Piotr Duda gościł na Walnym Zebraniu Delegatów NSZZ "S" Michelin Polska

Komitet Założycielski NSZZ "Solidarność" w OZOS (dzisiaj Michelin Polska) został powołany 16 października 1980 roku, a pierwsze Walne Zebranie Delegatów odbyło się w listopadzie. Wówczas wybrano Zarząd Komisji Zakładowej i pierwszego przewodniczącego Zbigniewa Przewłockiego.
WZD Michelin Polska Piotr Duda gościł na Walnym Zebraniu Delegatów NSZZ
WZD Michelin Polska / fot. Konrad Wernicki

Rok jubileuszy w Michelin Polska

W tym roku pracownicy olsztyńskiego zakładu świętują cztery jubileusze. Po pierwsze, 60-lecie powstania fabryki, po drugie, 45-lecie powstania "S" w kraju i zakładzie pracy, po trzecie, 30-lecie obecności Michelin w Olsztynie, a po czwarte, 20-lecie zmiany nazwy fabryki na Michelin Polska.

W trakcie dzisiejszego XXXVI Sprawozdawczego Walnego Zebrania Delegatów NSZZ ''Solidarność'' Michelin Polska przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" w Michelin Polska Robert Tracewski przedstawił sprawozdanie z działań podjętych przez związkowców w minionym roku.

Wspomniał między innymi o "Programie Roque", czyli porozumieniu gwarantującym miejsca pracy dla 470 pracowników przenoszonych z likwidowanego oddziału opon ciężarowych, przyjęciu zmodyfikowanego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy oraz Regulaminu pracy zdalnej, a także Programu TETRIS dotyczącego restrukturyzacji Zakładu AGRO, gdzie w ciągu dwóch lat zmniejszone zostanie zatrudnienie o 120 osób.

Zaznaczył, że dla wielu pracowników Zakładu AGRO i Zakładu Opon Ciężarowych miniony rok stanowił wyzwanie, które wiązało się z dodatkowym stresem i nerwami. 

–  Na szczęście cały proces przebiegł bez zwolnień naszych członków, a przenoszeni pracownicy znaleźli pracę w pozostałych zakładach firmy. Liczę, że rok 2025 będzie tym, w którym nastąpi światowe odbicie wzrostu gospodarczego, co spowoduje większą podaż opon produkowanych przez nasz Zakład i pozwoli nam bezpieczniej patrzeć w przyszłość – wyraził nadzieję przewodniczący zakładowej "S".

Spotkanie było także okazją do podziękowania kierownictwu zakładu w Olsztynie. W imieniu organizacji związkowej przewodniczący Tracewski wręczył dyrektorowi personalnemu Michelin Polska Piotrowi Sokołowi pamiątkową statuetkę za 45-letnią współpracę ze związkiem zawodowym Solidarność.

– Dziękuję za to, że w rozsądny i poważny sposób można z Wami współtworzyć warunki dla pracowników naszego zakładu i rozmawiać o trudnych tematach. Nawet jeśli przedstawiciele Związku przynoszą takie trudne tematy, to zawsze możemy usiąść i porozmawiać. Dziękujemy też za wasze rady i wsparcie. Przechodzimy przez trudne przemiany, ale na zasadzie współpracy, na wysokim poziomie odpowiedzialności i zaangażowania. Jesteśmy z tego naprawdę zadowoleni i bardzo dziękujemy – dziękował dyrektor ds. personalnych Piotr Sokół.

Statuetki otrzymali także szef Solidarności Piotr Duda i przewodniczący warmińsko-mazurskiej Solidarności Józef Dziki.

Przemówienie Piotra Dudy

W trakcie WZD głos zabrał również Piotr Duda, który przypomniał, że właśnie dzisiaj, 6 czerwca, przypada 15. rocznica beatyfikacji patrona Solidarności bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Błogosławiony Męczennik został ustanowiony Patronem Związku z upoważnienia papieża Franciszka w 2014 roku. 

