliwe dla polskiej i europejskiej gospodarki, ponieważ obniżają poziom konkurencyjności przedsiębiorców operujących w granicach Unii Europejskiej względem przedsiębiorstw operujących poza jej granicami.

"Zaprezentowany mechanizm prowadzi do likwidacji szeregu podstawowych gałęzi przemysłu w obrębie UE oraz utraty miejsc pracy. Oznaczać to będzie oddawanie pola w ramach globalnego podziału pracy i narastające problemy z utrzymaniem dotychczasowego poziomu życia obywateli państw Unii Europejskiej"

– oceniali związkowcy w 2010 roku.

"Jak do tej pory, jednostronna polityka klimatyczna UE nie ma większego wypływu na pomniejszanie emisji CO2, ponieważ kraje azjatyckie z roku na rok zwiększają z nawiązką swoją emisję. W tej sytuacji polityka klimatyczna UE jest polityczną i ekonomiczną utopią. (...) Nie zgadzamy się, aby skutkiem zmniejszenia do 2020 roku przez Polskę emisji CO2 o 20 procent było postawienie w stan likwidacji polskiego przemysłu opartego na paliwie, jakim jest węgiel i jednoczesny wzrost cen energii elektrycznej o 100 procent"

– podkreślili.

Poniżej pełne stanowisko:



 

Polecane
Emerytury
Stażowe