Mówił też o korzystnych dla pracowników rozwiązaniach, które Solidarność wynegocjowała w porozumieniu z rządem Zjednoczonej Prawicy w 2023 roku. W tym punkcie wskazał na emerytury pomostowe, ulgę związkową, odmrożenie wskaźnika Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych czy zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego chroniące działaczy związkowych przed zwolnieniem. 

– Ta zmiana w Kodeksie postępowania cywilnego wprowadziła procedurę zabezpieczenia sądowego. Dzisiaj, jeśli pracodawca zwolni nam przewodniczącego, to sąd wydaje zabezpieczenie, działacz związkowy wraca do zakładu pracy, a sprawa toczy się w sądzie pracy – ale działacz nadal pracuje i jest liderem związkowym – podkreślał. 

Dużą część swojego wystąpienia Piotr Duda poświęcił unijnej dyrektywie w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Nowe przepisy powinny zostać zaimplementowane przez państwa członkowskie do 15 listopada 2024 roku, ale jak powiedział Piotr Duda, do tej pory „nie mogę doprosić się informacji, dlaczego ta dyrektywa nie weszła jeszcze do polskiego prawa i na jakim jest etapie procedura tej dyrektywy”. 

Jego zdaniem bogatsze państwa Unii Europejskiej obawiają się, że polscy pracownicy będą zarabiali zbyt dużo, przez co wzrosną koszty pracy, a produkcja w Polsce stanie się mniej opłacalna dla zagranicznych koncernów.

– Chodzi o to, żebyśmy byli we własnym kraju niewolnikami i jeździli do Niemiec na szparagi. I żebyśmy za szybko nie doganiali w wynagrodzeniach tej starej piętnastki UE – stwierdził Duda.

Przewodniczący Solidarności nazwał „hipokryzją i patologią do sześcianu” sytuację, w której z jednej strony minister Dziemianowicz-Bąk rozpoczyna pilotaż 4-dniowego tygodnia pracy, a z drugiej strony poseł Ryszard Petru domaga się liberalizacji handlu w niedziele. Co więcej, środki na pilotaż mają pochodzić z Funduszu Pracy, który powinien służyć aktywizacji zawodowej i walce z bezrobociem. – Ja tego tematu nie odpuszczę i będę domagał się wyjaśnień – zadeklarował. 

Piotr Duda skrytykował też rząd Donalda Tuska za próbę obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, którą ostatecznie zawetował prezydenta Andrzej Duda. – To jest powrót do umów śmieciowych, do patologii z 2010 i 2011 roku – ocenił. 

Zdaniem Piotra Dudy Związek wykonał „bardzo dobry ruch”, podpisując umowę programową z Karolem Nawrockim, bo weto prezydenta pozwoli zabezpieczyć zdobycze socjalne ostatnich 10 lat.

W umowie z Karolem Nawrockim zapisano m.in. punkt dotyczący przeciwdziałania negatywnym skutkom Zielonego Ładu i złożenia wniosku do Senatu RP o przeprowadzenie referendum w tej sprawie. 

– Polityka klimatyczna UE nie ma nic wspólnego z ochroną środowiska. To jest biznes i polityka. To jest tylko po to, aby osłabić polską gospodarkę, bo my rośniemy i stajemy się konkurencyjni wobec gospodarki niemieckiej i francuskiej – przekonywał szef „S”. 

Na koniec Piotr Duda wręczył przewodniczącemu Solidarności w Michelin Polska Robertowi Tracewskiemu oraz szefowi warmińsko-mazurskiej „S” Józefowi Dzikiemu pamiątkę z okazji 45-lecia Solidarności: logo Związku wraz z wizerunkami św. Jana Pawła II i bł. ks. Popiełuszki. 


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Przedwojenny prawnik. Stalinowski morderca. Józef (Goldberg) Różański tylko u nas
Tadeusz Płużański: Przedwojenny prawnik. Stalinowski morderca. Józef (Goldberg) Różański

22 czerwca 1941 roku, gdy Armia Czerwona - wobec nacierających Niemców - uciekała z terenów II Rzeczpospolitej zagarniętych przez ZSRS w 1939 roku, funkcjonariusze NKWD wymordowali w więzieniach tysiące Polaków, m. in. we Lwowie, w Łucku i Wilnie. Wśród mordujących był Józef Goldberg (późniejszy Jacek Różański).

Tȟašúŋke Witkó: Niemcy – najwięksi degeneraci Europy z ostatniej chwili
Tȟašúŋke Witkó: Niemcy – najwięksi degeneraci Europy

Ostatnimi czasy, opinię publiczną w Polsce rozgrzewa głownie konflikt izraelsko-irański, a także działalność ruchu na rzecz ponownego liczenia głosów oddanych w wyborach prezydenckich, któremu patronuje i którego działaniom nadaje ton pewien znany mecenas, obecnie tryskający tężyzną fizyczną, choć – jak wiemy z doniesień medialnych – nie zawsze cieszył się on końskim zdrowiem.

Odszedł, aby podziwiać widok. Tragiczna śmierć Polaka we Włoszech Wiadomości
"Odszedł, aby podziwiać widok". Tragiczna śmierć Polaka we Włoszech

Do tragicznego wypadku doszło w piątek w rejonie Gargnano, miejscowości położonej nad malowniczym jeziorem Garda na północy Włoch. Podczas rowerowej wycieczki z przyjaciółmi zginął 43-letni turysta z Polski.

Putin grozi Ukrainie: „Brudna bomba byłaby ostatnią pomyłką” Wiadomości
Putin grozi Ukrainie: „Brudna bomba byłaby ostatnią pomyłką”

Rosyjski przywódca Władimir Putin oświadczył w piątek podczas Forum Ekonomicznego w Petersburgu, że Rosjanie i Ukraińcy to ten sam lud i w tym sensie "cała Ukraina" należy do Rosji.

Rosyjska „flota cieni” na celowniku Zachodu. Polska dołącza do sojuszu 14 państw z ostatniej chwili
Rosyjska „flota cieni” na celowniku Zachodu. Polska dołącza do sojuszu 14 państw

Czternaście krajów, w tym Polska, zobowiązało się do podjęcia skoordynowanych działań przeciwko rosyjskiej "flocie cieni" operującej na wodach Morza Bałtyckiego i Północnego – poinformowało w piątek brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.

„Nie mogłabym wtedy spać spokojnie”. Trenerka szczerze o Idze Świątek Wiadomości
„Nie mogłabym wtedy spać spokojnie”. Trenerka szczerze o Idze Świątek

Po rozstaniu Igi Świątek z Tomaszem Wiktorowskim pojawiło się wiele spekulacji, kto mógłby zostać nowym trenerem jednej z najlepszych tenisistek świata. Wśród potencjalnych nazwisk wymieniano także Sandrę Zaniewską - uznaną polską trenerkę, obecnie pracującą z Martą Kostiuk. Sama zainteresowana rozwiała jednak wszelkie wątpliwości.

Znany prezenter w Tańcu z gwiazdami? Padła jasna deklaracja Wiadomości
Znany prezenter w "Tańcu z gwiazdami"? Padła jasna deklaracja

Trwają intensywne przygotowania do kolejnej edycji „Tańca z gwiazdami”. Polsat już kompletuje listę uczestników, a wśród medialnych spekulacji pojawiło się nazwisko Karola Strasburgera. Czy zobaczymy go na parkiecie? Sam zainteresowany nie pozostawia wątpliwości.

3000 PLN. Są pierwsze kary dla autorów niestandardowych protestów wyborczych z ostatniej chwili
3000 PLN. Są pierwsze kary dla autorów "niestandardowych" protestów wyborczych

Sąd Najwyższy proceduje dziesiątki tysięcy protestów wyborczych złożonych przez zwolenników Romana Giertycha. Są już pierwsze kary dla autorów wulgarnych protestów.

„Khatanga” odholowana. Rosyjski wrak po 8 latach zniknął z Portu Gdynia z ostatniej chwili
„Khatanga” odholowana. Rosyjski wrak po 8 latach zniknął z Portu Gdynia

Po ośmiu latach przymusowego postoju w Porcie Gdynia rosyjski zbiornikowiec „Khatanga” został w końcu odholowany. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, jednostka została przygotowana do usunięcia z portu i trafi do zezłomowania w Danii.

Skandaliczna próba profanacji w konkatedrze w Lubaczowie Wiadomości
Skandaliczna próba profanacji w konkatedrze w Lubaczowie

Do szokującego incydentu doszło podczas Mszy świętej w uroczystość Bożego Ciała w konkatedrze w Lubaczowie. W trakcie liturgii agresywny mężczyzna pod wpływem alkoholu wtargnął do prezbiterium i rzucił butelką w stronę tabernakulum, próbując zakłócić przebieg uroczystości.

REKLAMA

Piotr Duda gościł na Walnym Zebraniu Delegatów NSZZ "S" Michelin Polska

Komitet Założycielski NSZZ "Solidarność" w OZOS (dzisiaj Michelin Polska) został powołany 16 października 1980 roku, a pierwsze Walne Zebranie Delegatów odbyło się w listopadzie. Wówczas wybrano Zarząd Komisji Zakładowej i pierwszego przewodniczącego Zbigniewa Przewłockiego.
WZD Michelin Polska Piotr Duda gościł na Walnym Zebraniu Delegatów NSZZ
WZD Michelin Polska / fot. Konrad Wernicki

Rok jubileuszy w Michelin Polska

W tym roku pracownicy olsztyńskiego zakładu świętują cztery jubileusze. Po pierwsze, 60-lecie powstania fabryki, po drugie, 45-lecie powstania "S" w kraju i zakładzie pracy, po trzecie, 30-lecie obecności Michelin w Olsztynie, a po czwarte, 20-lecie zmiany nazwy fabryki na Michelin Polska.

W trakcie dzisiejszego XXXVI Sprawozdawczego Walnego Zebrania Delegatów NSZZ ''Solidarność'' Michelin Polska przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" w Michelin Polska Robert Tracewski przedstawił sprawozdanie z działań podjętych przez związkowców w minionym roku.

Wspomniał między innymi o "Programie Roque", czyli porozumieniu gwarantującym miejsca pracy dla 470 pracowników przenoszonych z likwidowanego oddziału opon ciężarowych, przyjęciu zmodyfikowanego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy oraz Regulaminu pracy zdalnej, a także Programu TETRIS dotyczącego restrukturyzacji Zakładu AGRO, gdzie w ciągu dwóch lat zmniejszone zostanie zatrudnienie o 120 osób.

Zaznaczył, że dla wielu pracowników Zakładu AGRO i Zakładu Opon Ciężarowych miniony rok stanowił wyzwanie, które wiązało się z dodatkowym stresem i nerwami. 

–  Na szczęście cały proces przebiegł bez zwolnień naszych członków, a przenoszeni pracownicy znaleźli pracę w pozostałych zakładach firmy. Liczę, że rok 2025 będzie tym, w którym nastąpi światowe odbicie wzrostu gospodarczego, co spowoduje większą podaż opon produkowanych przez nasz Zakład i pozwoli nam bezpieczniej patrzeć w przyszłość – wyraził nadzieję przewodniczący zakładowej "S".

Spotkanie było także okazją do podziękowania kierownictwu zakładu w Olsztynie. W imieniu organizacji związkowej przewodniczący Tracewski wręczył dyrektorowi personalnemu Michelin Polska Piotrowi Sokołowi pamiątkową statuetkę za 45-letnią współpracę ze związkiem zawodowym Solidarność.

– Dziękuję za to, że w rozsądny i poważny sposób można z Wami współtworzyć warunki dla pracowników naszego zakładu i rozmawiać o trudnych tematach. Nawet jeśli przedstawiciele Związku przynoszą takie trudne tematy, to zawsze możemy usiąść i porozmawiać. Dziękujemy też za wasze rady i wsparcie. Przechodzimy przez trudne przemiany, ale na zasadzie współpracy, na wysokim poziomie odpowiedzialności i zaangażowania. Jesteśmy z tego naprawdę zadowoleni i bardzo dziękujemy – dziękował dyrektor ds. personalnych Piotr Sokół.

Statuetki otrzymali także szef Solidarności Piotr Duda i przewodniczący warmińsko-mazurskiej Solidarności Józef Dziki.

Przemówienie Piotra Dudy

W trakcie WZD głos zabrał również Piotr Duda, który przypomniał, że właśnie dzisiaj, 6 czerwca, przypada 15. rocznica beatyfikacji patrona Solidarności bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Błogosławiony Męczennik został ustanowiony Patronem Związku z upoważnienia papieża Franciszka w 2014 roku. 

Mówił też o korzystnych dla pracowników rozwiązaniach, które Solidarność wynegocjowała w porozumieniu z rządem Zjednoczonej Prawicy w 2023 roku. W tym punkcie wskazał na emerytury pomostowe, ulgę związkową, odmrożenie wskaźnika Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych czy zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego chroniące działaczy związkowych przed zwolnieniem. 

– Ta zmiana w Kodeksie postępowania cywilnego wprowadziła procedurę zabezpieczenia sądowego. Dzisiaj, jeśli pracodawca zwolni nam przewodniczącego, to sąd wydaje zabezpieczenie, działacz związkowy wraca do zakładu pracy, a sprawa toczy się w sądzie pracy – ale działacz nadal pracuje i jest liderem związkowym – podkreślał. 

Dużą część swojego wystąpienia Piotr Duda poświęcił unijnej dyrektywie w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Nowe przepisy powinny zostać zaimplementowane przez państwa członkowskie do 15 listopada 2024 roku, ale jak powiedział Piotr Duda, do tej pory „nie mogę doprosić się informacji, dlaczego ta dyrektywa nie weszła jeszcze do polskiego prawa i na jakim jest etapie procedura tej dyrektywy”. 

Jego zdaniem bogatsze państwa Unii Europejskiej obawiają się, że polscy pracownicy będą zarabiali zbyt dużo, przez co wzrosną koszty pracy, a produkcja w Polsce stanie się mniej opłacalna dla zagranicznych koncernów.

– Chodzi o to, żebyśmy byli we własnym kraju niewolnikami i jeździli do Niemiec na szparagi. I żebyśmy za szybko nie doganiali w wynagrodzeniach tej starej piętnastki UE – stwierdził Duda.

Przewodniczący Solidarności nazwał „hipokryzją i patologią do sześcianu” sytuację, w której z jednej strony minister Dziemianowicz-Bąk rozpoczyna pilotaż 4-dniowego tygodnia pracy, a z drugiej strony poseł Ryszard Petru domaga się liberalizacji handlu w niedziele. Co więcej, środki na pilotaż mają pochodzić z Funduszu Pracy, który powinien służyć aktywizacji zawodowej i walce z bezrobociem. – Ja tego tematu nie odpuszczę i będę domagał się wyjaśnień – zadeklarował. 

Piotr Duda skrytykował też rząd Donalda Tuska za próbę obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, którą ostatecznie zawetował prezydenta Andrzej Duda. – To jest powrót do umów śmieciowych, do patologii z 2010 i 2011 roku – ocenił. 

Zdaniem Piotra Dudy Związek wykonał „bardzo dobry ruch”, podpisując umowę programową z Karolem Nawrockim, bo weto prezydenta pozwoli zabezpieczyć zdobycze socjalne ostatnich 10 lat.

W umowie z Karolem Nawrockim zapisano m.in. punkt dotyczący przeciwdziałania negatywnym skutkom Zielonego Ładu i złożenia wniosku do Senatu RP o przeprowadzenie referendum w tej sprawie. 

– Polityka klimatyczna UE nie ma nic wspólnego z ochroną środowiska. To jest biznes i polityka. To jest tylko po to, aby osłabić polską gospodarkę, bo my rośniemy i stajemy się konkurencyjni wobec gospodarki niemieckiej i francuskiej – przekonywał szef „S”. 

Na koniec Piotr Duda wręczył przewodniczącemu Solidarności w Michelin Polska Robertowi Tracewskiemu oraz szefowi warmińsko-mazurskiej „S” Józefowi Dzikiemu pamiątkę z okazji 45-lecia Solidarności: logo Związku wraz z wizerunkami św. Jana Pawła II i bł. ks. Popiełuszki. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe